0
02126246958

تولید نانو رنگ‌های ساختمانی فوق آب‌گریز

مدیر پروژه تولید رنگ‌های ساختمانی فوق آب‌گریز، دست یابی دانشگاه تهران به فناوری ساخت رنگ‌های ساختمانی فوق آب‌گریز را از قابلیت‌های علم نانو مهندسی سطح دانست و گفت: خود تمیزشوندگی یکی از ویژگی‌های سطوح فوق آب‌گریز است.

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از خبرگزاری ایسنا محمد انتظاری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که آب جذب نشده بر روی سطوح به‌صورت قطرات ظاهر می‌شود، اظهار کرد: این قطرات با حرکت خود سطح را از غبار و دوده پاک می‌کنند که به آن خاصیت خودتمیزشوندگی می‌گویند.

وی ادامه داد: ما توانستیم رنگی را تولید کنیم که بر روی نماهای ساختمانی در کلان‌شهرها و شهرهای پربارش شمالی و جنوبی کاربرد داشته باشد تا با بارش باران و جلوگیری از نشست گرد و غبار و آلودگی بر روی سطح نما سبب تثبیت کثیفی نشود.

مدیر پروژه تولید رنگ‌های ساختمانی فوق آب‌گریز با بیان این‌که به کمک علم نانومهندسی سطح رنگی فوق آب‌گریز تولید کردیم، خاطرنشان کرد: این نوع رنگ به‌وسیله غلطک، قلمو و اسپری قابل اعمال روی سطح بوده و عمر نما را هم افزایش می‌دهند.

انتظاری تصریح کرد: این در حالی است که رنگ‌های عادی پس از چند ماه نیازمند شست‌وشو هستند که ظاهر کثیفی هم پیدا می‌کنند، هم‌چنین شست‌وشوی نما سبب تخریب و پوسته پوسته شدن آن می‌شود و در نهایت پس از چند سال نیازمند تجدید رنگ‌آمیزی هستند که خود هزینه‌بر است.

 

استفاده از رنگ‌های فوق آب‌گریز برای نماهای ساختمانی و کمک به زیباسازی شهر

 

مدیر عامل شرکت دانش بنیان مجری طرح با بیان این ‌که رنگ نمای برج‌های ساختمانی و مجتمع‌های مسکونی تهران هر چند سال یک‌بار تعویض می‌شود، افزود: شهرداری با هدف زیباسازی شهر به صاحبان این نماهای ساختمانی بخاطر ظاهر کثیفشان تذکر می‌دهد، اما با استفاده از رنگ فوق آب‌گریز نما حتی با بارش باران حداقل به مدت ۵ سال مانند روز اول تمیز می‌مانند.

وی طول عمر این رنگ‌ها(فوق آب‌گریز) را حداکثر  ۱۰ سال دانست و گفت: این یکی از چالش‌های بازار بود که به کمک علم نانو مهندسی سطح آن‌را اصلاح کردیم و توانستیم برای نخستین بار در ایران این نوع رنگ را تولید کنیم.

 

رنگ‌آمیزی نمای ساختمان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران با رنگ‌ فوق آب‌گریز

 

انتظاری با بیان این‌که یکی از این پروژه‌ها، رنگ‌آمیزی نمای ساختمان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران بود، افزود: ۵ سال از ساخت این ساختمان می‌گذشت، اما نمای آن ۶ ماه پس از ساخت بشدت کثیف شد؛ هم‌اکنون توانستیم نمای ساختمان این دانشکده را با رنگ فوق آبگریز مذکور رنگ‌آمیزی کنیم.

وی با تأکید بر این‌که پوشش‌های شفاف عمر بسیار کمی دارند، خاطرنشان کرد: اما ما این پوشش‌ها را به‌صورت رنگ با طول عمر بیشتر و قابلیت چسبندگی بالا به سطح تولید کردیم.

مدیر پروژه تولید رنگ‌های ساختمانی فوق آب‌گریز با بیان این‌که این شرکت دانش‌بنیان دارنده گواهی نانو مقیاس است، افزود: مرکز نانو مهندسی سطح دانشگاه تهران به مدت ۷ سال به سرپرستی دکتر سید فرشید چینی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران راه‌اندازی شده است.

انتظاری با اشاره به سابقه ۲۰ تا ۳۰ سال علم نانو تصریح کرد: در مقایسه با علم نانو، علم نانو مهندسی سطح، علم جدیدتری است که با تغییرات ویژگی سطوح کار می‌کند و ویژگی‌هایی نظیر به تعویق انداختن خوردگی را به سطح می‌دهد، به‌عنوان مثال کاری بر روی سطح انجام می‌دهد که یخ به آن نچسبد و یا جذب رطوب آن‌ها بسیار کم شود و یا سطوح خود تمیزشونده و یا فوق آب‌گریز تولید می‌کند.

 

استفاده از سطوح فوق آب‌گریز بر روی پره‌های سانتریفیوژ و هیدروفویل‌های زیردریایی‌ها

 

وی با بیان این‌که همه این ویژگی‌ها از علم نانو مهندسی سطح می‌آید، خاطرنشان کرد: در این مرکز در نخستین روزهای راه‌اندازی، پروژه‌های اولیه بر روی فلزات انجام شد؛ از آن جمله ایجاد سطوح فوق آب‌گریز بر روی پره‌های سانتریفیوژ از جنس آلومینیوم بود که سبب شد کاویتاسیون به تعویق بیفتد یا باعث کاهش میزان درگ(اصطکاک) شود.

مدیر پروژه تولید رنگ‌های ساختمانی فوق آب‌گریز از دیگر پروژه‌های کار شده را بر روی سطوح هیدروفویل‌ها دانست و خاطرنشان کرد: در این پروژه با ایجاد تغییراتی در سطوح هیدروفویل‌ها میزان درگ(اصطکاک) کاهش یافت و همچنین پدیده مخرب کاویتاسیون در پره‌های پمپ به تعویق افتاد و عمر این پره‌ها افزایش و خوردگی روی سطح پره پمپ کاهش یافت.

انتظاری از دیگر پروژه‌ها را کار بر روی هیدروفویل‌ها در زیردریایی‌ها دانست که باعث کاهش درگ(اصطکاک) شد، و افزود:  سطوح آن‌ها را به کمک علم نانو مهندسی سطح فوق آب‌گریز کردیم تا درگ(اصطکاک) کاهش یابد و نیروی پیش‌رونده برای آن زیردریایی کاهش یابد و میزان مصرف سوخت هم کمتر ‌شود.

 

کاهش مدت زمان لازم برای استخوان‌سازی فک در ایمپلنت‌های دندانی با علم نانو مهندسی سطح

 

مدیر پروژه تولید رنگ‌های ساختمانی فوق آب‌گریز کار بر روی ایمپلنت‌های دندانی را از دیگر پروژه‌ها دانست و گفت: جنس این ایمپلنت‌های دندانی از تیتانیوم است، چندین ماه در استخوان فک باقی می‌ماند تا رویش سلولی انجام شود که سپس با قالب‌گیری، روکش بر روی آن سوار شود. این مدت زمان چالشی در کاشت دندان بود که با علم نانو مهندسی سطح برطرف شد.

انتظاری تصریح کرد: بدین ترتیب که سطح تیتانیوم را به کمک علم نانو مهندسی سطوح فوق آب‌دوست کردیم، این فوق آب دوستی سبب ‌شد فرآیند ۳ تا ۴ ماهه برای استخوان‌سازی به کمتر از یک ماه کاهش یابد و رویش سلولی سریع‌تر انجام شود.

ارسال دیدگاه