0
02126246958

۳ کاتالیست ایران‌ساخت به صنایع نفت و پتروشیمی ملحق شد

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از  ایسنا،در همایش دوسالانه بومی‌سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت از ۳ کاتالیست ایران‌ساخت شرکت نفت و گاز سرو رونمایی شد.

 

فعالیت ۹۵۰ شرکت دانش‌بنیان در صنعت نفت و گاز

 

محمدحسین بهشتی سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری، با اشاره به نقش آفرینی ۶۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در اقتصاد کشور گفت: ۹۵۰ شرکت آن در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع وابسته فعالیت دارند که ۱۳ درصد از سهم کل شرکت‌های این حوزه و ۲۵ درصد از فروش شرکت‌های دانش بنیان را به خود اختصاص داده‌اند؛ موضوعی که نشان دهنده نقش فعال شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه است. 

وی با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی و دانش فنی بومی این حوزه ادامه داد: صنایع پایین دست پتروشیمی توان ایجاد ارزش افزوده بالا، اشتغال‌زایی بیشتر و امکان دستیابی به تولید محصولات تکمیلی با ارزش افزوده بالاتر را دارند.

رئیس نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت به نقش آفرینی معاونت علمی و فناوری در رفع مشکلات و محدودیت‌های فراروی شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: چالش‌هایی در این حوزه از جمله بروکراسی پیچیده و زمان‌بر، پیچیدگی‌های فنی و بسیار و متنوع، چالش صحه‌گذاری و استانداردها و انطباق‌ها، عدم اعتماد صنعت به شرکت‌های دانش بنیان، همچنین نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار بالا و عدم وجود نظام استانداردسازی و صحه گذاری از مهم‌ترین مشکلات این حوزه هستند.

وی با اشاره به تلاش برای کاهش هزینه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در صحه‌گذاری و استاندارد محصولات‌شان گفت: پیچ و خم‌های جدی در حمایت از محصولات دانش‌بنیان ایران ساخت وجود دارد که تلاش داریم این مشکلات را با همکاری سایر سازمان‌ها و نهادها برطرف کنیم.

بهشتی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش کرده است تا بخشی از این مشکلات را با همکاری نهادها و سازمان‌های تصمیم‌گیر و سیاستگذار رفع کند و به طور خاص در تفاهم‌نامه با موسسه استاندارد، دریافت برخی از گواهینامه‌های انطباق برای شرکت‌ها تسهیل شده است به طوری که ۸۲ گواهینامه برای شرکت‌های تهران و ۲۸ مورد مربوط به سایر استان‌ها با همکاری سازمان استاندارد صادر شده است.

 

ارائه بیش از ۹ هزار محصول ایران‌ساخته

 

سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت اشاره کرد و افزود: امسال نهمین دوره این نمایشگاه، برگزار شد و فروش محصولات به طور دائمی در طول سال فراهم است. این نمایشگاه، بستری برای معرفی محصولات آزمایشگاهی دانش بنیان مورد نیاز مراکز پژوهشی فراهم کرده است و بیش از ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و فناور، بیش از ۹ هزار محصول و ۱۵۰۰ لوازم جانبی را بر بستر این رویداد ارائه کرده‌اند.

رئیس نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت با بیان اینکه محصولات براساس سطح‌بندی از حمایت‌های بلاعوض و تخفیف خرید برخوردار می‌شود، ادامه داد: محصولات سطح یک نمایشگاه از ۴۰ و ۵۰ درصد تخفیف، محصولات سطح دو ۲۵ درصد و محصولات سطح سه از ۱۰ درصد تخفیف برخوردار می‌شوند.

بهشتی، با اشاره به ارائه پیشرفته‌ترین محصولات روزآمد در این نمایشگاه گفت: به طور مثال، در این نمایشگاه محصولاتی مانند میز ۳ درجه آزادی و ربات جراحی از راه دور که محصولاتی دانش بنیان با فناوری بالا هستند و صادرات داشته‌اند عرضه شد. ربات جراحی در رقابت با نمونه آمریکایی، به قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار توانست به بازار اندونزی راه یابد و صادر شود.

وی با بیان اینکه حمایت‌های یاد شده با هدف حمایت از بازارسازی محصولات دانش بنیان ایران‌ساخت است، افزود: تلاش می‌شود فرهنگ خرید محصول ایرانی ترویج شود. برای حمایت از بخش خصوصی نیز تسهیلات هشت تا ۱۰ درصدی لیزینگ با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی حمایتی برای بخش خصوصی است.

 

خانه‌هایی برای صادرات نوآوری

 

بهشتی با بیان این‌که راه اندازی خانه‌های صادرات نوآوری و فناوری ایران‌ساخت در سایر کشورها تحت عنوان آی‌هیت به بازارسازی این محصولات کمک می‌کند، افزود: این خانه‌ها تاکنون در کشورهایی مانند کنیا، روسیه، چین، سوریه راه اندازی شده است. اماکنی که عمدتا کارایی نداشتند با حمایت زیرساختی معاونت علمی تغییر کاربری و تجهیز شدند و در اختیار بخش خصوصی قرار داده شد تا در مسیر توسعه صادرات محصولات ایران‌ساخت گام بردارند. کریدور توسعه صادرات در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز مسیر دیگری برای ورود این محصولات به بازار جهانی گشوده است. 

وی ادامه داد: در ادامه، خانه‌های نوآوری و فناوری در ایروان، استانبول، بغداد، نجف و دوحه راه اندازی خواهد شد تا زمینه برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان ایران ساخت بیش از پیش فراهم شود.

 

پیوستن ۳ کاتالیست ایران‌ساخت به صنعت پتروشیمی

 

با حضور سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری، مدیران صنایع پتروشیمی، از ۳ کاتالیست ایران‌ساخت رونمایی شد. در این رویداد نسل جدید کاتالیست‌های سنتز متانول، پری ریفرمینگ، فرمالدهید تولید شده توسط شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو، به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌رسد.

ارسال دیدگاه