0
02126246958

گزیده اخبار و رویدادهای مهم صنعت و معدن – یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹

عصر مواد در نظر دارد با جمع آوری و گلچین مهم ترین و جالب توجه ترین اخبار و رویدادهای صنعت، معدن و حوزه های فعالیت مهندسان مواد و متالورژی، مکانیک، معدن، شیمی و نانو، آن ها را در قالب یک بسته خبری ویژه به صورت روزانه تقدیم مخاطبان و کاربران محترم نماید.


 

تولید ورق‌ فولادی گرم نوردیده گرید ASTM A204 Grade B به ضخامت ‌های ۱۲ و ۱۴ میلی‌متر

 

برای اولین بار در کشور، تولید ورق ‌های فولادی گرم نوردیده به ضخامت ‌های ۱۲ و ۱۴ میلی‌متر از گرید ASTM A204 Grade B  در فولاد مبارکه با موفقیت انجام شد.

علیرضا مولوی‌ زاده رئیس واحد تروپروسس فولاد مبارکه ضمن اعلام این خبر و با بیان اینکه این نوع ورق آلیاژی حاوی ۰٫۴۵ تا ۰٫۶ درصد مولیبدن است، ادامه داد: عنصر مولیبدن استحکام فولاد را در دمای بالا افزایش می‌ دهد و در ورق، مقاومت به خوردگی و خزش خوبی در دمای بالا ایجاد می‌ کند.

 

 

در بیان جزئیات بیشتر این خبر، حسن شرافت، کارشناس این واحد افزود: میزان استحکام تسلیم (yield strength) ورق فوق حداقل ۲۷۵ مگاپاسکال، استحکام کشش نهایی (Tensile strength) آن در محدوده ۴۸۵ – ۶۲۰ مگاپاسکال و میزان درصد ازدیاد طول (Elongation) آن حداقل ۲۱ درصد است.
وی استحکام و مقاومت زیاد این قبیل ورق ‌ها در دمای بالا را دو ویژگی حائز اهمیت این محصول دانست و گفت، از ورق‌های ASTM A204 Grade B برای ساخت مخازن تحت فشار و بویلرهای دارای درز جوش برای نگهداری بخار آب استفاده می ‌شود.

شرافت با بیان اینکه در اولین مرحله، این محصول جدید و خاص برای استفاده داخل و ساخت داکت ‌های احیا مستقیم فولاد مبارکه و چندین شرکت دیگر تولید و عرضه شده است، گفت: با دست ‌یابی به دانش فنی تولید این ورق‌ ها از این پس امکان تولید انبوه آن نیز میسر شد.


 

افزایش ۲۵۰ درصدی تولید محصولات ویژه در واحد باکس آنیلینگ شماره ۲ فولاد مبارکه

 

محسن استکی، مدیر محصولات سرد شرکت فولاد مبارکه، ضمن اعلام این خبر گفت: این رکوردها در واحدهای اسیدشویی و آنیلینگ نورد سرد و با انجام پروژه‌ های بهبود در برنامه ‌ریزی و تعمیرات، افزایش بهره ‌وری تمامی واحدهای نورد سرد و حمایت و پشتیبانی سایر واحدهای مرتبط حاصل شد که شایسته قدردانی است.

کسب رکورد روزانه تولید در واحد اسیدشویی شماره ۲ ناحیه نورد سرد در شهریورماه

محمد مـهشید، رئیـــس خط اسیــدشویـی شــماره ۲ ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه گفت: “رکورد روزانه تولید واحد اسیدشویی شماره ۲ در ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۹ به میزان ۵ هزار و ۱۲۰ تن به ثبت رسید. این در حالی است که رکورد قبلی این واحد مربوط به ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ و به میزان ۴ هزار و ۹۳۵ تن بود.”

واحد اسیدشویی اولین واحد نورد سرد است که کلاف ‌ها را از ناحیه نورد گرم دریافت می‌ کند. در این واحد به‌ منظور حذف لایه ‌های اکسیدی موجود در سطوح ورق ‌ها که در درجه حرارت ‌های بالا در حین نورد، در اثر مجاورت با اکسیژن هوا به ‌صورت Fe2O3 و FeO تشکیل می ‌شود، از اسیدشویی ورق با اسیدکلریدریک استفاده می‌ شود. پس از تکمیل فرایند اسیدشویی، درصدی از محصول به فروش می ‌رسد و بخش عمده آن جهت ادامه فرایند به خطوط نورد منتقل می ‌شود.

 

کسب رکورد ماهانه تولید در واحد آنیلینگ شماره ۲ ناحیه نورد سرد

اکبــــر نادری رئیـــس واحـــــد باکـــــس آنیـــلیــــنگ و شستشوی الکترولیتی هم گفت: “در شرایط تحریم که کشور در واردات محصولات ویژه با محدودیت و ممنوعیت مواجه شد، تلاشگران خطوط آنیلینگ و شستشوی الکترولیتی ناحیه نورد سرد (واحد آنیلینگ شماره ۲) با ۲۵۰ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل، به رکورد جدیدی در تولید محصولات ویژه دست یافتند. تولید محصولات ویژه در این واحد در مردادماه ۱۳۹۹ با افزایش ۲۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۱ هزار و ۳۸۶ تن رسید. این در حالی است که در کنار تولید محصولات ویژه بیشتر، برنامه تولید کل ماه نیز به میزان ۴۸ هزار تن محقق شد.”

گفتنی است تولید محصولات ویژه در مردادماه سال ۱۳۹۸ معادل ۶ هزار و ۱۰۰ تن و میزان تولید کل آن در ماه مذکور ۳۳ هزار تن بود. این افزایش قابل‌ ملاحظه تولید نشان می ‌دهد در شرکت فولاد مبارکه گام مهمی در تولید محصولات ویژه در سال جهش تولید برداشته شده است.

واحد شستشوی الکترولیتی همچنین موفق شده با تلاش ‌های کارکنان این واحد، مواد مصرفی در خط شستشوی الکترولیتی را بازیافت و به پروسه تولید بازگرداند؛ بنابراین در زمینه مصرف بهینه مواد شوینده در خط شستشو نیز رکورد جدیدی به ثبت رسید.


 

تخصیص سهمیه خاص ورق فولاد به راه آهن؛ تحویل ۳۲۹ واگن تولید داخل به ناوگان ریلی کشور

 

سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه آهن با اشاره به دستور وزیر راه و شهرسازی مبنی بر هدف گذاری و بهره برداری از دو هزار دستگاه واگن در سال جهش تولید،گفت: شرکت راه ‌آهن با همکاری تمام تولیدکنندگان داخلی در حال رسیدن به این هدف گذاری است.

او افزود: در سال گذشته که به عنوان سال رونق تولید نام گذاری شده بود با توجه به دستور وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با افزایش تولید، ۷۷۸ دستگاه انواع واگن باری، مسافری، خودکشش و لوکوموتیو در کارخانجات داخلی کشور تولید شد.

مدیر عامل شرکت راه آهن توضیح داد: امسال هم هدف گذاری برای ساخت دو هزار دستگاه در شرکت راه ‌آهن مقرر شده است، با برنامه ریزی های صورت گرفته و در راستای تحقق این هدف بلند مدت اقدامات لازم را انجام داده ایم.

رسولی توضیح داد: با توجه به شرایط کنونی کشور و همکاری کارخانجات تولید کننده داخلی و شرکت ‌های حمل و نقلی در قالب تفاهم نامه ای در حال اجرایی شدن این برنامه هستیم.

مدیر عامل شرکت راه آهن اظهار کرد: در مدت ۵ ماه گذشته ۳۲۹ دستگاه انواع ناوگان ریلی تولید و به شبکه ریلی کشور وارد شده و با تامین منابع مالی و تخصص آن ها در ۶ ماه دوم سال سرعت اجرای این پروژه هم افزایش می ‌یابد. 

مدیر عامل شرکت راه آهن با اشاره به اینکه در اسفندماه سال ۹۷ تفاهم نامه بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه به امضا رسیده است، افزود: طبق این تفاهم نامه بخشی از منابع از محل تبصره ۱۸ تامین شده و در سال ۹۹ دو منابع که شامل ۸۰ درصد از اعتبارات می شود تامین خواهد شد. کارخانجات داخلی تنها ۲۰ درصد از آورده خود را تامین خواهند کرد.

رسولی با اشاره به اینکه سعی خواهیم کرد از کارخانجات داخلی تجهیز کنیم، افزود: بخش اول ابلاغ شده و نظام بانکی اعتبارات لازم را پرداخت کرده و امیدواریم مرحله دوم از پرداخت اعتبارات انجام شود. در بخش اول ۴ هزار قطعات که در داخل کشور تولید می شود بارگذاری شده و در اختیار مصرف کنندگان و تولید کنندگان باید قرار بگیرد. بخش دوم هم مربوط به قطعات که هنوز ساخته نشده و ناگزیر به واردات آن ها هستیم که در طی فراخوانی به شرکت‌ های دانش‌ بنیان اعلام کرده ایم که قطعات در مورد نیاز را تولید کنند.صادرات ۱/۸ میلیون تنی فولادسازان بزرگ کشور

 

به گزارش ماین نیوز، به نظر می رسد با وجود رشد ۹ درصدی تولید فولاد و تضعیف ریال نسبت به دلار در بازار، روند افت صادرات فولادسازان بزرگ کشور همچنان ادامه دارد که بخشی از آن مرتبط با سیاست های تنظیم بازار صمت در افزایش عرضه داخلی به قیمت افت ارزآوری به کشور است.

فولاد خوزستان که با رشد ۱۶ درصدی صادرات در مرداد ماه همراه بود، تنها شرکت فولادساز عمده است که در ماه گذشته شاهد رشد صادرات بوده و سایر فولادسازان شامل فولاد کاه جنوب کیش شاهد افت چشمگیر ۳۸ درصدی، فولاد مبارکه کاهش ۸۰ درصدی، ذوب آهن کاهش ۱۲ درصدی و فولاد هرمزگان نیز کاهش ۴۷ درصدی صادرات هستند.

افت صادرات مردادماه فولادسازان در مجموع ۲۱ درصد و افت صادرات ۵ ماهه کشور ۳۹ درصد گزارش شده است.


 

فولاد خراسان به ‌عنوان واحد صنعتی نمونه استان خراسان رضوی در سال ۱۳۹۹ انتخاب شد

 

آیین تقدیر از واحد‌های نمونه صنعتی استان خراسان رضوی در سال ۱۳۹۹، از سوی خانه صنعت، معدن و تجارت این استان برگزار شد و در آن تندیس “واحد نمونه صنعتی سال ١٣٩٩” به کسری غفوری، مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان اهدا شد.


 

ذوب ‌آهن اصفهان و دانشگاه صنعتی مالک اشتر تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

 

تفاهم نامه همکاری ذوب ‌آهن اصفهان و دانشگاه صنعتی مالک اشتر، شنبه ۲۲ شهریور ماه طی نشستی با حضور منصور یزدی زاده مدیرعامل، مهدی نصر معاون برنامه ریزی و توسعه، مهدی بهرامی معاون منابع انسانی و امور اجتماعی، مرتضی شیرین پرور مدیر تحقیق و توسعه ذوب آهن اصفهان و ابوطالب شفقت رییس و تنی چند از مسئولین دانشگاه صنعتی مالک اشتر در سالن اجتماعات این دانشگاه به امضاء طرفین رسید .

منصور یزدی ‌زاده مدیرعامل ذوب ‌آهن اصفهان در مراسم امضای این تفاهم‌ نامه همکاری، ضمن ابراز خرسندی از وجود مراکز دانش بنیان و علمی متنوع در سراسر کشور گفت: ارتباط صنعت و دانشگاه همواره رابطه ‌ای پیوسته، جدایی ‌ناپذیر و منشا اثر بوده و این تعامل و هم‌افزایی در پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای علمی و صنعتی کشور نقش بسزایی داشته است.

وی اظهار داشت: ذوب ‌آهن اصفهان از دیرباز به عنوان دانشگاه مدیران صنعت کشور شناخته شده و توانسته با تربیت مدیران، مهندسان و فن ‌آوران بسیار و معرفی آنان به صنعت کشور نقشی بی ‌بدلیل در پیشرفت صنعتی کشور ایفا کند و به عنوان پايگاهی علمي در كشور به شمار ‌آید.

مدیرعامل ذوب‌ آهن اصفهان افزود: با اعتماد و شناختی که از دانشگاه بزرگ و ارزشمند صنعتی مالک اشتر داریم، آماده ‌ایم در تمامی زمینه‌ های علمی، آموزشی، تحقیقاتی، پژوهش و فناوری همکاری کرده و بتوانیم در راه پیشبرد اهداف عالی کشور در سال جهش تولید گام ‌های موثری برداریم.

 

 

در ادامه ابوطالب شفقت رییس دانشگاه صنعتی مالک اشتر گفت: این دانشگاه بیشتر در صنعت دفاعی، تربیت و ارتقای توانمندی نیروی انسانی فعال و اولویت اول آن فعالیت پژوهشی صنایع دفاعی است اما حسب شرایط کشور و با توجه به تحریم ‌های انجام شده، شرایط خاص صنعت کشور و مشکلات فنی مهندسی و تکنولوژی که در صنایع پیش آمده، تصمیم گرفتیم تا با همه صنایع به خصوص صنعت فولاد کشور همکاری خوبی داشته باشیم چرا که ظرفیت علمی و تکنولوژی بالایی در حوزه صنعت فولاد با همه گرایش ‌های فنی مهندسی را دارا هستیم.

وی با اشاره به توانمندی ‌های صنعتی کشور تصریح کرد: به نظر می‌ رسد که می‌ توانیم در زمینه ‌های ارتقای بهره ‌وری اجتماعی، کاهش هزینه ‌ها، کاهش انرژی مصرفی، ارتقای سطح نیروی انسانی و پژوهش ‌های مورد نیاز صنعت فولاد و بومی‌ سازی قطعات همکاری‌ خوبی با صنعت فولاد کشور داشته باشیم و با کمک هم بتوانیم ایران را به رده ‌های بالای جدول فولاد جهان برسانیم.

