0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹

عصر مواد در نظر دارد با جمع آوری و گلچین مهم ترین و جالب توجه ترین اخبار و رویدادهای صنعت، معدن و حوزه های فعالیت مهندسان مواد و متالورژی، مکانیک، معدن، شیمی و نانو، آن ها را در قالب یک بسته خبری ویژه به صورت روزانه تقدیم مخاطبان و کاربران محترم نماید.


 

افتتاح فازنخست ابر پروژه انتقال آب خلیج فارس به استان های مرکزی با دستور ویدیو کنفرانسی رییس جمهوری

 

تاسیسات آب‌شیرین‌کن خلیج‌فارس صبح پنجشنبه با دستور حسن روحانی رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس با ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز به منظور تامین بخشی از آب مورد نیاز شرب و صنعت استان‌های مرکزی و جنوب‌شرق کشور، به بهره برداری رسید.

 

دیدگاه توسعه‌ای صنایع مصرف‌کننده و دستگاه‌های اجرایی استان هرمزگان هدف احداث هر چه سریع‌تر این طرح ملی بود. با ورود آب شیرین‌کن خلیج فارس، ظرفیت تولید آب شیرین در کشور ۵۰ درصد افزایش یافت و با آغاز بهره برداری از این مجتمع، سالانه بیش از ۷۰ میلیون متر مکعب آب شیرین به آب‌های کشور افزوده می‌گردد.

تامین منابع مالی طرح‌های آبی، با درایت صندوق توسعه ملی جز اولویت‌های آن صندوق قرار گرفته است و بدین ترتیب نظر به توجیه فنی و مالی طرح، تأمین مالی آن مورد تصویب صندوق توسعه‌ملی قرار گرفت.

بخش اصلی آب شیرین تولیدی با استفاده از یک خط لوله به طول ۸۰۰ کیلومتر به مجتمع‌های صنعتی واقع در استان‌های مرکزی ایران منتقل شده و بخش دیگری از آن نیز جهت شرب استان هرمزگان صرف خواهد شد. شایان ذکر است این پروژه‌ی ملی با سرمایه‌گذاری شرکت‌های سازه‌سازان (مالک و بهره‌بردار آب‌شیرین‌کن)، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شرکت مس سرچشمه و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اجرا شده است.

برخی از مزایای مهم اجرای این طرح تأمین آب شرب و کمک به رشد صنعت در استان‌های کم آب کشور (استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد) به ویژه تأمین آب مورد نیاز واحدهای بزرگ در بخش‌های صنایع و معادن و افزایش رونق اقتصادی در این مناطق می‌باشد. همچنین سایر مزایای این طرح دسترسی به مواد اولیه (آب دریا) قابل دسترس، مطمئن و تمام‌ناپذیر است.

این مجتمع، در حال حاضر بزرگترین تأسیسات نمک‌زدایی کشور است که در شهرک صنعتی خلیج‌فارس در غرب بندرعباس احداث شده است. سرمایه‌گذاری‌های ریالی و ارزی انجام شده در این طرح به ترتیب ۷,۰۰۰ میلیارد ریال و ۹۲ میلیون یورو است که از این مبلغ، ۸۴ میلیون یورو از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی با عاملیت یکی از بانک‌های کشور، تأمین شد. عملیات اجرایی این طرح در پاییز ۱۳۹۶ آغاز شد و در پاییز ۱۳۹۹ به راه‌اندازی اولیه رسیده است.

احجام بزرگ کارهای انجام شده، از جمله ۳۷۵ هزار متر مکعب خاک‌برداری، ۳۴ هزار متر مکعب بتن ریزی، ۵ هزار تن آرماتوربندی، ۸۰ هزار مترمربع قالب بندی، ۱۰ هزار تن تجهیزات و متریال، بیش از ۱۱۰ کیلومتر کابل‌کشی و ۵۰ کیلومتر لوله‌کشی در سایزهای مختلف، نشان‌دهنده وسعت این طرح ملی است.

در زمان ساخت پروژه به طور میانگین روزانه ۷۰۰ نفر به شکل مستقیم و پنج هزار نفر به شکل غیر مستقیم در این پروژه مشغول به کار و فعالیت بوده‌اند. در زمان بهره‌برداری نیز این مجموعه با اشتغال‌زایی ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر به طور غیر مستقیم در جهت بهره‌برداری ۲۵ ساله از این مجموعه بزرگ گام بر می‌دارد.

آب خام ورودی به آب‌شیرین‌کن توسط آب‌گیرها و خطوط انتقال، به میزان ۶۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز (۷ متر مکعب بر ثانیه)، تأمین می‌شود که بر این اساس آب‌شیرین‌کن خلیج فارس با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار متر مکعب آب شیرین در شبانه روز ایجاد شده است.

این مجموعه در حوزه محیط ‌زیست و حفظ آن برنامه‌ریزی کرده است، بر این اساس با استفاده از واحدهایی که برای نخستین بار در کشور مورد ساخت و استفاده قرار می‌گیرند از قبیل واحد پیش تصفیه (DAF) ، واحد لجن گیری (Sludge Area) و واحد رفع فقر یونی آب (Remineralization) شوری ۵۵۰۰۰ واحدی آب را به شوری ۵۰۰ واحد تبدیل و آب شیرین مورد نیاز صنایع بزرگ معدنی را تامین می‌کند.

با افزایش برداشت بی‌رویه‌ی آب از دشت‌ها و نیاز به ایجاد منابع آبی پایدار، اولویت کشورها در تامین آب از منابع غیرمتعارف است. طبق نظر کارشناسان، در شرایط کنونی و به دلایل تغییر اقلیم و استمرار پدیده‌ی خشکسالی، ما بیش از گذشته نیازمند تامین آب به روش‌های نوین همچون استفاده از فناوری آب شیرین‌کن‌ها هستیم.


 

طرح خط تولید جدید مجتمع نفلین سینیت کلیبر

 

مدیر مجتمع نفلین سینیت کلیبر گفت: به منظور ایجاد خط جدید، نیاز به تامین زیرساخت‌های لازم اعم از افزایش دیماند برق از یک به ۹٫۱ مگاوات و همچنین اصلاح شبکه برق مسیر کلیبر به کارخانه بوده که این نیاز با اقدامات و پیگیری‌های شرکت برطرف شده است.

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مجتمع نفلین سینیت کلیبر در سال‌های اخیر تغییرات متعددی را در زمینه بهبود کیفیت و دانه‌بندی محصولات در دستور کار قرار داده که این اقدامات موجب بهبود وضعیت بازارهای داخلی و نیز حضور محصولات این مجتمع در بازارهای جهانی شده است.

با توجه به برنامه‌ریزی‌ها، مقرر شده است که علاوه بر سیستم فعلی، طرح‌هایی توسعه‌ای با ایجاد خط تولید جدید به روش تر در سه فاز و با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن کنسانتره نفلین سینیت اجرا شود. فرآوری به روش تر، در مقایسه با روش خشک، قادر به خردایش مواد تا زیر صد میکرون است و مگنت‌های تر نیز بهتر می‌توانند عنصر مزاحم (Fe2O3)  را در دانه‌بندی ذکرشده جداسازی کنند. می‌توان گفت که این روش از بهره‌وری بالای ۹۰ درصد برخوردار است و در مجموع این نرخ از بهره‌وری باعث افزایش چندبرابری ظرفیت‌های تولیدی مجتمع خواهد شد.

مجموعه خط جدید نفلین سینیت کلیبر را می‌توان مهم‌ترین طرح صنعتی و معدنی و اقتصادی این منطقه دانست. با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در این منطقه، بهره‌برداری از این طرح، تحولی بزرگ در زمینه اشتغال‌زایی در ناحیه مذکور ایجاد خواهد کرد و تراکنش‌های مالی و اقتصادی بسیار خوبی در منطقه خواهد داشت. اولویت در این طرح، جذب نیروهای بومی است و پیش‌بینی می‌شود که با بهره‌برداری از پروژه ۱۵۰ هزار تنی به روش تر، برای حدود ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شود.

علی‌رضا خوش‌مقام، مدیر مجتمع نفلین سینیت کلیبر اظهار داشت: فاز اول این کارخانه، با پیشرفت فیزیکی حدودا ۹۰ درصدی، مراحل نهایی خود برای رسیدن به بهره‌برداری را سپری می‌کند و هم‌اکنون خط درایر آن با اشتغال بیست نفر شروع به فعالیت کرده است و اصلاح دانه‌بندی، ارتقای کیفیت محصول تولیدی قبلی و عملیات رطوبت‌گیری در آن انجام می‌شود. البته طبق برنامه‌ریزی‌ها، این طرح باید تا پایان سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری می‌رسید، اما شیوع ویروس کرونا و حضور نیافتن شرکا اجرای آن را به تاخیر انداخت. با این حال، امید است که طبق زمان‌بندی ارائه‌شده توسط سرمایه‌گذار، این پروژه در دی‌ماه سال جاری به بهره‌برداری برسد. فازهای بعدی نیز همگام با بازاریابی و حضور پررنگ در صادرات، اجرا خواهند شد.

وی افزود: به منظور ایجاد خط جدید، نیاز به تامین زیرساخت‌های لازم اعم از افزایش دیماند برق از یک به ۹٫۱ مگاوات و همچنین اصلاح شبکه برق مسیر کلیبر به کارخانه بوده که این نیاز، با اقدامات و پیگیری‌های شرکت، برطرف شده است. همچنین در خصوص اخذ امتیاز انشعاب گاز و افزایش ظرفیت (۱۶۰ متر مکعب بر ساعت) اقدامات لازم انجام شده و هم‌اکنون گاز مورد نیاز این طرح در دسترس قرار گرفته است.

برای تامین مواد اولیه مورد نیاز، با تشکیل کارگروهی از بخش‌های نظارت، راهبری، سرمایه‌گذاری و عقد قرارداد با مشاور عالی در زمینه استخراج و بهره‌برداری از معدن، جلسات متعددی برگزار شده و برای بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت به منظور استخراج بهینه‌ و سازگار با محیط زیست و منابع طبیعی به منظور تامین خوراک اولیه خط تولید، برنامه‌ریزی‌هایی شده است.


 

تعمیر و نگهداری توربین‌های بادی، ضرورت تولید برق پایدار در مزارع بادی

 

مدیر نصب، راه‌اندازی و تعمیر و‌ نگهداری صبا نیرو گفت: شرکت صبانیرو با تکیه بر توان متخصصان و مهندسین داخلی، طراحی، ساخت، نصب، راه‌اندازی و تعمیرات و نگهداری توربین‌های بادی را انجام می‌دهد و در طی سال‌های فعالیت خود موفق شده است بیش از ۷۵ درصد از ساخت توربین‌های بادی را داخلی‌سازی کند.

 

حسن قاضی خانی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: شرکت صبانیرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه گروه صنعتی سدید، نخستین تولیدکننده توربین بادی در کشور و منطقه خاورمیانه است. این شرکت طی سال‌های اخیر چندین قرارداد به منظور طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی در مناطق مختلفی در کشور  مانند بینالود، منجیل و… با کارفرمایان، منعقد و اجرا کرده است و پروژه‌های مختلف دیگری را نیز در دست اجرا دارد.

 

وی افزود: در این راستا نیاز به تعمیر و نگهداری توربین‌های مزارع بادی در کشور سبب شده است تا این موضوع بر اساس توانمندی داخلی شرکت، به عنوان یکی دیگر از خدمات صبا نیرو به سبد محصولات و خدمات ما اضافه شود. 

 

مدیر تعمیر و نگهداری صبانیرو ادامه داد: پس از نصب و راه‌اندازی توربین‌های بادی، موضوع تعمیر و نگهداری این توربین‌ها به عنوان یک بخش مهم و اساسی، مطرح می‌شود و ضرورت تولید برق پایدار در مزارع بادی مختلف، نیاز به بهره‌مندی از یک نظام سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده در این خصوص را بیش از پیش آشکار می‌کند. در این راستا در اولین اقدام برای تعمیر و نگهداری نیروگاه‌های بادی، سه سال قبل با شرکت برق منجیل قراردادی منعقد کردیم. در آن زمان بخش زیادی از توربین‌های بادی نیروگاه منجیل، به دلیل عدم اجرای فرآیند تعمیر و نگهداری به شیوه‌های سیستماتیک در طی چندین سال فعالیت شبانه‌روزی، تقریبا غیر فعال شده بودند. پس از شروع به کار تعمیرات و نگهداری صبا نیرو در این مزرعه بادی، با گذشته سه سال، اکنون بیش از ۹۰ درصد توربین‌های نیروگاه بادی منجیل مجددا به مدار تولید باز گشته‌اند و با توجه به نیاز مزارع بادی مختلف در این خصوص، موضوع تعمیر و نگهداری توربین‌های این مزارع در دستور کار شرکت صبا نیرو قرار گرفته است.

 

قاضی خانی عنوان کرد: پس از انجام پروژه‌های مختلف در طی سالهای اخیر و جا افتادن فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر؛ اکنون علاوه بر سفارش‌های کارفرمایان دولتی در این حوزه، برخی از شرکت‌های خصوصی نیز به تولید برق از انرژی بادی علاقه‌مند شده و سفارش توربین‌های بادی را می‌دهند و طی سال‌های اخیر توانسته‌ایم چندین توربین را نیز به بخش خصوصی تحویل دهیم و سفارشات جدید دیگری نیز در این خصوص از طریق برگزاری جلسات مختلف با بخش خصوصی در حال رایزنی و بررسی نهایی است.

 

وی در انتها مطرح کرد: صبانیرو در ابتدای فعالیت با دانش فنی شرکت وستاس دانمارک، ساخت توربین‌های بادی را با کلاس ۶۶۰ کیلو وات، آغاز کرد اما در طی مسیر فعالیت و خصوصا بعد از اعمال تحریم‌های غرب و با تکیه بر توان داخلی متخصصان خود موفق شد این توربین‌ها را به کلاس ۷۱۰ کیلو وات ارتقا و توربین‌های با کیفیتی را به مشتریان ارائه کند.


 

ضایعات لوله مسی رشد قیمت را تجربه کرد

 

امروز پنج‌شنبه ۱۵ آبان ماه، ضایعات لوله مسی بیشترین رشد قیمت و ضایعات مس آرمیچری بیشترین افت قیمت را در میان سایر ضایعات نسبت به روز معاملاتی پیش داشتند. در بازار ضایعات روز پنج‌شنبه ۱۵ آبان ماه، در اولین ساعات معاملات امروز، قیمت ضایعات لوله مسی نسبت به روز پیشین ۱٫۴ درصد رشد داشته و به سطح ۱۵۱ هزار و ۹۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است. ضایعات برنج زردبار و برنج درهم بعد از لوله مسی در روز ۱۵ آبان ماه به ترتیب با قیمت‌های ۱۱۳ هزار و ۷۱۰ تومان به ازای هر کیلوگرم و ۱۱۲ هزار و ۵۹۰ تومان به ازای هر کیلوگرم به ترتیب معادل ۱٫۳ و ۱٫۱ درصد رشد قیمت در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

همچنین در معاملات امروز ۱۵ آبان ماه، ضایعات مس آرمیچری با قیمت ۱۵۰ هزار و ۶۹۰ تومان به ازای هر کیلوگرم معادل ۰٫۱ درصد بیشترین افت را در بین سایر ضایعات داشت.


 

دومین اورهال برنامه‌ریزی شده فولاد اکسین با هدف حداکثر شدن ظرفیت‌ها

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین، محسن ابوعلی مدیر نت و رئیس ستاد تعمیرات اساسی کارخانه، مهم‌ترین هدف از انجام تعمیرات اساسی کارخانه در سال ۱۳۹۹ را حفظ و نگهداری شرایط مطلوب خط تولید و تثبیت آماده به کاری تجهیزات به منظور استفاده حداکثری از تمام ظرفیت‌های کارخانه عنوان کرد و اظهار داشت: در گام نخست شرح فعالیت‌ها بر اساس اولویت مشخص و لیست قطعات یدکی مورد نیاز استخراج شد، در گام بعد تامین قطعات یدکی مورد نیاز، همچنین تدوین و یا بازنگری دستورالعمل‌های اجرایی بر اساس استانداردها در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی افزود: زمان انجام تعمیرات اساسی سال ۹۹ از روز نخست آذر ماه به مدت ۱۰ روز در نظر گرفته شده و پیش‌بینی شده است که در این مدت، تعداد ۵۷۸ فعالیت با صرف ۴۸ هزار و ۵۰۰ نفر ساعت انجام شود.  ابوعلی در خاتمه عنوان کرد: در روز دهم کلیه تست‌های گرم سیستم‌ها انجام و سیستم‌ها جهت شروع تولید در اختیار واحد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.


 

اجرای پروژه کلنگ‌زنی کارخانه تولید گندله در شادگان

 

سه‌شنبه ۱۳ آبان ماه، عملیات اجرایی ساخت کارخانه تولید گندله فولاد اخگر، با حضور استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان در شادگان آغاز شد. 

 

استاندار خوزستان در حاشیه این مراسم اظهار داشت: مطابق برنامه‌ریزی های صورت گرفته، فاز نخست این کارخانه در مدت ‌زمان ۳۶ ماه در زمینی به مساحت ۱۲۰ هکتار، با سرمایه‌گذاری ۲۳۵ میلیون یورو به بهره‌برداری خواهد رسید. شریعتی افزود: با بهره‌برداری از این پروژه، فرصت‌های شغلی خوبی جهت جوانان شادگان ایجاد خواهد شد و امیدوار هستیم که جوانان بومی منطقه در این کارخانه مشغول به کار شوند.

 

نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر به کارگیری نیروهای بومی منطقه عنوان کرد: برای کاهش بیکاری در شادگان، در این پروژه‌ها باید از نیروهای بومی استفاده شود و در صورت نیاز به تخصص، دستگاه‌های مسئول با ارائه آموزش‌های لازم، نیروهای متخصص و موردنیاز را تربیت کنند.

 

براساس گزارشی از ایلنا، وی در پایان گفت: جهت تسهیل در اجرای این پروژه، آماده همکاری و هرگونه مساعدت خواهیم بود تا این واحد تولیدی مطابق زمان پیش‌بینی شده به سرانجام برسد. گفتنی است که بر اساس برآوردهای صورت گرفته، بهره‌برداری از این طرح حدود ۷۰۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.


 

واحدهای جانبی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی امسال راه‌اندازی می‌شوند

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت:‌ واحدهای جانبی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی به‌منظور بهره‌برداری از نخستین ردیف فرآورش گاز، تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شوند.

 

محمد مشکین‌فام در حاشیه بازدید هفتگی از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی و نشست با مدیران شرکت‌های پیمانکار اظهار کرد: با توجه به آماده‌سازی پالایشگاه این فاز به‌منظور راه‌اندازی واحدهای یوتیلیتی و احتمال بهره‌برداری از نخستین ردیف شیرین‌سازی تا پایان سال ۱۳۹۹، در نشست با پیمانکاران بر ضرورت انجام اقدام‌های مدیریتی لازم، تأمین کالاهای باقی‌مانده و تشدید جبهه‌های کاری به‌منظور دستیابی به این سنگ‌نشانه‌ها تأکید شد.

وی با بیان اینکه بخش فراساحل فاز ۱۴ با امکان برداشت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از چهار سکوی تولیدی، در مدار بهره‌برداری قرار دارد، تصریح کرد: همانند دیگر سکوهای عملیاتی پارس جنوبی، چهار سکوی این طرح در فصل زمستان با حداکثر ظرفیت عملیاتی می‌شوند و بر اساس برنامه‌های تراز گاز کشور، هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

تحویل ۱۲ پالایشگاه پارس جنوبی به شرکت بهره‌بردار

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس  با اشاره به اینکه از مجموع ۱۳ پالایشگاه پارس جنوبی، ۱۲ پالایشگاه تحویل شرکت بهره‌بردار شده‌ است، گفت: پالایشگاه فاز ۱۴، آخرین پالایشگاه پارس جنوبی است که مطابق برنامه‌ریزی، با توجه به کمبود منابع مالی در اولویت آخر توسعه قرار گرفته بود و با تکمیل پالایشگاه طرح‌های اولویت‌دار، فعالیت‌های توسعه در این بخش آغاز شد و هم‌اکنون طبق برنامه درحال اجراست. افزون بر این، با توجه به تقدم توسعه و بهره‌برداری از بخش فراساحل، گاز تولیدی این طرح از سال ۱۳۹۷ تحویل فاز ۱۲ شده و بخشی از کمبود خوراک پالایشگاه‌های سایت ۲ پارس جنوبی را جبران کرده است.

مشکین‌فام افزود: وضع توسعه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی به‌عنوان آخرین مجموعه پالایشگاهی با حدود ۸۵ درصد پیشرفت مطلوب است و برنامه‌های توسعه و تکمیل این طرح با تمرکز بر راه‌اندازی سرویس‌های جانبی و نخستین ردیف فرأورشی، به‌صورت جلسات هفتگی با پیمانکاران رصد می‌شود.

