0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۴ اسفند ۱۴۰۰

۱۰ پروژه برتر معدن مس جهان در ۲۰۲۲

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ماین نیوز، وب‌سایت MINING.COM فهرستی از ۱۰ پروژه برتر مس توسعه‌نیافته را تهیه کرده است و آن ها را بر اساس میزان منابع مس رتبه‌بندی کرده که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. بر اساس معیارهای موجود، معدن مس اودوکان در روسیه، Zijing تیموک در صربستان و معدن آنگلو امریکن Quellaveco در پرو که وارد فاز ساخت و ساز شده‌اند از این فهرست حذف شده‌اند.

معدن شماره ۱ : Pebble

پروژه Pebble متعلق به شرکت Northern Dynasty Minerals در منطقه خلیج بریستول آلاسکا با ۱۸/ ۳۷ میلیون تن ذخیره مس، با فاصله در این فهرست پیشرو است. 

معدن شماره ۲: رزولوشن

پروژه مس رزولوشن ریوتینتو و BHP در آریزونا با ۷/ ۲۷ میلیون تن ذخیره مس در رتبه دوم این فهرست قرار دارد. 

معدن شماره ۳: La Granja

معدن La Granja متعلق به غول معدنی ریوتینتو در پرو با ۰۶/ ۲۲ میلیون تن ذخیره مس در جایگاه سوم قرار دارد. 

 

معدن شماره ۴: KSM

پروژه معدن KSM متعلق به شرکت سیبریج گولد در بریتیش کلمبیا با ۲۵/ ۲۱ میلیون تن ذخیره مس در جایگاه چهارم قرار دارد. این پروژه ۳/ ۵ میلیارد دلاری میزبان چهار معدن بزرگ است که به عنوان یک معدن روباز و زیرزمینی ترکیبی بهره‌برداری می‌شود. 

شماره ۵ : معدن Nueva Unión

سرمایه‌گذاری مشترک ۵۰درصدی شرکت‌های تک ریزورسز و Nueva Unión نیومونت در شیلی با ۶۹/ ۱۶ میلیون تن ذخیره مس جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است. این پروژه در منطقه آتاکاما واقع شده و میزان تولید مس سالانه آن در طول ۵ سال اول، بالغ بر ۲۲۴ هزار تن برآورد شده است.

شماره ۶: معدن تامپکان

کانسار تامپکان در جزیره میندانائو فیلیپین با ذخیره ۲۵/ ۱۵ میلیون تن مس در جایگاه ششم قرار دارد. معادن Sagittarius به دنبال تاییدیه محلی برای آغاز فعالیت خود است که تخمین زده می‌شود به طور متوسط سالانه ۳۷۵ هزار تن مس در طول عمر معدن ۱۷ ساله خود تولید کند.

شماره ۷ : معدن ال پاچون

پروژه مس و نقره El Pachón متعلق به شرکت گلنکور در استان سان‌خوان آرژانتین با ذخیره مس ۰۴/ ۱۵ میلیون تنی در جایگاه هفتم قرار دارد. 

شماره ۸ : معدن لس آزولس

شرکت معدنی McEwen یک شرکت جدید به نام McEwen Copper را برای پیشبرد پروژه ۴۲/ ۱۳ میلیون تنی Los Azules در آرژانتین تشکیل داد. 

شماره ۹ : معدن توئین متالز

پروژه احاطه شده توئین متالز آنتوفاگاستا در مینه سوتا با ۹۶/ ۱۲ میلیون تن ذخیره مس در بین ۱۰رتبه برتر معادن توسعه‌نیافته قرار می‌گیرد.

شماره ۱۰ : فریدا ریور

پروژه فریدا ریور گوانگدونگ در پاپوآ گینه نو با ذخیره مس ۴۵/ ۱۲ میلیون تنی، این فهرست را تکمیل می‌کند. طول عمر معدن فریدا ریور ۲۰ سال تخمین زده شده است.

 

ایجاد پوشش‌های نانومتری با دستگاه محققان پارک دانشگاه شریف

 

یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به ارائه سیستم اسپری التراسونیک شده که با استفاده از آن می‌توان پوشش‌های نانومتری را با ضخامت‌های متفاوت با استفاده از محلول‌های نانوکلوئیدی پایدار ایجاد کرد.

