0
02126246958

سرنوشت سال ۹۱ صنعت خودرو در انتظار صنعت لوازم خانگی

 

 

به گزارش وب سایت عصر مواد به نقل از پایگاه خبری لوازم خانگی ایران “ال کا ایران“، به نظر می رسد سرنوشت سال ۹۱ صنعت خودرو فرجام صنعت لوازم خانگی در سال ۹۸ خواهد بود. سال ۹۱ که با دستور مستقیم رئیس جمهور آمریکا، صنعت خودرو ایران تحریم شد، شرکای بد عهد فرانسوی با بلیت یک طرفه به مقصد پاریس، دست صنعت خودرو کشور را در پوست گردو گذاشتند. در آن زمان تولید خودروهای مشترک که به کمک طرف قرارداد های فرانسوی صورت می گرفت به صورت کامل دچار اختلال شد و در این شرایط شرکت های خودروسازی برای فرار از تحریم ها و ادامه روند تولید به سراغ تامین کنندگان دست چندم چینی رفتند.

حال دقیقاً همین ماجرا در صنعت لوازم خانگی ایران در حال رخ دادن است. شرکت های تولیدکننده داخلی با اطمینان کامل صحبت از تداوم روند تولید می کنند. در شرایطی که بر اساس اطلاعات به دست آمده خبرنگار ما، این شرکت ها برای فرار از تحریم و تامین قطعات تولیدی خود به سراغ شرکت های درجه سوم و حتی چهارم چینی رفته اند.

البته در حال حاضر برندهای معتبر و بزرگ داخلی امکان استفاده از این روش به اصطلاح دور زدن تحریم را ندارند چرا که به صورت کامل رصد می شوند اما نکته اصلی وجود بیش از ۲۵۰ برند لوازم خانگی در کشور است که متاسفانه بخش قابل توجهی از این شرکت ها به اسم تولید داخل، بلای جان تولید شده اند.

مشکلات به وجود آمده برای خریداران در حقیقت نشات گرفته از همین اتفاق ناخوشایند است. قطعاتی که به اسم دور زدن تحریم ها از تامین کنندگان درجه چندم چینی تهیه می شود، اگرچه به تداوم تولید آن هم از نوع بسیار بی کیفیتش کمک می کند اما این به اصطلاح تولید منجر به ضرر مالی خریداران می شود.

به نظر می رسد وزارت صنعت باید هرچه سریعتر به این موضوع مهم ورود کند چرا که ادامه روند پیش رو، موج عظیمی از نارضایتی ها در صنعت لوازم خانگی ایران را به همراه خواهد داشت.

 

در همین رابطه سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت طی جلسه ای که روز شنبه مورخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۸ در وزارت صنعت و با حضور انجمن های صنعت لوازم خانگی برگزار شد گفته: “در سال جدید مهمترین رویکرد صنعت، صادرات، خصوصاً به کشورهای همسایه خواهد بود. برای ۱۳ کشور همسایه به علاوه چین و هند برنامه صادراتی تعیین شده است. صنعت لوازم خانگی از جمله صنایع اولویت داری است که در سال ۹۸ به آن توجه ویژه خواهد شد.”

به گزارش خبرنگار ال کا ایران، با توجه به اهمیت صنعت لوازم خانگی و رویکردها و نگاه ویژه وزارت صنعت به این بخش لازم است که نظارت ها به روند تولید شرکت ها بیشتر شود. تولید بی کیفیت محصولات و توزیع آن در بازار قطعاً برنامه های وزارت صنعت در سال ۹۸ را دچار اختلال خواهد کرد. بر همین اساس بهتر است که تولید اینگونه کالاها هرچه سریعتر متوقف شود.

 

در این گزارش آمده است: طی چند وقت گذشته شکایت های فراوانی از برخی محصولات لوازم خانگی داخلی شده است که عمده ی این شکایت ها به دلیل کیفیت بسیار پایین این کالاها است. در همین رابطه برخی از مخاطبان «ال کا ایران» نیز در خصوص معیوب بودن کالاهای خریداری شده پیام هایی را ارسال کرده اند. به عنوان مثال یک نو عروس در شهرکرد با خرید جهزیه به خانه بخت رفت و با اولین اتصال یخچال به برق متوجه سوختن موتور یخچال شد. البته این بخچال با مساعدت شرکت مذکور تعویض شد اما پس از دو ماه باز مشکلات بیشتری گریبانگیر این خریدار شده است. خریدار پس از تماس با فروشنده این کالا متوجه شده که برای رفع مشکل باید با کارخانه تولیدی این کالا تماس بگیرد. حالا شما پیدا کنید پرتغال فروش را!!!

 

آنچه که گفته شد نمونه ای از شکایت های رسیده به دست ال کا ایران است. متاسفانه روند پیش رو نشان می دهد که تولید کالاهای بی کیفیت به واسطه قطعات معیوب در حال رشد است.

 

ارسال دیدگاه