0
02126246958

۵ اشتباه یک مدیر که مانع رشد کسب و کار می‌شود

هر سال کسب‌ و ‌کارهای زیادی کارشان را آغاز می کنند. ولی بخش عمده آن ها پس از مدتی دست از تلاش بر می دارند و کسب‌و‌کارشان را تعطیل می کنند، چون هیچ رشدی در کار نیست! پایه ای‌ ترین دلایل اینکه بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک در طی سال‌ ها رشد نمی کنند موارد زیر هستند:

 

 

مشغول شدن به کارهای فرعی

 

معمولاً مدیران به کارهای فرعی مشغول هستند و خیلی از کارهایی که انجام می دهند بیشتر کار یک کارمند است و نه کار مدیر. دلیل پرداختن به کارهای فرعی و کم‌ ارزش، فرار از کارهای مهم ‌تر و جسورانه ‌تر است. پس اگر کارآفرین هستید خودتان را پشت کارهای کم ‌‌ارزش پنهان نکنید. با کارهای کلیدی‌ و مهم مواجه شوید. کارهای مهم می‌تواند پرداختن به بازاریابی، تصمیم‌گیری درباره استخدام و اخراج، تولید محصول جدید، طراحی استراتژی و … باشد. هر بار قبل از انجام کاری از خودتان بپرسید: این کار واقعاً باید توسط مدیر انجام شود؟

 

 

رهبری نکردن ارکستر

 

بسیاری از کارآفرینان دیدگاه یک رهبر ارکستر را ندارند. یک رهبر ارکستر خودش خیلی خوب ساز می‌زند و به کارش مسلط است، ولی ترجیح می دهد به ‌جای انجام کارها، مدیریت کارها را به‌ عهده بگیرد. بدترین رهبران ارکستر کسانی هستند که اگر کسی خوب ساز نمی ‌زند به جای او شروع به ساز زدن کنند!

واگذاری کارها یکی از مهم ‌ترین مهارت‌ های یک مدیر است. اگر اغلب کارها را واگذار می کنید و به دیگران اعتماد دارید، رهبر ارکستر خوبی هستید. اگر فکر می کنید هیچ‌کس در دنیا کارها را به خوبی شما انجام نمی دهد و اغلب کارها باید توسط خودتان انجام شود، شما بیشتر یک نوازنده هستید و نه رهبر ارکستر.

 

 

استفاده نکردن از اهرم

 

اهرم هر فعالیتی است که در کسب‌وکار انجام می دهیم و از ما وقت و انرژی ناچیزی می گیرد، ولی بازگشت سرمایه مثبتی دارد یعنی سود به ما می‌رساند.

بنابراین اهرم ساختن در مدیریت بدین معنا است که در کسب‌وکارمان کارهایی را انجام دهیم که خودمان خیلی درگیر آن نباشیم ولی برای ما سود ایجاد کند.

مثلاً یک اهرم خوب در کسب‌وکار این است که تیمی درست کنید که در نمایشگاه ها شرکت کنند. اگر بتوانیم با این کار یک سود مختصر ایجاد کنیم، یک اهرم ساخته ایم. ما در محل کار خودمان هستیم ولی یک سود جانبی به‌ صورت اتوماتیک و خودکار ایجاد می شود. کسب‌و‌کارهای قوی از اهرم های زیادی استفاده می کنند. برای ساختن اهرم شاید نیاز به سرمایه‌گذاری باشد، ولی وقت و انرژی ما آزاد می شود.

 

 

 

 

کاهش انگیزه

 

حفظ انگیزه بالا یکی از سخت‌ترین کارهای دنیا است! گاهی به‌ عنوان مدیر انگیزه ‌مان کم می شود و می ‌توان گفت انگیزه مدیر در کمتر از چند ثانیه مسری است و به کارکنان منتقل می شود. یک مدیر اگر همان اول صبح عصبانی، خسته و با اضطراب به محل کار برود خیلی بعید است که در آن روز کارمندانش با مشتریان، خوب رفتار کنند. شما به هر طریقی که با کارمندانتان رفتار کنید آن ها نیز به همان ترتیب با مشتریان رفتار می کنند. این یک اصل مهم در کسب‌و‌کار است. بنابراین وقتی انگیزه ما پایین است با تیم‌ بد برخورد می کنیم و تیممان نیز خیلی خوب کارها را پیش نمی ‌برد. پس باید راهی پیدا کنیم که به ‌عنوان یک مدیر انگیزه بالای خود را حفظ کنیم.

 

 

 نبود هدف‌‌ و برنامه‌ریزی

 

فاجعه آمیزترین مورد در تمام موارد، همین مورد آخر است. خیلی از مدیران هیچ هدف، برنامه و یا طرحی ندارند که در آینده می‌خواهند چه کاری انجام دهند، حتی اگر نتوانند به آن برسند. با هدف‌گذاری می دانیم که می‌خواهیم به کجا برویم و چه پیشرفتی می‌خواهیم داشته باشیم.

یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش انگیزه، نداشتن هدف است. وقتی شما می‌ دانید که در این ماه باید به چه هدفی برسید، صبح خیلی با انگیزه‌تر از خواب بیدار می شوید و می دانید که چه کاری باید انجام دهید.

یکی از نشانه ‌های خیلی خوبی که در این چند سال دیده ‌ام و نشان می دهد که انگیزه مدیر کم شده است یا خیر، ساعت رفتن او به محل کار است. آیا همیشه راس یک ساعت مشخص سر کار می‌روید یا وقتی از خواب بیدار می شوید احساس می کنید که اگر دیرتر هم برسید هیچ اتفاقی نمی‌افتد؟ اگر این طور است احتمالاً هدف‌ های بزرگ و ارزشمندی تعریف نکرده اید!

 

 

این نوشته از وب سایت مدیر سبز باز نشر می شود.

نویسنده: ژان بقوسیان

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

چگونه در شغل خود موفق باشیم؟ ۱۶ اصل کمتر گفته شده برای موفقیت شغلی – قسمت اول

چگونه در شغل خود موفق باشیم؟ ۱۶ اصل کمتر گفته شده برای موفقیت شغلی – قسمت دوم

چگونه در شغل خود موفق باشیم؟ ۱۶ اصل کمتر گفته شده برای موفقیت شغلی – قسمت سوم

با ناتمام گذاشتن یک کار، ذهنتان را درگیر نگه ندارید! – آشنایی با اثر زیگارنیک

موفقیت در سادگی و تفاوت های کوچک است

۱۰ درسی که از یک میلیاردر آموختم

اگر تاکنون کتاب “پدر پول دار پدر بی پول” را نخوانده اید، خلاصه آن را در ۸ جمله بدانید

۱۰ درس مدیریتی که از شما کارآفرینی خارق‌العاده می‌سازد

۵ عادت طلایی برای موفقیت در سال جدید

 

 

 

 

ارسال دیدگاه