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ایسنا، لایه‌نشانی با روش‌های مرسوم اسپری باعث ایجاد قطرات با سایزهای مختلف می‌شود که این امر بر روی کیفیت لایه تشکیل شده اثر می‌گذارد و کنترل ضخامت لایه را دشوار می‌کند.

روش التراسونیک این امکان را فراهم می‌آورد که مستقل از قطر نازل مورد استفاده، قطرات با سایز بسیار ریز و توزیع یکنواخت تشکیل شوند و در نتیجه لایه نشانی با کیفیت بالایی انجام می‌گیرد. همچنین می‌توان با استفاده از محلول‌های کلوئیدی پایدار لایه‌نشانی‌هایی با ضخامت نانومتری و کنترل شده انجام داد و در نتیجه پوشش‌های نانومتری را بدست آورد.

در روش اسپری التراسونیک قطرات بسیار ریز با توزیع اندازه باریک از طریق لرزش نوک نازل ایجاد می‌شوند و با سرعت نسبتا کمی به سطح می‌رسند. در روش‌های اسپری مرسوم سایز قطرات چندین برابر بزرگتر است و به دلیل سرعت زیاد برخورد آن‌ها به سطح درصد قابل توجهی از آن‌ها از سطح منعکس می‌شوند. به این جهت اسپری التراسونیک قادر است لایه‌های بسیار یکنواخت ایجاد کند و به دلیل امکان مدیریت حرکت قطرات میزان تلفات ماده بسیار کمتر خواهد بود.

از سوی محققان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف دستگاه اسپری التراسونیک مدل USS-۴۰C برای لایه‌نشانی‌های دقیق با استفاده از انواع جوهر یا محلول‌های نانوذره‌ای طراحی شده است. USS-۴۰C مدل اتوماتیک دستگاه اسپری التراسونیک است که دارای ماژول CNC حرکت X و Y با قابلیت تنظیم سرعت حرکت است. به این ترتیب حرکت نازل التراسونیک قابل برنامه‌ریزی است و می‌توان سطح مشخصی را برای زمان مشخصی اسپری کرد.

به نقل از ستاد نانو، فاصله نازل با نمونه به صورت دستی قابل تنظیم است. تزریق محلول به داخل نازل از طریق یک پمپ سرنگی (با قابلیت نصب دو سرنگ) صورت می‌گیرد. سرعت حرکت پیستون سرنگ بین ۲ سانتیمتر بر دقیقه تا ۱۰۰ سانتیمتر بر دقیقه قابل تنظیم است. جنس نازل التراسونیک استیل ۳۱۶ بوده که نسبت به ترکیبات شیمیایی مقاومت بالایی دارد و دارای خواص آکوستیکی مناسبی است. به علت وجود امواج فراصوت امکان گرفتگی در نازل بسیار اندک است. محلول از داخل سرنگ و از طریق لوله نازکی وارد گان شده و در خروج از گان قطرات ریز با ابعاد میکرونی و نانویی ایجاد می‌شود. قطرات ایجاد شده توسط یک دمنده به سمت سطح مورد نظر هدایت می‌شوند. سرعت جریان هوای ایجاد شده توسط دمنده قابل کنترل است. کنترل پذیری فرآیند در این روش باعث می‌شود که لایه نشانی تکرارپذیر با کیفیت بالا و با کمترین خطای کاربری صورت گیرد.

زمینه کاری عمده این شرکت تجهیزات آزمایشگاهی است که به‌طور خاص در حوزه ساخت و آنالیز سلول‌های خورشیدی کاربرد دارند، ولی به‌طور عام دارای کاربردهای متنوع دیگری هستند. علاوه بر تجهیزات، طیف بزرگی از مواد آزمایشگاهی مورد استفاده در سلول‌های خورشیدی، LED و الکترونیک پرینتی در شرکت تولید شده و خدمات گسترده‌ای در زمینه ساخت و آنالیز سلول‌های خورشیدی ارائه می‌شود.

 

ارسال دیدگاه