0
02126246958

انواع چسب کاشت میلگرد

کاشت میلگرد عمدتا برای اتصال یک قسمت بتنی موجود در سازه به یک المان جدید مورد استفاده قرار می گیرد. کاشت میلگرد می تواند هم به صورت کاشتن در بتن تازه و عمل نیامده و هم کاشتن در بتن عمل آمده و سخت شده صورت پذیرد. کاشت میلگرد بعد از عمل آوری خود به دو گروه تقسیم می شود: کاشت میلگرد با چسب و کاشت مکانیکی.

 

 

کاشت میلگرد با چسب به این صورت می باشد که پس از ایجاد سوراخ، پر کردن آن با یک چسب مخصوص کاشت میلگرد که معمولاً رزین اپوکسی یا مصالح سیمانی می باشد، انجام می گیرد. این روش از عمومیت بیشتری برخوردار می باشد چرا که امکان نصب در محل آن بسیار آسان بوده و انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می کند. در این سیستم مقاومت کلی سیستم میلگرد کاشته شده و بتن به پیوستگی چسب با میلگرد کاشته شده و همچنین پیوستگی بتن با چسب بستگی دارد. از سوی دیگر، کیفیت این سیستم به کیفیت میلگرد نیز بستگی دارد. بنابراین هرچه کیفیت میلگرد و کیفیت چسب مصرفی بیشتر باشد میزان چسبندگی نیز بیشتر است. توصیه می شود پیش از خرید به کیفیت و قیمت میلگرد و قیمت چسب مصرفی دقت نمایید و اطلاعات لازم را در این خصوص کسب نمایید.

کاشت میلگرد با چسب های شیمیایی از سال ۱۹۹۰ با پیشرفت و افزایش انواع مختلف چسب های پلی استر، وینیل استر و اپوکسی به تدریج جایگزین کاشت با مصالح سیمانی گردید.

چسب های شیمیایی از پلیمر مخصوص و پرکننده مختلط و معمولاً یک نوع سیلیکا سنتتیک تشکیل شده اند. از مزایای این چسب ها می توان به انقباض بسیار کم، مقاومت بسیار بالا در برابر خستگی، عملکرد بهتر در برابر خوردگی و نصب و استفاده سریع و آسان اشاره کرد.

 

ترکیبات و ویژگی های چسب کاشت میلگرد

 

چسب کاشت میلگرد علاوه بر رزین های پلیمری موجود در ترکیباتشان، دارای افزودنی هایی می باشند که عبارتند از: مواد افزاینده دوام در مقابل اثر مخرب اکسیژن محیط، مواد نرم کننده که سبب افزایش انعطاف پذیری چسب کاشت و کاهش دمای تبدیل شیشه ای می گردد. فیلرها یا پرکننده ها که انقباض چسب را در موقع گیرش و سخت شدن کاهش داده و خصوصیات مکانیکی آن را افزایش می دهد. فیلرها همچنین خواص روان شدن چسب کاشت قبل از گیرش را به دلیل راحتی کار تغییر می دهند.

اهم ویژگی های عمومی چسب های کاشت میلگرد نیز عبارتند از: ویسکوزیته چسب در زمان اختلاط و نصب، لایف یا زمان مصرف، زمان ژله ای شدن، مدت زمان نگهداری چسب، دانسیته و اشباع سازی یا خیس نمودن سطوح.

 

انواع چسب کاشت میلگرد و بولت

 

انواع گوناگونی از چسب های کاشت میلگرد و بولت با برندهای مختلف و صاحب نام در این صنعت توسط شرکت های گوناگون با قیمت پایین و حجم بالا به فروش می رسد. چسب های کاشت میلگرد دارای ترکیبات شیمیایی، مشخصات مکانیکی و کاربردی متنوعی بوده و به طور کلی از نقطه نظر بسته بندی و استفاده به سه شیوه تولید و روانه بازار می گردند.

چسب های کاشت میلگرد کپسولی، چسب های کاشت میلگرد با بسته بندی کارتریجی و چسب های کاشت شیمیایی میلگرد با بسته بندی حجمی و کیلوگرمی.

 

۱ – چسب کاشت میلگرد کپسولی

 

چسب کاشت میلگرد کپسولی در داخل شیشه های شفاف تولید و عرضه می گردد و به چسب کاشت بولت شیشه ای و پیچشی نیز معروف هستند. این چسب ها به صورت دو جزئی بوده و از خانواده رزین های پلی استر و رزین اپوکسی وینیل استر بوده و در حجم های مختلف تهیه و عرضه می گردد. چسب کاشت میلگرد کپسولی پس از شکستن جداره شیشه در مدت زمانی کوتاه گیرش بسیار بالایی ایجاد می کنند که در برابر محیط های بسیار خورنده و اسیدها بسیار مقاوم هستند.

 

۲- چسب کاشت میلگرد حجمی

 

چسب کاشت میلگرد حجمی و کیلوگرمی یا فله ای که عموماً به صورت دو جزئی و یا سه جزئی می باشد، نوعی مخلوط سه جزئی بر پایه رزین اپوکسی بیسفنول و سخت کننده یا هاردنر پلی آمید می باشد. چسب کاشت میلگرد حجمی چسبندگی فوق العاده ای به سطوح مختلف بتنی و فولادی داشته و دارای خاصیت خود متراکمی و مقاومت های فوق العاده زیاد کششی و خمشی است.

