0
02126246958

افزایش قابل توجه عمر پره های توربین با پوشش‌ دهی نانو به روش PVD

یک شرکت ایرانی موفق به پوشش‌دهی سطح پره‌های توربین چند شرکت داخلی شده است که با این کار عمر پره‌های توربین افزایش قابل توجهی یافته است. این پوشش‌دهی با دستگاه PVD انجام شده است.

 

 

حسن علم‌خواه، رئیس هیئت‌مدیره شرکت فناوران سخت آرا می‌گوید: «تاکنون پره‌های ۲۴ توربین را با ساختارهای ‌نانو پوشش‌دهی کرده‌ایم و قرارداد پوشش‌دهی ۲۴ توربین دیگر نیز منعقد شده است. در طول سال جاری ۱۲ توربین شرکت توربور کمپرسور نفت آسیا (OTEC) و ۱۲ توربین شرکت توربین‌های گازی خاورمیانه (MIGT) را پوشش‌دهی کردیم که هر توربین ۶۴۴ پره دارد که با این پوشش‌های نانوساختار، عمر پره‌ها ۵۰ برابر افزایش یافته است. با توجه به موفقیت‌آمیز بودن پوشش‌دهی این توربین‌ها، قرارداد پوشش‌دهی ۲۴ توربین دیگر منعقد شده است.»

دکتر علم‌خواه می‌افزاید: «با خروج شرکت زیمنس از ایران به بهانه تحریم‌ها، فرآیند طراحی توربین‌ها در داخل کشور نیمه‌کاره ماند که این کار توسط متخصصان داخلی به پایان رسید و در بخش پوشش‌دهی نیز شرکت فناوران سخت ‌آرا مسئولیت ایجاد پوشش‌های سخت روی پره توربین‌ها را به‌عهده گرفت. در طراحی اولیه زیمنس از پوشش‌های سخت رایج استفاده می‌شد اما ما از پوشش‌های میکرومتری حاوی مواد نانوساختار استفاده کردیم و به دو برابر استاندارد مورد نظر زیمنس رسیدیم و مقاومت به خوردگی ۴۰۰ ساعت مورد نظر زیمنس را به ۹۰۰ ساعت رساندیم.»

رئیس هیئت‌مدیره شرکت فناوران سخت آرا درباره فناوری مورد استفاده این شرکت می‌گوید: «ما از روش رسوب‌گذاری فیزیکی از فاز بخار (PVD) که یکی از پرکاربردترین روش‌های لایه‌نشانی جهت دستیابی به پوشش‌های نانوساختار با خواص مطلوب است، استفاده می‌کنیم.»

ارسال دیدگاه