0
02126246958

گزیده اخبار و رویدادهای مهم صنعت و معدن – سه شنبه ۶ آبان ۹۹

عصر مواد در نظر دارد با جمع آوری و گلچین مهم ترین و جالب توجه ترین اخبار و رویدادهای صنعت، معدن و حوزه های فعالیت مهندسان مواد و متالورژی، مکانیک، معدن، شیمی و نانو، آن ها را در قالب یک بسته خبری ویژه به صورت روزانه تقدیم مخاطبان و کاربران محترم نماید.


 

آمریکا زنگنه و سازمان‌های مرتبط با وزارت نفت را تحریم کرد

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه دوشنبه (پنجم آبان‌ماه)، بیژن زنگنه، وزیر نفت، وزارت نفت و سازمان‌های مرتبط با آن را تحریم کرد.

به گزارش شانا، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا چند نهاد و شخص مرتبط با وزارت نفت ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. شرکت‌های تابع وزارت نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت خطوط لوله و ارتباطات نفتی ایران، شرکت ملی مهندسی و ساخت نفت ایران، شرکت پالایش نفت آبادان، شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از شرکت‌هایی هستند که تحریم شده‌اند.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نصرالله سردشتی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران، علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و  علی‌اکبر پورابراهیم، مدیر عامل شرکت نیکو در فهرست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفتند.


 

فولاد خراسان با فاصله صدرنشین “رشد حاشیه سود” فولاد سازان بزرگ کشور شد

 

شرکت مجتمع فولاد خراسان با فاصله ی معنی دار از دیگر فولاد سازان کشور رشد ۹۲ درصدی حاشیه سود خالص را برای ۶ ماه نخست سال جاری ثبت کرد. به گفته مدیر عامل «مجتمع فولاد خراسان»، علاوه بر کسب بالاترین سود خالص در بین شرکت‌های فولادی، حاشیه سود خالص این شرکت (که در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۸ حدود ۱۸ درصد بوده)، در شش ماه دوم امسال با رشد ۹۲ درصدی به حدود ۳۵درصد رسید. این در حالی است که حاشیه سود ناخالص این شرکت در شش ماه اول سال ۱۳۹۹ حدود ۹۱درصد رشد داشته است.

 

به گفته کسری غفوری، در حالی که حاشیه سود ناخالص شرکت در شش ماه نخست پارسال حدود ۲۱ درصد بوده، فولاد خراسان با ثبت حاشیه سود ناخالص ۴۱درصدی در شش ماه اول امسال موفق به ثبت بالاترین حاشیه سود ناخالص در ۷ سال گذشته شد.

 

مدیرعامل «فولاد خراسان» رشد چشمگیر عملکرد این شرکت را از نظر سودآوری و نسبت‌های عملکردی در شش ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، پیامد مدیریت «بازاریابی و فروش» محصولات از یک سو و «مدیریت بهای تمام شده»ی محصولات تولیدی دانست که باعث افزایش حاشیه سود خالص و ناخالص شده و سودآوری، بهره‌وری و بازدهی سرمایه را برای فولاد خراسان به همراه داشته است.

 

بر اساس این گزارش، درآمد فولاد خراسان از فروش محصولات خود در بورس کالا نیز قریب به ۲٫۵ برابر شده و از ۶هزار و ۲۵۴ میلیارد ریال برای شش ماه نخست سال قبل به بیش از ۲۱هزار و ۵۰۰میلیارد ریال در نیمه سال جاری رسیده است. همچنین حجم معاملات فولاد خراسان در رینگ صنعتی بورس کالا، در شش ماه اول سال به رقم ۲۸۶هزار و ۳۱۶ تن رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۶۱هزار و ۸۶۴ تن بوده است.

 

با وجود کاهش ارسال محصولات به دلیل توقف فعالیت های شرکت در ۲۰ روز اول فروردین ماه امسال و به تبع آن کاهش حجم فروش محصولات در شش ماه اول سال در مقایسه با سال قبل، مجتمع فولاد خراسان با ثبت ۲هزار ۷۶۶ میلیارد تومان فروش در شش ماه نخست سال جاری ،رشد ۲۷ درصدی درآمد ریالی ناشی از فروش محصولات خود را به ثبت رساند. این رقم در مقایسه با فروش سال قبل در همین مدت، بیش از ۵۸۷ میلیارد تومان افزایش درآمد را برای این شرکت بزرگ بورسی نشان می دهد.

 

مدیر عامل فولاد خراسان سال ۹۹ را یکی از موفق‌ترین سال‌های عملکردی شرکت دانست و افزود: خدا را شاکرم که در سال «جهش تولید» با همت، غیرت و تلاش همکاران در مجتمع توانستیم با اقتدار و فاصله ای معنی دار در صدر بزرگترین مجتمع های فولاد کشور قرار بگیریم؛ همدلی، تلاش و یکرنگی کارکنان در کسب موفقیت های تولیدی و اقتصادی شرکت تاثیر غیرقابل انکار داشته است.

 

گفتنی است سهامداران عمده این مجتمع، «موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر»، «شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات» و «موسسه صندوق حمایت از بازنشستگی» کارکنان فولاد هستند.


شمش فولادی، شاگرد اول صادرات صنایع معدنی

 

آمارهای مورد بررسی صادرات بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد که که شمش فولادی در سال‌های ۹۸- ۱۳۹۲ و پنج ماهه نخست امسال بیشترین سهم را در بین صادرات صنایع معدنی داشته و در افق ۱۴۰۴ هم حداقل بیش از ۶۰ درصد از صادرات صنایع معدنی را به خود اختصاص خواهد داد.

 

تازه‌ترین گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم گویای آن است که بخش عمده صادرات محصولات فولادی در سال ۱۳۹۸ به صادرات شمش با سهمی ۶۱ درصدی اختصاص یافته که در مقایسه با محصولات نهایی از ارزش افزوده پایینی برخوردار است.

 

براساس آمار انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در پنج ماهه نخست امسال از مجموع صادرات شمش و تولیدات فولادی که رقم دو میلیون و ۹۵۷ هزار تن ثبت شد، سهم شمش فولادی با رقم دو میلیون و ۲۱۳ هزار تن، سهم ۷۴.۸ درصد را به خود اختصاص داد و تولیدات فولادی به میزان ۷۴۴ هزار تن سهم ۲۵.۱ درصدی را دارد.

 

سال گذشته در دوره پنج ماهه چهار میلیون و ۱۵۷ هزار تن شمش و تولیدات فولادی صادر شد که شمش با رقم دو میلیون و ۶۸۹ هزار تن سهم ۶۴.۶ درصدی و تولیدات فولادی با رقم یک میلیون و ۴۶۸ هزار تن سهم ۳۵.۳ درصدی را ثبت کرد.

 

صادرات ۱۰.۳ میلیون تنی فولاد

این انجمن در دوره یک ساله ۹۸ آمار داد که مجموع صادرات شمش و تولیدات فولادی رقم ۱۰ میلیون و ۳۶۳ هزار تن بود و از این رقم ۶ میلیون و ۹۰۸ هزار تن سهم شمش با سهم ۶۶.۶ درصدی و تولیدات با رقم سه میلیون و ۴۵۵ هزار تن سهم ۳۳.۳ درصد را نشان می‌دهد.

 

آمارهای مورد بررسی گویای آن است که در سال‌های فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم (تا پنج ماهه امسال) به طور متوسط ۴۰ تا ۴۵ درصد ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی مربوط به صدور فولاد است.

 

ضرورت سیاستگذاری برای کل زنجیره

کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گزارش خود تاکید کرد: هرگونه سیاستگذاری و تصمیم گیری در خصوص فولاد باید شامل کل زنجیره باشد تا از اتخاذ سیاست‌های متناقض در کل زنجیره اجتناب شود.

 

ضمن اینکه یکی از معضلات زنجیره فولاد در سال‌های گذشته این بوده که به دلیل اخذ تصمیم های مقطعی، ارزش افزوده موجود در زنجیره به بخشی از زنجیره (مثلاً فولاد سازی) سرازیر شده و باعث شده که شرکت های فعال در بخش معدن و کنسانتره و گندله از سرمایه گذاری در این بخش به سمت سرمایه گذاری در بخش فولادسازی هدایت شوند و این امر باعث ایجاد کمبود در بخشهایی از زنجیره فولاد شده است که تعادل زنجیره را برهم زده است.

 

ارزیابی مصرف داخلی فولاد

گزارش کمیسیون مزبور تصریح دارد: مصرف داخلی فولاد بسیار کمتر از تولید کشور بوده و در مقاطع طویل فولادی (میلگرد و تیرآهن) حدود ۷۶ درصد تولید و در مقاطع تخت فولادی (انواع ورقه های فولادی) حدود۸۰ درصد تولید در داخل مصرف شده و بقیه به خارج از کشور صادر شده است.

 

برپایه این بررسی در مجموع ۱۷ درصد کل تولیدات فولادی و ۲۵درصد شمش (بلوم و بیلت و اسلب) به خارج از کشور صادر شده است، بنظر می رسد که گزارش کمیسیون در ارتباط با این آمار مربوط به سال ۹۸ است.

 

همچنین کمیسیون در ارتباط با چهار ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ نیز آورده است، صادارت انواع مقاطع فولادی کاهش قابل ملاحظه ای داشته؛ بطوری‌که مقاطع طویل فولادی ۴۰ درصد، مقاطع تخت فولادی ۷۴ درصد، اما شمش دو درصد کاهش داشته و با توجه به اینکه شمش در طول زنجیره در مرحله قبل از محصولات مقاطع فولادی است؛ به منزله خام فروشی انجام شده است.

 

بورس کالا مرجع کشف قیمت

واقعیت اینکه از زمان راه اندازی بورس کالای ایران، مقرر شده کشف قیمت عادلانه محصولات فولادی در بورس کالا انجام شود و در گزارش کمیسیون آمده است، به همین دلیل مراجع تصمیم گیر درمقاطع مختلف بوسیله وزارت صنایع (سابق)، ستاد تنظیم بازار و غیره تلاش کرده اند که محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شده و خریداران بتوانند با قیمت‌های منصفانه نسبت به خرید محصولات مورد نیاز خود اقدام نمایند.

 

آنچه که اکنون اتفاق افتاده، اینکه برخی از شرکت‌های تولید کننده بخشی از محصول خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند و بقیه محصول را در بازار خارج از بورس و بدون هیچگونه شفافیتی به فروش می رسانند.

 

کمیسیون صنایع و معادن در گزارش خود تصریح دارد: بسیاری موارد این گمان وجود دارد که با عرضه حداقلی محصولات و استفاده از روشهای خاصی، برای یک محصول قیمت بالایی در بورس کشف می شود و بقیه محصول در خارج از بورس به همان قیمت بورس به فروش می‌رسد، در حالی‌که چنانچه کل محصول در بورس عرضه می‌شد، کل خریداران می توانستند با قیمت‌های پایین‌تری کالای مورد نیاز خود را خریداری کنند.

 

به طوری‌ که میزان عرضه در سال ۹۸ و چهار ماهه سال ۱۳۹۹ انواع ورق فولادی ۳۶ درصد و انواع میلگرد و تیرآهن ۲۵ درصد و شمش ۲۳ درصد در بورس عرضه شده است. سال ۱۳۹۷ نیز مجموع صادرات شمش و تولیدات فولادی به رقم هشت میلیون و ۴۸۰ هزار تن رسید که از این رقم پنج میلیون و ۴۹۳ هزار تن شمش فولادی با سهم ۶۴.۷ درصد و دو میلیون و ۹۸۷ هزار تن تولیدات فولادی با سهم ۳۵.۲ درصدی به خود اختصاص دادند.


 

قدردانی رییس‌جمهوری از توسعه ‌دهندگان پارس جنوبی

 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری در واکنش به گزارش وزیر نفت درباره “توسعه میدان گازی مشترک پارس جنوبی و قرار گرفتن ایران در رتبه سوم تولید گاز جهان” نوشت:‌ “از همه مدیران، مهندسان و کارگران که چنین افتخاری را برای ایران عزیز خلق کرده‌اند، تقدیر و تشکر شود”.

 

به گزارش شانا، در گزارش بیژن زنگنه، وزیر نفت به حسن روحانی، رییس‌جمهوری آمده است:

«به استحضار می‌رساند میدان مشترک پارس جنوبی با بیش از ۱۴ تریلیون مترمکعب ذخیره درجا، بزرگ‌ترین میدان گازی جهان است که توسعه آن به همراه زنجیره پتروشیمی‌های پایین‌دست آن در طرف ایرانی از سال ۱۳۷۶ آغاز شده و در بیش از دو دهه گذشته با حدود ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، تمدنی عظیم را در منطقه عمومی پارس رقم زده است.

با توسعه این میدان نه‌تنها مجموع تولید گاز کشور به رکورد تاریخی ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده، بلکه کشور با پیشی گرفتن از کشور قطر در رتبه سوم تولید گاز جهان قرار گرفته و پوشش گازرسانی کشور به بیش از ۹۴ درصد کل جمعیت رسیده است، همچنین به اتکای حجم عظیم آنها و مایعات گازی تولیدی از میدان پارس جنوبی تاکنون ۱۹ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید بیش از ۳۴ میلیون تن محصولات پتروشیمی در منطقه عمومی پارس به بهره‌برداری رسیده و ۱۵ طرح پتروشیمی دیگر نیز در دست اجرا است.

آنچه در پارس جنوبی انجام شده، نه ‌تنها در سطح ایران، بلکه حتی در سطح منطقه و جهان بی‌سابقه بوده است و بدون تردید افتخار ابرپروژه پارس جنوبی، توسعه صنعت گاز و به همین ترتیب جهش‌های صنعت پتروشیمی به ‌طور انحصاری متعلق به جمهوری اسلامی است.

کتاب “توسعه و تولید از میدان گازی پارس جنوبی” که یک نسخه از آن به پیوست جهت استحضار حضرتعالی ایفاد می‌شود، کارنامه اقدام‌های انجام شده برای توسعه میدان پارس جنوبی از سال ۱۳۹۲ تاکنون است که سبب شده ظرفیت تولید از این میدان با ۴۲۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش نسبت به سال ۱۳۹۲ به ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز هم‌اکنون برسد.

بهره‌برداری مؤثر از این گنج پرارزش و ایجاد زنجیره ارزش در پایین‌دست آن حاصل مجاهدت‌های خاموش صدها هزار مدیر، مهندس و کارگر در سازمان‌های مختلف کارفرمایی، پیمانکاران بخش‌های مختلف و کارخانه‌هاست که بدون منت در حال توسعه و آبادانی کشور هستند و نقش بسزایی را در ارتقای تاب‌آوری اقتصاد کشور به‌ویژه در شرایط تحریم ایفا کرده‌اند”.

پیام رییس جمهور از سوی محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری برای وزیر نفت ارسال شده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری نیز در واکنش به گزارش ارائه‌ شده درباره فعالیت‌ها و اولویت‌های اکتشافی صنعت نفت و کسب رتبه نخست اکتشاف نفت و گاز جهان در سال ۲۰۱۹ نوشت:‌ «جناب آقای مهندس زنگنه، با تشکر از اقدام‌های ارزشمند جنابعالی و مدیران ریسک‌پذیر صنعت نفت، خصوصاً بخش اکتشاف، قطعاً این اقدام‌های ارزشمند در تاریخ کشور ماندگار خواهد بود.»


 

روند موفقیت آمیز بازسازی استک کائوپرهای کوره بلند شماره ۲ ذوب آهن اصفهان

 

در پی شکستگی استک کائوپر کوره بلند شماره ۲ ذوب آهن اصفهان که با تدبیر و خلاقیت تلاشگران این شرکت منجر به توقف تولید نشد، عملیات بازسازی این تجهیز آغاز گردید. منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان از روند بازسازی این تجهیز بازدید نمود و بر انجام سریع این عملیات بدون توقف تولید، تاکید کرد.

مهرداد تولائیان معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت: باتوجه به ضرورت عدم توقف در تولید شرکت، بازسازی استک کائوپر های کوره بلند، در کوتاه ­ترین زمان ممکن همزمان با بهره­ برداری از کائوپرها و همچنین کوره ­بلند شماره ۲ در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: از آنجایی که در این منطقه علاوه بر حرارت و گرما، گازهای سمی نیز وجود داشت، لازم بود تا مسیر دودکش از لوله مکنده PCI برای حذف این گازها و حرارت جدا شده تا شرایط ایمن برای آغاز تعمیرات فراهم گرد . این اقدام در شرایط بهره ­برداری از کوره­ بلند شماره ۲ غیر ممکن بود. به همین علت انجام عملیات مسدودسازی مسیر دودکش در اولین توقف طبق برنامه کوره بلند برنامه­ ریزی گردید تا وقفه­ ای در روند تولید ایجاد نگردد.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: با برنامه­ ریزی دقیق، آماده ­سازی متریال و شرایط ایمن در توقف طبق برنامه کوره ­بلند شماره ۲، عملیات نسوزکاری و گانیگ با موفقیت انجام و مسیر دودکش از لوله مکنده PCI جدا گردید. بدین ترتیب از ورود حرارت و گازهای سمی به محوطه جلوگیری به عمل آمد و استک کائوپرهای شماره ۲ برای آغاز تعمیرات مکانیکی و نسوز آماده شد.سه توافق مهم فولاد مبارکه با ایران خودرو و سایپا

 

شرکت های فولادی با سایپا و ایران خودرو درباره اعتبار خرید ۷.۲ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه، دوره اعتبار و تعهد تامین کامل ورق فولادی مورد نیاز در نیمه دوم سال توافق کردند. در جلسه دیروز شرکت های فولادی با ایران خودرو و سایپا در چند مورد توافق شد.

۱- توافق بر سر ارایه اعتبار خرید ۷٫۲ هزار میلیارد تومانی از سوی فولاد مبارکه به این دو خودروساز

۲- دوره اعتبار ۶ ماهه بوده که با هزینه درصد ماهانه طبق روال بورس کالا عمل شده و پس از ابلاغ وزیر صنعت قابلیت اجرا دارد.

۳- تعهد تامین کامل ورق فولادی مورد نیاز این دو خودروساز در نیمه دوم سال

 

برنامه تولید ایران خودرو و سایپا در نیمه دوم سال ۳۶۰ و ۳۳۰ هزار دستگاه است که به تازگی با وزارت صنعت توافق شده و در حال پیگیری برای تامین ارز و ریال و مواد اولیه هستند. به علاوه توافق این دو خودروساز با دولت در تعیین نرخ بخشی از محصولات از طریق هیات مدیره آن ها نیز صورت گرفته به گونه ای که از زیان در نیمه دوم سال خارج شوند که این موضوع در حال نهایی شدن است.


 

۷۰ درصد فولاد کشور با سود گزاف در بازار حاشیه به فروش می رسد

 

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به ثابت بودن هزینه های تولید فولاد، گفت: به دلیل عدم نظارت در قیمت گذاری، قیمت فروش فولاد نسبت به سال گذشته ۳ برابر شده و سود آن به جیب تولیدکنندگان انحصاری فولاد می رود. 

 

صدیف بدری در نشست علنی روز دوشنبه ۶ آبان ماه مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد بررسی بازار فولاد، با بیان اینکه طرح جامعی برای تولید زنجیره ارزش افزوده و صادرات فولاد وجود ندارد، گفت: بیشترین صادرات در حوزه شمش فولاد است که ارزش افزوده پایینی دارد.

 

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه حداکثر نیاز فولاد کشور ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن است، عنوان کرد: این در حالی است که ۳۰ میلیون تن تولید فولاد داریم در حالی که براساس آمار با کاهش صادرات روبه رو بوده ایم لذا در بازار و عرضه مشکل مدیریتی مشهود است. وی همچنین با اشاره به اختلاف قیمت بین بورس و بازار حاشیه در حوزه فولاد، اظهار داشت: ۳۰ درصد فولاد کشور در بورس به فروش می رسد و حدود ۷۰ درصد آن به قیمت گزاف و با سود بالا در بازار حاشیه ارائه می شود.

