0
02126246958

تلاش برای بومی سازی تولید ورق کرایوژنیک با محوریت فولاد اکسین خوزستان

به گزارش وب سایت عصر مواد به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان، نخستین جلسه کارگروه فنی تولید ورق‌ های فولادی کرایوژنیک با حضور نمایندگان ایمیدرو، جهاد دانشگاهی واحدهای تهران و مشهد و شرکت فولاد اکسین خوزستان در ایمیدرو برگزار شد.

 

مخازن کرایوژنیک

 

در این نشست حسن یونسیان، مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی‌سازی در جلسه کارگروه فنی تولید ورق‌ های فولادی کرایوژنیک گفت: این نوع ورق مورد نیاز صنعت نفت است، تاکنون وارداتی بوده و بومی‌سازی و ساخت ورق یاد شده، از خروج بخش قابل توجهی  ارز از کشور جلوگیری می‌ کند.
یونسیان تصریح کرد: هماهنگی مناسبی بین اعضای زنجیره تولید (شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد اکسین و فولاد اسفراین) و جهاد دانشگاهی شکل گرفته و به زودی با تشکیل کمیته فنی متشکل از این اعضا، موافقت نامه منعقد شده بین اعضا، به قرارداد تبدیل می‌شود.

پیش از این محمد هیزم بر مدیر متالوژی و تولید فولاد اکسین از تولید محصولات cryogenic برای اولین بار در خاورمیانه، توسط مهندسین فولاد اکسین خوزستان خبر داده و اظهار داشته بود: دستگاه نورد و عملیات حرارتی ورق کرایوژنیک موجود است و ۱۰۰ درصد توانایی تولید و بومی سازی این ورق ها در فولاد اکسین وجود دارد و بعد از نیازسنجی وزارت نفت و تشکیل کارگروه و دعوت از برخی شرکت های فولادی برای ارسال اسلب، فولاد اکسین تولید آن را آغاز خواهد کرد.

وی افزود: ورق کرایوژنیک ارزش افزوده بسیار بالایی دارد و قبلاً در شرکت های اروپایی و کره ای تولید شده و برای اولین بار است که در خاورمیانه مهندسین فولاد اکسین تولید آن را به عهده گرفته اند. در همین خصوص موافقت‌ نامه همکاری جهت بومی سازی فناوری و دستیابی به دانش فنی مابین فولاد اکسین، فولاد مبارکه، فولاد اسفراین، ایمیدرو، و جهاد دانشگاهی منعقد شده تا هرچه زودتر این محصول را وارد چرخه ی صنعت نفت و گاز کشور کنند.

گفتنی است ورق کرایوژنیک در ساخت مخازن ذخیره و تحت فشار اکسیژن، نیتروژن و سایر گازهای مایع شده (نظیرLNG و LPG) به کار می ‌رود.

ارسال دیدگاه