برخی موضوعات همکاری این تفاهم نامه بدین شرح است: اجرای طرح های پژوهشی و فناورانه مورد نیاز شرکت توسط دانشگاه بر پایه ضوابط شرکت، انجام مطالعات پایش فناوری و فرایندهای نوین، برگزاری همایش های علمی تحقیقاتی مشترک، انجام مشاوره با نظارت بر طرح های در دست اقدام بر پایه ضوابط و اعلام نیاز شرکت، استفاده از سایر امکانات تحقیقاتی (آزمایشگاهی و کارگاهی) متقابل و  …


 

اعلام آمادگی هپکو برای تولید جک ‌های هیدرولیکی بیل ‌های معدنی

 

شرکت خدمات تجهیزات سنگین هسکو (متعلق به شرکت هپکو)، در نامه ‌ای خطاب به رییس خانه معدن ایران، آمادگی خود را در تولید جک ‌های هیدرولیکی بیل معدنی با کیفیت قابل عرضه با برندهای معبر دنیا، اعلام کرد.

در متن این نامه خطاب به محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران، آمده است که شرکت هپکو با تجربه حدود ۵۰ ساله در طراحی و تولید ماشین ‌آلات معدنی و راه ‌سازی، از امکانات قابل توجه در تامین نیازهای قطعاتی و خدماتی ماشین ‌آلات راهسازی در بخش معدن با تکیه بر توان داخلی برخوردار است.

بنابراین با توجه به سوابق موجود در تولید و ارائه جک‌ های هیدرولیکی به شرکت ‌های معدنی بزرگ، بدین وسیله آمادگی خود را در تولید و ارائه جک‌ های هیدرولیکی بیل ‌های معدنی از کلاس PC ۴۰۰ تا PC ۸۰۰۰ با کیفیت قابل رقابت برندهای اصلی اعلام می ‌دارد.

همچنین با توجه به تجربیات به دست آمده طی سال ‌های متمادی، امکان تامین و ارائه ناخن‌ های مورد استفاده بیل ‌های معدنی با کیفیت بسیار مناسب از دیگر توانمندی ‌های این شرکت است؛ لذا مستدعی است در صورت صلاحدید ترتیبی اتخاذ فرمایید تا در صورت نیاز به قطعات مذکور به صورت تجمیع شده برای شرکت ارسال گردد تا اقدامات مقتضی صورت گیرد.

 


کاربران محترم وب سایت عصر مواد می توانند اخبار و رویدادهای مهم کسب و کار صنعتی و معدنی خود را از طریق آدرس ایمیل عصر مواد به نشانی info@asremavad.com و یا برگه تماس با ما برای عصر مواد بفرستند تا به صورت رایگان در بین گزیده اخبار مهم صنعت و معدن منتشر شود.


جان باختن کارگری در شهرک صنعتی فولاد بر اثر سقوط در کوره ذوب ریخته گری

 

مهدی کریمی رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی لنجان گفت: کارگر ۲۸ ساله لنجانی با سقوط در کوره ذوب ریخته گری در یکی از کارخانه‌های شهرک صنعتی فولاد در دم جان سپرد.

او با اشاره به مجهز بودن کارگاه به دوربین ‌های مداربسته افزود: علت سقوط این کارگر توسط کارشناسان نیروی انتظامی در دست بررسی است و در صورت احتمال بروز حادثه پس از صدور دستور قضایی توسط کارشناسان و بازرسان اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان لنجان بررسی و علت آن مشخص و اعلام می‌ شود.


 

شناسایی معادن طلای خلخال

 

فرماندار خلخال در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌ گذاری خلخال گفت: با شناسایی و اکتشاف معادن طلا در چهار نقطه از زون معدنی این شهرستان به زودی بهره ‌برداری از این معادن آغاز می ‌شود.

فریدون بابایی در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری خلخال اظهار داشت: با توجه به پایان مرحله اول مطالعه و اکتشاف معادن در زون معدنی قزل ‌اوزن خلخال از سوی شرکت ایمیدرو و مشاور اکتشاف زون‌ های معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت دستیابی به موفقیت ‌های جدیدی در زمینه وجود معدن طلا و فلزات قیمتی در چهار نقطه از این زون در حوالی روستاهای بخش خورش ‌رستم غربی، با واگذاری این معادن به سرمایه‌گذار بخش خصوصی استخراج طلا از این محل آغاز و زمینه اشتغال بخشی از بیکاران و رونق اقتصادی منطقه فراهم خواهد شد.

وی گفت: با توجه به اعلام آمادگی چند شرکت و سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای سرمایه ‌گذاری در بخش فرآوری سنگ ‌های معدنی خلخال در شهرک صنعتی گزاز و راه ‌اندازی مراکز فرآوری سنگ‌ های معدنی از انتقال سنگ ‌های استخراج شده از معادن منطقه به صورت خام و تخریب راه ‌های ارتباطی شهرستان جلوگیری خواهد شد.

فرماندار خلخال با بیان اینکه برای ایجاد زیرساخت ‌های مورد نیاز شهرک صنعتی گزاز خلخال ۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی تخصیص یافته است، بیان کرد: با راه‌اندازی این شهرک علاوه بر استقرار واحدهای صنعتی بزرگ در آن، ساخت و راه ‌اندازی کارخانه تولید فروسیلیس نیز در محل شهرک صنعتی جدید این شهرستان آغاز می ‌شود.

بابایی افزود: مواد معدنی و اولیه موردنیاز کارخانه فروسیلیس خلخال از معدن شهرستان همسایه میانه در استان آذربایجان‌ شرقی تامین و به محل کارخانه در شهرک صنعتی گزاز خلخال حمل می‌ شود و این کارخانه در سه فاز و در مدت سه سال احداث و با تکمیل هر سه فاز آن برای یک هزار و ۵۰۰ نفر فرصت شغلی پایدار ایجاد خواهد شد.


 

افزایش استفاده از محصولات فولادی پوشش ‌دار

 

رئیس واحد گالوانیزه و ورق رنگی فولاد مبارکه گفت: محصولات پوشش ‌دار شرکت فولاد مبارکه شامل ورق قلع اندود، ورق گالوانیزه و ورق رنگی است که خط تولید ورق رنگی با ظرفیت اسمی ۱۰۰ هزار تن در سال توسط شرکت C.M.I طراحی و نصب شد و با همکاری کارکنان شرکت در ۲۲ شهریور سال ۸۲ به بهره‌ برداری رسید.

به گزارش عصر مواد و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، ۲۲ شهریور ماه سال روز افتتاح واحد ورق رنگی شرکت فولاد مبارکه است. به همین بهانه پای صحبت‌های علیرضا گندمکار نشستیم تا با این واحد و دستاوردهای افتخارآمیز کارکنان آن بیشتر آشنا شویم. متن این گفت‌وگو را در ادامه می ‌خوانید:

 

 

ورق رنگی از چه ویژگیهایی برخوردار است؟

امروزه استفاده از محصولات پوشش ‌دار در صنعت افزایش یافته که یکی از دلایل مهم آن، ممانعت از تاثیر محیط و عدم تخریب و خوردگی فلز و در نتیجه افزایش عمر ورق و همچنین بهبود خواص زیبایی ‌شناختی آن است. از مزایای خط ورق رنگی قابلیت تولید ورق لمینیت جهت تولید لوازم خانگی و دکوراتیو و ورق embossed (نقش‌ دار) است. در مرحله نهایی، ورق توسط کنترل کیفی مورد بازرسی قرار می ‌گیرد و روی آن فیلم محافظ اعمال می ‌شود.

 

محصولات پوشش داری که در فولاد مبارکه تولید می شوند کدام هستند؟

محصولات پوشش‌ دار شرکت فولاد مبارکه شامل ورق قلع اندود، ورق گالوانیزه و ورق رنگی است که خط تولید ورق رنگی با ظرفیت اسمی ۱۰۰ هزار تن در سال توسط شرکت C.M.I طراحی و نصب و با همکاری کارکنان شرکت در ۲۲ شهریور سال ۸۲ به بهره‌برداری رسید. در ابتدای مسیر تولید، با توجه به عدم شناخت کافی از مزایای استفاده از این محصول در بازار و مشکلات ابتدایی، میزان تولید خط ۲ تا ۵ هزار تن در ماه بود و این عدد در حال حاضر به حدود ۱۱ هزار تن در ماه رسیده است. واحد ورق رنگی شرکت فولاد مبارکه از ابتدای راه ‌اندازی تاکنون بیش از یک میلیون و ۵۷۵ هزار تن محصول را روانه بازار مصرف کرده است.

 

در خصوص قابلیت های این خط تولید و آخرین دستاوردهای کارکنان آن توضیح دهید.

طراحی اولیه این خط، تولید محصولات ساختمانی بوده است. در راستای توسعه خط و تولید محصولات جدید و لوازم خانگی و دکوراتیو، واحد ورق رنگی پس از اضافه کردن تجهیزات تکمیلی و انجام پروژه ‌های متعددی از قبیل نصب ضخامت‌ سنج آنلاین و Coating Cabin، ایجاد یا اصلاح خطوط پشتیبان و انبار، اقدام جهت نصب خط Recoiling و تکمیلی در کنار خط رنگی موجود و …، در سال گذشته موفق به تولید محصول جدید لوازم خانگی گردید که هم‌اکنون جزو سفارش‌های تولید این واحد است.


 

بهینه‌ سازی کوره شماره ۷ ناحیه فولادسازی فولاد مبارکه

بهینه سازی کوره شماره ۷ ناحیه فولادسازی و ریخته‌ گری مداوم فولاد مبارکه با کیفیت مطلوب و ضریب ایمنی بالا ظرف مدت ۱۳ روز انجام شد.

به گزارش عصر مواد و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، رئیس مرکز تعمیرات مکانیک با بیان اینکه پروژه ‌های بهینه ‌سازی باعث بهبود و افزایش بهره ‌وری شرکت می‌ شوند، اظهار داشت: تولید مستمر و کسب رکوردها میسر نمی ‌شود، مگر به همت و تلاش شبانه‌ روزی همکاران تعمیرات، تولید و کلیه واحدهای سازمان و اجرای پروژه ‌های بهبود.