وی درباره زمان بهره‌برداری از نخستین ردیف شیرین‌سازی فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: با توجه به شرایط و محدودیت‌های ناشی از کرونا، ممکن است نخستین ردیف شیرین‌سازی گاز این فاز با یک ماه تأخیر، اواخر امسال یا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.

بهره‌برداری از تاسیسات انبارش گوگرد بندر خدماتی، صادراتی تمبک

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از امکان بهره‌برداری از تأسیسات انبارش گوگرد بندر خدماتی، صادراتی تمبک با ظرفیت ۴۴ هزار تن و یک پست اسکله مکانیزه صادرات گوگرد این بندر تا پایان امسال خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از این پست، امکان بارگیری گوگرد برای شناورهای ۵ هزار تا ۵۰ هزار تن (DWT) فراهم می‌شود.

مشکین فام همچنین به برنامه‌ریزی و اولویت‌گذاری به‌منظور بهره‌برداری از یک پست اسکله صادراتی گاز مایع با توان پهلودهی به کشتی‌هایی با ظرفیت بارگیری ۵۰ هزار تن LPG اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به پیشرفت بسیار مطلوبی که در بندر شاهد آن هستیم، انتظار داریم این پست اسکله تا پایان دی‌ماه به بهره‌برداری برسد.

استقرار دکل حفاری در بلوک مخزنی فاز ۱۱پارس جنوبی

وی درباره حفاری در موقعیت مخزن آخرین فاز در حال توسعه پارس جنوبی گفت: پس از نصب جکت نخستین سکوی فاز ۱۱ در خردادماه امسال، دستگاه حفاری به سمت بلوک گازی این طرح حرکت کرد و با استقرار کامل در موقعیت ۱۱B، برنامه حفاری پنج حلقه چاه آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه پس از نصب عرشه و برداشت اولیه گاز از این پنج حلقه چاه، حفاری هفت حلقه چاه دیگر هم تکمیل می‌شود، افزود: ظرفیت برداشت گاز از این بلوک، یک میلیارد فوت مکعب در روز است که معادل این میزان، با بهره‌برداری از چاه‌های موقعیت ۱۱B محقق می‌شود.

امضای قرارداد مقدماتی میدان فرزاد B؛ به‌زودی

مشکین‌فام از امضای قرارداد مقدماتی توسعه میدان فرزاد B با شرکت پتروپارس خبر داد و گفت: بخش اولیه قرارداد شامل مطالعات مهندسی انجام شده و فعالیت‌های مقدماتی هم‌اکنون در حال اجرا است. وی با بیان اینکه قرارداد اصلی توسعه میدان فرزاد B به‌زودی منعقد می‌شود، افزود: با بهره‌برداری از این طرح، گاز میدان فرزاد بی به پالایشگاه‌های سایت ۲ پارس جنوبی منتقل و در پنج پالایشگاه این منطقه توزیع خواهد شد. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره جزئیات و مبلغ قرارداد توسعه این میدان نیز گفت: اطلاعات تکمیلی این طرح در زمان امضای رسمی قرارداد به اطلاع می‌رسد.


 

 


 

آند با پوشش نانوساختار برای الکترولیز آب دریا و گندزدایی آب برج‌های خنک‌کننده پتروشیمی

 

شرکت آتیه پردازان ظهور شریف سامانه‌ای مجهز به آند دارای پوشش نانوساختار به بازار عرضه می‌کند که از آن می‌توان برای الکترولیز آب دریا و همچنین گندزدایی آب برج‌های خنک‌کننده پتروشیمی استفاده کرد. سال گذشته پتروشیمی مبین از این فناوری برای حذف مواد زائد از آب برج خنک‌کننده‌ها استفاده کرده است.

 

الکترولیز آب دریا به دلایل مختلفی مانند تولید هیدروژن یا استخراج سدیم هیپوکلریت انجام می‌شود. از هیدروژن حاصل از الکترولیز آب دریا در کاربردهای مختلفی همچون سلول‌های سوختی استفاده می‌شود که می‌توانند انرژی و برق مصرفی مناطق مختلف را تامین کند. استفاده از هیپوکلریت تولیدی از الکترولیز آب دریا نیز در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی موجب کاهش مشکلات ناشی از رسوب و خوردگی در قطعات و لوله‌های این صنایع می‌شود.

 

در فرایند الکترولیز از یک جریان الکتریکی مستقیم و دو الکترود استفاده می‌شود. در این فرایند منبع جریان الکتریکی با جریان مستقیم به دو الکترود موجود در آب متصل می شود و آب تجزیه شده و گاز هیدروژن در کاتد و گاز اکسیژن در آند تولید می شوند. به منظور الکترولیز آب دریا می‌توان از الکترودهای از جنس اکسیدهای فلزی مختلط (MMO)، استفاده کرد که معمولا نرخ سایش پایینی دارند و هندسه آن‌ها تقریبا ثابت باقی می‌ماند. این الکترودها که از موادی مانند IrO۲، PtO۲ و RuO۲ ساخته می‌شوند جایگزین مناسبی برای آندهای قدیمی مانند آندهای گرافیتی هستند. اما هزینه این آندها زیاد است. برخی از آندهای ارزانتر نیز با زیرلایه تیتانیم خالص ساخته شده و پوششی از اکسیدهای مختلط بر آن اعمال می‌شود. با توسعه الکترودهای جدید مبتنی بر فناوری‌نانو و جایگزینی آن‌ها با الکترودهای سنتی ساخته‌شده از عناصر فلزی گران‌قیمت مانند پلاتین و ایریدیوم هزینه فرایند الکترولیز کاهش یافته و بازده این فرایند افزایش می یابد.

