0
02126246958

انیمیشن فرایند تولید آلومینیوم از سنگ بوکسیت

در این ویدیو شما می توانید مراحل تولید آلومینیوم از سنگ بوکسیت را به صورت انیمیشن از وب سایت عصر مواد تماشا بفرمایید:


ویدیو:

 

نام ویدئو به فارسی: انیمیشن فرایند تولید آلومینیوم از سنگ بوکسیت

نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب):

زمان ویدئو: ۵ دقیقه و ۵۵ ثانیه

فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۴۸۰ و ۷۲۰

زبان: بدون کلام

زیرنویس: انگلیسی

اختصاصی عصر مواد:

مشاهده ویدیو:

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۱۱٫۵۸ مگابایت (کیفیت ۴۸۰) و ۱۸٫۵۲ مگابایت (کیفیت ۷۲۰)

 

 

 

توضیحات:

اولین بار در حدود ۲۵۰۰ سال پیش ماده ای به فرمول KAl(S04)2.12H2O که ترکیبی از سولفات آلومینیم می باشد کشف و مورد استفاده قرار گرفت و از طرف PLINTUS نویسنده رومی به نام ALUME نامگذاری گردید. به طور کلی عنصر آلومینیم حدود ۸ درصد ساختمان پوسته زمین را تشکیل می دهد که پس از اکسیژن و سیلیس (SiO2) فراوان ترین عنصر است. آلومینیم با وجود فراوانی، به علت میل ترکیبی شدید با اکسیژن، به صورت خالص در طبیعت یافت نمی شود و در ترکیب با سایر عناصر و به خصوص اکسیژن وجود دارد. 

تهیه آلومینیوم در مقیاس تجاری برای اولین بار در سال های ۱۸۵۰-۱۸۴۴ توسط سنت کلردويل انجام شد که اصول کار آن تولید مخلوطی از کلرور آلومینیوم و سدیم و احیای آن توسط سدیم بود. این روش چندان اقتصادی نبود، تا اینکه کشفیات مستقل در سال ۱۸۸۶ توسط هال (Hall) در آمریکا و هرولت (Heroult) در فرانسه انجام شد و به توسعه یک روش صنعتی برای استخراج آلومینیوم با خلوص بالا به روش الکترولیز اکسید آلومینیم در کریولیت مذاب آلومینیم منجر شد که هم اکنون نیز مبنای تولید صنعتی آلومینیوم محسوب می شود. تقریباً یک سال بعد، بایر (Bayer) دانشمند اتریشی فرایند هال – هرولت را کامل نمود و تحول عظیمی در صنعت آلومینیوم به خاطر کاهش هزینه های تولید آن ایجاد کرد.

امروزه برای تهیه اکسید آلومینیم (که نام صنعتی آن آلومینا می باشد) از بوکسیت (که سنگی معدنی است) استفاده می شود. این سنگ اولین بار توسط دانشمند فرانسوی BERTHIER در نزدیکی شهر LESBAUX در جنوب فرانسه کشف و بدان جهت بوکسیت نامیده شد. سنگ بوکسیت ترکیبی از هیدروکسید آلومینیم، اکسید و یا هیدروکسید آهن، اکسید تیتانیم و مقداری سیلیکات های آلومینیم است.

به طور کلی برای تولید فلز آلومینیوم انجام سه مرحله زیر ضروری است:

  • ۱- استخراج سنگ بوکسیت از معدن
  • ۲- بوکسیت استخراج شده خرد و آسیاب شده و تحت فرایند تغليظ قرار می گیرد تا برای تصفیه آماده شود. در این مرحله آلومینا (Al2O3) از ناخالصی های موجود در بوکسیت جدا می گردد. برای تولید آلومینا روش های متعددی ابداع شده است که از آن جمله می توان به روش بایر، روش زینتر با سودا، روش الکتروترمیک و روش اسیدی اشاره نمود. روش بایر مهم ترین و متداول ترین روش تولید آلومینا است. اصول این روش عبارت است از انحلال بوکسیت در سود سوزآور و تهیه آلومینات سدیم محلول، در ادامه ترسیب هیدرات آلومینیوم از این محلول و در نهایت تکلیس هیدرات آلومینیوم برای رسیدن به اکسید آلومینیوم سفید رنگ.
  • ۳- احیای آلومینا به روش الکترولیز و تولید آلومینیوم خالص

 

 

 

 

 


ارسال دیدگاه