0
02126246958

تفاوت استیل ۳۱۶L و ۳۱۶ + ویدیوی آموزشی و اختصاصی عصر مواد

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی:  تفاوت استیل ۳۱۶L و ۳۱۶

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب): 

 


زمان ویدئو: ۱ دقیقه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۷۲۰

 


زبان: فارسی

 


زیرنویس:

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد: این ویدیو اختصاصی عصر مواد است و در آن تفاوت استیل ۳۱۶L و ۳۱۶ در یک دقیقه توضیح داده شده است.

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۴٫۶ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۷ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

 

 

توضیحات:

 

فولادهای زنگ نزن ۳۱۶ و ۳۱۶L از پر کاربردترین و پر مصرف ترین فولادها در صنایع مختلف هستند که کاربرد زیادی در تجهیزات، ماشین آلات و ابزار به کار رفته در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، شیرآلات، پمپ، اجزای ماشین و غیره، تجهیزات و لوازم صنایع غذایی، دارویی و پزشکی، لوازم خانگی و تزئینات ساختمانی دارند. علیرغم برخی مشابهت ها در خواص، ویژگی ها و کاربردهای فولادهای ۳۱۶ با ۳۱۶L، یک تفاوت مهم بین آن ها باعث می شود تا در برخی کاربری ها و مصارف، فولاد زنگ نزن ۳۱۶L جایگزین ۳۱۶ شود البته این نکته را باید به خاطر داشت که در بیشتر کاربری ها و سرویس های کاری نیازی به این جایگزینی نیست، زیرا با استفاده ی غیر ضروری از فولاد ۳۱۶L بدون لحاظ کردن هزینه-عمر محصول، تنها هزینه بیشتری صرف تامین و ساخت قطعات و تجهیزات صنعتی از فولادهای گران تر ۳۱۶L خواهد شد، بدون آن که لزومی به این کار باشد یا بتوان کمک زیادی به افزایش عمر یا کیفیت محصول نمود.

 

یکی از ضعف های شایع و عمده ی فولادهای زنگ نزن آستنیتی با حدود ۱۸ درصد کروم آن است که اتفاقی در آن ها می افتد که مقدار کروم این فولادها در نواحی مرزدانه های آستنیت به زیر مقدار ۱۲ درصد (یعنی حداقل مقدار کروم برای زنگ نزن شدن فولاد) می رسد، در نتیجه این نواحی از کروم فقیر شده و در بسیاری از محیط ها و سرویس های کاری دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود. حال پرسش این است که این اتفاق چیست، چرا و چگونه رخ می دهد؟

 

 

 

اگر علاقمندید بدانید چرا فولادهای زنگ نزن، زنگ نمی زنند؟، پیشنهاد می کنم نوشته زیر از عصر مواد را ببینید:

 

فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل چیست؟ چرا استیل زنگ نمی زند؟ + چند پرسش دیگر

 

 

 

در پاسخ باید گفت که اگر فولادهای زنگ نزن آستنیتی مثل ۳۱۶ هنگام سرد شدنِ پس از عملیات حرارتی یا جوشکاری، از محدوده دمایی حدود ۸۵۰-۴۲۵ به آهستگی عبور کنند، زمان کافی برای تشکیل و ترسیب کاربیدهای کروم در مرزدانه های آستنیت مهیا می شود. فقیر شدن مرزدانه ها از کروم باعث حساس شدن به خوردگی موضعی می شود. به این اتفاق حساس شدن و به فولادهایی که این اتفاق برایشان می افتد، فولادهای حساس شده می گویند. به خوردگی و زنگ زدن موضعی این فولادها در این شرایط نیز خوردگی بین دانه ای می گویند. 

 

از آنجایی که استیل ۳۱۶ از آلیاژهای پر کاربرد صنعتی است و عملیات جوشکاری نیز از الزامات و روش های مهم ساخت بسیاری از قطعات، تجهیزات و ماشین آلات ساخته شده از این نوع فولادها است، پیشگیری از پدیده ی حساس شدن و خوردگی بین دانه ای در آن ها از اولویت های یک طراح است بنابراین لازم است در محیط هایی که خوردگی از اهمیت برخوردار است، تمهیداتی به کار گرفت تا از وقوع این پدیده در حین جوشکاری فولادهای ۳۱۶ پیشگیری کرد. برای پیشگیری و کاهش احتمال وقوع این نوع خوردگی، چند راهکار ارائه شده است. یکی از این راهکارها این است که اجازه ندهیم کروم و کربن با هم واکنش داده و تشکیل کاربید کروم بدهند. برای این کار یک روش آن است که مقدار کربنی را که در فولاد با کروم واکنش می دهد کاهش دهیم تا کاربید کرومِ کمتری در مرزدانه ها تشکیل و ترسیب شود، در نتیجه مقدار کروم در ترکیب فولاد به زیر حداقلِ مورد نیاز کاهش نیابد. این روش اساس توسعه ی فولادهای زنگ نزن ۳۱۶ کم کربن است که به آن ها ۳۱۶L می گویند. مقدار کربن در ترکیب این فولادها حداکثر حدود ۰٫۰۳ درصد است، در حالی که در فولادهای ۳۱۶ حداکثر مقدار کربن حدود ۰٫۰۸ درصد است. این کاهش حداقل ۰٫۰۵ درصدی در مقدار کربن، از وقوع خوردگی بین دانه ای در فولاد ۳۱۶L پیشگیری و مقاومت به خوردگی را در بیشتر محیط ها و سرویس های کاری افزایش می دهد.

 

 

همه ی توضیحات بالا را در یک جمله به صورت زیر می توان خلاصه کرد:

 

“فولاد ۳۱۶L همان فولاد ۳۱۶ است، با این تفاوت که مقدار کربن آن کاهش یافته است تا مقدار کربن کمتری در دسترس کروم برای تشکیل کاربید کروم در مرزدانه ها و حساس شدن این فولادها به خوردگی باشد”. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این مطالب از عصر مواد را هم از دست ندهید:

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه