0
02126246958

روش های قالب گیری و ساخت قطعات لاستیکی + انیمیشن

در این ویدیو، کاربران محترم عصر مواد می توانند انیمیشن روش های قالب گیری و ساخت قطعات لاستیکی شامل فرایندهای قالب گیری تزریقی، فشاری و انتقالی را مشاهده بفرمایند. در ادامه ویدیو نیز، توضیحات مختصر و لازم به همراه شکل شماتیک این فرایندها تقدیم علاقمندان شده است:

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی: روش های قالب گیری و ساخت قطعات لاستیکی


 

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

 


زمان ویدئو: ۳۹ دقیقه و ۵۸ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

 


زبان: انگلیسی

 


زیرنویس:

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد:

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۳٫۷۴ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۴٫۱۰ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

 

 

 

توضیحات:

 

قالب گیری فشاری، قالب گیری تزریقی و قالب گیری انتقالی سه روش اصلی تولید قطعات لاستیکی هستند که هر کدام از آن ها به صورت مختصر معرفی می شوند: 

 

 

  • قالب گیری تزریقی (injection molding)

 

قالب گیری تزریقی در قطعات لاستیکی بسیار شبیه به قطعات پلاستیکی است و در آن لاستیک خام در دما و فشار بالا به درون قلب تزریق می­ شود.در این نوع قالب گيري، آميزه لاستيکی آماده شده را از طريق گلويی وارد ماشين تزريق مي کنند. به دنبال آن مارپيچ با حرکت چرخشی خود آميزه را نرم کرده و به سمت جلو پيش می راند تا اينکه آن را وارد اطاقک تزريق نماید. به علت حرکت افقی مارپيچ به سمت عقب (همزمان با حرکت چرخشی خود) يک حجم اضافی در جلوی مارپيچ ايجاد می شود، که آميزه لاستيکی پمپ شده در آن محل تجمع حاصل مي شود. زماني که حجم اين آميزه تجمع يافته به حد معيني رسيد مارپيچ با حرکت به جلو باعث می شود تا مانند يک پيستون عمل نموده و آميزه را وارد قالب کرده و محصول شکل بگيرد.

  

 

تصویر شماتیک قالب گیری تزریقی

 

 

 

  • قالب گیری فشاری (compression molding)

  

در قالب گيری فشاری، لاستیک خام را متناسب با شکل هندسی قالب پیش فرم داده و درون حفره ­ی قالب قرار می­ دهیم. لاستیک خام کمی بزرگ تر از حجم قالب است تا قالب را به صورت کامل پر کند و حباب ­های هوا در قطعه ظاهر نشود. سپس با استفاده از فشار هیدرولیک پرس، قالب و لاستیک خام در دمای مناسب تحت فشار مناسب قرار می ­گیرند تا زمان لازم برای پخت قطعه لاستیکی و رسیدن به خواص مطلوب سپری شود. در نهایت لاستیک خام شکل قالب را به خود می گیرد. پس از خارج کردن قطعه لاستیکی از قالب عملیات پرداخت و پلیسه­ گیری انجام خواهد شد. در این روش، قالب از دو قسمت بالایی (متحرک) و پایینی (ثابت) تشکیل می­ شود.

 

 

تصویر شماتیک قالب گیری فشاری

 

 

 

  • قالب گیری انتقالی (transfer molding) 

   

در قالب گيری انتقالی، محفظه ای مجاورت حفره اصلي قالب (معمولاً در بالای قالب) تعبیه می شود. لاستیک خام در این حفره قرار داده می شود و با فشار پرس هیدرولیک از راهگاه عبور کرده و به درون حفره (Cavity) اصلي قالب وارد مي شود. لاستیک خام قبل از تزریق باید تا حد امکان گرم شود تا ویسکوزیته پایین تری پیدا کند و باعث آسان­ تر شدن عملیات تزریق شود.

  

 

 

تصویر شماتیک قالب گیری انتقالی

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه