0
02126246958

رشد مصرف و کاربرد فلز قلع در کشورهای توسعه یافته

به گزارش عصر مواد به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، فلز قلع دارای ویژگی‌های الکتروشیمیایی مثبتی است که موجب می‌شود این فلز کاربردی گسترده در تولید انواع مصارف انرژی داشته باشد. بسیاری از تولیدکنندگان مایل به حرکت به سمت استفاده از قلع در محصولات خود هستند؛ اما از عرضه کافی آن در آینده نه‌ چندان دور اطمینانی ندارند.

عرضه جهانی قلع دنیا شامل ۲ روش اصلی عرضه اولیه (تولید معدنی) و عرضه ثانویه (بازیافت) می‌شود. در طول چند سال گذشته، عرضه جهانی قلع به‌ نسبت ثابت بوده است. تولید قلع تصفیه شده رقمی معادل ۳۴۰ تا ۳۷۰ هزار تن در سال و تولید ثانویه این محصول رقمی حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار تن محصول در سال است.

از اواسط دهه ۱۹۸۰ به بعد، دو عامل اصلی بر عرضه معدنی قلع دنیا اثرگذار شدند. قیمت پایین فروش قلع در دنیا و بالا بودن هزینه‌های تولید این محصول که موجب شد سرمایه‌گذران چندان مایل به حضور در این عرصه نشوند و سطح فعالیت اکتشافی و سرمایه‌گذاری در دنیا در زمینه قلع کاهش یابد. همچنین بیش از نیمی از قلع تولیدی در دنیا در واحدهای کوچک صنعتی فرآوری می‌شود که همین امر نیز موجب افزایش قیمت تمام شده این محصول می‌شود.

در سال‌های اخیر افزایش قیمت قلع در دنیا سبب شد تا تولید این فلز رونق یابد. افزایش تولید این محصول با گسترش معادن قدیمی و بهبود تکنولوژی‌های فرآوری سنگ معدنی و همچنین بازگشایی مجدد معادن قدیمی این محصول همچون معدن“black swan” در میانمار بود.

قلع فلزی حیاتی در تولید طیف وسیعی از جمله بسیاری از محصولات مانند رایانه‌ها، لوازم الکترونیک، بسته‌بندی، اتومبیل و … است اما در اغلب موارد به میزان اندکی در تولید این محصولات به مصرف می‌رسد. با توجه به طیف گسترده کاربرد این محصول پیش‌بینی می‌شود که میزان تقاضای جهانی برای این محصول نیز در سال‌های آتی افزایش یابد.

درحال حاضر حدود ۸۰ درصد مصرف قلع دنیا مربوط به لحیم‌کاری، مصارف شیمیایی و تولید حلبی است. با شروع قرن بیستم و افزایش تولید و مصرف وسایل الکترونیک در دنیا، سبد مصرف قلع نیز در دنیا درحال تغییر است. بر اساس گزارش CRU میزان مصرف قلع در کشورهای در حال توسعه کمتر از میانگین جهانی و در اقتصادهای توسعه یافته بیش از میانگین جهانی است.

با توجه به مصرف قلع در کاربردهای جدید انرژی، تمامی پیش‌بینی‌ها، چشم‌انداز مثبتی را برای فلز قلع تخمین می‌زنند. انجمن بین‌المللی قلع (ITA) می‌گوید در سال‌های آتی شاهد رشد تقاضا برای فلز قلع به علت افزایش مصرف باتری‌های یونی لیتیوم و همچنین استفاده نسل جدیدی از باتری‌های اسید سرب خواهیم بود که فلز قلع نیز در آن‌ها به‌ کار خواهد رفت.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی موسسه ماساچوست، مصرف قلع در سال‌های آتی علاوه بر خودروهای الکتریکی در روباتیک، انرژی‌های تجدیدپذیر و رایانه‌های پیشرفته خواهد بود که عمده این مصرف برای لحیم نقاط اتصال تجهیزات است.

 

 

 

 

دیدگاه کاربران
  • از متن:درحال حاضر حدود ۸۰ درصد مصرف قلع دنیا مربوط به لحیم‌کاری، مصارف شیمیایی و تولید فولاد گالوانیزه است.
    به نظر می رسد اصلاح عبارت ((تولید فولاد گالوانیزه)) به ((تولید حلبی)) از نظر فنی و متالورژیکی صحیح تر باشد. در تولید ورق گالوانیزه از عنصر ((روی)) استفاده می گردد.

ارسال دیدگاه