 

۳- چسب کاشت میلگرد کارتریجی

 

چسب کاشت میلگرد کارتریجی به صورت دو جزئی بوده و عموماً جزء اول بر پایه رزین اپوکسی، پلی استر و وینیل استر و جزء دوم به عنوان سخت کننده بر پایه پلی آمین می باشد که به منظور نصب و استقرار بولت و یا آرماتور در سطوح مختلف بتنی، سنگی و چوبی به کار برده می شوند.

 

 

از بین سه نوع چسب کاشت میلگرد اشاره شده، تجربه نشان داده است که بهترین نوع چسب نوع کارتریجی می باشد. از جمله مزایای این نوع چسب در کاشت میلگرد و بولت می توان به راحتی و سهولت در اجرا، پایین بودن خطای دستگاهی و انسانی و کیفیت بسیار بالا در کاشت انکرها اشاره نمود. همچنین در بخش های کرمو و ترک خورده بتن نیز بهترین مقاومت را از خود نشان می دهند. در کنار تمامی مزایای ذکر شده می توان تنها عیب این چسب های کاشت میلگرد نسبت به سایر چسب های تولیدی دیگر را بالا بودن قیمت چسب کاشت میلگرد کارتریجی عنوان کرد. بنابراین چنانچه قصد صرفه جویی در هزینه ها را دارید پیش از خرید هرکدام از محصولات در خصوص قیمت میلگرد و چسب های مورد استفاده برای کاشت آن ها اطلاعات لازم را کسب نمایید. شما می توانید جهت اطلاع از قیمت تیرآهن، میلگرد و سایر آهن آلات و مصالح مصرفی ساختمان با کارشناسان مرکز آهن تماس بگیرید.

 

پارامترهای مقایسه ای انواع چسب کاشت میلگرد

 

عمده تفاوت های فنی و عملکردی که در محصولات متنوع چسب کاشت میلگرد کارتریجی وجود دارند را می توان در موارد زیر بیان کرد:

 • ویژگی های مقاومتی چسب کاشت میلگرد در مقابل بارهای استاتیکی، شبه دینامیکی و دینامیکی
 • مقاومت انواع چسب کاشت میلگرد در مقابل محیط های خورنده، آب های نمک دار و فاضلاب ها
 • قابلیت های متفاوت اجرای سیستم کاشت میلگرد و بهره برداری در المان ها و سازه های با مصالح ساختمانی بتنی، چوبی و سنگی با مقاومت ها و ویژگی های گوناگون
 • قابلیت یا عدم قابلیت اجرای سیستم کاشت میلگرد و بهره برداری در المان ها و سازه های ترک خورده و ترک نخورده
 • درجه حرارت های مختلف تا رسیدن به حالت ژله ای شدن و یا زمان های مختلف تا پایان عمل آوری و گیرش چسب کاشت میلگرد
 • قابلیت اجرای کاشت میلگرد در سطوح و سوراخ های ایجاد شده در المان های بتنی با میزان رطوبت های مختلف و میزان تمیزی موقعیت های ذکر شده در خصوص گرد و خاک، چربی و مواد نفتی
 • قابلیت های مختلف در میزان راحتی اجرای عملیات انتقال و تزریق چسب کاشت میلگرد از نازل یا شلنگ تزریق به داخل سوراخ ها بسته به مقدار عمق کاشت موردنظر
 • قابلیت یا عدم توانایی در خصوص اجرا و بهره برداری در سیستم های غیر ساختمانی نظیر کاشت انکر جهت استقرار تیرهای توزیع نیرو در کف پل ها و یا بزرگراه ها
 • استانداردهای کسب شده جنبی دیگر نظیر قابلیت مقاومت در مقابل بارهای ناشی از آتش سوزی، شوک های الکتریکی و یا انفجار. هرچند که ممکن است این نوع بارها در زمان بسیار کوتاه و بر اثر حرارت های بسیار بالا، برخورد شدید و محیط های مستعد در مقابل انفجار و یا از بین رفتن قسمتی از سازه ایجاد می شوند.

 

مشخصات یک چسب کاشت میلگرد خوب

 

در مجموع یک چسب کاشت میلگرد ایده آل باید مشخصات و ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • قابلیت کاربرد و اجرای سریع و آسان
 • مقاومت خوب در محیط های خورنده اسیدی و قلیایی و به تبع آن محافظت خوب از میلگرد و بولت کاشت شده در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • قابلیت اجرا در بتن مرطوب و اجرای چسب کاشت میلگرد در داخل آب
 • امکان استفاده در سطوح عمودی و افقی کاشت
 • امکان اجرا در بتن های خاص نظیر بتن های سبک
 • نداشتن حلال
 • داشتن چسبندگی زیاد و مناسب به بتن و میلگرد از خصوصیت های قابل توجه این نوع چسب ها می باشد.

 

هرچند اجرای چسب کاشت میلگرد می تواند سبب گردد اعضای کاشت شده مقاومت کششی بالایی را تحمل کنند ولی هرگونه بی دقتی نظیر عدم توجه به مقادیر مجاز ذکر شده در جداول کاشت، منجر به شکست زودرس و قلوه کن شدن بتن همراه میلگرد یا بولت خواهد شد.

 

 

نوشته های مرتبط در عصر مواد:

 ارسال دیدگاه