0
02126246958

گزیده اخبار و رویدادهای مهم صنعت و معدن – یک شنبه ۲۷ مهر ۹۹

عصر مواد در نظر دارد با جمع آوری و گلچین مهم ترین و جالب توجه ترین اخبار و رویدادهای صنعت، معدن و حوزه های فعالیت مهندسان مواد و متالورژی، مکانیک، معدن، شیمی و نانو، آن ها را در قالب یک بسته خبری ویژه به صورت روزانه تقدیم مخاطبان و کاربران محترم نماید.


 

تصویب سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی در مس سونگون

 

استاندار آذربایجان شرقی از تصویب ۱۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مس سونگون برای راه‎اندازی مرحله سوم تولید کنسانتره، تغلیظ، ذوب و پالایش مس در شورای عالی معادن خبر داد و گفت: راه‌اندازی ذوب مس شامل صنایع پایین‌دستی است که به ایجاد هزاران فرصت شغلی و گردش مالی در منطقه منجر می‌شود.

محمدرضا پورمحمدی در گفت‌وگویی اظهار داشت: بخش عمده‌ای از مراحل تولید مس کاتدی، ذوب و پالایش را طی کرده‌ایم؛ اما این همه ماجرا نیست و برای راه‌اندازی بقیه مراحل نیز کمر همت بسته‎ایم.

وی افزود: ۱۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای راه‎اندازی مرحله سوم تولید کنستانتره، تغلیظ، ذوب و پالایش مس در شورای عالی معادن تصویب شده و از نمایندگان محترم و هیئت‌مدیره شرکت مس سونگون تقاضا داریم ما را در طی مراحل باقی‌مانده همراهی کنند.رشد ۱۰ درصدی تولید فولاد کشور در نیمه نخست سال جاری​/ جزئیات کامل تولید آهن اسفنجی، فولاد میانی و محصولات فولادی در ایران

 

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، آمار تولید فولاد کشور در دوره شش ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد. طبق آمار منتشرشده، مجموع تولید فولاد کشور با رشد ۱۰ درصدی نسبت به دوره شش ماهه نخست سال گذشته به ۱۴ میلیون و ۳۹۲ هزار تن رسیده است که از این میان، سهم بیلت و بلوم، ۸ میلیون و ۶۳۶ هزار تن و سهم اسلب، ۵ میلیون و ۷۵۶ هزار تن بوده است. تولید بیلت و بلوم در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۱۳ درصدی و تولید اسلب، رشد ۶ درصدی را تجربه کرده است.

 

آمار تولید محصولات فولادی

در شش ماهه نخست سال جاری، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد ۸ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در شش ماه نخست امسال، ۱۱ میلیون و ۳ هزار تن بوده است.

تولید مقاطع طویل فولادی با رشد ۱۳ درصدی نسبت به شش ماه نخست سال گذشته، به ۵ میلیون و ۵۶۴ هزار تن رسیده است. از میان مقاطع طویل فولادی، تولید میلگرد رشد ۱۵ درصدی، تولید تیرآهن رشد ۱۷ درصدی و تولید نبشی، ناودانی و سایر مقاطع، کاهش ۴ درصدی را تجربه کرده است.

میزان تولید ورق گرم در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴ درصد رشد داشته و به ۴ میلیون و ۵۷۲ هزار تن رسیده است. تولید ورق سرد با رشد ۵ درصدی به یک میلیون و ۳۶۸ هزار تن و تولید ورق پوششدار با کاهش ۶ درصدی به ۷۶۶ هزار تن رسیده است. مجموع تولید مقاطع تخت فولادی نیز با رشد ۳ درصدی به ۵ میلیون و ۴۳۹ هزار تن رسیده است.

 

وضعیت تولید آهن اسفنجی

تولید آهن اسفنجی در دوره شش ماهه نخست سال جاری با رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۵ میلیون و ۵۶۲ هزار تن رسیده است. رشد تولید آهن اسفنجی در شش ماهه ماه نخست امسال، دقیقاً به اندازه رشد تولید فولاد میانی بوده است که حاکی از توازن در دو بخش تولید آهن اسفنجی و فولادسازی در نیمه نخست امسال است.


 

کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی خط تولید استیل کورد در کارخانە بارز سیرجان

 

خط تولید ۱۰ هزار تنی استیل کورد کارخانه بارز سیرجان صبح امروز ۲۷ مهر ماه با حضور محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا، علی اکبر مشرفی سرپرست گروه صنعتی بارز، شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان، امام جمعه سیرجان، جمعی از مدیران و کارکنان گروه صنعتی بارز کلنگ زنی و عملیات اجرایی ساخت آن آغاز شد.

در ابتدای مراسم کلنگ زنی پروژه یاد شده، محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، با بیان اینکه راه اندازی این پروژه موجب توسعه کسب و کار و افزایش اشتغال زایی استان کرمان می‌شود، گفت: با افتتاح این پروژه، نیاز کشور به واردات استیل کورد ۵۰ درصد کاهش یافته و این به معنای یک صرفه جویی ارزی بزرگ است.

وی با اشاره به مزیت‌های پروژه تولید استیل کورد، اعلام کرد: بازار قطعی این محصول و احداث آن در گروه صنعتی بارز، این امکان را به ما می‌دهد که پروژه ظرف مدت کوتاهی (سه سال) سرمایه گذاری ما بازگردانده شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) تصریح کرد: به منظور تحقق شعار جهت تولید، با لطف و تلاش تمامی همکاران در گروه صنعتی بارز، در ماه‌های اخیر توانستیم چندین بار رکورد تولید انواع لاستیک را در مجموعه بزنیم.

بر اساس این گزارش، در ادامه این مراسم، علی اکبر مشرفی سرپرست گروه صنعتی بارز، ضمن تشکر از حمایت‌های سهامداران عمده گروه صنعتی بارز از طرح‌های توسعه‌ای این شرکت، اعلام کرد: با راه اندازی این طرح در بارز سیرجان، اشتغال زایی ۴۰۰ نفر به طور مستقیم انجام خواهد شد.

وی افزود: طبق براوردهای انجام شده، این طرح نیاز به ۲۲ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی دارد که امیدواریم با مساعدت بانک عامل این تامین مالی هر چه زودتر انجام شود.


 

 


 

طرح فولادسازی اکسین در ۳ سال به بهره‌برداری می‌رسد

 

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: تولیدات این مجموعه صنعتی درحال‌حاضر حدود ۷۵۰ هزار تن در سال است. با توجه به این ظرفیت برای سال ۹۹ پیش‌بینی شده که حدود ۱۰۰ هزار تن به صادرات و حدود ۶۵۰هزار تن نیز به مصرف داخلی اختصاص یابد.

امین ابراهیمی افزود: امیدواریم این طرح، ظرف ۳سال از شروع عملیات اجرایی آماده بهره‌برداری شود. طرح فولادسازی دارای نرخ بازگشت سرمایه نسبتا بالایی است که می‌تواند تحول اساسی در شرایط مالی فولاد اکسین به‌وجود آورد.

وی ادامه داد: فولاد اکسین خوزستان با توجه به تنوع بالای ورق‌های تولیدی و قابلیت‌های منحصربه فرد، پس از بررسی و بخش‌بندی بازارها، کشور‌های خاور دور و حوزه خاورمیانه و شمال افریقا را به عنوان بازار‌های اصلی صادراتی خود انتخاب کرده است.

