0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۲۷ اسفند ۱۴۰۰

توسعه نانو پوشش‌های ورق‌های آلومینیومی بر اساس یک درخواست خارجی

 

یکی از شرکت های فناور بنا بر درخواستی که در نمایشگاه شانگهای ارائه شد، توانست پوشش‌هایی را برای کاربرد در ورق آلومینیومی توسعه دهد.

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ایسنا، دکتر لاله سید سعادت، رئیس هیئت‌مدیره یکی از شرکت های فعال  در حوزه نانو با اشاره به تولید محصولات مختلف در حوزه رنگ اپوکسی ضدخوردگی و رنگ آلکیدی ضد خوردگی، گفت: ما علاوه بر گرافن و اکسیدگرافن، اقدام به تولید پوشش و رنگ نیز کرده‌ایم و این محصولات در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. اکسیدگرافن عامل‌دار به عنوان افزودنی در رنگ‌ها هم باعث چسبندگی بهتر رنگ شده و هم به صورت دیواره‌ای مانع از ورود رطوبت به داخل رنگ می‌شود.

وی با بیان اینکه این دو ویژگی موجب بهبود خواص ضدخوردگی رنگ‌های این شرکت می‌شود، اظهار کرد: یکی از رویکردهای ما برای توسعه کسب و کار، شرکت در نمایشگاه‌های خارجی بوده است؛ از این رو با شرکت در نمایشگاه شانگهای یکی از بازدیدکنندگان یک ورق آلومینیوم حاوی نوعی لاک به ضخامت ۶ میکرون به غرفه ما آورد و درخواست توسعه لاک روی این ورق را داشت. تشخیص این لاک با لمس کردن دشوار بود، ولی ما بعد از بازگشت به ایران روی این فناوری کار کردیم و بعد از یک سال این فناوری را توسعه دادیم.

به نقل از ستاد نانو، رییس هیات مدیره این شرکت از ارائه خدمات تحقیق و توسعه به شرکت‌های داخلی خبر داد و گفت: یکی از شرکت‌های تولید کننده دستکش در شمال کشور در نمایشگاه نانو از ما برای همکاری برای توسعه دستکش‌های آنتی‌باکتریال دعوت کرد و ما بعد از تحقیق و توسعه روی فرآیند تولید این نوع دستکش‌ها در نهایت موفق به توسعه این فناوری شدیم و در حال حاضر این شرکت تولیدکننده دستکش هایی است که از نانومواد آن در شرکت ما تولید می شود.

به گفته وی رنگ های تولید شده در این شرکت دارای مقاومت به خوردگی بالایی بوده که قادر هستند عمر سازه‌ها را افزایش و هزینه نگهداری را کاهش دهند و قابلیت‌هایی مانند افزایش مقاومت به خوردگی، خاصیت ضدحریق، ضدخش، ضدجلبک و آنتی‌باکتریال بودن و افزایش مقاومت به پرتو فرابنفش از جمله ویژگی‌های این پوشش ها است.

 

پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر وارد صنایع غذایی و کشاورزی می‌شوند

 

پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر بر پایه‌ نشاسته‌ ترموپلاستیک و نانوالیاف طبیعی محصول یکی از شرکت‌های دانش بنیان است که استفاده از آن ها موجب کاهش آلایندگی محیط زیست می‌شود.

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ایسنا، در سال‌های اخیر، افزایش روزافزون استفاده از مواد پلیمری در صنایع مختلف، به‌ویژه صنایع بسته‌بندی و پزشکی در کنار مشکلات ناشی از بازیافت این مواد، به یک نگرانی جدی برای محیط زیست تبدیل شده است. به همین منظور پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر به عنوان نسل جدیدی از پلیمرها مورد توجه قرار گرفته‌اند و در این راستا یکی از شرکت‌های دانش بنیان اقدام به تولید این پلیمرها کرده است.

رزین نشاسته به عنوان زمینه‌ بسیاری از کامپوزیت‌های زیست تخریب‌پذیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال جذب رطوبت بالا و پایین بودن خواص مکانیکی، مانع از تولید انبوه این خانواده از پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر شده است. تاکنون مطالعات گسترده‌ای برای رفع این دو مشکل اساسی صورت گرفته است و در این میان، ترکیب نشاسته‌ ترموپلاستیک با پلیمرهای پایه نفتی و یا کامپوزیت‌سازی آن به عنوان دو راهکار اساسی برای رفع این نقایص مطرح هستند.

در این کار تلاش شده تا نانوکامپوزیتی بر پایه‌ نشاسته‌ ترموپلاستیک و نانوالیاف طبیعی سلولز ساخته شود تا علاوه بر رفع نقاط ضعف نشاسته‌ ترموپلاستیک، وابستگی به منابع نفتی را نیز کاهش دهد.

بهبود خواص مکانیکی نشاسته‌ ترموپلاستیک با استفاده از نانوالیاف طبیعی سلولز، افزایش پایداری حرارتی، ارتقای زیست تخریب‌پذیری و رفع مشکل جذب رطوبت نشاسته‌ ترموپلاستیک از مهم ترین دستاوردهای این پژوهش است.

نتایج این طرح در صنایعی چون بسته‌بندی و صنایع غذایی برای ساخت انواع ظروف یکبار مصرف و در صنایع کشاورزی برای تولید انواع مالچ فیلم و گلدان قابل استفاده است.

انجام طرح حاضر علاوه بر ساخت نانوکامپوزیتی کاملا زیست تخریب‌پذیر که وابستگی صنایع به منابع محدود نفتی را مرتفع خواهد کرد، نگرانی‌های دوستداران محیط زیست را از بابت بازیافت و دفع بخشی از زباله‌های شهری از بین خواهد برد.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری،خواص مکانیکی مناسب مثل استحکام بالا و مقاومت سایشی مطلوب و از همه مهم‌تر زیست تخریب‌پذیری الیاف طبیعی، آن‌ها را به عنوان جایگزین مناسبی برای الیافی مانند شیشه، کربن و یا آرامید مطرح کرده است؛ لذا کامپوزیت‌های پایه نشاسته‌ حاوی الیاف طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار هستند، زیرا به دلیل وجود شباهت در ساختار شیمیایی الیاف طبیعی و نشاسته، هنگامی که این الیاف در زمینه‌ نشاسته قرار می‌گیرد، اتصالی قوی بین این دو جزء برقرار می‌شود.

این مسأله سبب بهبودی قابل ملاحظه در خواص مکانیکی کامپوزیت خواهد شد و علاوه بر این، سادگی و تشابه فرایند این دسته از کامپوزیت‌های پایه نشاسته با پلیمرهای متداول صنعت بسته‌بندی، سبب کاهش هزینه‌ی محصول نهایی می شود.

ارسال دیدگاه