 

شرکت آتیه پردازان ظهور شریف با اعمال پوشش دارای ساختار نانومتری با ابعاد حدود ۲۰ نانومتر حاوی اکسیدهای فلزی مختلف موجب کاهش میزان مصرف عناصر کاتالیستی گران‌قیمت شده است. گندزدایی آب برج‌های خنک‌کننده پتروشیمی با استفاده از فرآیند الکترولیز، یکی از دستاوردهای صنعتی شرکت آتیه‌پردازان ظهور شریف است. پتروشیمی مبین با استفاده از سامانه گندزدایی شرکت آتیه‌پردازان ظهور شریف موفق به حذف مواد زائد از آب برج خنک‌کننده‌ها شده است.

 

این شرکت از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده تجهیزات با فناوری بالا در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است و از شرکت‌های پیرامونی دانشگاه صنعتی شریف است که موفق به ارائه فناوری شده که برای افزایش بازدهی برج‌های خنک‌کننده در پتروشیمی‌ها قابل استفاده است.


 

صدور مجوز شیرین‌سازی ۸٫۲ میلیارد مترمکعب آب دریا

 

وزیر نیرو گفت: تاکنون در بخش شیرین‌سازی و نمک‌زدایی آب دریا مجوز شیرین‌سازی ۸٫۲ میلیارد مترمکعبی صادر شده است. رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت افزود: از این مقدار آنچه که تاکنون در استان‌ها، شروع به استفاده کرده‌اند ۷۶۰ میلیون متر مکعب است.

وی نسبت آب شور به شیرین را سه به یک عنوان و خاطرنشان کرد: در طرحی که (امروز) با دستور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد، ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب شور نمک‌زدایی شده و در نهایت ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین برای مصرف در استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد آماده خواهد شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه این مقدار آب شیرین در فازهای مختلف به مناطق مصرف خواهد رسید، اضافه کرد: در فاز نخست با اجرای ۳۰۳ کیلومتر تونل، احداث ایستگاه‌های پمپاژ متعدد و تاسیسات برقی مورد نیاز حدود ۷۰ میلیون متر مکعب آب به استان کرمان و منطقه سیرجان می‌رسد که بخشی از این ۷۰ میلیون در خود استان هرمزگان به مصارف شرب و صنعت خواهد رسید. اردکانیان افزود: با توجه به گستردگی ارتباط کشورمان با دریا در شمال و جنوب، این طرح‌ها را به‌عنوان یک منبع پایدار برای مصارف بخش‌های مختلف به حساب می‌آوریم.

وی با بیان اینکه از آب دریا در دو شیوه یعنی بدون نمک‌زدایی به‌صورت شور و همچنین با نمک‌زدایی (تبدیل آب دریا به آب شیرین) استفاده می‌شود، خاطر نشان ساخت: نیازهای ‌آبی ۱۷ استان کشور در فلات مرکزی و مناطق ساحلی مطالعه شده و این مطالعه‌ها به انتها رسیده و نیازها نیز مشخص شده است. وزیر نیرو ادامه داد: در بخش استفاده از آب دریا، به‌صورت بدون نمک‌زدایی یعنی آب شور، مجوز ۲۶ میلیارد مترمکعب در سال صادر شده که تاکنون از این مجوز، ۱۳ میلیارد مترمکعب در حال استفاده است. وی اضافه کرد: ۳ میلیارد مترمکعب از آب شور دریا برای آبزی‌پروری است و ۱۰ میلیارد مترمکعب نیز برای خنک کردن تاسیسات صنعتی، برج‌های نیروگاه‌ها و نظایر آن استفاده می‌شود.


 

آذربایجان‌شرقی بزرگ ترین تولید کننده مقاطع فولادی در کشور

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: این استان بزرگ ترین تولید کننده مقاطع فولادی در کشور است و از این فرصت باید برای توسعه صادرات استفاده کرد. حبیب امین‌ زاده روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از دو واحد فولادی تولیدی شهرستان عجب شیر افزود: اهمیت تولید در شرایط کنونی بیش از گذشته روشن تر می شود و تسهیل تولید و رونق تجارت فرامرزی از برنامه های اولویت دار صنایع استان محسوب می شود.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: رصد میدانی وضعیت صنایع و رفع چالشهای پیش روی صنعتگران و هموار ساختن مسیر تولید از جمله اهداف بازدید از واحد تولیدی است. وی ادامه داد: اهمیت تولید برای مسولان مثل روز روشن است و باید در هر لحظه ضمن بازدیدهای میدانی، نسبت به رفع مشکلات و تسهیل صادرات اقدام کرد. امین زاده اضافه کرد: بر همین اساس مرکز فوریت های رسیدگی به مشکلات تولید به منظور دریافت به هنگام مشکات تولید و رفع آنها، در مرکز استان راه اندازی شد.

 

وی حداقل خام فروشی در محصولات تولید داخل و صادراتی را حیاتی دانست و گفت: آذربایجان شرقی بزرگترین تولید کننده مقاطع فولادی در کشور است که از این فرصت باید برای توسعه صادرات استفاده کرد.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی با بیان این که در سال جهش تولید اولویت های اداره صمت فعال کردن چرخه تولید و اشتغال است، افزود: موانع و مسائل و مشکلات تولید کارخانه فولاد صائب تا آخر امسال برطرف می شود و این کارخانه تولید خود را شروع خواهد کرد.

