0
02126246958

ساخت پیچ های ۱۰٫۹ به روش کله زنی گرم و رزوه زنی غلتکی – ویدیو

در این نوشته شما می توانید ویدیویی از ساخت پیچ های ۱۰٫۹ به روش کله زنی گرم و رزوه زنی غلتکی را از وب سایت عصر مواد مشاهده بفرمایید. 


 

ویدیو:

نام ویدئو به فارسی: ساخت پیچ های ۱۰٫۹ به روش کله زنی گرم و رزوه زنی غلتکی

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب): 

زمان ویدئو: ۱ دقیقه و ۲۱ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: انگلیسی

دوبله: فارسی

زیرنویس: ندارد

مشاهده ویدیو:

 

 

لینک مشاهده و دانلود از آپارات:

 

حجم: ۲۰٫۲۱ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۴۲٫۵۴ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

توضیحات:

 

کله زنی (heading) یک نوع فرایند فورج (upset fotging) است که در آن سر پیچ ها، پرچ ها و میخ ها در قالب ها با استفاده از جریان مومسانی فلز شکل داده می شود. برای این منظور، از مفتول استفاده می شود که سر آن در قالب فشرده می شود و در نتیجه ی آن، قطر سر افزایش می یابد و فرم کله گی پیچ در آن ایجاد می شود. در فرایند کله زنی، فلز در محدوده پلاستیک خود داخل قالب سیلان می کند. در کله زنی سرد این عمل بدون اعمال درجه حرارت انجام می گیرد، ولی در کله زنی گرم، فلز قبلاً گرم می شود تا قابلیت چکش خواری آن بالا برود. در هر حال، هر دو روش با اصولی مشابه هم انجام می گیرد. بیشتر تولید کنندگان روش سرد را ترجیح می دهند. 

 

 

فرایند کله زنی

 

در کله زنی سرد و گرم به مقدار قابل ملاحظه ای از ضایعات تولید در ساخت قطعات کوچک از قبیل پیچ و مهره، میخ پرچ و غیره جلوگیری می شود. قطعات به صورت سرد یا گرم و با سرعت زیاد با ماشین های کله زنی شکل می گیرند. این روش ها از روش های ماشین کاری و حدیده کردن مقرون به صرفه تر هستند.

كله زنی گرم از لحاظ طراحی و کار مشابه کله زنی سرد می باشد. اغلب کله زن های گرم از نوع قلب بازشونده هستند که معمولاً چندین شیار روی سطوح جفت شونده آن ها وجود دارد. در حین ضربات قطعه از یک شیار به شیار دیگر منتقل می شود. با توجه به نوع کار، کله زن های گرم می توانند به طور مداوم و یا متناوب کار کنند. این دستگاه ها معمولاً برای کارهایی با قطر بزرگ تر نسبت به نوع سرد به کار می روند.

معمول ترین مواد خام برای کله زن های گرم، میلگردهای صاف هستند. می توان تمام طول میلگرد را پیشگرم کرد و یا آن را به طول مورد نظر قطع و تنها قسمتی از سر را که می بایستی شکل بگیرد گرم کرده و سپس آن ها را به طور دستی و یا اتوماتیک به داخل دستگاه هدایت کرد.

درجه حرارت مواد خام در کله زنی گرم با توجه به نوع مواد و مقدار شکل گیری آن تعیین می شود. میلگردهای فولادی تا رنگ قرمز روشن گرم می شوند. برای گرم کردن میلگردها از کوره های گازسوز و يا نفت سوز و همچنین از کوره های الکتریکی با استفاده از روش های مقاومتی و یا القایی استفاده می شود. در صورتی که نیاز به گرم کردن تمام طول قطعه باشد کوره می بایستی به قدر کافی بزرگ باشد تا چندین میلگرد را در یک زمان در خود جای دهد. میلگرد از یک طرف وارد کوره شده و قطعه حرارت دیده از طرف دیگر وارد ماشین می شود.

وقتی تنها نیاز به گرم کردن انتهای قطعه باشد، کوره باید سوراخ ها و یا شکاف هایی در کنار خود داشته باشد تا قطعات در داخل این سوراخ ها و شکاف ها قرار گیرند و بعد از گرفتن گرمای کافی وارد ماشین شوند.

در گرم کردن مقاومتی، کار در اندازه مناسب بریده شده و بین دو الکترود که جریان از آن می گذرد قرار می گیرد تا به حد کافی گرم شود. در گرم کردن القایی نیز، قطعات را در میان یک سیم پیچ که از آن جریان می گذرد، قرار می دهند تا جریان القایی به وجود آمده باعث گرم شدن سریع قطعه کار شود.

 

عمل کله زنی سرد و گرم در ماشین های خاص مشابه پرس های افقی صورت می گیرد. عملیات معمول در این ماشین ها شامل تغذیه اتوماتیک مفتول از یک کلاف، تنظیم به وسیله غلطک های تنظیم کننده، قطع آن به اندازه مناسب و انتقال به وسیله انگشت مکانیکی به داخل قالب می باشد. هر قطعه به گونه ای داخل قالب می رود که مقداری از آن بیرون می ماند. سر و آچارخور پیچ در قسمت بیرونی توسط چکش ها با یک و یا دو ضربه شکل گرفته و سپس به طور اتوماتیک بیرون پرتاب می شوند. تمام این عملیات با سرعت بسیار زیادی انجام می گیرد.

قطعاتی که نیاز به شکل های متفاوت با تلرانس های دقیق دارند، در كله زنی سرد و به وسیله پرس های سنگین و بزرگ با سرعت زیاد تولید می شوند. متعلقات این ماشین ها از قبیل غلتک های تنظیم کننده، تیغه برش، سنبه بیرون انداز در هر زمان به آسانی قابل تعویض می باشند. این ماشین ها دارای مدل های سیکل کوتاه و بلند هستند. مدل سیكل كوتاه تاکید در سرعت داشته و مدل های سیکل بلند توانایی قالب های دو ضربه ای را دارند.

مواد خام در این روش معمولاً به صورت میلگرد و یا کلاف است که در درجه حرارت محیط وارد ماشین می شود. ماشین های کله زن به واسطه تعداد ضرباتی که به هر قطعه می زنند، نوع قالب و شکل قطعه بریده شده انواع متفاوتی دارند.

اغلب ماشین های کله زنی یک ضربه ای و یا دو ضربه ای هستند. در سیستم های تک ضربه ای، چکش یا پرس کله زن تنها یک ضربه می زند و در ماشین های دو ضربه ای و سه ضربه ای این عمل دو و یا سه بار صورت می گیرد و هرکدام از ضربه ها توسط چکش خاصی زده می شود. در ماشین های سه ضربه ای، ضربه پرس اول یک یقه نیمه مخروطی روی مفتول ایجاد می کند (پرس یقه زنی)، ضربه پرس دوم یقه ایجاد شده را گرد می کند (پرس گرد زنی) و علائم سطحی پیچ مثل استاندارد، گرید و نام تولید کننده را روی کله حک می کند. ضربه سوم پرس، برشی بوده و پخی گرد را از بغل بریده و شکل سر لازم را برای پیچ به وجود می آورد.

 

رزوه زنی پیچ

 

شیار دندانه پیچ ها را در صنعت به دو روش براده برداری (ماشینکاری) و بدون براده برداری تولید می کنند. در روش براده برداری، شیار دندانه پیچ با تراشیدن یا کاهش ماده ایجاد می شود. ساخت پیچ با ماشین تراش و حدیده کاری دستی و ماشینی از این نوع روش ساخت پیچ و مهره است. در روش بدون براده برداری، شیار دندانه پیچ به وسیله نیروی فشاری ابزار روی سطح قطعه ایجاد می شود. رزوه زنی به روش غلتکی (رولینگ یا نورد) از این نوع روش ساخت پیچ است.

 

رزوه زنی غلتکی:

 

قسمت هایی از پیچ که باید رزوه شوند، به روش سرد و یا گرم و به صورت اتوماتیکی و یا دستی بین قالب هایی که شیارها بر روی آن حک شده اند، قرار می گیرند. فشار موجود بین دو قالب باعث رزوه شدن پیچ ها به شکل ها و گام های مختلف می شوند. این روش، روش غلتکی (رولینگ یا نورد) نامیده می شود. بر حسب نع و شکل قالب های رزوه زنی، می توان رزوه زنی غلتکی را به ۴ نوع طبق شکل زیر تقسیم نمود:

 

۱- رزوه زنی بین دو قالب تخت (یکی ثابت و دیگری متحرک)

 

 

۲- رزوه زنی در قالب های منظومه ای (Planetary)

 

۳- رزوه زنی بین دو قالب استوانه ای (یکی ثابت و دیگری متحرک)

 

۳- رزوه زنی بین سه قالب استوانه ای

 

رزوه کردن به طريقه غلتانیدن قطعه بین دو قالب (ثابت و متحرک) از بهترین روش ها از نظر سرعت کار و هزینه های تولیدی است. از مهم ترین خصوصیات این روش، برنداشتن براده از روی بدنه، افزایش قدرت ۱۰ تا ۲۰ درصد نسبت به روش ماشین تراش و دارای سطوحی سخت تر است.

قالب های رزوه زنی باید به حد کافی سخت باشند تا بتوانند در مقابل نیروهایی که باعث ایجاد رزوه می شوند، مقاومت کافی داشته باشند. از دیگر خصوصیات این قالب ها، مقاومت به سایش و چقرمگی کافی برای تنظیم نیروهای وارده می باشد. تنش حاصله درحین کار، این قالب ها را خسته می کند و درنتیجه رزوه های آن ترک خورده و می شکنند. در صورتی که ماشین به خوبی تنظیم شود و سرعت و مقدار قطعات نیز به درستی انتخاب شوند، قالب ها ماکزیمم کارایی را خواهند داشت. سطح قطعه کار نیز باید عاری از هرگونه اکسید و پوسته باشد، زیرا این عوامل مستقيماً روى عمر قالب اثر می گذارند.

 

برای کسب اطلاعات کامل در خصوص ساخت پیچ به روش کله زنی و رزوه زنی غلتکی، نوشته زیر از عصر مواد پیشنهاد می شود:

توضیح کامل تکنولوژی تولید پیچ به روش فورج (کله زنی) و رزوه زنی غلتکی

 

 

 

برخی نوشته های مرتبط در عصر مواد:


 

ارسال دیدگاه