0
02126246958

ایران در رشد تولید فولاد، جایگاه سوم جهانی را به دست آورد

ایران در تولید فولاد -پس از ازبکستان و مولداوی که تولید ناچیزی دارند- جایگاه سوم جهانی را از نظر “رشد” به دست آورد. مجموع تولید شمش فولاد ایران در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۲۹ میلیون تن رسید. کشورمان در همین حال در سال گذشته عنوان دهمین تولیدکننده فولاد را به دست آورد.

 

 

به گزارش وب سایت عصر مواد به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، انجمن جهانی فولاد با انتشار تصویری از وضعیت تولید فولاد در سال ۲۰۲۰ میلادی، اعلام کرد متوسط رشد تولید ۶۴ کشور عضو این نهاد در دوازده ماه سال قبل معادل منفی ۹ دهم درصد بوده و به یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون تن رسیده در حالی که تولید سال ۲۰۱۹ به یک میلیارد و ۸۴۶ میلیون تن رسیده بود.

در همین حال تولید فولاد ایران در سال ماقبل میلادی به ۲۵٫۶ میلیون تن رسیده بود که در سال ۲۰۲۰ با رشد ۱۳٫۴ درصدی به ۲۹ میلیون و ۳۰ هزار تن رسید. 

 

کشورمان طبق رده بندی انجمن جهانی فولاد در جایگاه دهم تولید (طی سال ۲۰۲۰) ایستاد که بالاتر از اوکراین، ‌ایتالیا و مکزیک است. پیش از ایران، برزیل با تولید ۳۱ میلیون تنی،‌ در رتبه نهم قرار دارد. طی مدت مورد بررسی کشور مصر نیز با تولید ۸٫۲ میلیون تنی همین میزان رشد را تجربه کرد. ازبکستان با رشد ۴۲٫۶ درصدی و مولداوی با افزایش ۱۸٫۷ درصدی به عنوان دو کشور عضو C.I.S در طول دوازده ماه سال گذشته به ترتیب ۹۵۰ هزار و ۴۶۵ هزار تن فولاد خام تولید کردند.

 

رشد تولید ۱۹ درصدی ایران در ماه پایانی ۲۰۲۰

 

ایران در ماه پایانی سال گذشته (دسامبر) نیز با رشد ۱۹٫۲ درصدی، افزون بر ۲٫۶ میلیون تن انواع شمش فولاد تولید کرد. این در حالی است که متوسط رشد تولید ماه دسامبر گذشته ۵٫۸ درصد اعلام شد. تولید کل اعضای انجمن جهانی فولاد در ماه مورد اشاره به ۱۶۰٫۸ میلیون تن رسید.

 

افت تولید بزرگان آسیایی

 

چین به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده جهان،‌ در مدت مورد بررسی با رشد ۵٫۲ درصدی، یک میلیارد و ۵۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرد. هند و ژاپن به ترتیب با تولید ۹۹٫۵ میلیون و ۸۳٫۱ میلیون تن در جایگاه دوم و سوم جهانی قرار گرفتند با این حال کره، ژاپن و هند به عنوان بزرگان این صنعت به ترتیب با کاهش ۶ درصد،‌۱۶٫۲ درصد و ۱۰٫۶ درصد، روند نزولی تولید را تجربه کردند.

 

اتحادیه اروپا نیز با تولید ۱۳۸ میلیون تنی، متوسط کاهش ۱۱٫۸ درصدی را به ثبت رساند اما دیگر کشورهای اروپایی با تولید ۳۸ میلیون تنی، رشد ۳٫۹ درصدی را تجربه کردند. از سوی دیگر امریکای شمالی با کاهش ۱۵٫۵ درصدی، ۱۰۱ میلیون تن فولاد خام تولید داشتند. امریکای جنوبی نیز با تولید ۳۸ میلیون تنی، با کاهش ۸٫۴ درصدی مواجه شد. عربستان، قطر و امارات متحده عربی به عنوان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به ترتیب کاهش تولید ۵٫۱ درصدی، ۵۲٫۴ درصدی و ۱۸٫۲ درصدی را به ثبت رساندند.

ارسال دیدگاه