0
02126246958

فرایندهای پالایش و پتروشیمی – در پالایشگاه و پتروشیمی چه اتفاقی می افتد؟

نفت خام مایعی به رنگ سیاه، قهوه ای یا سبز تیره است که از هیدروکربن های پارافینی، نفتینی و آروماتیکی، ترکیبات نیتروژن دار، گوگرد دار و اکسیژن دار به مقدار کم و ترکیبات مختلف آلی-فلزی به مقدار ناچیز تشکیل شده است. همراه با نفت خام، آب اشباع از نمک های فلزاتی چون سدیم، کلسیم و منیزیم و خاک رس از اعماق زمین خارج می شود. نفت خام استخراج شده از چندین چاه به واحد صنعتی کوچکی به نام واحد بهره برداری منتقل می شود. در این واحد، ذرات جامد، بخش عمده ی آب و هیدروکربن های سبک گازی (متان و اتان) جدا می شود. سپس نفت خام توسط خطوط لوله و به کمک تعدادی ایستگاه تقویت فشار به پالایشگاه منتقل می شود. پالایشگاه کارخانه ای است که در آن به کمک فرایندهای مختلف، نفت خام به فراورده های با ارزش تبدیل می شود.

 

پالایش نفت خام در سه مرحله ی اصلی انجام می گیرد:

 

 • تفکیک فیزیکی: شامل عملیاتی نظیر تقطیر، استخراج با حلال و تبلور است.

 

 • عملیات شیمیایی: شامل فرایندهایی نظیر تبدیل کاتالیزگری، شکست حرارتی و شکست کاتالیزگری است.

 

 • عملیات تصفیه: معمولاً بر روی محصول نهایی انجام می شود و شامل فرایندهایی نظیر شست و شو با اسید یا سود و جذب توسط آمین ها است. جهت حذف مواد مضر (سموم شیمیایی) برای کاتالیزگرهای رآکتورهای تبدیل و شکست، عملیات تصفیه با هیدروژن بر روی خوراک این رآکتورها انجام می شود.

 

محصولات پالایشگاه را می توان به سه دسته ی عمده تقسیم کرد:

 

 • فراورده های تمام شده که می توانند مستقیماً مصرف شوند.

 

 • فراورده های نیمه تمام که جهت مصرف باید عملیات تکمیلی بر روی آن ها انجام شود.

 

 • فراورده های واسطه که به عنوان ماده ی اولیه صنایع پتروشیمی به کار می روند.

 

پالایشگاه تبریز

 

پتروشیمی به صنایعی گفته می شود که در آن ها هیدروکربن های موجود در نفت خام یا گاز طبیعی به محصولات شیمیایی مثل کودهای شیمیایی، مواد شیمیایی و حلال ها، پلاستیک ها، لاستیک ها و الیاف مصنوعی، پودرهای شوینده، مواد اولیه رنگ و رزین و بسیاری از مواد مصرفی در لوازم و تجهیزات خانگی و صنعتی تبدیل می شود.

 

صنایع پتروشیمی را می توان به پنج واحد اصلی تقسیم بندی کرد:

 

 • واحدهای بالادست

 

 • واحدهای بنیادی

 

 • واحدهای واسطه ای

 

 • واحدهایی نهایی

 

 • واحدهای پایین دست

 

واحدهای بنیادی، واسطه ای و نهایی در داحل مجتمع های پتروشیمی قرار دارند. خوراک این مجتمع ها را واحدهای بالا دست تامین می کنند و محصول نهایی آن ها را واحدهای پایین دست مصرف می نمایند. پالایشگاه های نفت که در آن ها نفتا، گازهای سبک و گاز مایع به عنوان خوراک پتروشیمی تهیه می شود و پالایشگاه های گاز که گاز طبیعی را تصفیه می کنند، در صنایع پتروشیمی به عنوان واحدهای بالا دست شناخته می شوند. واحدهای پایین دست هم به واحدهایی گفته می شود که بیش تر در خارج از مجتمع های پتروشیمی واقع هستند و محصولات نهایی مجتمع های پتروشیمی را به محصولات مصرفی تبدیل می کنند.

 

پتروشیمی خارک

 

در سلسله محتواهای منتشره در عصر مواد با عنوان “فرایندهای شیمیایی در صنعت – ساده و مختصر” هدف آن است که برخی از فرایندهای شیمیایی و محصولات آن ها در صنایع شیمیایی، صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، صنایع معدنی و فلزی، صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی به صورت ساده و مختصر معرفی شود. در فایل پیوست،  فرایندهای واحدهای پالایش نفت خام و پتروشیمی توضیح داده شده و دید خوبی به افرادی که نیاز به آشنایی کلی و عمومی با “اتفاقاتی که در پالایشگاه و پتروشیمی می افتد” دارند، می دهد. فهرست مطالب این فایل از این قرار است:

 

 • فرایندهای پالایش (تقطیر اتمسفری، تقطیر خلاء، تبدیل کاتالیستی، کراکینگ، تولید قیر، روغن سازی، بازیافت گوگرد، هیدروژن سازی و واحدهای جانبی)

 

 • فراورده های نفتی

 

 • واحدهای اصلی پتروشیمی و محصولات آن ها

 

 

دریافت فایل PDF “فرایندهای شیمیایی در صنعت، ساده و مختصر – در پالایشگاه و پتروشیمی چه اتفاقی می افتد؟” از عصر مواد

 

فرایندهای شیمیایی در صنعت، ساده و مختصر – در پالایشگاه و پتروشیمی چه اتفاقی می افتد؟

ارسال دیدگاه