0
02126246958

ویدیویی کوتاه از ریخته گری پیوسته ی تولید بیلت در کارخانه فولادسازی چادرملو

در این ویدیوی کوتاه شما می توانید خط ریخته گری پیوسته ی تولید بیلت (شمشال) در کارخانه فولادسازی مجتمع چادرملو را از وب سایت عصر مواد تماشا بفرمایید. لازم به ذکر است که کارخانه فولادسازی چادرملو در سال ۱۳۹۵ با ظرفیت تولید ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن انواع شمش فولادی به بهره برداری رسیده است.

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی: تولید بیلت در ریخته گری پیوسته کارخانه فولادسازی چادرملو

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

 


زمان ویدئو: ۳۸ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

 


زبان: بدون کلام

 


زیرنویس:

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد: این ویدیو اختصاصی عصر مواد است.

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۳ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۶٫۹ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

 

 

 

توضیحات:

 

ریخته گری پیوسته یا مداوم (Continuous Casting) یک فرایند شمش ریزی پیوسته است که تمام مراحل ذوب ریزی تا سرد شدن نهایی و تولید مقاطع نیمه نهایی بلوم، بیلت و اسلب در آن، در یک مجموعه ی پیوسته ای به نام CCM یا ماشین ریخته گری مداوم انجام می گیرد. مقاطع فلزی تولید شده در این ماشین، برای تبدیل به محصولات قابل مصرف مثل ورق، لوله، پروفیل، مفتول، میلگرد، سیم و غیره تحت عملیات های شکل دهی مثل نورد، آهنگری، اکستروژن و غیره قرار می گیرند.

 

شمش (Ingot) اصطلاح عامی است برای کلیه ی قطعاتی که کابرد آن ها مستلزم کار بعدی نظیر ذوب و ریخته گری مجدد یا کار مکانیکی است. از این اصطلاح هیچ مشخصه دیگری از نظر نوع کاربرد، اندازه و شکل نمی توان استنتاج کرد. شمش ها را بر اساس شکل مقطع و اندازه می توان به سه نوع تقسیم نمود:

 

  • شمشه یا بلوم (bloom)
  • شمشال یا بیلت (billet)
  • تختال یا اسلب (slab)

 

 

شمشه یا بلوم، شمشی است که معمولاً مقطع مربع یا مستطیلی داشته، عرض و ضخامت آن تقریباً مساوی و سطح مقطع آن از ۲۲۵ سانتی متر مربع بیشتر است. این اصطلاح معولاً در مورد فولادها به کار می رود. از شمشه برای ساخت تیر آهن، قوطی، ناودانی، سپری، میلگرد، لوله بدون درز و … استفاده می‌شود.

 

 

بلوم و بیلت فولاد زنگ نزن

 

 

شمشال یا بیلت، شمشی است که معمولاً مقطع مربع، دایره یا هشت ضلعی داشته و سطح مقطع آن کوچک تر از ۲۲۵ سانتی متر مربع و حداقل ۲۵ سانتی متر مربع است. در واقع شمشال یا بیلت، شمشه یا بلوم با مقطع کوجک تر است ولی معمولاً طول بزرگ تری دارد. بیلت یا مستقیماً از ریخته گری پیوسته و یا با اکستروژن، نورد گرم یا آهنگری شمش تولید می شود. بیلت معمولاً برای تولید میلگرد و سیم استفاده می شود.

 

 

 

بیلت اکستروژن شده ی فولاد زنگ نزن

 

 

 

بیلت فورج و نورد شده ی فولاد زنگ نزن

 

 

 

تختال یا اسلب، شمشی است که معمولاً مقطع مستطیلی داشته، عرض آن حداقل دو برابر ضخامت آن و گاه تا ۱۲ برابر هم می رسد. سطح مقطع تختال بیشتر از ۱۰۰ سانتی متر مربع و طول آن تا ۱۲ متر می رسد. اسلب یا مستقیماً از ریخته گری پیوسته و یا غیر مستقیم از نورد گرم شمش تولید می شود. اسلب برای تولید محصولات تخت مثل ورق و کلاف  و یا لوله و تیوب استفاده می شود.

 

 

اسلب

 

 

 

 

پیشنهاد می شود ویدیوهای زیر را هم از عصر مواد ببینید:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مشاهده ویدیوها و مطالب بیشتر

 

 

 

 

ارسال دیدگاه