0
02126246958

گانت چارت پروژه چیست؟

گانت چارت چیست؟

 

گانت چارت (Gantt Chart) یا نمودار گانت ابزاری برای مدیریت پروژه است و به ساده ‌سازی پروژه های پیچیده کمک می ‌کند. در واقع نمایه ‌ای تصویری از کارهایی است که در طول پروژه، برنامه ‌ریزی شده ‌اند و به طور معمول برای برنامه‌ریزی، پیگیری و کنترل پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارول آدامامیکی اولین نمودار گانت را در سال ۱۸۹۶ ابداع کرد. او آن را هارمونیوگرام نامید، اما وی مقالات خود را در این زمینه به لهستانی و روسی منتشر کرد؛ بنابراین جهان انگلیسی زبان چیزهای زیادی در مورد آن نمی‌دانست.

حدود ۱۵ سال بعد هنری گانت، مهندس مکانیک آمریکایی، ایده مشابهی داشت. او گانت چارت را به شکل امروزی و مدرن خلق کرد. به همین دلیل این نمودار “گانت” نامیده شد و بسیاری به اشتباه فکر می ‌کنند او کسی است که نمودار گانت را ابداع کرد.

 

در نمودار گانت هر کدام از فعالیت ‌ها به نمودارهای میله‌ ای افقی تبدیل شده‌ است و شما با نگاهی کوتاه می ‌توانید اطلاعات بسیاری از جمله: فعالیت ‌ها، بسته ‌های کاری، تاریخ ‌های شروع و پایان آن‌ ها، روابط و وابستگی‌ ها، طول مدت زمان لازم برای اجرا و وضعیت پروژه در زمان فعلی را به دست آورید.

گانت چارت صرفاً ابزاری برای تسهیل فرایند برنامه ‌ریزی و کنترل پروژه است و این اطلاعات ارائه شده هستند که باید از دقت و صحت کافی برخوردار باشند. اطلاعاتی از جمله ساختار شکست پروژه، تخمین و برآورد زمان، منابع و هزینه و روابط.

 

نمودار گانت به‌ منظور تحقق اهداف زیر استفاده می‌شود:

 

۱٫ نمایش برنامه زمان‌بندی اولیه پروژه

چه کسی می‌خواهد چه کاری را انجام دهد، چه زمانی و چه مدت طول خواهد کشید.

 

۲٫ تخصیص منابع

با کمک این ابزار این اطمینان حاصل می‌شود که چه فعالیتی به در چه زمانی به چه منابعی نیاز دارد و همه می‌دانند چه کسی مسئول چه چیزی است.

 

۳٫ نظارت و گزارش پیشرفت پروژه

گانت چارت به شما کمک می‌کند تا مطابق با برنامه پیش بروید و عقب نمانید.

 

۴٫ برنامه را کنترل و ارتباط برقرار کنید

تصویری شفاف به ذی‌نفعان ارائه می‌دهد و آن‌ها می‌توانند بصورت بصری هر مرحله از پروژه را ببینند و درک بهتری از مراحل انجام و رویدادهای کلیدی داشته باشند.

 

۵٫ نمایش رویدادهای کلیدی

رویدادهای کلیدی با استفاده از علائم مشخص نشان داده می‌دهد.

 

۶٫ شناسایی مشکلات و گزارش آن‌ها

از آنجا که همه چیز به صورت بصری به تصویر کشیده شده است، می‌توانید بلافاصله متوجه شوید که چه فعالیتی باید در یک تاریخ مشخص انجام می‌شده است اما دچار تاخیر شده است، با استفاده از این امکان شما می‌توانید به سرعت اقدامات اصلاحی خود را برنامه‌ریزی کنید.

 

تهیه گانت چارت:

 

برای ایجاد یک گانت چارت، مراحل زیر را باید طی کنید:

 

  • به تمام فعالیت ‌هایی که در پروژه خود دارید فکر کنید.
  • آن ‌ها را به اجزای قابل کنترل تقسیم کنید (ساختار شکست پروژه WBS).
  • سپس تصمیم بگیرید که مسئولیت هر کار با چه کسی خواهد بود و آن را به کدام تیم واگذار خواهید کرد.
  • روابط فعالیت ‌ها را مشخص کنید و مدت زمان مورد انتظار کل پروژه و کارها را تعیین کنید.
  • نمودار گانت وظایف را به ترتیب توالی نشان می‌دهد و وابستگی ‌های کار را به نمایش می‌گذارد (یعنی نحوه ارتباط یک کار با کار دیگر). پس از وارد کردن اطلاعات خود در نرم‌افزار و ترسیم گانت چارت، می‌توانید منابع خود را تعیین و تخصیص دهید.

 

به طور معمول، فعالیت‌های ضروری برای تکمیل پروژه شما (WBS)، در سمت چپ چارت قرار می‌ گیرند. در بالای چارت شما بازه ‌های زمانی را مشاهده خواهید کرد و طول نمودار میله ‌ای هر فعالیت متناسب با مقیاس زمان نشان دهنده، مدت زمان مورد نیاز برای انجام آن می ‌باشد. شما می‌ توانید اطلاعاتی مانند نام فعالیت و یا منابع و … را که نیاز دارید، برای نمودار خود فراخوانی کنید.

 

گانت چارت به مدیران چه کمکی می‌کند؟

 

گانت چارت‌ ها باعث می ‌شوند تا مدیران به بار کاری تیم خود در زمان‌ های مختلف دسترسی داشته باشند و برنامه ‌ریزی دقیق‌ تری را برای آن ها انجام دهند. در واقع مدیر پروژه می ‌تواند در هر مقطع زمانی اشخاص مسئول در رابطه با فعالیت‌ ها را شناسایی کند و میزان درگیری ‌شان با پروژه را بسنجد. او می ‌تواند بررسی کند که آیا بیش از حد به یک شخص مسئولیت تخصیص شده است و یا می ‌تواند به فعالیت خود بدون مشکلی ادامه دهد.

به علاوه مدیران می‌ توانند با کمک گانت چارت در مورد انجام کارها به صورت موازی و یا متوالی تصمیم‌گیری کنند.

در صورت ترکیب نمودار گانت با منابع پروژه و هزینه، مدیر پروژه می‌ تواند تاثیر آن را در تاریخ پایان مشاهده کند. در واقع می ‌تواند با انجام روش‌ های تسطیح منابع به اهداف مورد نظر خود دست یابد.

در بسیاری از نرم‌افزار های ترسیم گانت چارت امکان مشخص کردن مسیر بحرانی وجود دارد. این ویژگی به یک مدیر پروژه کمک می‌کند تا روی فعالیت ‌های بحرانی پروژه تمرکز کند.

در طول پروژه نیز شما می‌ت وانید با مشخص کردن برنامه زمانبندی مبنا و به روز رسانی چارت خود در بازه‌ های زمانی مشخص، پروژه خود را پیگیری کنید و از انجام صحیح کارها و یا میزان تاخیر هر فعالیت اطلاع حاصل کنید.

 

منبع: وب سایت pmpiran.com

ارسال دیدگاه