0
02126246958

طراحی سازه های فولاد زنگ نزن

فولادهای زنگ نزن گروه وسیع و پر کاربردی از فولادها هستند که بیشتر برای مقاومت در برابر انواع خوردگی ها توسعه یافته اند. عنصر پایه و اصلی آلیاژی در این فولادها کروم است که حداقل حدود ۱۲ درصد در ترکیب آن ها وجود دارد. نقش اصلی مقاومت به خوردگی در این فولادها به عهده کروم است. کروم با تشکیل اکسید کروم در سطح فولاد، چون از نظر شیمیایی ترکیبی بسیار پایدار است، سبب جلوگیری از نفوذ اکسیژن و ترکیب آن با لایه ­های زیرین می­ شود. به همین خاطر نقش مقاومت به خوردگی را ایفا می ­نماید. لایه چسبنده اکسید کروم بسیار نازک (با ضخامتی در حد چند اتم) است.

 

پس از کروم عنصر آلیاژی دیگر که بیشترین تاثیر را روی فولادهای زنگ نزن دارد، نیکل است. علاوه بر کروم و نیکل، عناصر آلیاژی دیگری چون مولیبدن، منگنز، نیتروژن، مس و غیره ساختار فولادهای زنگ نزن را تشکیل داده و باعث خواص و کاربری متفاوت آن ها می شوند. علاوه بر مقاومت به خوردگی، ویژگی های دیگری چون شکل پذیری عالی، چقرمگی زیاد در دمای اتاق و دماهای زیر صفر، مقاومت خوب در برابر پوسته شدن، اکسایش و خزش در دماهای بالا و جوش پذیری باعث کاربرد زیاد انواع فولادهای زنگ نزن در کاربری های مختلف صنعتی شده است.

 

از جمله کاربردهای فولادهای زنگ نزن استفاده از آن ها در ساخت سازه های صنعتی و ساختمانی است. به عنوان یک راهنما برای آشنایی با طراحی سازه های فولادهای زنگ نزن، کتاب “Structural Design of Stainless Steel” نوشته ی N.R.Baddoo و B.A.Burgan که توسط انجمن ساخت سازه های فولادی انگلیس (SCI) منتشر شده است، انتخاب مناسبی است. این کتاب با هدف راهنمایی مهندسان برای طراحی سازه های ایمن و کارآمد از فولادهای زنگ نزن گرید ۳۰۴، ۳۱۶، ۳۱۶L ، ۲۳۰۴ و ۲۲۰۵ تهیه و منتشر شده است. در این کتاب، توصیه و راهنمایی هایی برای انتخاب متریال برای کاربری مورد نظر ارائه شده است و اطلاعاتی در خصوص خواص فیزیکی و مکانیکی فولادهای زنگ نزن و رفتار آن ها در موقعیت های مختلف، طراحی سطح مقاطع، طراحی اعضای سازه، ساخت و اتصال آن ها به همراه مثال های کاربردی ارائه شده است.

 

 

 

 

در این کتاب، مطالب زیر در دسترس کاربران می باشد:

 

  • مشخصات و انتخاب متریال

 

  • طراحی سطح مقاطع

 

  • طراحی اعضای سازه

 

  • طراحی اتصالات

 

  • طراحی مقاوم به آتش سوزی

 

  • اصول ساخت سازه

 

  • جداول طراحی

 

  • مثال های متنوع از طراحی

 

  • ابعاد و تلرانس های انواع پروفیل

 

 

کتاب طراحی سازه های فولاد زنگ نزن را از لینک زیر در عصر مواد دریافت کنید:

 

Structural Design Stainless Steel

 

قالب بندی:  pdf

تعداد صفحات:  ۳۲۲

حجم فایل: ۴٫۴ مگابایت

کاربران کتاب: این کتاب بیشتر به درد طراحان و  مهندسان مکانیک و عمران می خورد و مهندسان متالورژی هم از اطلاعات این کتاب می توانند استفاده کنند.

 

 

 

 

شناسایی استنلس استیل (فولاد زنگ نزن) از فولاد معمولی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه