0
02126246958

تقاضای جهانی برای ماسک نانو ایرانی برای مقابله با ویروس کرونا

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری ‌نانو از تقاضای بسیار بالای کشورها برای خرید ماسک نانو ایرانی برای مقابله با ویروس کرونا خبر دارد. این ماسک‌ها به دلیل دارا بودن نانوالیاف، قادر به مهار ویروس‌ها و باکتری‌ها هستند.

 

 

 

 

 

دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد نانو، در برنامه تلویزیونی پایش از سفارش ماسک‌های نانو ایرانی خبر داد و گفت: «با شیوع ویروس کرونا در جهان، بسیاری از کشورها به دنبال خرید و ذخیره ماسک هستند. از این رو تقاضا برای ماسک در جهان به شدت افزایش یافته است. در حال حاضر تقاضا برای ۲۰۰ میلیون ماسک نانو ایرانی وجود دارد.»

 

دکتر سرکار افزود: «جمهوری اسلامی ایران یکی از نادر کشورهای دارای توانمندی تولید ماسک‌های N۹۵ است، این ماسک‌ها می‌توانند ذرات باکتری و ویروس را مهار کنند. این در حالی است که ماسک‌های معمولی موجود در بازار در برابر ویروس و باکتری همانند دروازه بوده و این عوامل بیماری‌زا به راحتی از این ماسک‌ها عبور می‌کنند.»

 

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو درباره شرایط موجود در بازار بین‌المللی ماسک‌های نانو گفت: «چین یکی از تولیدکنندگان ماسک نانو است هرچند که تعدادی از تجهیزات خط تولید این ماسک‌ها را از ایران خریداری کرده است. ۸ یا ۹ سال قبل ما برای خرید تجهیزات تولید نانوالیاف به یکی از شرکت‌های اروپا مراجعه کردیم که به دلیل تحریم این دستگاه را به ما نفروختند. در نتیجه تصمیم برای ساخت این تجهیزات در داخل کشور گرفته و در نهایت این تجهیزات به تولید رسیدند. چند سال قبل یک شرکت کره‌ای که تصمیم به خرید تجهیزات تولید نانوالیاف از همان شرکت اروپایی را داشت به دلیل عملکرد مناسب و قیمت پایین‌تر، دستگاه تولید نانوالیاف ایرانی را به قیمت ۳۵۰ هزار دلار خریداری کرد در حالی که نمونه اروپا این دستگاه یک میلیون یورو قیمت داشت.»

 

دکتر سرکار افزود: «پس از آن که چینی‌ها متوجه شدند که کره‌ای‌ها دستگاه تولید نانوالیاف ایرانی خریداری کرده‌اند، ده دستگاه از این تجهیزات را سفارش دادند که در حال حاضر ۷ دستگاه در چین نصب شده و در حال کار است. عملکرد این تجهیزات تولید نانوالیاف به گونه‌ای است که در حال حاضر از اروپا نیز سفارش‌هایی برای خرید دریافت کرده‌ایم.»

 

وی از تولید ۶۴۰ محصول نانو در داخل کشور خبر داد و افزود: «فناوری‌نانو در ۱۵ حوزه صنعتی وارد شده به طوری‌ که از دارو گرفته تا کشاورزی و ساختمان از این فناوری بهره‌مند هستند. این محصولات به بیش از ۴۵ کشور جهان صادر می‌شوند. استرالیا، چین، کره جنوبی، مالزی، اندونزی، اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه بخشی از مقاصد صادراتی این محصولات هستند.»

 

 

منبع: وب سایت پایگاه خبری فناوری نانو ایران

ارسال دیدگاه