0
02126246958

آلیاژ پایه نیکل مونل ۴۰۰ + دیتاشیت شرکت های سازنده

آلیاژهای نیکل – مس:

 

نیکل با خلوص بالا (۹۹٫۹۹%) برای کاربردهای خاص استفاده می شود. نیکل خالص تجاری دارای ۹۹٫۵ درصد نیکل به همراه کبالت است. نیکلی که از معادن کانادا به ­دست می­ آید، معمولاً در حدود ۰٫۵ درصد کبالت دارد. نیکل خالص تجاری خواص مکانیکی خوب و مقاومت عالی در برابر اغلب محیط­ های خورنده دارد. این آلیاژ قسمت اعظم استحکام خود را در دمای بالا نگه می ­دارد و در دمای پایین چقرمه و شکل­پذیر است.

 

از جمله گریدهای نیکل خالص تجاری و کم آلیاژ می توان به آلیاژهای ۲۰۰، ۲۰۱، ۲۰۵، ۲۱۱، ۲۲۰، ۲۳۰ و ۲۷۰ اشاره کرد که کاربردهای زیادی هم از قبیل استفاده در تجهیزات فرایندهای صنایع غذایی و شیمیایی، قطعات الکتریکی و الکترونیکی، تجهیزات و قطعات هوافضا و موشک، تجهیزات و لوله های حمل مواد شیمیایی، مبدل های حرارتی، محفظه های احتراق، میله های کاتد، لامپ های فلورسانس و غیره دارند.

 

مس عنصری است که قابلیت خوبی برای تشکیل محلول جامد با نیکل دارد. نیکل و مس به هر نسبتی در یکدیگر حل می­شوند. با وجود این، مهم ترین آلیاژهای نیکل-مس که مونل نامیده می شوند در حدود ۶۷ درصد نیکل و ۳۳ درصد مس دارند. ترکیب شیمیایی اسمی برخی از آلیاژهای مونل همراه با کاربردهای خاص آن ­ها به شرح زیر است:

 

  • آلیاژ ۴۰۰ با حداقل ۶۳% نیکل به همراه کبالت و ۳۴-۲۸% مس که دارای استحکام بالا، قابلیت جوشکاری، مقاومت به خوردگی عالی و چقرمگی در گستره وسیعی از دماها است. از کاربردهای مونل ۴۰۰ می ­توان به تجهیزات و سازه های دریایی، شیرها، قطعات پمپ، تجهیزات فرایندهای شیمیایی، بویلرهای آب گرم، مبدل ­های حرارتی و گرم کننده ­های هوا زدا اشاره کرد.

 

  • آلیاژ ۴۰۴ با حدود ۵۷-۵۲ درصد نیکل به همراه کبالت، برخی عناصر جزئی دیگر و مابقی مس است. از کاربردهای آن می ­توان به کپسول ­های ترانزیستوری اشاره کرد.

 

  • آلیاژ R-405 با حداقل ۶۳% نیکل به همراه کبالت و ۳۴-۲۸% مس شبیه مونل ۴۰۰ است، با این تفاوت که برای بهبود خواص ماشینکاری آن، مقداری گوگرد به آن اضافه شده است. ریزساختار این آلیاژ شامل محلول جامد است که ذرات سولفیدی نیز در آن دیده می شود. از کاربردهای آن می­ توان به قسمت­ های آب­ سنج کنتورها اشاره کرد.

 

  • آلیاژ K-500 با حداقل ۶۳% نیکل به همراه کبالت و ۳۳-۲۷% مس است که حدود ۳% آلومینیوم و ۰٫۶% تیتانیوم به منظور تشکیل رسوب های پیر سختی به ان اضافه می شود. از کاربردهای آن می­ توان به قطعات پمپ، تیغ جراحی، دریل و وسایل چاه نفت، فنرها و دسته سوپاپ اشاره کرد.

 

 

مونل ۴۰۰

 

مونل ۴۰۰ آلیاژی به­ صورت محلول جامد بر پایه نیکل و مس است که دارای استحکام و چقرمگی بالایی در گستره وسیعی از دماها می­ باشد، این آلیاژ در اکثر محیط­ های خورنده، مقاومت بالایی از خود نشان می ­دهد و با توجه به ویژگی ­های منحصر به فردی که دارد، در بسیاری از زمینه ها به­ خصوص در صنایع دریایی و شیمیایی مورد استفاده قرار می­ گیرد. در آب دریا با سرعت­ سیال زیاد که مقاومت به سایش و سوراخ شدن خیلی مهم است، این فلز کاربردی عالی دارد. مقاومت به خوردگی آن در محلول­ های کلریدی، اسید سولفوریک، اغلب اسیدهای دیگر و مخصوصاً همه بازها عالی است. این آلیاژ مقاومت بالایی در برابر خوردگی تنشی ناشی از کلراید دارد. این ویژگی به درصد بالای نیکل در این آلیاژ نسبت داده می شود. تنها تعداد اندکی از آلیاژها و سوپرآلیاژها در برابر خوردگی در محیط­ های حاوی اسید هیدروفلوئوریک و فلوئورین مقاوم هستند که مونل ۴۰۰ یکی از این آلیاژها است.

 

از ویژگی­ های برجسته این آلیاژ حفظ خواص مکانیکی در گستره­ ی دمایی وسیع می ­باشد، به ­طوری که مونل می ­تواند تا دمای ۵۳۸ درجه سانتیگراد در محیط­ های اکسیدکننده و در دماهای بالاتر در یک محیط احیا کننده به­ کار رود. مونل ۴۰۰ تنها با کارسرد سخت می شود. ساختار آلیاژ مونل ۴۰۰ پس از کشش سرد و تابکاری در یک فرایند پیوسته در دمای ۸۲۹ درجه سانتیگراد شامل محلول جامد همراه مقدار کمی آخال ­های غیرفلزی نامشخص می ­باشد. مونل ۴۰۰ قابلیت جوشکاری مناسبی دارد.

 

 

ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی مونل ۴۰۰

 

ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی مونل ۴۰۰ در جداول زیر نشان داده شده است:

 

ترکیب شیمیایی مونل ۴۰۰

عنصر مقدار % عنصر مقدار %
نیکل حداقل ۶۳ کربن حداکثر ۰٫۳
مس ۲۸-۳۴ سیلیسیم حداکثر ۰٫۵
آهن حداکثر ۲٫۵ گوگرد حداکثر ۰٫۰۲۴
منگنز حداکثر ۲

 

 

خواص مکانیکی مونل ۴۰۰

مشخصه واحد مونل ۴۰۰
تنش تسلیم MPa ۲۴۰ min
استحکام کشش نهایی MPa ۵۵۰ min
ازدیاد طول % min 40
سختی Brinell ۱۱۰-۱۵۰

 

 

 

دیتاشیت مونل ۴۰۰:

 

شما کاربران و همراهان محترم عصر مواد با کلیک بر روی لینک های زیر می توانید دیتاشیت مونل ۴۰۰ از چند سازنده بزرگ آن را از وب سایت عصرمواد دریافت فرمایید.

 

 

دیتاشیت شرکت SPECIAL METALS

SPECIAL METALS MONEL 400

 

دیتاشیت شرکت VDM METALS

VDM METALS MONEL 400

 

دیتاشیت شرکت SANDMEYER STEEL

SANDMEYER STEEL Co. MONEL 400

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط در عصر مواد:

 

 

 

 

ارسال دیدگاه