0
02126246958

تست کشش نمونه چدنی – ویدیو

تست کشش متداول ترین آزمون بررسی خواص مکانیکی مواد است. از این آزمون می توان مقادیر استحکام تسلیم، استحکام کششی و ازدیاد طول نمونه های فلزی را مشخص نمود. در این ویدیو شما می توانید قسمتی از نحوه انجام و ثبت نتایج تست کشش یک نمونه چدنی را از وب سایت عصر مواد مشاهده بفرمایید.


ویدیو:

نام ویدئو به فارسی: تست کشش نمونه چدنی

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

زمان ویدئو: ۵۹ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: بدون کلام

زیرنویس:

اختصاصی عصر مواد:  این ویدیو اختصاصی عصر مواد می باشد.

مشاهده ویدیو:

 

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم:  ۳٫۷۱ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۹٫۳۳ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

توضیحات:

 

تست کشش متداول ترین آزمون بررسی خواص مکانیکی مواد است. این آزمون برای نشان دادن اطلاعات اساسی درباره استحکام مواد و به عنوان آزمونی برای پذیرش خصوصیات ماده کاربرد زیادی دارد. در تست کشش، بارگذاری از نوع استاتیک است، یعنی نمونه استاندارد تحت نیروی کششی یک بعدی که به طور پیوسته زیاد می شود قرار می گیرد و طول آن افزایش می یابد تا در نهایت منجر به شکست و پارگی نمونه شود. نتایج این آزمون به شکل نمودار تنش – کرنش مهندسی نمایش داده می شود.

 

 

از جمله خواص ماده که آن ها را می توان با آزمون کشش تعیین کرد عبارتند از:

 

استحکام تسلیم یا تنش تسلیم (Yield Stress):

تنشی است که در آن تفییر شکل دائم یا پلاستیک نمونه در اثر حرکت غیر قابل برگشت نابجایی ها شروع می شود. در واقع با شروع تغییر شکل دائمی یا پلاستیک در ماده، با افزایش بار تنش به نقطه ای می رسد که در آن نمونه بدون افزایش نیرو به تغییر شکل خود ادامه می دهد. در طراحی ها نقطه تسلیم برای ما مهم است زیرا استحکام قطعه در تغییر شکل پلاستیک آسیب قابل ملاحظه ای خواهد دید، بنابراین طراحی باید طوری باشد که قطعه وارد محدوه پلاستیک خود نشود.روش تعیین استحکام تسلیم بدین صورت است که در منحنی تنش-کرنش از یک مبداء آفست (off-set) روی محور کرنش (strain) که معمولاً مقدار آن ۰٫۰۰۲ یا کرنش ۰٫۲% است، یک خط موازی با قسمت الاستیک منحنی تنش-کرنش رسم می شود. محل تقاطع منحنی با خط آفست به عنوان تنش تسلیم ۰٫۲% در نظر گرفته می شود.تنش تسلیم با یکای kg/cm2، N/mm2، psi و MPa بیان می شود.

 

 

استحکام کشش نهایی (Ultimate Tensile Strength):

استحکام کشش نهایی یا UTS برابر با بار حداکثر تقسیم بر سطح مقطع اولیه نمونه است. با افزایش بار روی نمونه، تنش و کرنش بیشتر افزایش می یابد تا اینکه در یک نقطه ای تنش به حداکثر مقدار خود می رسد. استحکام کشش نهایی حداکثر تنش اعمالی بر روی منحنی تنش-کرنش مهندسی است. هنگامی که تنش به مقدار استحکام نهایی می رسد یک ماده ترد می شکند، در حالی که یک ماده نرم در تنش های کمتر به تغییر شکل و ازدیاد طول خود ادامه می دهد. در یک ماده ترد استحکام نهایی و استحکام شکست برهم منطبق است ولی برای یک ماده نرم، در تنش ماکزیمم تغییر شکل موضعی یا گلویی شدن رخ می دهد و مقطع نمونه آزمایش شروع به باریک شدن می کند. UTS با یکای kg/cm2، N/mm2، psi و MPa بیان می شود.

 

ازدیاد طول (Elongation):

یکی از معیارهای شکل پذیری ماده که از آزمون کشش به دست می آید، ازدیاد طول است. ازدیاد طول که بر حسب درصد بیان می شود، از تقسیم تغییر طول نمونه آزمون در هنگام شکست نسبت به طول اولیه آن (lf-l0) بر طول اولیه (l0) به دست می آید.

 

کاهش سطح مقطع (Area Reduction):

همانند ازدیاد طول یکی از معیارهای شکل پذیری ماده است که از آزمون کشش به دست می آید . کاهش سطح مقطع هم بر حسب درصد بیان می شود و از تقسیم تغییر سطح نمونه آزمون در هنگام شکست نسبت به سطح اولیه آن (Af-A0) بر سطح اولیه (A0) به دست می آید.

 

 

 

 

مطالب مرتبط با این موضوع:

 

 

ارسال دیدگاه