0
02126246958

۵ کسب و کار بزرگی که در دوران رکود اقتصادی تاسیس شدند

این مطلب با کمی ویرایش از وب سایت بازده بازنشر می شود.

 

 

معمولاً مردم انتظار دارند که فقط در دوران رونق اقتصادی کسب و کار هاي بزرگ راه بيفتند. اما در اينجا ۵ شرکت بزرگ و شناخته شده‌ ی جهان معرفی مي‌شوند که زمانی شروع به کار کرده‌اند که اقتصاد در بدترين وضعيت خود به سر می برده است، اما اين کسب و کارها رشد کرده‌اند و هم‌چنان به فعاليت خود در شکلی وسيع‌تر و در قالب جهانی ادامه می دهند. 

 

 

  • مايکروسافت  Microsoft

 

بيل گيتس در فاصله ی سال‌ های ۱۹۷۵-۱۹۷۳ که رکود اقتصادی بدی بر آمريکا حاکم بود از دانشگاه هاروارد ترک تحصيل کرد و يک شرکت کوچک به نام NM را راه اندازي کرد که به طور اختصاصي روي پيشرفت زبان برنامه‌نويسي رايانه کار مي‌کرد. محصول اوليه‌ ی مايکروسافت که بسيار هم پر فروش بود MS-DOS لقب گرفت. پس از آن با پيشرفت ساير محصولات مايکروسافت امروزه شاهد هستيم که اغلب رايانه های دنيا به ويندوز و نرم افزارهای کاربردی مايکروسافت مجهز هستند. امروزه کمپانی مايکروسافت بالغ بر ۷۷ ميليارد دلار در سال درآمد دارد.

 

 

 

  • فدکس FedEX

 

اين شرکت در ۱۹۷۱ به عنوان زيرمجموعه‌اي از شرکت فدرال اکسپرس بنيان گذارده شد اما تا دوره‌ ی رکود ۱۹۷۳ به شکل عملياتی فعاليت خود را آغاز نکرده بود. ايده‌ ی اوليه‌ ی آن از فردريک اسميت بود که اعتقاد داشت يک شرکت اختصاصی بايد براي تحويل سريع مرسولات به تمام شهرها و مناطق جهان وجود داشته باشد. او شرکت خود را با ۱۴ هواپيما و ۳۸۹ کارمند آغاز کرد. فدکس امروزه ۶۲۸ هواپيما و ۹۰ هزار وسيله‌ ی نقليه برای تحويل مرسولات و بيش از ۳۰۰ هزار کارمند و درآمدسالانه‌ای بالغ بر ۴۰ ميليارد دلار دارد.

 

 

 

  • جنرال الکتريک General Electric

 

اين شرکت در ۱۸۷۳ توسط توماس اديسون مخترع لامپ تاسيس شد. وي جنرال الکتریک را در دوره‌ ی رکود اقتصادی آن دوران که منجر به ورشکستگی خط راه‌آهن و تعطيلی کوره‌های آهن آمريکا شده بود با سرمايه‌گذاري فقط يک بانک و در قالب یک آزمايشگاه کوچک افتتاح کرد. هم اکنون جنرال الکتريک بيش از ۳۰۰ هزار کارمند و پس انداز نقدی بيش از ۸۸ ميليارد دلاری دارد.

 

 

 

  • رولون Revlon

 

رولون يکی از بهترين و شناخته‌شده‌ترين شرکت‌های لوازم آرايشی و بهداشتی در جهان است که در سال ۱۹۳۲ در دوران رکود بزرگ تاسيس شد. برادران چارلز و جوزف رولون اولين محصول آرايشي خود را که مخصوص ناخن بود روانه‌ی بازار کسب و کار کردند که در طی مدت فقط ۶ سال به يک کسب و کار چند ميليون دلاری تبديل شد. رولون درحال حاضر بيش از يک ميليارد دلار در سال درآمد و ۶۸۰۰ نفر را در سراسر جهان تحت استخدام خود دارد.

 

 

 

  • هتل هايت Hyatt Hotel

 

شايد افتتاح يک هتل مجلل در دوران رکود اقتصادی ايده‌ ی خوبی به نظر نرسد، اما هتل هايت دقيقاً زمانی که جی پريتزکر  در ۱۹۵۷ يک متل را در نزديکی فرودگاه بين‌المللی لس‌آنجلس از هايت رابرت فون دن خريد، تبديل به هتل مجلل هايت شد. گروه هتل های هايت امروزه ۵۲۴۰ هتل فعال در ۴۶ کشور در سراسر دنيا دارد که با حدود ۵۰ هزار کارمند مشغول به کار هستند و در سال ۲۰۱۲ درآمد هايت آمريکا بالغ بر ۳٫۹۵ ميليارد دلار بوده است.

 

 

ارسال دیدگاه