 

آذربایجان شرقی از نظر ظرفیت بالقوه تولید و فعالیت حدود ۳۰ واحد تولیدی فولادی، ۱۵ درصد ظرفیت تولید شمش فولادی و ۲۴ درصد ظرفیت تولید مقاطع فولاد ساختمانی کشور را به خود اختصاص داده است. این استان با تولید بیش از ۵.۱ میلیون تن شمش فولادی و ۲.۵ میلیون تن مقاطع فولاد ساختمانی از قطب‌های فولاد در محصولات نهایی و طولی است.


 

احداث مجتمع آموزشی خاتم در ناحیه نوآوری پردیس با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور

 

در مراسم امضای قرارداد توسعه دانشگاه خاتم در ناحیه نوآوری پردیس با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری زمینه برای توسعه زیست‌بوم نوآوری، پژوهش‌های فناورانه و توسعه استارتاپ‌ها بر بستر ناحیه نوآوری پردیس فراهم شد.

 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم، با بیان اینکه نسل جدید دانشگاه‌ها خصوصی هستند و تحول در حوزه مرزهای دانش و فناوری را رقم می‌زنند، گفت: در دانشگاه‌های نسل جدید، توجه و تمرکز بر خلاقیت‌های نیروی انسانی دانش‌آموخته و خلق ارزش افزوده از محل قراردادهای ارتباط با صنعت، توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع نرم و خلاق است.

 

ستاری با بیان این‌که دانشگاه خاتم می‌تواند به عنوان الگویی موفق در نسل دانشگاه‌های خصوصی مطرح شود، ادامه داد: این دانشگاه توانسته است مدلی تازه در آموزش و  توسعه مرزهای علم و فناوری را پیاده‌سازی کند و با ورود به ناحیه نوآوری پردیس به خوبی در این مسیر گام گذاشته است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این‌که دانشگاه‌های بخش خصوصی با نوآوری‌های ذاتی خود تحولی تازه را در زنجیره دانش و فناوری رقم می‌زنند، افزود: ورود بخش خصوصی به دانشگاه‌ها موجب شده است تا این دست دانشگاه‌ها حرف‌های تازه‌ای برای گفتن داشته باشند و به دستاوردهای ارزنده‌ای برسند. یکی از برندگان جایزه مصطفی، دانش‌آموخته یکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه بود که در کم‌تر از یک دهه به یکی از برترین دانشگاه‌های این کشور تبدیل شده است. الگوهای موفق دانشگاه‌های خصوصی در پیشرفت‌های فناورانه دنیا نشان می‌دهد این دانشگاه‌ها در توسعه و پیشرفت فناورانه کارآمد خواهند بود.

توسعه پژوهش‌های فناورانه و علمی در ناحیه نوآوری پردیس

دانشگاه خاتم در تعامل با این پارک فناوری، مجموعه اموزشی، تحقیقاتی، پژوهشی خود را ذیل «مجموعه آموزشی و فناوری خاتم» در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار و در فاز ۴ پارک فناوری پردیس احداث می‌کند. با ایجاد این مجتمع آموزشی و فناور، امکان حضور ۱۰ هزار دانشجو و ۱۰۰۰ پژوهشگر استارتاپی که در توسعه مرزهای دانش و ایده‌های نوآورانه توانمند هستند فراهم خواهد شد. همچنین امکانات پشتیبانی، آزمایشگاهی و آموزش و درمانی برای خلق ایده‌های نواورانه در این مجموعه پیش‌بینی شده است. همچنین بستر توسعه فناوری‌های مرز دانش در حوزه فناوری‌های همگرا با انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری فراهم خواهد شد.

ناحیه نوآوری پردیس، با هدف ایجاد مجموعه‌ای برای توسعه امکانات تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای، ایجاد آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تحقیقاتی، تبادل اطلاعات و توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان و تبدیل ایده‌های نوآورانه به کسب و کارهای استارتاپی و دانش‌بنیان ایجاد شده است.

همچنین در راستای ایجاد ارتباط پایدار صنعت و دانشگاه و همکاری دانشگاه‌ها و مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی برای تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه و توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان، همزمان با انعقاد این قرارداد، تفاهم نامه همکاری و هم افزایی میان پارک فناوری پردیس و دانشگاه خاتم منعقد شد.

با امضای این تفاهم نامه بستر توسعه فناوری‌های مرز دانش خصوصا در حوزه فناوری‌های همگرا و تامین زیرساخت های سخت افزاری و مغزافزاری برای تحقق اهداف تحقیقاتی، فناوری و نوآوری و تسهیل تجاری‌سازی محصولات فناور و دانش، بیش از پیش فراهم خواهد شد.

 


کاربران محترم وب سایت عصر مواد می توانند اخبار و رویدادهای مهم کسب و کار صنعتی و معدنی خود را از طریق آدرس ایمیل عصر مواد به نشانی info@asremavad.com و یا برگه تماس با ما برای عصر مواد بفرستند تا به صورت رایگان در بین گزیده اخبار مهم صنعت و معدن منتشر شود.

 

راهکارهای وزارت صنعت برای بهبود فضای کسب‌وکار اعلام شد

 

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس سیاست رفع موانع موجود در مقابل فعالیت‌های تولیدی و بهبود محیط کسب‌وکار، در سه محور «تفویض اختیار به سازمان‌های استانی»، «شناسایی و رفع گلوگاه‌های اجرایی» و «اصلاح قوانین و مقررات زائد و مزاحم»، اقدام های اجرایی و عملیاتی در دستور کار قرار دارد.