ابراهیمی خاطر نشان کرد: درحال‌حاضر مواد اولیه مورد نیاز شرکت از فولاد خوزستان، فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان تامین می‌شود که از این شرکت‌ها، تنها فولاد مبارکه پاسخگوی تامین مواد اولیه مورد نیاز لوله‌های نفت و گاز ترش است و فولاد خوزستان اسلب‌های تجاری و فولاد هرمزگان اسلب آلیاژی را تامین می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت یک میلیون و پنجاه هزار تنی فولاد اکسین تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات شرکت فولاد اکسین خوزستان که موجب شده این شرکت تاکنون به اهداف و ظرفیت اسمی خود دست نیابد، عدم تامین مکفی و مستمر اسلب آلیاژی عریض به‌عنوان مواد اولیه است. اسلب‌های تولیدی داخل کشور از نظر ابعادی جوابگوی نیاز خط نورد این شرکت نیست و باعث از دست رفتن ظرفیت خط نورد به میزان قابل‌توجهی شده است.

ابراهیمی گفت: لازمه تامین اسلب آلیاژی موردنیاز فولاد اکسین اجرای مجتمع فولادسازی شامل احیای مستقیم و ذوب و ریخته‌گری است که با اجرای آن ضمن جذابیت سرمایه‌گذاری از نظر نرخ و زمان بازگشت سرمایه، موجب اشتغال‌زایی مستقیم در حدود هزار نفر و اشتغال‌زایی غیرمستقیم در حدود ۷ هزار نفر در استان خوزستان شده و برخی معضلات اساسی شرکت نیز به‌وسیله آن حل می‌شود.

در اواخر سال ۱۳۹۸ فراخوان پیمانکاران اجرایی برای احداث طرح توسعه فولاد اکسین خوزستان در روزنامه‌های کثیرالانتشار درج شد. در شهریورماه امسال نیز برنده مناقصه مشخص و عملیات اجرایی این پروژه از مهرماه آغاز خواهد شد؛ لذا امید می‌رود که این طرح، ظرف ۳سال از شروع عملیات اجرایی آماده بهره‌برداری شود.


 

پروژه انتقال آب خلیج فارس به سیرجان اواسط آبان افتتاح می‌شود

 

سرپرست فرمانداری سیرجان گفت: پروژه انتقال آب خلیج فارس به مجتمع‌های معدنی که قرار بود در ۲۴ مهر توسط رئیس جمهور رسماً افتتاح شود به تأخیر افتاد.

سهراب بهاالدینی اظهار کرد: طرح انتقال آب خلیج فارس از بندر عباس به استان‌های کرمان و یزد از سه سال قبل و با مشارکت شرکت‌های معدنی گل گهر، مس سرچشمه و چادر ملو یزد جهت رفع مشکل کمبود آب این شرکت‌ها کلید خورد و دو هفته قبل فاز اول این طرح به صورت آزمایشی به بهره برداری رسید.

سرپرست فرمانداری سیرجان در مورد زمان افتتاح این طرح به صورت رسمی افزود: با توجه به اینکه این طرح یکی از مهمترین و بزرگترین طرح انتقال آب در کشور است قطعاً توسط مقامات عالی رتبه کشور افتتاح می‌شود، که قرار بود در ۲۴ مهر ماه افتتاح شود که با توجه به افزایش شیوع کرونا و آمادگی بیشتر و براساس پی گیری های نماینده شهرستان‌های سیرجان و بردسیر به احتمال زیاد در اواسط آبان ماه توسط ریئس جمهور افتتاح می‌شود.

بها الدینی در رابطه با ویژگی‌های این طرح افزود: آنچه که در این طرح اهمیت بسزایی دارد انجام این پروژه به همت متخصصان و جوانان ایرانی و در شرایط کاملاً تحریم است که به سر انجام رسیده و این نشان از قدرت و عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و جوانان کشور دارد.

وی همچنین گفت: فاز دوم این طرح که انتقال آب به معدن مس سرچشمه هست تا پایان آذر ماه به بهره برداری برسد و تا پایان سال نیز فاز سوم آن به معدن چادر ملو به بهره برداری می‌رسد.

سرپرست فرمانداری سیرجان در مورد اینکه این طرح صرفاً برای استفاده از معادن است، گفت: قطعاً بیشترین استفاده در حوزه صنعت و معدن است اما برنامه ریزی هایی صورت گرفته که جهت مصارف کشاورزی و شرب هم قابل استفاده است و تفاهم نامه‌هایی هم صورت گرفته که در طول مسیر روستاها و بخش‌هایی که دچار مشکل کم آبی هستند آب شرب و کشاورزی آنها تأمین شود.

وی بیان کرد: این نوید را به مردم بخش گلستان سیرجان می‌دهیم که با انجام این پروژه مشکل کم آبی ان در بخش کشاورزی و شرب برطرف می‌شود.

گفتنی است پروژه انتقال آب خلیج فارس به طول ۸۰۰ کیلومتر با سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون یورو و ۸,۰۰۰ میلیارد تومان در حال انجام است که تا پایان امسال به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید.


 

نیمی از محصولات ذوب آهن صادر می‌شود

 

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن گفت: با وجود شرایط تحریمی کشور، یکی از استدلال های ذوب آهن جهت رعایت استانداردهای ملی و جهانی این است که اکنون بین ۴۰ تا ۵۰ درصد محصولات این شرکت صادر می شود.

مهرداد تولائیان، در خصوص کیفیت تولیدات ذوب آهن و رعایت استانداردها در این شرکت، اظهار کرد: تمام محصولات ذوب آهن که پروفیل های طویل شامل میلگرد، انواع تیرآهن، نبشی، ناودانی، آرک ها و میلگردهای صنعتی و ریل است، مطابق استانداردهای ایران و جهان تولید می شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ یک از محصولات ذوب آهن اصفهان بدون رعایت استانداردهای ملی تولید نمی شود، گفت: حتی اگر مشتری، سفارشی مغایر با این استانداردها داشته باشد، برند ذوب آهن چنین محصولی را تولید نمی کند، چراکه همواره افق این شرکت تولید محصولات صادراتی است.

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن با بیان اینکه رعایت استانداردها در تولیدات به طور قطع مشمول هزینه های بالاتری در مجموعه های صنعتی همچون ذوب آهن است، تصریح کرد: در این شرایط با افزایش هزینه های تولید، از تولید محصولات با کیفیت پایین خودداری می کنیم.

وی با انتقاد بر اینکه متاسفانه در کشور تمام محصولات صنعتی استاندارد نیستند، گفت: به عنوان مثال شاخص های استاندارد در تمام پروفیل های طبیعی موجود در بازار رعایت نمی شود و به تبع قیمت این محصولات پایین تر است که موجب رقابت غیرمنصفانه ای در بازار می شود.

تولائیان تصریح کرد: اگر تمام تولیدات کشور کارخانجات کشور مطابق با استانداردهای ملی باشد و از صنایع پیشرو در این زمینه که برای برند خود هزینه می کنند، حمایت شود، وضعیت رقابت در بازار منصفانه خواهد شد، اما در حال حاضر این حمایت فراگیر نیست، در حالیکه سازمان ملی استاندارد در این زمینه باید دقت بیشتری داشته باشد و از سوی دیگر اطلاع رسانی مردم نقش مهمی در تولید محصولات کیفی استاندارد دارد.

وی توضیح داد: آمار بالای تلفات برخی حوادث طبیعی کشور همچون زلزله و سیل در مقایسه با سایر کشورها ناشی از عدم رعایت استانداردها است.

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن تاکید کرد: با وجود شرایط تحریمی کشور، یکی از استدلال های ذوب آهن جهت رعایت استانداردهای ملی و جهانی این است که اکنون بین ۴۰ تا ۵۰ درصد محصولات این شرکت صادر می شود.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه افق چشم انداز ذوب آهن نه صرفا بازار داخل، بلکه صادرات است، این شرکت علاوه بر استانداردهای ملی، استانداردهانی جهانی را رعایت می کند.

تولائیان با تاکید بر اینکه افق بلندمدت ذوب آهن صادرات تمام محصولاتش است، گفت: با توجه به نیاز کشور و دستورات سازمان های بالادستی ماهیانه حدود ۵۰ درصد تولیدات ذوب آهن در داخل مصرف و بقیه صادر می شود.

