0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۲۱ اسفند ۱۴۰۰

جداسازی اجزای تشکیل‌دهنده مخلوط‌های شیمیایی با دقت و کیفیت بالا میسر شد

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛  یکی از این محصولات فناوری کروماتوگرافی است که توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی تولید شده است. این تجهیز یک روش تحلیلی است که به طور معمول برای جداسازی اجزای تشکیل دهنده یک مخلوط شیمیایی به‌کار می‌رود.

ستون‌های شیشه‌ای کروماتوگرافی با استفاده از دانش داخلی ساخته شده‌اند. این محصول یک روش تحلیلی است که به طور معمول برای جداسازی اجزای تشکیل دهنده یک مخلوط شیمیایی کاربرد دارد.

در نتیجه با روش کروماتوگرافی، به خوبی می‌توان اجزای تشکیل دهنده مخلوط‌ها را تحلیل و بررسی کرد. روش‌های مختلفی در کروماتوگرافی وجود دارند که عبارتند از «کروماتوگرافی مایع»، «کروماتوگرافی گازی»،‌ «کروماتوگرافی تبادل یونی» و «کروماتوگرافی میل ترکیبی» که همه این روش‌ها اساس یکسانی دارند.

کافی است تا چند قطره از مخلوط را در پایین ورقه‌ شیشه ‌ای کروماتوگرافی بریزیم. این ورقه شیشه ‌ای با لایه‌ نازکی از سیلیکا اندود شده است.

انتهای این ورقه را در ظرفی قرار می ‌دهیم که حاوی حلال آلی مناسبی باشد. به کمک نیروی مویینگی، ماده حلال در روی ورقه‌ای شیشه‌ای به سمت بالا حرکت می‌کند و اجزای مخلوط حاصل به هنگام حرکت به سمت بالا، در ۳ نقطه از یکدیگر جدا می‌شوند.

همچنین از یک ستون شیشه‌ای استفاده شده است که از پایین به یک شیر متصل است. این ستون را با سیلیکاژل و حلال آلی پر می‌کنیم.

در مرحله بعد، مخلوط حاصل از واکنش را به آرامی از بالا اضافه و شیر پایین را باز می‌کنیم تا مخلوط در ستون حرکت کند. در نهایت، مخلوط حاصل با سه نوار رنگی جدا می‌شود که می‌توان هر کدام را جداگانه جمع ‌آوری کرد.

کروماتوگرافی تولید شده در داخل ایران یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد و از همان کیفیت برای استفاده در آزمایشگاه برخوردار است.

 

نخستین دستگاه XRF ایرانی در بندرعباس رونمایی شد

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از معدن نیوز –نخستین دستگاه XRF یا تری دی فن که توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی و با حمایت فولاد هرمزگان ساخته شده است در دومین همایش بین المللی فولاد و ریخته گری مداوم در بندرعباس رونمایی شد.

عطاالله معروفخانی عنوان کرد:این دستگاه برای  آنالیز آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بومی‌سازی شده و با مهندسی معکوس تولید شده است.

وی ادامه داد: هفته گذشته نیز در سازمان انرژی اتمی آزمایش و تایید شد که در شرکت فولاد هرمزگان مورد استفاده قرار می‌گیرد و از هفته آینده تولید انبوه آن انجام می ‌شود.

 

ارسال دیدگاه