به گفته حمیدرضا بَذار، یکی از پروژه ‌های تعمیراتی سنگین از لحاظ حجم نیروی انسانی، قطعات، مکانیسم و ابزارآلات، کوره شماره ۷ واحد فولادسازی در مرداد ماه بوده است. این پروژه تعمیراتی در سال ۹۹ علی ‌رغم شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا، با صرف بیش از ۲۵ هزار نفر ساعت کار تعمیراتی، ظرف مدت ۱۳ روز به ‌صورت ۲۴ ساعته و با رعایت پروتکل ‌های بهداشتی در بالاترین سطح ایمنی و با کیفیت هرچه تمام ‌تر انجام شد.

داود زمانی سرپرست مرکز تعمیرات ساختمانی نیز در تشریح این پروژه گفت: فعالیت‌ه ای این پروژه مهم در دو حوزه مکانیکی و ساختمانی اجرا شد. فعالیت‌ های مکانیکی شامل مونتاژ و دمونتاژ شِل سقف، زانو اِلبو، اِچ بیم ‌های راکر، مین بیم، سیلندرهای تیلت، راکر و پلت ‌فرم‌ ها می ‌شد و فعالیت‌ های ساختمانی شامل تعویض تیرهای سازه مرکب، پلتفرم ‌های جلوی کوره، تعویض ورق و تیر سقف کاذب، اصلاح گروت بیس و بولت‌ های سیلندر تیلت، نصب اسلب عمودی جلوی سکوی سرباره و … بود که با اقدامات انجام ‌شده، این پروژه مهم تعمیراتی، ایمن، با کیفیت و زودتر از موعد مقرر جهت تست و راه ‌اندازی تحویل واحد فولادسازی شد.


 

سهم ۶۵ درصدی معادن کوچک از تولید بخش معدن

 

بررسی طرح فعال‌ سازی معادن کوچک مقیاس گویای آن است که ۹۸/۳ درصد کل معادن کشور مشخصه کوچک ‌مقیاس دارند که ۶۵ درصد از سهم تولیدات معدنی را به خود اختصاص داده ‌اند.

اطلاعات آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) حاکی است، طرح فعال‌ سازی معادن کوچک مقیاس در نقاط مختلف کشور با هدف فعال ‌سازی معادن بخش خصوصی که به دلیل شرایط داخلی یا بین ‌المللی نیمه فعال یا تعطیل شده ‌اند، از آغاز سال ۱۳۹۷ تعریف و در سال ۱۳۹۸ عملیاتی شد. داده‌ های آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌ دهد که در کشور حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ معدن، پروانه بهره ‌برداری دارند که بالغ بر ۶ هزار و ۱۰۰ معدن فعال و بقیه در مراحل تجهیز یا غیرفعال محسوب می ‌شوند. علاوه بر این معادن سنگ لاشه سهم ۳۰ درصدی از معادن فعال و ۲۵ درصدی از کل معادن را به خود اختصاص داده ‌اند. معادن کوچک مقیاس سهم ۸۵ درصدی از کل اشتغال این عرصه را به خود اختصاص داده ‌اند. مرکز آمار ایران در سال ۹۵ در آمارگیری از معادن گزارش داده بود، تعداد ۴ هزار و ۹۱۳ معدن در حال بهره برداری بودند که از این رقم یک هزار و ۱۴۱ معدن با سهم ۲۳٫۲ درصدی متعلق به شن و ماسه بود، سنگ ‌آهک با ۹۰۲ معدن (۱۸٫۴ درصد)، سنگ لاشه هم با ۷۳۹ معدن (۱۵ درصد) بیشترین تعداد را به خود اختصاص دادند. جدول آماری خانه معدن هم نشان داد که در بین ۲۴ ماده معدنی، سنگ لاشه با یک هزار و ۲۷۱ معدن، سنگ آهک با ۵۵۱ و مرمریت با ۴۶۵ معدن بالاترین آمار معادن فعال را به خود اختصاص داده‌ اند. بر پایه اطلاعات سازمان ایمیدرو، تا پایان سال ۱۳۹۸ با اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس، تعداد ۱۴۶ معدن در مناطق کمتر توسعه یافته احیا شد. همچنین برای امسال احیای ۲۰۰ معدن و احداث ۲۵‌ واحد فرآوری هدف ‌گذاری شده، این در حالی است که پیشتر وزارت صنعت (معاونت امور معادن و صنایع معدنی) از برنامه فعال سازی یک‌ هزار و ۲۰ معدن در سال ۹۹ خبر داده بود. همچنین تا پایان خرداد ماه امسال ۹ معدن احیا شد و شناسایی و اولویت ‌بندی ۴۹۰ معدن به اجرا درآمد و اقدام کلینیکی بر روی ۳۳ معدن نیز انجام شد. علاوه براین احیا و فعال سازی معدن مس میلوئیه واقع در سیرجان استان کرمان با جذب سرمایه ‌گذار در دستور کار قرار گرفت، ضمن اینکه احیا و فعال‌سازی هشت معدن در کارگروه استانی قرار دارد.

پارسال میزان مواد معدنی استخراجی بنابر آمار اعلامی معاونت معدنی وزارت صنعت به رقم ۴۱۰ میلیون تن رسید و پیش ‌بینی شده امسال حداقل ۲۵ درصد به این میزان افزوده شود.


 

اعلام آمادگی مدیرعامل بانک ملت برای حمایت از پروژه های بزرگ مپنا

 

مدیرعامل بانک ملت با همراهی تعدادی از مدیران ارشد این بانک با حضور در مجموعه گروه مپنا، از خطوط تولید کارخانه های این گروه بازدید کرد و از نزدیک با تولید محصولات مختلف در این شرکت ها آشنا شد.

به گزارش عصر مواد به نقل از روابط عمومی بانک ملت، دکتر محمد بیگدلی همچنین در نشستی با دکتر علی آبادی رییس هیات مدیره و مدیرعامل گروه مپنا، راه های تقویت همکاری های فی ما بین را مورد بررسی قرار دادند.

دکتر بیگدلی در این نشست، روز بازدید از خطوط تولید گروه مپنا را یک روز خاص خواند و گفت: کشور در شرایط تحریم با مشکلاتی رو به رو است ولی مپنا به خودکفایی کشور کمک کرده  و شعار “ما می توانیم” را محقق کرده است.

وی با بیان این نکته که مپنا در اکثر فعالیت های زیربنایی کشور مانند حوزه برق، نفت، گاز، حمل و نقل ریلی، حوزه سلامت و همچنین خودروسازی ورود پیدا کرده است، ادامه داد: فعالیت های این گروه، می تواند کشور را در حوزه صنعت متحول کند.

مدیرعامل بانک ملت با اشاره به تیم نیروی انسانی توانمند، خوش فکر، قوی و متخصص و مدیریت عالی، مسلط و مجرب گروه مپنا، تاکید کرد: هرجا باور داشته باشیم، می توانیم کارهای بزرگ را انجام دهیم که خوشبختانه این دیدگاه در مپنا عملیاتی شده است.

وی سال ۹۹ را سال جهش تولید و تنها راه نجات کشور را تقویت تولید خواند و اضافه کرد: در عین حال، رونق و جهش تولید بدون وجود نقدینگی انجام نمی شود و بانک ها در این زمینه می توانند نقش مهمی ایفا کنند.

دکتر بیگدلی تاکید کرد: با دیدن فعالیت شرکت هایی مانند مپنا، مسوولیت سنگینی را احساس می کنیم تا با کمک به تحقق ایده های این شرکت، بتوانیم کشور را در برخی زمینه ها به خودکفایی برسانیم.

وی از آمادگی کامل بانک ملت برای تامین مالی فعالیت ها و پروژه های بزرگ گروه مپنا در زمینه های مختلف خبر داد و اظهار داشت: ای کاش آن هایی که همیشه بر این طبل می کوبند که اقدامی در کشور صورت نگرفته است، فعالیت های چنین شرکت هایی را مشاهده کنند.

مدیرعامل بانک ملت با بیان این نکته که شرکت هایی با قدرت و توانایی مالی و تخصصی گروه مپنا در کشور کم داریم، افزود: بانک ملت از طریق شعب و بانک های خارجی خود نیز می تواند نیاز این گروه به تسهیلات ارزی را تامین کند.

وی با اشاره به این نکته که بانک ملت نقدینگی خوب را در اختیار دارد و از لحاظ مصارف در رتبه نخست بانک های کشور قرار دارد، تصریح کرد: مپنا از مشتریان خوب و استراتژیک بانک ملت است و تامین مالی این گروه بزرگ برای بانک یک افتخار محسوب می شود.

 

 

دکتر عباس علی آبادی، مدیرعامل گروه مپنا هم در سخنانی با قدردانی از همراهی خوب دست اندرکاران بانک ملت، از سخنان دلگرم کننده مدیرعامل این بانک قدردانی کرد و با بیان این نکته که گروه مپنا و بانک ملت در کنار یکدیگر می توانند برای نسل های آینده، ثروت خلق کنند، اظهار داشت: گروه مپنا ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه دارد و با توجه به این که بانک ملت هم بانکی آبرومند است امیدواریم که بتوانیم کارهای بزرگ و خداپسندانه ای را با همکاری هم انجام دهیم.

مدیرعامل مپنا با اشاره به وجود تیم مهندسی مجرب و متخصص در شرکت های این گروه، تصریح کرد: اگر در این راه حمایت شویم نه تنها می توانیم عقب ماندگی کشور را در برخی زمینه ها مانند خودروسازی رفع کنیم بلکه در برخی زمینه ها نیز از کشورهای خارجی پیشی بگیریم.

