0
02126246958

اکستروژن آلومینیوم در کارخانه شرکت ILSCO در آمریکا + ویدیو

در این نوشته، کاربران محترم می توانند فرایند اکستروژن آلومینیوم در کارخانه شرکت ILSCO در آمریکا را از وب سایت عصر مواد مشاهده بفرمایند. 

 

 

 

 

ویدیو:

 

نام ویدئو به فارسی: اکستروژن آلومینیوم در کارخانه شرکت ILSCO در آمریکا


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

 

زمان ویدئو: ۱۰ دقیقه و ۱۰ ثانیه

 

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

 

زبان: انگلیسی

 

زیرنویس:

 

مشاهده ویدیو:

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۳۲٫۴۳ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۵۶٫۹۰ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

 

 

 

توضیحات:

 

اکستروژن یا روزنرانی، یک فرایند شکل دادن فشاری عبوری است که در آن سطح مقطع قطعه کار بر اثر وادار کردن قطعه به عبور از دهانه قالبی با مقطع کوچک تر تحت فشار زیاد کم می شود. اگر بخواهیم این فرایند را با مثال های جالب و ساده ای معرفی کنیم می توان آن را با خروج خمیر دندان از تیوب و یا خروج خامه شیرینی به هنگام فشردن کیسه مخصوص تزیین کیک و شیرینی شبیه دانست.

 

اکستروژن یک فرایند متراکم ‌سازی غیر مستقیم است که نیروی لازم برای این کار به ­صورت هیدرولیکی یا مکانیکی تامین می‌شود. به دلیل نیاز به نیروی زیاد در این فرایند، بیشتر فلزات تحت شرایط گرم که مقاومت فلز در برابر تغییر شکل خیلی کمتر است، اکستروژن می شوند. البته اکستروژن سرد هم به عنوان یک فرایند تجاری مهم روی بسیاری از فلزات انجام می شود و دقت قطعه کار هم در آن بالا است.

 

به طور کلی از اکستروژن برای تولید میله های استوانه ای و یا لوله های توخالی استفاده می شود ولی با این فرایند می توان قطعات پُر، پروفیل ها و مقاطعی با شکل های نامنظم را هم از برخی فلزات به ویژه آلیاژهای آلومینیوم، مس، منیزیم و فولاد تولید کرد.

 

دو نوع اصلی اکستروژن عبارتند از اکستروژن مستقیم و اکستروژن غیر مستقیم یا معکوس. در اکستروژن مستقیم، راستای خروج قطعه اکستروژن شده از قالب در جهت فشار وارده بر قطعه (حرکت سنبه) است. در مقابل، در اکستروژن غیر مستقیم، راستای خروج قطعه اکستروژن شده از قالب در خلاف جهت فشار وارده بر قطعه است.

 

 

 

 

شماتیک و تجهیزات دستگاه پرس اکستروژن مستقیم

 

 

شماتیک و تجهیزات دستگاه پرس اکستروژن غیر مستقیم

 

 

 

دستگاه پرس اکستروژن

 

پرس اکستروژن مهم ترین ماشین عملیات اکستروژن است. اجزای مهم پرس اکستروژن عبارتند از:

 

  • سیلندر پرس: نیروی اصلی لازم برای جلو راندن رام یا سنبه را فراهم می ‌کند.

 

  • رام: سنبه ای است که از یک سو به سیلندر اصلی و از سوی دیگر به بلوک محافظ متصل است، این سنبه در داخل کانتینر، فشار سیلندر پرس را به بیلت وارد می کند.

 

  • بلوک محافظ یا صفحه سر سنبه: یک بلوک فولادی محکم است که ما بین رام و بیلت قرار می گیرد و ضمن جلوگیری از چسبیدن بیلت به رام، باعث می شود تا بیلت در داخل کانتینر به عقب نلغزد. به این بلوک، دامی (Dummy)  هم می گویند.

 

  • کانتینر: محفظه ای است که بیلت را نگه می دارد و باعث هدایت آن به درون قالب می شود.

 

  • لودر بیلت (Billet Loader): بیلت را در راستای کانتینر نگاه می‌ دارد تا توسط رام به جلو هدایت شود.

 

  • قالب اکستروژن: صفحات فولادی هستند که شکل مقطع قطعه درخواستی از عملیات اکستروژن به صورت حفراتی بر روی آن ها ایجاد شده است و بیلت ضمن عبور از این حفره ها تحت فشار رام، به صورت شکل مورد نظر از آن خارج می شود. قالب اکستروژن از اجزایی چون رینگ، پشت بند یا نگهدارنده، ماندرل و بولستر تشکیل می شود و در سه نوع توپر، توخالی و نیمه توخالی برای اکستروژن پروفیل های توپر، توخالی و نیمه توخالی وجود دارند.

 

 

قالب اکستروژن

  

 

قسمت های مختلف قالب اکستروژن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه:

 

 

 

ارسال دیدگاه