0
02126246958

بازرسی به روش اولتراسونیک یا تست UT + ویدیو

در این نوشته شما می توانید ویدیویی از نحوه انجام بازرسی به روش اولتراسونیک یا تست UT را از وب سایت عصر مواد مشاهده بفرمایید.

 

ویدیو:

نام ویدئو به فارسی: تست اولتراسونیک (تست UT)

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

زمان ویدئو: ۲ دقیقه و ۱۱ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: انگلیسی

زیرنویس:

مشاهده ویدیو:

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۸٫۸۳ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۱۷٫۸۶ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

توضیحات:

آزمایش اولتراسونیک (Ultrasonic Testing) یا تست UT از مهم ترین و پر کاربردترین روش های بازرسی و تست غیر مخرب (NDT) است که برای آشکارسازی و تشخیص اندازه و محل دقیق ناپیوستگی ها و عیوب داخلی قطعه استفاده می شود. این روش از حساسیت بالایی در تشخیص ناپیوستگی های صفحه ای مثل ترک، تورق، ذوب ناقص و ناخالصی ها مخصوصاً در مواقعی که راستای صوت عمود بر راستای آن ها باشد، برخوردار است. در مقابل، قطعات با شکل های پیچیده، ناپیوستگی های حجمی ریز و پراکنده مثل حفرات گازی، ساختار نامطلوب داخلی از لحاظ اندازه دانه های کریستالی، رسوب های ریز و پراکنده و ناخالصی های غیر فلزی موجب بروز خطا در تفسیر نتیجه تست التراسونیک می شوند.

 

 

تست UT بر اصول زیر استوار است:

  • تبدیل انرژی الکتریکی توسط وسیله ای به نام ترنسدیوسر (Transducer) به امواج صوتی با فرکانسی فراتر از آستانه شنوایی انسان
  • انتشار امواج صوتی در داخل قطعه. با توجه به اینکه سرعت صوت در هر ماده مقداری ثابت و از ماده ای به ماده دیگر متغیر است، پس از انتشار امواج فراصوت با سرعتی معین در قطعه، تا وقتی که این امواج محیط یکنواختی را در داخل قطعه طی می کند، مسیر اولیه خود را ادامه می دهد ولی به محض برخورد با محیط جدید (مثل ناپیوستگی که سرعت انتشار صوت در آن متفاوت از قطعه اصلی است)، بخشی از آن بازتاب می کند و صوت منعکس شده به ترنسدیوسر باز می گردد.
  • دریافت امواج صوتی برگشتی توسط کریستال پیزوالکتریک و تبدیل آن به پالس های الکتریکی
  • تقویت پالس های الکتریکی توسط آمپلی فایر و نمایش آن ها به صورت سیگنال بر روی صفحه نمایش (CRT)
  • تفسیر سیگنال ها بر اساس محل، شکل و ارتفاع آن ها و تعیین نوع، محل و اندازه ی ناپیوستگی ها از روی این تفسیرها

 

 

نوشته های مرتبط:

 

 

ارسال دیدگاه