وی این امر را مستلزم وجود نقدینگی لازم عنوان کرد و ادامه داد: تمام کسب و کارهای گروه مپنا ثروت ساز است و  می توان با جمع کردن سرمایه های خرد بازار، کارهای بزرگی را انجام داد.

دکتر علی آبادی، خودروهای برقی را از جمله کسب و کارهایی دانست که با استفاده از برق می توان گسترش داد و بدین وسیله ارزش افزوده خوب را عاید کشور کرد.

وی به پروژه سه هزار مگاواتی در دست اجرای گروه مپنا در بصره عراق اشاره کرد و گفت: تاکنون ۷پروژه نیروگاهی در کشورهای عمان، سوریه، عراق، اندونزی و پاکستان از سوی گروه مپنا به انجام رسیده است.

مدیرعامل مپنا با اشاره به ورود این گروه به حوزه توسعه میدان های نفتی کشور از چندسال پیش، تصریح کرد: کارهای بزرگ نیازمند تامین مالی است تا همه در منافع آن شریک شوند، به همین دلیل باید به سرعت تغییر مسیر بدهیم و این تغییر مسیر و اجرای نقشه جامع، نیازمند یک سرمایه گذاری بزرگ  است و بانک ها در این زمینه می توانند نقش بسزایی ایفا کنند.


 

افزایش میزان ذخیره معدن مس سونگون

 

بر اساس اکتشافات جدید، ذخیره معدن مس سونگون تاکنون به ۱.۶ میلیارد تن افزایش یافته و به بزرگ ترین و غنی ترین معدن مس کشور تبدیل شده است.

الله وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر گفت: البته این رقم نیز نهایی نیست و این حد از ذخیره در عمق یک هزار و ۱۰۰ متری به دست آمده و معدن سرنگون از حدود ۳۰۰ متری به ذخایر مس می رسد.

وی با بیان اینکه درجه خلوص معدن در محدوده فعلی در حال استخراج هفت دهم درصد است، گفت: این رقم در عمق پایین تر افزایش می یابد و به یک درصد می رسد که خبر خوشی در ارتباط با تولید معدن مس سونگون در سال های آینده است.

دهقانی با اشاره به اینکه سونگون اکنون بزرگ ترین معدن مس کشور است، ادامه داد: معدن در حال توسعه است، اکتشافات ادامه داد و ممکن است در دهه های آینده در زیرزمین نیز عملیات استخراج انجام گیرد.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: نتیجه پیگیری ها از وزارت صنایع و معدن از سال ۱۳۹۲ این بوده که ذخیره قطعی معدن مس سونگون از ۴۰۰ میلیون تن در آن سال ها به ۱.۶ میلیارد تن در زمان حاضر رسیده است.

وی با بیان اینکه به طور قطع حجم ذخایر معدنی مس سونگون از این هم بالاتر است، اضافه کرد: مطمئن هستم که ادامه اکتشافات می تواند ذخیره معدن را به بیش از ۲ میلیارد تن برساند.

وی با اشاره به تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن کنسانتره در معدن مس سونگون در زمان حاضر تشریح کرد: بدیهی است که با اکتشافات جدید و افزایش ذخیره معدنی، از این پس دیگر تولید این میزان کنسانتره عقلایی نیست و باید ظرفیت تولید کنسانتره آن افزایش یابد، ضمن اینکه طرح های مربوط به تولید مس کاتدی در مجتمع نیز بدون فوت وقت با سرعت و دقت دنبال شود.

 نماینده ورزقان در مجلس محدود کردن تولید مس کاتدی به یک روش انحصاری مثل ذوب را نیز در شرایط فعلی تحریم کشور غیرمنطقی دانست و افزود: بدیهی است که برای تولید مس کاتد در مجتمع مس سونگون از همه روش های رایج در جهان از قبیل هیدرومتالوژی و لیچینگ استقبال می کنیم تا این طرح راهبردی در مجتمع مس سونگون مشمول زمان نشود.

وی ادامه داد: البته افق نگاه ما به تولید مس کاتد نیز محدود نیست و ایجاد و توسعه صنایع پایین دستی مس را در نظر داریم، زیرا معتقدیم که حتی تولید و صادرات مس کاتد نیز تنها یک مرحله بالاتر از خام فروشی است.

دهقانی با اشاره به اینکه مس کاتد بخشی از زنجیره مس است، گفت: برای ارزش افزوده بیشتر فعالیت مجتمع معدن مس سونگون، چاره ای غیر از تبدیل مس به محصولات پایانی از طریق راه اندازی شهرک تخصصی مس نیست و ما دنبال تحقق این مهم هستیم.

وی تاکید کرد: طرح های توسعه ای معدن مس سونگون تعطیل بردار نیست و همه مسوولان شهرستانی، استانی و کشوری در این زمینه متفق القول و هم رای هستند.

 

 

 

 


 

ارسال دیدگاه