0
02126246958

۴ گروه آلیاژی پرکاربرد از فولادهای زنگ نزن دوپلکس و سوپر دوپلکس در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل ها گروه وسیع و پر کاربردی از فولادها هستند که بیشتر برای مقاومت در برابر انواع خوردگی ها توسعه یافته اند. عنصر پایه و اصلی آلیاژی در این فولادها کروم است که حداقل حدود ۱۱ درصد در ترکیب آن ها وجود دارد. علاوه بر کروم، عناصر آلیاژی دیگری چون نیکل، مولیبدن، منگنز، نیتروژن، مس و غیره ساختار فولادهای زنگ نزن را تشکیل داده و باعث خواص و کاربری متفاوت آن ها می شوند. علاوه بر مقاومت به خوردگی، ویژگی های دیگری چون شکل پذیری عالی، چقرمگی زیاد در دمای اتاق و دماهای زیر صفر، مقاومت خوب در برابر پوسته شدن، اکسایش و خزش در دماهای بالا، جوش پذیری و قابلیت ریخته گری باعث کاربرد زیاد انواع فولادهای زنگ نزن در کاربری های مختلف صنعتی به خصوص در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و شیمیایی شده است.

 

متداول ترین دسته بندی فولادهای زنگ نزن بر اساس ریز ساختار فازی آن ها در دمای محیط صورت گرفته است، بر این اساس فولادهای زنگ نزن به انواع مارتنزیتی، فریتی، آستنیتی، دو فازی فریتی – آستنیتی یا دوپلکس و سختی رسوبی تقسیم می شود.

 

فولادهای زنگ نزن دو فازی را به نحوی آلیاژ سازی و تولید می کنند که دارای میکروساختاری متشکل از مقادیر تقریباً یکسان از فریت و آستنیت باشد. این فولادها دارای مقاومت بالاتری در مقابل خوردگی تنشی ناشی از کلریدها و خوردگی حفره ای نسبت به سایر فولادهای زنگ نزن هستند، لذا در صنایع و تجهیزات مرتبط با آب های شور و آب دریا کاربرد وسیعی پیدا کرده اند. خواص مکانیکی فولادهای زنگ نزن دو فازی تابعی از شکل پذیری و رفتار فریت و آستنیت است. عناصر آلیاژی عمده در گریدهای مختلف این فولادها شامل کروم، نیکل، مولیبدن و نیتروژن است.

 

فولادهای زنگ نزن دو فازی یا دوپلکس را می توان در پنج گروه طبقه بندی نمود:

 

  • دوپلکس ضعیف مثل ۲۳۰۴
  • دوپلکس استاندارد ۲۲ درصد کروم مثل ۲۲۰۵
  • دوپلکس ۲۵ درصد کروم با PREN کمتر از ۴۰ مثل ۲۵۵
  • سوپر دوپلکس ۲۵ درصد کروم با PREN حدود ۴۵-۴۰ مثل ۲۵۰۷
  • هایپر دوپلکس با PREN بزرگ تر از ۴۵

 

 


نوشته مرتبط:

عدد PREN چگونه محاسبه می شود؟


 

 

 

 

 

برای آشنایی با مشخصات و ویژگی های ۴ گروه و ۱۳ گرید آلیاژی از فولادهای زنگ نزن دوپلکس و سوپر دوپلکس، علاقمندان و کاربران محترم وب سایت عصر مواد می توانند این مقاله را از عصر مواد دریافت نمایند. 

 

A guide to 4 most used groups of Duplex and Super duplex stainless steels in oil, gas and petrochemical industries

 

 

فرمت: PDF

تعداد صفحه: ۱۳

زبان: انگلیسی

حجم: ۱٫۱۳ مگابایت

لینک دانلود از عصر مواد:

 

 

 

 

 

 

برخی مطالب مرتبط با فولادهای زنگ نزن در عصر مواد:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه