0
02126246958

انیمیشن فرایند ساخت لوله های فولادی به روش ERW + توضیحات

توضیحات:

 

لوله های فولادی یا درزدار هستند یا بدون درزدار. لوله بدون درز، یک استوانه توخالی یکپارچه و بدون درز است که بدون استفاده از جوشکاری و با خالی کردن مرکز یک بیلت یا شمشال و شکل دهی آن به لوله ساخته می شود. برای تولید لوله های بدون درز فولادی، روش های مختلفی بر اساس فرایندهای اکستروژن، نورد و آهنگری توسعه پیدا کرده و مورد استفاده قرار می گیرد. در مقابل، لوله های درزدار از لوله کردن و جوش دادن دو لبه ی ورق فولادی به هم ساخته می شوند. به همین دلیل به لوله های درزدار، لوله های جوشی (welded pipe) هم می گویند. لوله های جوشی خود به چندین روش بر اساس نوع لوله کردن و نوع جوش تولید می شوند. از جمله روش های تولید لوله های درزدار جوشی می توان به روش های ERW (جوشکاری با مقاومت الکتریکی)، EFW (جوشکاری ذوبی الکتریکی) و SAW (جوشکاری زیر پودری – فرایند اسپیرال از این نوع است) اشاره کرد.

 

در این نوشته، توضیحات مختصری در خصوص تولید لوله به روش ERW داده شده و در ادامه انیمیشن این فرایند نمایش داده می شود.

 

در تولید لوله به روش ERW، ورق فولادی به صورت نوار از لابه لای غلطک ها عبور کرده و مرحله به مرحله با رولفرمینگ از حالت مسطح به مدور تبدیل می شود تا در نهایت، لبه های ورق به هم نزدیک شده و در فاصله ای مناسبی از هم قرار می گیرند. آنگاه دستگاه جوش مقاومت الکتریکی، دو لبه نوار بهم رسیده را بدون به کارگیری هیچ گونه مواد پر کننده به یکدیگر جوش می دهد و به این ترتیب، لوله ساخته می شود. روش ها و دستگاه های مختلفی برای این نوع جوشکاری لبه ورق ها و ساخت لوله وجود دارد، ولی مهم ترین روش ها عبارتند از:

 

  • جوشکاری القایی فرکانس بالا (High Frequency Induction Welding)
  • جوشکاری تماسی فرکانس بالا (High Frequency Contact Welding)
  • جوشکاری تماسی با دیسک های چرخان  (Rotary Contact Wheel Welding)

 

در انیمیشن همراه با این نوشته، نحوه ساخت لوله های جوشی با روش های جوشکاری القایی و تماسی فرکانس بالا نمایش داده شده است. شماتیک این دو فرایند در شکل زیر نشان داده شده است:

 

 

 

 

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی: فرایند ساخت لوله های فولادی به روش ERW

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):  ERW pipe manufacturing process

 


زمان ویدئو: ۲ دقیقه و ۵۰ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۷۲۰

 


زبان: بدون کلام

 


زیرنویس:

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد: –

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۲۳٫۸۷ مگابایت (کیفیت ۴۸۰)

 

لینک دانلود از یوتیوب:

حجم: ۳۷٫۷۵ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه