0
04136674922

خوردگی در پالایشگاه ها + کتاب

صنایع شیمیایی، پالایشگاه‎ و پتروشیمی واحدهای بزرگ و پیچیده‎ای هستند که به لحاظ ماهیت فعالیت خود در معرض تعدادی از عوامل پر‎خطر همچون از دست دادن یکپارچگی مکانیکی تجهیزات قرار دارند. در طول این سال‎ها آمار نشان می‎دهد که علی‎رغم دستاوردهای فراوان در مورد آسیب پذیری پالایشگاه‎ها و چگونگی مدیریت آن‎ها، نقص فنی در یک قسمت، می تواند نقش عظیمی در حوادث بزرگ داشته باشد. یکی از عوامل اصلی که باعث کاهش راندمان و توقف در واحد‎های مختلف می‎شود، خوردگی اجزای فلزی است که در کل پروسه پالایش، ممکن است دیده شود. فرسوده شدن خطوط در اثر خوردگی، علاوه بر افزایش هزینه ها، مشکلاتی نظیر نشت مواد، انفجار مخازن یا راکتورهای مواد شیمیایی و آلودگی‎های محیطی، به وجود آورده است. برای مثال، از ۱۳۷ سانحه بزرگ پالایشگاهی که از سال ۱۹۸۴ توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا گزارش شده است، حدود ۲۰% آن­ها به دلیل پدیده خوردگی اتفاق افتاده است. خوردگی در شکل‌های متفاوتی مانند خوردگی حفره‎ای ناشی از قطرات آب، شکنندگی از ناشی هیدروژن و خوردگی تنشی ناشی از سولفید در پروسه پالایش ظاهر می‌شود.

 

 

 

 

فولادهای كربنی به خاطر استحکام، ماشین‎كاری آسان، جوش‎پذیری و قیمت كم به طور گسترده در پالایشگاه‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرند ولی استفاده از این فولادها به دلیل مقاومت به خوردگی كم در مکان های مستعد خوردگی می‎تواند تهدیدی بزرگ به حساب آید. چاه ‏های نفتی کندانس، چاه‎های نفتی ترش و شیرین، سکو‎های حفاری، آب ترش و نمک‎دار، خاک، محیط‎های حاوی دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن از جمله مستعدترین مناطق برای خوردگی فولاد در پالایشگاه‎ها هستند. در تجهیزات مورد استفاده در این مکان‎ها معمولاً خوردگی‎های متفاوتی مشاهده می‎شود. این خوردگی‎ها می‎تواند از خوردگی ساده یكنواخت تا خوردگی‎های حفره‎ای، سایشی، گالوانیك، شیاری، خوردگی در زیر عایق‎ها، حملات هیدروژنی، SCC، خزش و خستگی در دما و فشار بالا، خوردگی اتمسفری و تردی در دماهای پایین متغیر باشد.

 

 

 

 

بررسی خوردگی یك روش كلی است كه به‎ واسطه آن تاثیر تكنیك‎های كنترل و ممانعت از خوردگی را می‎توان بررسی نمود تا پیش‎زمینه‎ای برای بهینه كردن روش‎های كنترل و ممانعت از خوردگی حاصل ‎شود. محدوده وسیعی از تكنیك‎های بررسی خوردگی وجود دارد كه شامل موارد زیر است:

 

 • تست‎های غیر‎مخرب
 • تست‎های التراسونیك، رادیوگرافی، ترموگرافی، پیگ‎های هوشمند، شار مغناطیسی/ جریان سرگردان
 • تجزیه شیمیایی
 • اندازه‎گیریpH، اندازه گیری گازهای محلول O،CO2 و H2S، آنالیز یون‎های فلزی و آنالیز میكروبی
 • الكتروشیمی سیال
 • اندازه‎گیری پتانسیل، اندازه‎گیری‎های پتانسیو استاتیك و پتانسیو دینامیك و AC امپدانس
 • مانیتورینگ خوردگی

 

 تشخیص روش‎های كم‎هزینه برای مشكلات خوردگی با انتخاب راه‎های مناسب كنترل خوردگی ممكن می‎باشد. این راه‎ها به‎تنهایی یا به صورت تركیبی استفاده می‎شوند كه این مسئله به هزینه‎های عملیاتی و سرمایه‎گذاری شده در مقایسه با هزینه‎های سوددهی بستگی دارد. بازرسین باید از كاربردها و محدودیت‎های این موارد كاملاً آگاه باشند. برای اینكه مهندس خوردگی به خوبی از عهده وظایف خود برآید، باید با اصول خوردگی و عملیات مبارزه با آن، خواص شیمیایی، متالورژیكی، فیزیكی و مكانیكی مواد، آزمایش های خوردگی، ماهیت محیط‎های خورنده و قیمت مواد اولیه آشنا باشد. همچنین در حل مسائل خوردگی باید روشی را انتخاب نماید كه بیشترین بهره را در بر داشته باشد.

 

کتاب “خوردگی در پالایشگاه‎ها” نوشته جمعی از نویسندگان و با ویرایش J.D.Harston و F.Ropital از انتشارات فدراسیون خوردگی اروپا، مرجعی بسیار مفید جهت آگاهی از شرایط موجود در پالایشگاه‎ها و پیشگیری از خطرات ناشی از خوردگی است. از مطالب موجود در این کتاب می‎توان جهت تقویت بتن در مقابل خوردگی، مقابله با آلودگی‎های ناشی از خوردگی و کنترل و مقابله با خوردگی در صنایع خودروسازی، هسته‎ای و نفت و گاز بهره برد. این کتاب در حقیقت گزارشی از تحقیقات کلیدی در مورد فرایند‎های خوردگی در تجهیزات پالایشگاهی، چگونگی ارزیابی خوردگی و کنترل آن در محیط‎های پالایشگاهی است. همچنین در این کتاب پدیده‎های مختلفی همچون گرده شدن فلزی (Metal Dusting) که منجر به تخریب فولاد می‎شوند به‎طور گسترده بررسی شده‎اند. نحوه خوردگی در قسمت‎های مختلف پالایشگاهی نیز در این کتاب بیان شده است. این کتاب در ۱۰ فصل و به ترتیب زیر به بیان موضوعات پرداخته است:

 

 • کربوریزاسیون و metal dusting فولاد‎ها و آلیاژ‎های دما بالا توسط هیدروکربن‎ها
 • یکپارچگی و تعیین عمر واحد‎های اصلاح‎کننده کاتالیزوری (گرم‎کن‎ها، لوله‎ها، مبدل‎های حرارتی و اتصالات)
 • کاربرد اندازه‎‌گیری نقطه‎ای جریان هیدروژن در ارزیابی خوردگی و خطر ترک‎ها در کاربرد‎های پالایشگاهی
 • تخریب فولاد کربنی در اثر گوگرد در کوره پالایشگاه (ارزیابی واحد‎ها در حال سرویس‎دهی و بعد از آن)
 • رفع عیوب خوردگی در واحد‎های آلکیل‎دار کننده هیدروفلوئوریک اسید
 • خوردگی در سیستم فوقانی واحد سولفید‎زدایی آب ترش
 • خوردگی مخازن ذخیره‎سازی روی زمین برای تقطیر نفت و انتخاب سیستم پوشش‎دهی برای حفاظت از آن‎ها
 • استفاده از پوشش‎ها برای جلوگیری از خوردگی لوله‎ها در دما و فشار بالا
 • روش اثر میدانی (FSM) جهت نظارت میدانی بر پدیده خوردگی
 • روش آزمون جدایش: تعریف شرایط آزمون – نتایج یک برنامه تحقیق مشترک صنعتی

 

بیان مقدمه‎ای در آغاز هر فصل جهت ارائه پیش‎ زمینه فکری و ارائه منابع اضافی جهت راهنمایی بیشتر خواننده از جمله ویژگی‎های مثبت این کتاب است. در این کتاب تصاویر، نمودار‎ها و جداول متعددی نیز در کنار توضیحات پدیده‎های خوردگی در پالایشگاه گنجانده شده است. دیگر ویژگی بارز این کتاب ارائه چکیده مطالب هر فصل می‎باشد که امکان دستیابی آسان تر مخاطب به مطالب مدنظر را فراهم می‎سازد.

 

علاقمندان و کاربران محترم وب سایت عصر مواد می توانند کتاب خوردگی در پالایشگاه ها را از لینک زیر در عصر مواد دریافت نمایند:

 

Corrosion in refineries

 

فرمت: PDF

تعداد صفحه: ۱۳۱

زبان: انگلیسی

حجم: ۴٫۸۱ مگابایت

لینک دانلود:

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه