0
02126246958

روش انجام آزمون ضربه شارپی با آونگ طبق استاندارد ISO 148

آزمون­ های مکانیکی مانند کشش یا فشار به منظور تعیین استحکام و مقاومت مواد در برابر تغییر شکل در اثر اعمال نیروی ایستا انجام می ­گیرند. در صورتی که اعمال نیرو به صورت دینامیک باشد، مقاومت ماده در برابر تغییر شکل حین اعمال نیرو متفاوت خواهد بود. به منظور ارزیابی مقاومت ماده در برابر اعمال نیروی دینامیک می­ توان از آزمون ­های ضربه استفاده کرد. متداول­ ترین نوع این آزمون، آزمون ضربه شارپی (پیشنهاد شده توسط دانشمند فرانسوی، جرج شارپی، در سال ۱۹۰۱) است که از آن به منظور تعیین انرژی شکست یا چقرمگی مواد فلزی استفاده می­ شود. گفتنی است آزمون ­های ضربه مختلفی برای سرامیک­ ها و پلیمر ها وجود دارد، اما آزمون ضربه شارپی عمدتاً در رابطه با فلزات و به منظور تعیین میزان چقرمگی، دمای انتقال تردی به نرمی، بررسی ­های شکست نگاری و سایر مطالعات مکانیکی مورد استفاده قرار می ­گیرد.

شماتیک هندسی آزمون ضربه شارپی در شکل زیر نشان داده شده است:

 

 

نمونه سازی این آزمون معمولاً به صورت میله های مکعب مستطیل شکل است که به منظور تحقق شرایط تنش اعمالی سه بعدی، در آن ها شیار یا فاق (notch) ایجاد شده است. شیارها معمولاً به صورت u شکل یا v شکل در نمونه ایجاد می ­شوند. عامل ایجاد ضربه در آزمون شارپی یک چکش دارای استحکام بالا است که به صورت آونگی به نمونه ضربه وارد می ­کند و پس از شکستن آن تا ارتفاعی از سوی دیگر نمونه بالا می ­رود. اختلاف عمودی ارتفاع اولیه آونگ قبل از رها شدن، با ارتفاعی که آونگ پس از شکستن نمونه تا آن بالا می ­رود، معیاری از میزان انرژی جذب شده قبل از شکست یا همان چقرمگی نمونه است. انرژی جذب شده، انرژی مورد نیاز برای شکستن قطعه آزمون است. 

 

 

از آن جایی که مقادیر انرژی ضربه بسیاری از مواد فلزی با دما تغییر می کند، آزمون ها باید در دمای مشخصی انجام شود. اگر این دما به جز دمای محیط باشد، قطعه آزمون باید تا دمای مورد نظر تحت شرایط کنترل شده، گرم یا سرد شود.

 

 

 

 

انجام آزمون شارپی با آونگ طبق  استاندارد BS EN ISO 148 انجام می شود. بخش اول (پارت ۱) این استاندارد مربوط به روش انجام آزمون ضربه شارپی با آونگ برای مواد فلزی (Metallic materials – Charpy pendulum impact test – part 1: Test method) است که در انتهای این مطلب برای دریافت توسط علاقمندان آماده شده است. مطالب موجود در استاندارد حاضر شامل سر فصل ها و مطالب زیر است:

 

  • تعاریف اولیه مربوط به انرژی ضربه
  • تعاریف اولیه مربوط مشخصات هندسی نمونه آزمون ضربه (شامل طول، عرض و ضخامت نمونه)
  • اجزای آزمون ضربه شامل مشخصات نمونه، شیارها و انواع و محل ایجاد آن­ ها، آماده سازی اجزای آزمون و علامت گذاری نمونه
  • استاندارد و مشخصات چکش ضربه زننده و نحوه استقرار آن در هندسه آزمون
  • فرایند آزمون شامل دمای آزمون، اندازه گیری نیروی اعمالی، شکست ناقص و آزمون های کاربردی پس از شکست به منظور تحلیل نتایج
  • گزارش نتایج آزمون ضربه شارپی
  • ضمیمه ها (شامل روش ها و مدل های شکست نگاری و انواع سطوح شکست حاصل از آزمون ضربه شارپی، دمای انتقال تردی به نرمی و نحوه اندازه گیری آن از روی نتایج آزمون ضربه شارپی، میزان جذب انرژی حین آزمون ضربه و انبساط نهان نمونه قبل از شکست به عنوان معیاری از چقرمگی و انرژی جذب شده)

 

مطالعه استاندارد حاضر می ­تواند برای به دانشجویان، پژوهشگران و افراد شاغل در صنایع که از جهات مختلف با آزمون ضربه و تعیین چقرمگی مواد فلزی سر و کار دارند، بسیار مفید و کاربردی باشد. ویرایش ۲۰۱۶ این استاندارد را می­ توانید از لینک زیر در سایت عصر مواد دریافت کنید:

 

 Metallic materials – Charpy pendulum impact test – part 1: Test method

 

فرمت: PDF

تعداد صفحه: ۴۰

زبان: انگلیسی

حجم: ۴ مگابایت

لینک دانلود:

 

 

 

 

 

نوشته های مرتبط:

 

 

ارسال دیدگاه