0
02126246958

دستیابی به فناوری جدید استحصال فلز روی در کشور

معاون پژوهشی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی در خصوص روش‌های نوین استحصال روی در کشور گفت: طرح پژوهشی روش‌های نوین استحصال روی در کشور، از حدود دو سال پیش توسط پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی آغاز شده است و در حال حاضر به صورت پایلوت در حال انجام است. این روش به صورت صنعتی در کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی کشور پیاده‌سازی خواهد شد.

 

به گزارش عصر مواد به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین، محمد مشکینی اظهار داشت: منابع این فلز به صورت‌های سولفیدی و اکسیدی وجود دارد. تاکنون در کشور ما از روش‌های قدیمی برای استحصال این فلز استفاده شده ‌است. در حال حاضر با توجه به رو به اتمام بودن منابع موجود و افزایش پیچیدگی کانسارهای جدید، بازدهی این روش‌ها به شدت کاهش یافته است.

وی افزود: روشی که در دنیا برای کانسارهای پیچیده‌تر استفاده می‌شود، روش‌های «لیچینگ تحت فشار» است. این روش گران قیمت است و در کشور ما استفاده از آن به دلیل مسائل تکنولوژیکی امکان‌پذیر نیست. به طور کل دنیا نیز در حال حرکت به سمت استفاده از روش‌های «لیچینگ اتمسفری» است. چون این روش ساده‌تر و ارزان‌تر است و ما در پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی، توانستیم مراحل آزمایشگاهی و پایلوت آن را با موفقیت انجام داده و دانش آن را بومی کنیم.

معاون پژوهشی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی گفت: این طرح با همکاری اساتید دانشگاه صنعتی اراک و از حدود دو سال گذشته آغاز شده است و در حال حاضر به صورت پایلوت در حال انجام است. این پژوهشگران قصد دارند که این روش را به صورت صنعتی در کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی کشور پیاده‌سازی کنند.

ارسال دیدگاه