 

بدری با اشاره به افزایش قیمت ۳ برابری فولاد نسبت به سال گذشته، یادآور شد: سال گذشته فولاد کیلویی ۴ تا ۵ هزار تومان بود که این میزان به ۱۵ هزار تومان در سال جاری رسیده است در حالی که دستمزد کارگران و هزینه آب و برق و گاز ثابت مانده و سود گزاف آن به جیب تولیدکنندگان انحصاری می رود.

 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، در ادامه با بیان اینکه قیمت نهاده های تامین فولاد ثابت بوده اما قیمت فروش آن سه برابر افزایش داشته است، عنوان کرد: بازار فولاد به حال خود رها شده و هیچ نظارتی در حوزه قیمت گذاری وجود ندارد که به علت عدم شفافیت و رانت اطلاعاتی در ارائه قیمت ها است. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان فولاد عمدتاً در حوزه دولتی و شبه دولتی هستند لذا باید سود فروش فولاد به دقت حساب شده و به بیت المال بازگردد تا صرف یارانه ها، تامین اجتماعی و هزینه نیازمندان شود.


 

 


 

افزایش ۴۰ درصدی تولید و ۳۰ درصدی صادرات فولاد بناب در سال جهش تولید

 

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب از رشد ۴۰ درصدی تولید و افزایش ۳۰ درصدی صادرات این مجتمع در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. به گزارش وب سایت عصر مواد به نقل از روابط عمومی گروه مالی گردشگری، بابک علیزاد شهیر اظهار داشت: در نیمه نخست سال جاری شاهد جهش تولید چند باره رکورد تولید محصولات فولادی در مقایسه با سال‌های قبل بودیم.

وی افزود: تولید روزانه با تناژ دو هراز و ۵۰۰ تن در خطوط نورد با سه و نیم خط فعال و همچنین رکورد سه هزار و ۹۷۱ تن روزانه ذوب و نورد روزانه برای نخستین بار از زمان فعالیت این مجتمع انجام شده است. علیزاد شهیر ادامه داد: با اصلاحات لازم در فرآیندهای تولید، مباحث اقتصادی و بازرگانی، رکورد تولید این مجتمع در نیمه نخست امسال به میزان ۳۶۷ هزار و ۷۸۴ تن ثبت شد که این میزان تولید در تاریخ تاسیس این شرکت بی‌سابقه بوده ضمن اینکه افزایش ۴۰ درصدی را نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته شاهد بودیم.

وی درباره صادرات مجتمع  فولاد صنعت بناب نیز عنوان کرد: در ۶ ماه نخست سال جاری ۳۱ هزار تن محصول به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشت. با برنامه‌ریزی صورت گرفته، میزان صادرات در نیمه دوم امسال بیش از این میزان خواهد بود و در این زمینه مذاکرات و اقداماتی انجام شده است.

علیزاد شهیر کشورهای همسایه و آسیای میانه را از عمده بازارهای هدف نام برد و افزود: عمده محصولات صادراتی مجتمع به کشورهای عراق، سوریه، ارمنستان و آذربایجان ارسال شده ضمن اینکه توسعه بازار صادراتی را نیز پیگیر هستیم که افغانستان، کشورهای حاشیه خزر و کشورهای عربی نیز از متقاضیان محصولات ما به سبب کیفیت بالا و تولید مطابق با استانداردهای جهانی هستند.

مجتمع فولاد صنعت بناب یکی از شرکت‌های فولادی زیرمجموعه هلدینگ گروه مالی گردشگری با دو واحد ذوب و ریخته‌گری و خطوط متعدد نورد است که محصولاتی اعم از شمش فولادی، میلگرد از سایز ۸ تا ۳۲ در گریدهای مختلف، تیرآهن و نبشی تولید می‌کند.


 

بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ ایران آماده ورود به فرابورس

 

شرکت زغال سنگ پروده طبس بزرگ ترین تولیدکننده زغال سنگ ایران و وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری صدرتأمین (تاصیکو) و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، مجوز پذیرش بازار سرمایه را دریافت نموده است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در اردیبهشت ۹۹ و در جلسه هیات پذیرش فرابورس که با حضور غلام رضا سلیمانی، مدیرعامل هلدینگ صدرتامین و رمضان کریتی ثانی، مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس برگزار شد، گزارش توجیهی ارائه شده مورد قبول هیأت کارشناسی فرابورس قرار گرفت تا اولین معدن تمام مکانیزه و بزرگ ترین تولیدکننده زغال سنگ کنسانتره کشور، مجوز ورود به بازار سرمایه و فرابورس ایران را کسب کند.

 

طبق برنامه، قرار است  که به دنبال بورسی شدن بخش دیگری از شرکت های تابعه شستا، این شرکت نیز به زودی وارد فرابورس شود و سهام این شرکت سودده و معظم کشور نیز در بازار سرمایه عرضه گردد تا ضمن بهره مندی عموم مردم از منافع مرتبط، خلق ارزش های بیشتر و بالاتر برای سهامداران نیز محقق شود. ضمن اینکه با حضور این شرکت در بازار سرمایه، منابع مورد نیاز برای توسعه طرح های زغال سنگ و فولاد از طریق مشارکت عمومی تامین گردیده و گام های بلندتری در مسیر مردمی شدن بیشتر شرکت های صنعتی برداشته خواهد شد.

غلام رضا سلیمانی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین در این باره گفت: با توجه به حضور فعال تاصیکو به عنوان سهامدار اصلی زغال سنگ پروده طبس و شستا به عنوان سهامدار مدیریتی تاصیکو در بازار سرمایه، اطمینان داریم که ورود شرکت زغال سنگ پروده طبس به فرابورس باعث خلق ارزش های بیشتر و بالاتر برای سهامداران خواهد شد. وی تاکید کرد که با این اقدام، کارکنان پرتلاش و سایر سهامداران این مجموعه، مستقیما از منافع فعالیت های تولیدی شرکت بهره مند خواهند شد.

رمضان کریتی ثانی، مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس نیز ضمن تشکر از حمایت های مدیرعامل هلدینگ تاصیکو و سیاستگذاری شفاف شستا، این موفقیت را به مجموعه همکاران خانواده بزرگ زغال سنگ طبس تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که ورود شرکت به بازار سرمایه و مشارکت عمومی در حمایت و سهامداری، زمینه ساز توسعه گسترده معدنکاری زغال سنگ و صنایع وابسته شود.

عملکرد مطلوب در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس در ادامه با اشاره به خلاصه عملکرد ۶ ماهه نخست سال جاری، گزارش آماری علمکرد شرکت در شش ماهه نخست سال را تشریح کرد و افزود برنامه این شرکت در سه حوزه اصلی فعالیت در سال ۱۳۹۹ شامل ۷۸۲۸ متر حفریات معدنی (پیشروی)، ۱،۵۷۲،۰۰۰ تن استخراج زغال سنگ خام و ۶۱۵،۰۰۰ تن تولید کنسانتره است که در این دوره شش ماهه، به ترتیب ۳۶%، ۵۲% و ۴۹% اهداف سال محقق شده است.


 

شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو متناسب با نرخ تورم موافقت کرد

 

شورای رقابت در نامه ای به وزیر صنعت با افزایش قیمت خودرو حداکثر تا سقف تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی برای پاییز امسال موافقت کرد. رضا شیوا رئیس مرکز و شورای ملی رقابت در نامه‌ای به علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت، در راستای مصوبات قبلی این شورا، مجوز افزایش قیمت آن دسته از خودروهای شرکت‌های خودروسازی که شورای رقابت قبلاً برای آن ها دستورالعمل نرخ گذاری تعیین کرده بود، را صادر کرده است.

در این نامه، ملاک افزایش قیمت خودرو حداکثر تا تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی در تاریخ ۲۲ مهر ماه، ملاک افزایش قیمت در سه ماهه سوم امسال (پاییز ۹۹) اعلام شده است.


 

تولید هایما رسما متوقف شد

 

شرکت ایران خودرو در قالب یک بخشنامه از توقف تولید خودروی هایما خبر داد. شرکت ایران خودرو با انتشار یک بخشنامه به نمایندگی های خود رسما توقف تولید خودرو هایما مدل S7 و S5 را اعلام کرد.

 

در بخشنامه ایران خوردو آمده است: با توجه به توقف تولید خودرو هایما (S7 و S5) و عدم واردات قطعات و تجهیزات اصلی این محصول، به دلیل تحریم های ظالمانه علیه کشور در حوزه خودرویی به اطلاع نمایندگان می رسانیم نسبت به تدبیل تعهدات باقیمانده این محصول با مدلهای S7 و S5 که به نام نمایندگی مربوطه می باشد اقدامات لازم را انجام دهند تا پس از یک دوره زمانی تعیین شده، مشمول اقدامات مقتضی از طرف سازمان شود.

خودروی هایما S7 تبدیل به دو خودروی دنیا پلاس و دنا پلاس توربو شارژ که قبلا از طریق پیامک اطلاع رسانی شده است صورت می گیرد و خودروی هایما S5 تبدیل به دو خودروی پارس تیو ۵ و پارس اتوماتیک تیو ۵ خواهد شد.


 

عرضه دستگاهی برای پوشش‌دهی TiN بر روی فولاد به روش PACVD

 

شرکت پلاسما پژوه پارس دستگاه لایه نشانی شیمیایی بخار به‌ کمک پلاسما را به بازار عرضه کرده که با استفاده از آن می‌توان نانوپوشش‌هایی از جنس TiN را روی فولاد لایه‌نشانی کرد. همچنین این دستگاه برای تولید نانولوله‌های کربنی (CNTs)، نانوالیاف کربنی (CNFs) و همچنین انواع پوشش‌های نانوساختار مناسب است.

 

لایه‌نشانی شیمیایی از فاز بخار به کمک پلاسما (PECVD) یک نوع ویژه‌ای از روش‌ لایه‌نشانی شیمیایی از فاز بخار است که در آن به کمک پلاسما همه واکنش‌های CVD تحت تاثیر قرار می‌گیرد و قادر می‌سازد که واکنش‌ها را به‌صورت موثرتری در دماهای پایین‌ انجام دهد.

 

استفاده از پلاسما دمای انجام واکنش‌های CVD را تا مقادیر بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد کاهش می‌دهد، در حالی‌که دمای کاری روش‌های پیشین CVD، در حدود رنج دمایی ۴۲۵ تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد است. ‌استفاده از پلاسما دامنه گسترش روش‌های CVD را به قدری گسترش می‌دهد که پوشش‌دهی بیشتر مواد هادی و غیرهادی بوسیله آن امکان‌پذیر می‌شود.

 

لایه‌نشانی شیمیایی از فاز بخار یکی از مهمترین روش‌های پوشش‌دهی است که کاربرد امروزه آن هم حوزه‌های صنعتی و هم حوزه‌های تحقیقاتی را در بر گرفته است. در این میان، روش PECVD بیشتر برای تولید نانولوله‌های کربنی (CNTs)، نانوالیاف کربنی (CNFs) و ساخت لایه‌های نازک متشکل از مواد غیرآلی استفاده می‌شود.

 

این دستگاه لایه‌نشانی مواد مختلف برای ریزساخت‌ها (microfabrication) در فرم‌هایی نظیر تک‌بلور‌ها، چندبلور‌ها، آمورف و ساختارهای با رشد هم‌بافته (epitaxial) را تولید می‌کند، همچنین در صنایع میکروالکترونیک برای کاربردهای نیازمند به دقت ابعادی بالا و پوشش‌های مقاوم به سایش و خوردگی بر روی ابزارآلات، یاطاقان‌ها و مته‌ها قابل استفاده است.

 

براساس اطلاعات منتشر شده این دستگاه قادر به اعمال پوشش‌های مختلفی از جمله TiN, TiC, TiCN روی زمینه‌هایی نظیر فولاد است. سختی بالای ۲۰۰۰ ویکرز، چسبندگی و استحکام فوق العاده بالا، ضریب اصطکاک کم و مقاوت به سایش بالا و پایداری پوشش تا دماهای ۴۰۰ الی ۷۰۰ در جه سانتیگراد از جمله مزیت‌های پوشش ایجاد شده با این دستگاه است.

 

شرکت  دانش بنیان “پلاسما پژوه پارس” در سال ۱۳۹۳ توسط چند تن از متخصصان در زمینه پلاسما و پوشش‌های پلاسمایی که دارای نزدیک به ۱۰ سال سابقه در این زمینه بوده اند، تاسیس شد. این شرکت طی  سال‌های گذشته به ارائه خدمات به صنایع مختلف در زمینه نیتروژن دهی پلاسمایی انواع قطعات صنعتی پرداخته است.


 

بهبود کسب و کار حوزه نانوپوشش، حتی در شرایط کرونا

 

مدیرعامل شرکت پارس پی‌وی‌دی از خرید سومین دستگاه لایه‌نشانی برای افزایش ظرفیت خدمات این شرکت در حوزه نانوپوشش خبر داد. به گفته ایشان در سالی که کرونا به کسب و کارها فشار زیادی وارد کرده، شرکت پارس پی‌وی‌دی با خرید یک دستگاه PVD دیگر، در مسیر بهبود کسب و کار خود گام برداشته و ظرفیت خدمات خود را ۳۰ درصد افزایش داده است.

 

شرکت پارس پی‌وی‌دی یکی از ارائه‌دهندگان خدمات نانوپوشش‌دهی در کشور است که اقدام به پوشش‌دهی انواع سطوح فلزی با لایه نانوساختار TiN ،TiAlN و Ti با ضخامت و ساختار نانومتری به روش رسوب فیزیکی بخار (PVD) می‌کند.

 

محمد متین؛ مدیرعامل شرکت پارس پی‌وی‌دی درباره توسعه کسب و کار این شرکت می‌گوید: «در سال ۹۶ اولین دستگاه لایه‌نشانی را از شرکت یارنیکان صالح خریداری کردیم و به دلیل استقبال خوب بازار در سال ۹۷ دومین دستگاه نیز از این شرکت خریداری شد. در این راستا و با توجه به نیاز بازار به خدمات نانوپوشش‌دهی، سومین دستگاه PVD نیز از یارنیکان صالح خریداری شد که با خرید این دستگاه جدید ۳۰ درصد توان خدمات‌دهی شرکت پارس پی‌وی‌دی افزایش یافت.»

 

مهندس متین می‌افزاید: «در شروع شیوع ویروس کرونا درکشور، کسب وکارها افت محسوسی را تجربه کردند، اما با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، شرکت پارس پی‌وی‌دی تلاش کرد تا سطح فعالیت خود را حفظ کند. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در بخش لایه‌نشانی با دستگاه PVD فعالیت دارند، اما ما توانسته‌ایم با بهبود کیفیت، ارتقاء خدمات و کاهش قیمت جایگاه ویژه‌ای در بازار ایجاد کنیم به طوری‌که حتی با وجود مشکلات حاصل از ویروس کرونا، افزایش ظرفیت نیز داشته باشیم.»

 

وی از شرکت‌های سازنده لوازم آشپزخانه، حمام و دستشویی نظیر اورانوس، کلارپویا، مبین، نیلو، اطلس، نگین، مروارید، حباب، KWC، کلارپویا، گلپایگان و شادان به‌عنوان مشتریان شرکت پارس پی‌وی‌دی یاد کرد.

 

بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده شیرآلات، لوازم آشپزخانه، لوازم حمام و دستشویی و حتی بلور و شیشه برای اینکه بتوانند ضمانت مطمئن‌تر و طولانی‌تر برای محصولات خود ارائه دهند اقدام به استفاده از نانوپوشش می‌کنند. نانوپوشش‌های تزئینی شرکت پارس پی‌وی‌دی موجب می‌شود تا علاوه‌براین که محصول از گزند آسیب‌های محیطی و خوردگی‌های رایج مصون باشد، ظاهر زیباتری نیز داشته باشد. رنگ مهم‌ترین خاصیت پوشش‌های تزئینی بوده و شناخته‌شده‌ترین پوشش سخت تزئینی TiN و TiAlN است. با اعمال این پوشش‌ها بر روی زیرلایه‌ای صاف، سطح ظاهری جذاب داشته و سختی بالا و سایش کم آن را با دوام‌تر می‌سازد.


 

آمادگی دانشگاه صنعتی شریف برای ایجاد دومین مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی

 

محمود فتوحی فیروزآباد رییس دانشگاه صنعتی شریف امروز در نشست با رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: در دوره مدیریت دکتر غریب پور، شاهد تقویت و افزایش دانش فنی کارشناسان و مهندسان با برگزاری دوره های آموزشی توسط متخصصان دانشگاهی بوده ایم.

وی افزود: همچنین در این دوره، تعداد قابل توجهی پروژه در راستای تقویت ارتباط با صنعت و دانشگاه، اجرا شده و اقدامات مثبتی در زمینه مسائل زیست محیطی، ایمنی، ممیزی سالانه بخش های معدنی و انجام اقداماتی برای بهبود شرایط این واحدها توسط بخش‌های دانشگاهی انجام شده است.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به آمادگی این دانشگاه برای ایجاد دومین مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی گفت: این مرکز می تواند روی موضوعات بهینه سازی انرژی، آب و مسایل زیست محیطی متمرکز باشد.

وی افزود: همچنین این دانشگاه در زمینه هوشمند سازی معادن و صنایع معدنی، ممیزی انرژی و مباحث کیفیت توان صنایع معدنی و نیز سیستم هیبریدی تامین آب و تصفیه، برق و بخار برای معادن، با هدف دستیابی به تامین انرژی و آب پایدار برای انواع صنایع معدنی به صورت فعال آمادگی دارد.

فتوحی فیروزآباد با اشاره به برنامه‌های راهبردی دانشگاه صنعتی شریف در افق ۲۰۵۰ گفت: این برنامه ها شامل سرآمد در آموزش، سرآمد در علم و فناوری، سرآمد در اثربخشی اجتماعی، بین المللی شدن دانشگاه، ترویج اخلاق آکادمیک و فرهنگ ایرانی – اسلامی و ارتقای توان مالی دانشگاه است.

وی افزود: دانشگاه صنعتی شریف اکنون حدود ۱۱ هزار دانشجو دارد و ۴۷۰ عضو هیات علمی در ۱۳ دانشکده مشغول فعالیت اند. حدود نیمی از دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری هستند که نشان دهنده ظرفیت بالای دانشگاه برای انجام فعالیت‌ها و پروژه‌های صنعتی و ارتباط با صنعت است

 


کاربران محترم وب سایت عصر مواد می توانند اخبار و رویدادهای مهم کسب و کار صنعتی و معدنی خود را از طریق آدرس ایمیل عصر مواد به نشانی info@asremavad.com و یا برگه تماس با ما برای عصر مواد بفرستند تا به صورت رایگان در بین گزیده اخبار مهم صنعت و معدن منتشر شود.

 

شرکت سنگ آهنگ گهرزمین پروانه بهره برداری معدن گرفت

 

شرکت سنگ آهنگ گهرزمین (کگهر) از صدور پروانه بهره برداری معدن خبر داد. بر این اساس، این شرکت اعلام کرد، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان پروانه بهره برداری معدن با محصول اصلی کنسانتره آهن را صادر کرد.


 

رشد ۱۳ درصدی تولید آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت طی ۷ ماهه نخست امسال/پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی واحد فولادسازی

 

فولاد سفیددشت رشد ۱۳ درصدی تولید آهن اسفنجی در واحد احیاء مستقیم را نسبت به مدت مشابه سال گذشته (طی هفت ماه امسال) به ثبت رساند. با تولید بیش از ۷۰ هزار تن آهن اسفنجی در این مجتمع طی مهرماه امسال، مجموع تولید در این واحد فولادی طی هفت ماه سال ۹۹، به ۴۷۵ هزار تن رسید. فولاد سفیددشت در مدت مشابه سال گذشته، ۴۱۵ هزار تن آهن اسفنجی تولید کرده بود. روند پیشرفت پروژه فولادسازی این مجتمع، به رغم ارسال نشدن تجهیزات خارجی به دلیل تحریم ها و شیوع بیماری کرونا، به ۸۵ درصد رسیده است.

 

کارخانه فولاد یک میلیون تنی چهارمحال و بختیاری در سفید دشت دارای سه فاز شامل احیای مستقیم، فولاد سازی و زیر ساخت، جنبی و پشتیبانی است و به عنوان یک طرح پیشتاز در بین طرح‌های هفتگانه فولاد کشور به شمار می‌رود. فولاد سفید دشت در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.


 


ارسال دیدگاه