0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۲۲ دی ۱۴۰۰

آغاز تحقیقات در حوزه فولاد سبز ایران توسط ام ام ایی/ فولاد سبز، مسیر احیا مستقیم با هیدروژن

 

 به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، شرکت ام ام ایی از مجموعه های تحت پوشش ایمیدرو، تحقیقات در حوزه فولاد سبز را به عنوان نخستین شرکت صنعتی ایران آغاز کرده است.
موضوعات مرتبط با گازهای گلخانه ای و افزایش دمای زمین از چند سال پیش مطرح بوده است اما پس از توافق نامه پاریس در سال ۲۰۱۵ به طور جدی پیگیری می شود.

 

ضرورت کاهش گاز دی اکسیدکربن در صنعت فولاد جهان

مطابق با این توافق نامه افزایش دمای زمین نسبت به عصر پیش از صنعتی شدن باید زیر دو درجه سانتی گراد (ترجیحا یک و نیم درجه) حفظ شود. مفهوم ضمنی این توافق نامه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به ۸۰ تا ۹۰ درصد وضع موجود است و در صنعت فولاد به این دلیل که گاز دی اکسیدکربن عمده ترین گاز گلخانه ای است، کاهش بیش از ۸۰ درصدی انتشار این گاز مخرب در محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است.
طی سال های اخیر صنعت فولاد جهان گام هایی را برای دستیابی به فولاد سبز برداشته است و خصوصا اروپا در این موضوع پیش رو است.

 

احیا مستقیم با هیدروژن

از بین مسیرهای مختلف برای رسیدن به فولاد سبز، مسیر احیا مستقیم با هیدروژن به عنوان بهترین مسیر شناخته شده است
این گزارش می افزاید، ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی گازی، می تواند اقدامات بسیار موثری در این زمینه داشته باشد چراکه هم دانش طراحی و هم دانش بهره برداری در داخل کشور ایران نهادینه شده است.

برگزاری سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ایسنا، طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان فولا ایران، بهرام سبحانی با بیان اینکه سومین جشنواره و نمایشگاه‌ ملی فولاد ایران قرار بود در خردادماه سال جاری برگزار شود اما با عدم موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا به تعویق افتاد، اعلام کرد:

این جشنواره و نمایشگاه که با رویکرد بومی‌سازی و توسعه تکنولوژی و در راستای بهره‌برداری حداکثری از توانمندی‌های داخلی زنجیره آهن و فولاد کشور از سنگ آهن تا محصول نهایی تعریف شده است، پس از واکسیناسیون عمومی صورت گرفته و با توجه به پایداری نسبی وضعیت کنترل کرونا، با کسب مجوزهای لازم و در صورت مساعد بودن شرایط، به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی) و همچنین پخش زنده تلویزیونی از ۱۹ تا ۲۱ بهمن ماه سال جاری و مقارن با دهه مبارک فجر در محل هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران که رئیس سومین جشنواره ملی فولاد ایران نیز خواهد بود، خاطر نشان کرد: این رویداد با هدف کاهش نیاز ارزی در تامین قطعات و تجهیزات، دانش فنی و مهندسی و مواد مصرفی مورد نیاز از طریق ارائه فرصت‌های بومی سازی و ساخت داخل برگزار خواهد شد که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی در آن مشارکت دارند.

وی در رابطه با جزئیات این جشنواره و نمایشگاه‌ گفت: در سومین جشنواره فولاد علاوه بر نمایشگاه اختصاصی، پنل تخصصی و کارگاه‌های آموزشی، به میز تعمیق ساخت داخل در زنجیره فولاد با حضور مقام‌ها و مدیران صنعتی و معدنی کشور پرداخته خواهد شد.

 

 

ارسال دیدگاه