0
02126246958

۸ ویژگی مدیر موفق از نظر گوگل

شرکت گوگل حدود ۱۰ سال را بر روی پروژه‌ ای به نام پروژه اکسیژن (Project Oxygen) کار و تحقیق کرد تا بتواند ویژگی ‌های یک مدیر مطلوب را شناسایی و سپس از این اطلاعات، برای آموزش به مدیران خود استفاده کند.

پروژه اکسیژن، یکی از پروژه هایی است که عمیق ترین اثر را بر گوگل داشته است. نام این پروژه برگرفته از این سوال است:
“چه می ‌شد اگر همه افراد در گوگل یک مدیر فوق العاده داشتند؟ نه یک مدیر خیلی خوب یا خوب، بلکه مدیری که واقعاً درکشان کند و به آن ها هیجان دهد تا هر روز سرکار حاضر شوند. در این صورت حس حضور در گوگل چگونه بود؟”

علت این که اسم این پروژه اکسیژن انتخاب شده است این است: داشتن یک مدیر خوب مثل نفس کشیدن ضروری است و اگر مدیران بهتر شوند، مانند نفس کشیدن در هوای تازه است.

پروژه اکسیژن در ابتدا با این پیش فرض شروع به کار کرد که: کیفیت مدیر، هیچ اثری بر عملکرد تیم ندارد! در واقع شرکت گوگل در پروژه اکسیژن خود تلاش کرد تا ثابت کند که مدیران مهم نیستند، اما موفق نشد و در نهایت نشان داد وجود مدیران خوب مسئله ای حیاتی است.

برای انجام این تحقیق میانگین ارزیابی عملکرد هر مدیر را محاسبه و سه دوره آخر عملکرد آن‌ ها را بررسی کردند و همچنین بخشی از نتایج گوگل گایست هر مدیر را که در رابطه با نظر سایرین در مورد عملکرد، رفتار و حمایت مدیران سوال پرسیده بود تحلیل کردند.

بر اساس این تحقیق هشت ویژگی شناسایی شده که بین مدیران با بالاترین امتیاز مشترک هستند و در بین مدیران با پایین ‌ترین امتیاز دیده نمی ‌شود. 

 

 

۸ ویژگی کشف شده‌ی بهترین مدیران در پروژه اکسیژن

 

۱- مربی خوبی هستند

بهترین مدیران گوش شنوا دارند، از مشکلات به عنوان فرصت یادگیری استفاده می ‌کنند، به جای القای پاسخ خود، از کارکنان سوال می‌ پرسند و این باعث می ‌شود تیم آن ‌ها با کسب تجربه‌ های ارزشمند رشد کند. به زبان ساده زاویه دید کارکنان را گسترش می دهند، نه اینکه دیدگاه خودشان را به آن ‌ها منتقل کنند.

 

۲- به تیمشان اختیار می دهند

مدیران بزرگ به کارکنان فرصت انجام دادن، ریسک کردن و اشتباه کردن می‌ دهند. به گونه ‌ای که بتوانند آزادانه ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند، همچنین ابزار و منابع انجام کار را در اختیار آن‌ ها قرار می‌ دهند. تحقیقات گرتچن اشپرایتزر (از دانشگاه میشیگان) نشان می ‌دهد کارکنان که به آن ‌ها قدرت بخشیده شده، رضایت شغلی، تعهد سازمانی، کارایی و انگیزه بیشتری دارند.

 

۳- محیط مشارکت ‌آمیزی ایجاد می کنند که در آن به موفقیت و خوشحالی کارکنان اهمیت داده می‌ شود

مدیران بزرگ در تیم ایجاد امنیت می ‌کنند، در این تیم‌ ها هیچ کس از به اشتراک گذاشتن ایده، پرسیدن سوال و یا اعتراف به اشتباه خجالت نمی ‌کشد. احساس رضایت فردی فقط از طریق تلاش جمعی محقق می‌شود. افراد از عضویت در یک گروه موفق لذت فراوانی می ‌برند. مدیران برتر به داشتن روحیه جمعی و همبستگی در تیم ‌ها کمک می‌کنند.

 

۴- بسیار ثمربخش و نتیجه محور هستند

بهترین مدیران باعث رشد اعضای تیم در مسیر اهداف می ‌شوند، به آن‌ ها کمک کرده و باعث ایجاد انگیزه در تمام اعضای تیم می ‌شوند.

 

۵- خوب ارتباط برقرار می کنند، خوب گوش کرده و اطلاعات را به اشتراک می گذارند

بهترین مدیران شنوندگان عالی هستند، خوب ارتباط برقرار کرده و در همدلی توانا هستند. 

 

۶- از پیشرفت شغلی تیم خود حمایت می کنند

بهترین مدیران افراد را صادقانه تشویق می ‌کنند. در عین حال با بازخوردهای انتقادی شفاف در مسیر توسعه شغلی کمک می‌ دهند. مدیران برتر به آینده شغلی و پیشرفت نیروهای خود به اندازه آینده شغلی و پیشرفت خودشان اهمیت می‌دهند. معمولاً افراد دوست دارند بازخورد دریافت کنند و این وظیفه مدیران است که به آن ‌ها بازخورد بدهند.

هدف انسان ‌ها از کار کردن فقط دریافت سود یا اهداف مالی دیگر نیست. آن‌ها کار می ‌کنند تا به زندگی خود معنا ببخشند و این معنا از طریق رشد و پیشرفت شخصی حاصل می‌شود.

 

۷- استراتژی/ چشم انداز واضحی برای تیمشان ترسیم می کنند

بهترین مدیران دقیقاً می ‌دانند تیم به کدام سو می ‌رود و این که برای رسیدن به چشم انداز چه کارهایی باید انجام دهد، افراد نیز نقش خود را در تحقق چشم انداز درک می‌ کنند. 

 

۸- مهارت‌های فنی مهمی دارند و می توانند مشاوره مفیدی به تیم خود بدهند

 مدیران بزرگ شغل افراد تیم خود (وظایف و چالش ‌های روزمره) را می ‌فهمند. بر خلاف انتظار مشخص شد که در بین این هشت رفتار مشترک، بین مدیران برتر، داشتن تخصص فنی کمترین اهمیت را دارد، اما به اشتباه نیفتید، چون با وجود این که تخصص فنی کمترین اهمیت را دارد ولی الزامی است. گوگل از مدیران خود می‌خواهد مهارت‌ های فنی کلیدی را بلد باشند تا بتوانند تجربیات پیشین خود را در اختیار کارکنان قرار دهند. پس، مدیران باید از تخصص خود استفاده کنند، خودشان را به‌ روز نگه دارید و تا جایی که می‌ توانند مطالعه کند.

 

منبع: وب سایت های آکادمی تخصصی مدیریت منابع انسانی و  همرو

ارسال دیدگاه