 

«احمد تشکینی» افزود: تفویض اختیار به سازمان‌ها و واحدهای استانی، با توجه به روند رو به رشد فعالیت‌ها در سطح استان‌ها و توسعه استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات یک ضرورت است. وی گفت: واگذاری خدمات، مجوزها و فرآیندهای اجرایی به استان‌ها می‌تواند کمک شایانی به دریافت خدمات سریع در سطح کشور و بدون مراجعه به ستاد را به دنبال داشته باشد. تشکینی اضافه‌کرد: تفویض اختیار خدمات، مجوزها و فرآیندهایی که منع قانونی نداشته باشند، با هماهنگی واحدهای ستادی و ظرفیت‌های استانی به سرعت دنبال خواهد شد. وی ادامه‌داد: در این راستا فهرست مقدماتی تهیه شده تا از طریق ایجاد هماهنگی‌های لازم به صورت مرحله‌ای، تمرکز زدایی در ارایه خدمات در کشور انجام شود.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت گفت: گلوگاه‌های اجرایی شامل برخی فرآیندها یا خدماتی هستند که به دلیل عدم شفافیت و اتخاذ روش‌های پیچیده، در عمل سردرگمی و ابهام مراجعان و ذی‌نفعان و زمینه ایجاد نارضایتی و نارکارآمدی را به همراه داشته است. وی خاطرنشان‌کرد: پیگیری موضوع های کلیدی در این ارتباط برای تسهیل امور با همکاری اتاق‌های بازرگانی، خانه‌های صنعت، تشکل‌های بخش خصوصی و غیره در دستور کار قرار گرفته است.

 

تشکینی تاکیدکرد: قوانین و مقررات زائد و مزاحم برای تولید در محورهای مالیات، تامین اجتماعی، گمرک، امور بانکی، ایمنی و محیط‌زیست احصاء شده است که اصلاحات قانونی و مقرراتی در مراجع ذی‌ربط در حال پیگیری است.


 

پروژه پوشش‌گذاری واحد تصفیه پساب و امحای گازهای آلاینده به عنوان نخستین سیستم تصفیه‌خانه کاملا بسته کشور در شرکت پتروشیمی تبریز به بهره‌برداری رسید.

 

پروژه پوشش‌گذاری واحد تصفیه پساب و امحای گازهای آلاینده به عنوان نخستین سیستم تصفیه‌خانه کاملا بسته کشور با هزینه بیش از ۲ میلیون یورو در شرکت پتروشیمی تبریز به بهره‌برداری رسید.

 

به گزارش وب سایت عصر مواد به نقل از ایرنا، طرح پوشش‌گذاری و امحای گازهای آلاینده پتروشیمی تبریز روز چهارشنبه (۱۴ آبان‌ماه) از سوی عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست کشور به بهره‌برداری رسید.

 

سیاوش درفشی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز در این مراسم، بهره‌برداری از این پروژه را برگ زرینی بر سبزینگی این شرکت دانست و اظهار کرد: در این پروژه ابتدا سطوح همه حوضچه‌ها و تجهیزات روباز با استفاده از ورق‌های آلومینیومی مخصوص پوشانده شده و جریان گازهای حاوی «voc» به وسیله شبکه لوله‌کشی از سطوح حوضچه‌ها توسط مکنده‌ها مکش و جمع‌آوری، به کوره‌ها هدایت و در آنجا سوزانده می‌شوند.

 

وی با اشاره به ۱۱۰ هکتار فضای سبز ایجاد شده در داخل مجتمع پتروشیمی تبریز و ۶ هکتار فضای سبز در خارج از آن گفت: این مجتمع در مدیریت انرژی بالاتر از استانداردهای موجود کشور است و با استفاده از سیستم طبقه‌بندی، شناسایی و جداسازی به دنبال تولید گازهای با ارزش قابل استفاده هستیم که در اصلاح فرایندها دوباره استفاده شده و یا به فروش می‌رسد.

 

درفشی با بیان اینکه پتروشیمی تبریز نخستین شرکتی است که مدیریت سیستم محیطی را اجرا کرده است، افزود: این مجتمع در سال ۱۳۹۷ از سوی ممیزان یونیدو (سازمان ملل) در سطح انرژی به عنوان رتبه نخست انتخاب شد.

 

مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز، طرح‌های انجام شده در حوزه زیست محیطی را شامل جمع‌آوری گازهای آلاینده، بازچرخانی کامل آب به واسطه تصفیه و استفاده مجدد از پساب تولیدی به میزان ۱۱۰ متر مکعب در ساعت، احداث سکوی تخلیه فشار تانکرهای حمل خوراک، اصلاح و تعویض سیستم آب‌بندی مخازن اتمسفریک برای جلوگیری از ایجاد آلودگی زیست محیطی و طرح‌ریزی استقرار سیستم مدیریت فلرینگ با رویکرد پایش لحظه‌ای و کاهش تولید گازهای ارسالی اعلام کرد.

 

شرکت پتروشیمی تبریز در زمینی به مساحت ۳۹۱ هکتار و ارتفاع ۱۳۶۲ متر از سطح دریا در جنوب غربی شهر تبریز و در جوار غربی پالایشگاه تبریز واقع شده استارسال دیدگاه