وی با بیان اینکه استاندارد ریل، آخرین استانداردی کسب شده از سوی ذوب آهن اصفهان بود، توضیح داد: شرکت ذوب آهن اصفهان استاندارد ملی ایران را در بحث ریل کسب کرد، چراکه مصرف کننده داخلی اطمینان یابد که این محصول مطابق استاندارد ملی تولید می شود.

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن با بیان اینکه استاندارد ملی براساس استانداردهای جهانی تدوین و تنها مطابق با معیارهای داخلی بومی سازی می شود، گفت: با توجه به قراردادهای سنگین تحویل ریل برای پروژه های ریلی مختلف کشور، در حال حاضر دلیل صادر نشدن ریل ذوب آهن، تامین نیاز داخل است چراکه همچنان مشتری داخلی داریم.

وی با تاکید بر اینکه تا اوایل سال آینده اولویت ذوب آهن تامین قراردادهای داخل در بحث ریل است، اظهار کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه حمل و نقل ریلی کشور، در حال حاضر تمرکز ذوب آهن تحویل سفارشات داخل است، اما به محض کاهش این سفارش ها، به طور قطع صادرات ریل خواهیم داشت، چراکه تولید ریل ذوب آهن مطابق استانداردهای جهانی است.


 

افزایش نرخ کاتد به بیش از ۱۵۶ میلیون تومان در هر تن

 

بر اساس معاملات صورت گرفته در بورس کالا، شرکت صنایع ملی مس ایران در هفته منتهی به بیست و سوم مهر ماه ۱۳۹۹ موفق به فروش ۸ هزار و ۹۵۵ میلیارد ریال انواع محصولات شده است. به این ترتیب جمع کل فروش‌های محقق شده این شرکت در بورس کالا از ابتدای سال ۹۹ تا پایان هفته سوم مهر ماه به حدود ۱۱۰ هزار میلیارد ریال رسید. اصلی‌ترین محصول عرضه شده توسط این شرکت کاتد مس می‌باشد.

در هفته گذشته شاهد عرضه و معامله ۵.۰۰ هزار تن کاتد مس توسط این شرکت بودیم. نرخ فروش هر تن کاتد مس این شرکت به ۱۵۶ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان به ازای هر تن رسید. این نرخ در مقایسه با دو هفته قبل از آن افزایش ۴ درصدی را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که معاملات هفته گذشته کاتد مس این شرکت مورد تایید ناظر بورس کالا قرار نگرفت. ارزش معاملات این محصول به ۷۸۱ میلیارد تومان رسید.

همچنین در این هفته ۲۰۰ تن مفتول مس با متوسط نرخ ۱۶۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به ازای هر تن و به ارزش ۳۲۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

 


کاربران محترم وب سایت عصر مواد می توانند اخبار و رویدادهای مهم کسب و کار صنعتی و معدنی خود را از طریق آدرس ایمیل عصر مواد به نشانی info@asremavad.com و یا برگه تماس با ما برای عصر مواد بفرستند تا به صورت رایگان در بین گزیده اخبار مهم صنعت و معدن منتشر شود.

 

شرکت مس موفق به کسب رتبه‌بندی اعتباری بلندمدت +A با دورنمای باثبات شد

 

اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: شرکت مس با نیم‌قرن تجربه فعالیت صنعتی و معدنی توانست برای اولین‌بار در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مورد قضاوت و ارزیابی یکی از مؤسسات رتبه‌بندی به نام رتبه‌بندی اعتباری «پایا» بشود و رتبه اعتباری بلندمدت +A با دورنمای باثبات و رتبه اعتباری کوتاه‌مدت A1 را دریافت کند.

سعدمحمدی با اعلام این خبر و با بیان اینکه شرکت رتبه‌بندی اعتباری «پایا» با همکاری شرکت ترکیه‌ای «جی سی آر آوراسیا» سیستم‌های رتبه‌بندی اعتباری معتبر را برای شرکت‌ها و ناشران و اوراق بهادار ایرانی پیاده‌سازی و اجرا می‌کند، گفت: این شرکت بر اساس بررسی داده‌های کمی شامل صورت‌های مالی و نسبت‌های مالی مستخرج از آن و ویژگی‌های کیفی شامل ارزیابی‌های مربوط به فعالیت‌های شرکت، حاکمیت شرکتی، محیط عملیاتی، تأمین مالی و سوابق آن و نیز تحلیل فضای کلان اقتصادی، کسب‌وکار و صنعت مربوطه اقدام به رتبه‌بندی اعتباری بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی می‌کند.

وی افزود: مدلی که رتبه‌بندی شرکت بر اساس آن انجام‌شده نه‌تنها بر اساس مکانیزم های گزارشگری مالی بوده بلکه بر اساس قضاوت متخصصان مالی و فنی نیز بوده که ارزیابی کیفی مستقلی نیز از وضعیت شرکت مس انجام دادند و بر این اساس موفق شدیم رتبه اعتباری بلندمدت +A با دورنمای باثبات و رتبه اعتباری کوتاه‌مدت A1 با درجه سرمایه‌گذاری را به دست بیاوریم.

سعدمحمدی تصریح کرد: چون این رتبه‌بندی بر اساس شاخص‌های قوی بین‌المللی مورد ارزیابی قرارگرفته نشان می‌دهد که ساختار مالی شرکت مس و نظام مدیریتی شرکت در مقابل شوک‌های اقتصادی و ریسک‌های موجود اقتصادی بسیار مستحکم است و از هیچ‌گونه شکنندگی برخوردار نیست و این پیام مناسبی برای بازارهای مالی و بازار سرمایه است.

به گفته مدیرعامل شرکت مس این رتبه نشان می‌دهد که بانک‌ها بدون اخذ وثایق لازم و با خیال راحت می‌توانند به شرکت مس اعتبار لازم را تخصیص دهند. وی به کسب رتبه اعتباری کوتاه‌مدت A1 اشاره کرد و گفت: رتبه اعتباری سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت شرکت مس برای سرمایه‌گذارانی که بخواهند به‌صورت کوتاه‌مدت در شرکت مس سرمایه‌گذاری کنند A1 است یعنی شرکت مس با دورنمای بلندمدت +A هم استحکام مالی دارد و هم ثبات اقتصادی و در کوتاه‌مدت هم دارای توانایی مالی و عملیاتی و پاسخگویی به تعهداتش است.

وی تأکید کرد: با ثبات بودن دورنمای اقتصادی شرکت مس باعث می‌شود که نهادهای مالی و صندوق بازنشستگی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری به ساختار مالی شرکت مس اتکا کنند.

سعدمحمدی بیان کرد: پیش‌بینی ما این است که شرکت مس در سال ۹۹ گزارش‌های مالی خوبی داشته باشد و بندهای شرطی‌ای که در سال‌های قبل به‌واسطه محیط عملیاتی بر شرکت تحمیل‌شده و تعیین تکلیف نشده بودند امسال به لطف پروردگار بسیاری از بندهای گزارشگری مالی هم تقلیل پیدا کند.

وی اضافه کرد: حدس ما این است که رتبه اعتباری شرکت که +A است در سال ۹۹ رتبه ما؛ که شرکت مس همچون بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا با ریسک‌های مختلفی در دنیا ازجمله کرونا روبرو بود؛ بر اساس صورت جریان نقدی‌ و ساختار مالی شرکت بهبود پیدا کند.

مدیرعامل شرکت مس تأکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که وضعیت سمت چپ ترازنامه شرکت مس که وضعیت بدهی‌های شرکت است بسیار متفاوت با شرکت‌های بورسی است یعنی عمده بدهی‌های شرکت مس در دسته بدهی‌هایی است که فاقد بار مالی برای سهامداران است و عمدتاً از جنس تسهیلات و از نوع بدهی‌هایی است که هزینه‌های مالی بر آن مترتب نیست.

وی تصریح کرد: این موضوع در واقع نشان می‌دهد که نسبت پوشش بهره‌ شرکت مس بسیار بسیار بالا است و سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت شرکت مس به‌راحتی می‌تواند پاسخگوی تعهدات فعلی و آتی شرکت باشد.

مدیرعامل شرکت مس در ادامه با اشاره به اینکه شرکت مس به‌صورت داوطلبانه رتبه‌بندی اعتباری‌اش را منتشر خواهد کرد و اجزای آن را در اختیار نهادهای مالی قرار خواهد داد گفت: بدون شک این رتبه‌بندی مبنایی برای قضاوت نسبت به عملکرد گذشته و دورنمای آینده شرکت مس ایجاد کرد و به فعالان بازار سرمایه نشان می‌دهد که شرکت مس چه مسیر مناسبی را طی می‌کند.

وی بیان کرد: البته برنامه توسعه جامع شرکت مس که در مجمع سال ۱۳۹۸ تصویب شد یک نقشه راه بسیار منظم و مدونی در اختیار سهامداران قرار می‌دهد تا یک تصویر روشنی از آینده را ترسیم کنند.

سعدمحمدی با اشاره به عبور سهامداران شرکت مس از مرز یک‌میلیون نفر گفت: به‌تمامی پرسنل صنعت مس در صف و ستاد و همه سهامداران عزیز شرکت مس این موفقیت را تبریک می‌گویم چراکه اگر شرکت مس امروز توانسته به این صورت مورد قضاوت نهاد مالی مستقلی بشود و چنین رتبه‌بندی خوبی را به دست آورد مدیون زحمات تک‌تک آنان است.

وی در پایان گفت: امروز ما می‌توانیم ادعا کنیم که شرکت مس یک شرکتی است که استحکام مالی بسیار قوی‌ای دارد و در نوع خودش نسبت به شرکت‌هایی که دارند فعالیت می‌کنند بی‌نظیر است و دورنمای بسیار بسیار با ثباتی برای فعالان بازار سرمایه دارد.


 

اتمام گازرسانی به بزرگ‌ترین مجتمع طلای خاورمیانه

 

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌ غربی گفت: مراحل گازرسانی به مجتمع طلای زر‌شوران تکاب که بزرگ‌ترین مجتمع طلای خاورمیانه است، به اتمام رسید. علیرضا شیخی با بیان اینکه پروژه خط تغذیه مجتمع طلای زر‌شوران و روستاهای تابعه به طول ۴۶ کیلومتر در سایه همت کارکنان شرکت گاز استان به اتمام رسیده، اظهار داشت: با توجه به تایید نتایج آزمایش‌های مقاومت، نشتی و پوشش، آماده تزریق گاز و تحویل به این مجتمع هستیم.

وی با اشاره به تکمیل شبکه گاز روستای قراقیه، واقع در محور گازرسانی زرهشوران و احمدآباد تکاب، افزود: هم‌اکنون گاز این روستا نیز به همراه خط تغذیه مجتمع طلای زره‌شوران آماده تزریق گاز است.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان ‌غربی با تاکید بر سختی اجرای پروژه گازرسانی محور زرشوران و احمدآباد تکاب، بیان کرد: در طول اجرای این پروژه شرایط سخت جغرافیایی، ۴۰۰ مورد معارض اراضی موجود در مسیر، توسعه و تعریض جاده تکاب به کندی و تداخل آن با لوله گاز اجرا شده و تخریب آن در سه نقطه به طول یک کیلومتر و جابجایی و مرمت آن، به همراه شیوع ویروس کرونا، روند کار را کمی کند کرده بود که با تلاش کارکنان شرکت گاز استان از این مشکلات عبور کردیم تا بزرگ‌ترین مجتمع طلای خاورمیانه و روستاهای آن محور از نعمت گاز بهره‌مند شوند.


 


ارسال دیدگاه