0
02126246958

ویدیویی دیدنی از ریخته گری پوسته ای در یک کارخانه ایتالیایی

توضیحات:

 

قالب پوسته ای قالبی است که از سخت شدن مخلوط ماسه بر روی یک مدل فلزی داغ شکل می گیرد. برای ساخت قالب پوسته ای، مدل فلزی (معمولاً از جنس آلومینیوم یا چدن خاکستری) را معمولاً در حدود ۲۶۰-۱۵۰ درجه سانتیگراد گرم می کنند. سپس مخلوط ماسه (معمولاً ماسه سیلیسی یا زیرکنی) با یک چسب رزینی گرماسخت را در تماس با سطح مدل داغ قرار می دهند. در اثر گرمای مدل، چسب مخلوط ماسه فعال شده و باعث چسبیدن ذرات ریز ماسه به هم و به سطح مدل فلزی می شود. پس از سخت شدن قالب، آن را از سطح مدل جدا می کنند. به این ترتیب، یک قالب ماسه ای به شکل پوسته ای با دیواره های تقریباً نازک ساخته می شود که شکل مدل در داخل آن ایجاد شده است. پس از جاگذاری ماهیچه و مونتاژ دو نیمه ی قالب پوسته ای بر روی هم، قالب آماده ی ذوب ریزی است. به فرایند ریخته گری با این قالب ها، ریخته گری در قالب های پوسته ای (Shell Mold Casting) می گویند.

 

 

 

 

برای ساخت قالب و ماهیچه های پوسته ای، ماشین های مختلفی وجود دارد که از نظر روش عملیات و درجه ی اتوماسیون با هم تفاوت دارند، ولی در همه آن ها دو عامل مهم درجه حرارت و زمان تحت کنترل دقیق هستند. بدون توجه به نوع ماشین و درجه ی اتوماسیون، چند مرحله ی اصلی در تهیه ی قالب پوسته ای درتمامی آن ها وجود دارد که به ترتیب عبارتند از:

 

الف) مخلوط ماسه با مدل فلزی پیش گرم شده در تماس قرار می گیرد. این فرایند ممکن است توسط روش مخزن جعبه ای (Dump Box) و یا روش دمیدن (Blow Mold) انجام شود. در روش مخزن جعبه ای، مخزن محتوی ماسه بر روی مدل قرار گرفته و ماسه سطح آن را پر می کند. در روش دمیدن با هوای فشرده نیز، ماسه از منافذ مخصوص روی مدل گرم شده دمیده می شود. در هر دو روش، رزین ها درتماس با مدل گرم ذوب شده و باعث چسبیدن دانه های ماسه به هم و نیز به مدل می شوند. درجه حرارت و زمان با توجه به پوسته ی مورد نیاز تنظیم می شود. زمان لازم برای قالب گیری معمولاً ۳۰ ثانیه و ضخامت پوسته قالب بین ۱۰ تا ۶۰ میلی متر است.

 

ب) هنگامی که ضخامت پوسته به اندازه ی مورد نیاز رسید. مدل ۱۸۰درجه می چرخد و مخلوط ماسه ی اضافی از سطح مدل جدا می شود.

 

ج) پوسته تشکیل شده مدتی روی مدل گرم باقی می ماند تا پخت قالب کامل شود. در این مرحله ممکن است به منظور استحکام سریع و کامل قالب، عملیات گرمایش پوسته را نیز انجام داد.

 

د) پس از پایان عملیات پخت، قالب پوسته ای توسط سیستم بیرون انداز از مدل جدا می شود.

 

ه) پس از آماده شدن قالب پوسته ای، ماهیچه در داخل قالب جاگذاری می شود و سپس نیمه های قالب پوسته ای به وسیله ی چسب مناسب به هم متصل می شوند. به این صورت، قالب آماده ی بارریزی می شود.

 

 

 

 

مخلوط ماسه در قالب های پوسته ای از مواد زیر تشکیل می شود:

 

  • ماسه: ماسه ی مورد استفاده در فرایند پوسته ای، معمولاً ماسه سیلیسی و یا زیرکنی با درجه خلوص زیاد، مواد آلی و خاک رس کم و با عدد ریزی AFS بین ۹۰ تا ۱۴۰ است.

 

  • رزین: رزین های گرما سخت مانند فنل فرمالدهید و اوره فرمالدهید بیشترین مصرف را در قالی گیری پوسته ای دارند و معمولاً به مقدار ۲ تا ۷ درصد به ماسه اضافه می شوند.

 

  • مواد روان کننده: از مواد روان کننده (معمولاً استیرات کلسیم و روی) به منظور تسهیل در جدا شدن قالب از مدل و نیز بهبود بخشیدن به خاصیت روانی ماسه استفاده می شود. 

 

  • سخت کننده یا کاتالیست: برای افزایش سرعت سخت شدن مخلوط ماسه از ماده ای به نام هگزا متیل تترا آمین که هگزامین هم نامیده می شود، استفاده می شود.

 

  • سایر افزودنی ها: سایر مواد افزودنی به مخلوط ماسه قالب پوسته ای به منظور بهبود سطح قطعات ریختگی و جلوگیری از ترک خوردن پوسته در هنگام مذاب ریزی استفاده می شود. از جمله ی این افزودنی ها می توان به وین سول (vinsol)، اکسید آهن، پودر زغال، بنتونیت سدیمی فعال، دی اکسید منگنز، کربنات کلسیم، سیلیکو فلورور منیزیم و بروفلورور آمونیوم اشاره کرد.

 

 

اگر علاقمندید توضیحات بیشتری در خصوص ریخته گری در قالب های پوسته ای را از عصر مواد بخوانید و ویدیوی دیگری را هم تماشا کنید، پیشنهاد می شود روی لینک های زیر کلیک کنید:

 

 

 

 

 

 

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی:  ریخته گری پوسته ای

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب): shell mold casting

 


زمان ویدئو: ۵ دقیقه و ۱۳ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

 


زبان: ایتالیایی

 


زیرنویس:

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد:

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم:  ۴۰٫۸۴ مگابایت (کیفیت ۴۸۰)

 

لینک دانلود از یوتیوب:

حجم:  ۶۳٫۳۶ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه