0
02126246958

خوردگی گالوانیکی – ویدیو

در این ویدیو شما می توانید با توضیحات، شکل ها و انیمیشن های ساده نشان داده شده با خوردگی گالوانیکی بیشتر آشنا شوید. 

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی: خوردگی گالوانیکی

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

 


زمان ویدئو: ۵ دقیقه و ۲۳ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

 


زبان: انگلیسی

 


زیرنویس: انگلیسی

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد: زیر نویسی انگلیسی توسط عصر مواد اضافه شده است

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۱۱٫۸ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۲۲ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

 

 

 

توضیحات:

 

تحت یک شرایطی تماس دو فلز غیر هم جنس با هم می تواند اتفاق جالبی را موجب شود. این اتفاق آن است که اولاً یکی از فلزات خورده می شود و دیگری سالم می ماند و ثانیاً جدا کردن این دو فلز از هم، باعث توقف خوردگی می شود. به این پدیده، خوردگی گالوانیک یا خوردگی دو فلزی گفته می شود. 

 

تعریف تخصصی تر از خوردگی گالوانیک آن است که: وقتی دو فلز با خواص الکتروشیمیایی متفاوت در تماس الکتریکی با هم در یک محلول الکترولیت قرار گرفته و یک پیل گالوانیک تشکیل شود، فلز فعال تر که پتانسیل الکتروشیمیایی منفی تری دارد خورده می شود و فلز نجیب تر سالم می ماند. به فلز خورده شده آند و به فلز سالم مانده کاتد می گویند.

 

علت ایجاد این نوع خوردگی در بین فلزات به اختلاف پتانسیل الکتروشیمیایی آن‌ ها نسبت داده می شود و برای وقوع آن، فراهم شدن سه شرط زیر الزامی است:

 

  • حضور دو فلز با پتانسیل الکتروشیمیایی متفاوت
  • تماس الکتریکی یا امکان انتقال الکترون بین دو فلز
  • مواجهه دو فلز در یک محلول الکترولیت که به عنوان مسیر انتقال الکترون عمل می کند.

 

 

پیل گالوانیک

 

 

با فراهم شدن این سه شرط، آند یا فلزی که فعال تر است و پتانسیل الکتروشیمیایی منفی تری در محلول الکترولیت دارد، الکترون از دست داده و دچار خوردگی شدیدی می شود. از سوی دیگر، کاتد یا فلزی که نجیب تر است و پتانسیل الکتروشیمیایی مثبت تری در محلول الکترولیت دارد، سالم مانده و دچار خوردگی نمی شود. 

 

 

 

 

نکته جالبی در این میان وجود دارد و آن این است که مهندسان از خوردگی گالوانیکی به صورت هدفمند و به منظور محافظت از یک قطعه یا تجهیز ارزشمند استفاده می کنند که به آن حفاظت کاتدی می گویند. در این روش، قطعه ای را آند قرار می دهند تا با خوردگی و فدا کردن آن، از قطعه ارزشمند به عنوان کاتد محافظت نمایند. برای مثال برای جلوگیری از خوردگی بسیار مخرب و هزینه زای لوله فولادی حامل آب، گاز و یا نفت از روش بسیار سودمند حفاظت کاتدی استفاده می کنند. در این روش، لوله فولادی کاتد واقع شده و خورده نمی شود. در مقابل، فلزی که آند واقع شده است، به صورت فداشونده خورده شده و از بین می رود.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه