0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۲۱ آذر ۱۴۰۰

افزایش ظرفیت گندله‌سازی به ۷.۵ میلیون تن در فولاد سنگان

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل ازپایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، علی امرایی در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی (ایران‌ متافو) اظهار داشت: شرکت فولاد سنگان یکی از زیرمجموعه‌های فولاد مبارکه محسوب می‌شود و وظیفه تامین بخش اعظم مواد اولیه این شرکت را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه فولاد سنگان در شمال شرق کشور احداث شده و منجر به توسعه اقتصادی و زیرساختی در این منطقه شده است، افزود: سال گذشته این شرکت به تولید سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندله دست یافت که در هشت ماهه نخست امسال با تولید همین ظرفیت برنامه در نظر گرفته شده محقق شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان با اشاره به ثبت ۱۰ درصد رکورد روزانه بیش از ظرفیت اسمی در این شرکت خاطرنشان کرد: ثبت رکورد ماهیانه بیش از ۴۷۰ هزار تن در سال گذشته به ثبت رسید؛ البته محدودیت گاز یکی از موانع تولید در فولاد سنگان است، به گونه‌ای که ۲۷ روز طی هشت ماه گذشته بر روند تولید این شرکت موثر بوده و اگر محدودیت گاز رفع شود، بیش از ظرفیت اسمی که بالغ بر پنج هزار تن است، تولید خواهیم داشت.

امرایی با اشاره به هزار و ۸۵۰ نفر اشتغال مستقیم در فولاد سنگان اذعان کرد: جانمایی این شرکت در منطقه مرزی شرق کشور باعث اشتغال‌زایی بیش از هزار نفر در سال گذشته شده که یکی از مزایای فولاد سنگان در شرق کشور است و با همکاری شرکت فولاد مبارکه سهم مهمی در چهار بانده کردن پروژه ملی جاده تربت حیدریه به خواف در حال اجرا است.

وی ضمن اشاره به پیشتازی این شرکت در مسئولیت‌های اجتماعی تصریح کرد: با همراهی شرکت فولاد مبارکه هفت مدرسه در این منطقه احداث شده و طی تفاهم‌نامه‌ای با سازمان نوسازی مدارس منطقه، هفت مدرسه دیگر در دست ساخت است.

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان به طرح مطالعه آبادانی و پیشرفت شهرستان خواف اشاره کرد و گفت: این طرح با توسعه کارآفرینی، اشتغال و حمایت از مشاغل خانگی و کوچک برکاتی برای منطقه داشته است.

امرایی با تاکید بر برنامه‌های توسعه‌ای فولاد سنگان اذعان کرد: ماموریت فولاد سنگان، تامین مواد اولیه معدنی شرکت فولاد مبارکه است و برنامه‌های توسعه‌ای شرکت اعم از افزایش ظرفیت گندله‌سازی به ۷.۵ میلیون تن و توسعه کارخانه کنسانتره و توسعه پساب است که در آینده نزدیک اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی با بیان اینکه فولاد سنگان کم‌صرف‌ترین واحد تولید کنسانتره در مصرف آب کشور است، ابراز کرد: ۸۰ درصد آب مورد استفاده در فولاد سنگان از طریق بازچرخانی به چرخه تولید بر می‌گردد و در نظر داریم ۲۰ درصد باقی‌مانده از طریق پساب تامین شود.

بر اساس گزارشی از ایراسین، مدیرعامل شرکت فولاد سنگان در پایان اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه علاوه بر پیشتازی در صنعت فولاد کشور، در تحقق زیرساخت‌های تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نقش بی‌بدیلی دارد؛ در همین راستا، زیرساخت شبکه ریلی اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که بیش از ۱۷ هزار تن مواد اولیه فولاد به صورت روزانه در شرکت فولاد سنگان تولید می‌شود که عملا ۹ هزار تن آن از طریق شبکه ریلی منتقل می‌شود و شرکت فولاد مبارکه پیگیر مشارکت در طرح‌های مطالعاتی دو خطه‌سازی شبکه ریلی شمال به جنوب کشور است.

 

بازدید اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از مجتمع صنعتی چادرملو

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل ازماین نیوز، در این بازدید مهندس تقی زاده مدیر عامل چادرملو با ارائه گزارشی از فعالیت‌های تولید و فروش این شرکت در سال گذشته گفت: با عملکرد خوب شرکت در سال گذشته، بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد تومان سود حاصل شد. وی با اشاره به طرح های در دست اقدام چادرملو در جهت توسعه فعالیت‌های این شرکت افزود: چادرملو در نظر دارد ده ها پروژه در جهت توسعه و تکمیل زنجیره فولاد و صنایع مرتبط، با برآورد اولیه بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان در استان یزد اجرا نماید که خوشبختانه مراحل اولیه بخشی از این طرح ها عملیاتی شده است.

وی افزود: ما با اعتقاد بر نقش موثر صنایع و معادن کشور در رشد و توسعه پایدار، بر این باوریم که با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ معدنی و صنعتی می توان توسعه فراگیر را در کشور تعمیم داد و باری از روی دوش دولت برداشت.

مهندس تقی زاده با تصریح بر اینکه آینده اقتصاد ایران در کویر مرکزی ایران رقم می‌خورد گفت: چادرملو با در اختیار داشتن مدرنترین دستگاه های حفاری عمیق آماده همکاری و مشارکت در امر اکتشاف در هر نقطه از کشور می باشد.

مدیر عامل چادرملو به اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پیشنهاد کرد در بررسی قانون بودجه تدبیری اتخاذ کنند تا درصدی از مالیات واحدهای صنعتی بطور مستقیم صرف اجرای طرح های عمرانی و ضروری استان های محل فعالیتشان شود.

 

حل مشکل کمبود ورق فولاد در کشور

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ماین نیوز، سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت، در یادواره هفتصد و پنجاه شهید اصناف و فعالین اقتصادی استان همدان مطرح کرد: در مورد ورق فولاد اقداماتی انجام شد؛ چرا که در کشور هشت میلیون تن تولید در این زمینه داریم اما میزان مصرف ما بالغ بر ۱۰ میلیون تن است. وی ادامه داد: از سویی، ورق داخلی ارزانتر از ورق خارجی است بدین ترتیب، روش عرضه تلفیقی را در بورس ابداع کردیم. فاطمی امین تصریح کرد: با اجرای این روش، هفته گذشته یک شرکت فولادی ۳۰۰ هزار تن فولاد عرضه کرد که این اقدام باعث شد که قیمت ورق فولاد از ۲۱ هزار تومان به ۱۹ هزار تومان کاهش پیدا کند و سهمیه بندی هم از بین رفت.

وی با تاکید بر اینکه روش عرضه تلفیقی باعث از بین رفتن سهمیه بندی، دو قیمتی شدن، کمبود، فساد و رانت و تزریق مناسب محصول به بازار می‌شود، گفت: در زمینه فولاد دو میلیون تن ظرفیت تولید ورق وجود دارد و برخی از کارخانه‌ها به دلایلی بی استفاده مانده، ماشین آلاتشان فرسوده است و یا توان تولیدی ندارند که با حمایت شرکت‌های فولادی می‌توانند به کار بازگردند.

 

تعطیلی نیمی از معادن خراسان رضوی

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل ازماین نیوز، یعقوبعلی نظری در مراسم گرامی داشت روز ملی صنعت و معدن در مشهد بیان کرد: عزم خود را در استان جزم کرده‌ایم که در ابتدا فعالیت چهار هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی فعال حفظ شود و اجازه تعطیلی به واحدهای تولیدی فعال داده نشود، دوم اینکه واحدهای تولیدی راکد در صورتی داشتن توجیه اقتصادی، احیا و در غیر این صورت حذف شوند، سوم نیز ظرفیت موجود تولید در واحدهای فعال ارتقا یابد.

وی افزود: اقتصاد ایران باید در سال ۱۴۰۱ به میزان هشت درصد رشد کند که سهم این استان ۷.۲ درصد است، برای تحقق این مهم برنامه‌ریزی لازم انجام شده که باید برای افزایش بهره‌وری و تحقق این امر، ۱۸۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید در استان انجام شود.

وی از تولیدکنندگان و صنعت‌گران استان خواست در شرایط کنونی نسبت به ایجاد نیروگاه برق، بازچرخانی آب و استفاده از پساب برای تولید اقدام کرده و فرآیند تولید و مصرف را در این زمینه کامل کنند.

 

طراحی و تولید گرید HX220YD موردنیاز صنایع خودروسازی در فولاد مبارکه

 

علیرضا مولوی‌زاده مدیر متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد از طراحی و تولید گرید HX220YD خبر داد و اظهار کرد: طراحی و تولید محصولات جدید از اهداف استراتژیک فولاد مبارکه است.
وی با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف، ازجمله صنایع خودروسازی با تعامل گسترده با مشتریان و نواحی تولید و پشتیبانی، طراحی محصولات جدید محقق می‌شوند، افزود: گرید HX220YD از گریدهای شکل‌پذیر و مستحکم محسوب می‌شود که براساس استاندارد EN10346 و نیاز خودروسازان طراحی و تولید شده است.
مدیر متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولاد مبارکه گفت: با توجه به تولید موفقیت‌آمیز این محصول و دریافت ویژگی‌های مورد انتظار مشتریان امکان جذب سفارش‌های دیگر مشتریان با این گرید وجود دارد که لازم است از همکاری واحدهای متالورژی و روش‌های تولید، فولادسازی، نوردگرم، نورد سرد، شرکت ورق‌خودرو و همچنین واحدهای برنامه‌ریزی، فروش، کنترل کیفی، آزمایشگاه و سایر واحدهای پشتیبان و نیز حمایت‌های معاون بهره‌برداری قدردانی کنیم.

 

گرید موردنیاز برای تولید مخزن سوخت خودرو مقاوم به خوردگی

علیرضا ناصری کارشناس طراح گرید HX220YD نیز در خصوص طراحی این گرید خاطرنشان کرد: شرکت ایران‌خودرو به دنبال طراحی و تولید خودروی جدید «تارا»، نیاز خود در مجموعه مخزن سوخت را براساس استاندارد و گرید فوق درخواست کرد.

وی ادامه داد: با بررسی استاندارد فوق و طراحی آنالیز مناسب، پارامترهای نورد گرم، اسیدشویی و درصد کاهش ضخامت مناسب در تاندم‌میل، محصول فول‌هارد گرید فوق با ابعاد ۰٫۹*۹۰۰ میلی‌متر طراحی و تولید شد و پس از آن، با ارائه طراحی پارامترهای مناسب در شرکت ورق‌خودرو چهارمحال و بختیاری ازجمله میزان پوشش و دمای آنیل مناسب، در این شرکت کلاف گالوانیزه HX220YD با پوشش ۱۴۰ گرم بر مترمربع تولید گردید.

کارشناس متالورژی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: ازآنجاکه محصولات تولیدی با این گرید شکل‌پذیری بالایی دارند، باید کلاف تولیدی خواص مکانیکی مناسبی داشته باشد تا علاوه بر استحکام مناسب، در حین کشش نیز دچار پارگی نگردد؛ علاوه بر این، با توجه به نیاز به مقاومت خوردگی، نیاز است پوشش‌دهی گالوانیزه صورت گیرد تا مقاومت به خوردگی مخزن سوخت خودرو تأمین شود.

وی اذعان داشت: کلاف تولیدی از نظر آزمایش‌های خواص مکانیکی مورد بررسی و با استاندارد EN10346 مورد ارزیابی و تطابق قرار گرفت و استحکام تسلیم ۲۲۰-۲۸۰ مگاپاسکال، استحکام نهایی ۳۴۰-۴۲۰ مگاپاسکال و انعطاف‌پذیری حداقل ۳۲ درصد، مقدار R یا ضریب ناهمسان‌گردی حداقل ۱٫۵ و مقدار ضریب کار سختی یا پارامتر n حداقل ۰٫۱۷ است؛ علاوه بر این، محصول موردنظر در برابر ارتعاش و خوردگی نیز مقاوم است.

 

تامین نیاز دو شرکت خودروسازی کشور

بابک شهریاری رئیس تروپروسس شرکت فولاد مبارکه نیز در این خصوص تأکید کرد: این گرید High Strength –IF است و پس از انجام آزمایش‌های آزمایشگاهی در فولاد مبارکه، در کارخانه مشتری نیز مورد آزمایش عملیاتی قرار گرفت و تأییدیه لازم را اخذ کرد.

وی افزود: در حال حاضر شرکت ایران‌خودرو تا پایان سال جاری، تولید ۲۰ هزار خودرو «تارا» را در برنامه تولید خود قرار داده که در مرحله نخست برای باک (مخزن سوخت خودرو) از این محصول استفاده خواهد کرد و در مرحله بعدی نیز با توجه به خواص مناسب گرید تولیدشده، بررسی امکان جایگزینی در برخی قطعات دیگر خودرو با این گرید در دستور کار قرار خواهد گرفت؛ این گرید علاوه بر کاربرد برای شرکت ایران‌خودرو مورد تقاضای شرکت سایپا نیز هست.

 

تولید محصول باکیفیت رسالت مدیران فولادی

غلامرضا سلیمی مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد به تشریح ابعاد مختلف تولید گرید فولادی جدید در این شرکت پرداخت و اظهار کرد: گرید HX220YD یکی از گریدهای جدید بوده که در شرکت فولاد مبارکه با همکاری واحدهای مختلف به تولید رسیده است؛ این گرید بیشتر در تولید برخی از قطعات نظیر باک خودروهای سواری در شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز استفاده می‌شود.

وی افزود: در تولید گریدهای خاص، فرایند تولید ورق‌ها دستخوش تغییراتی می‌شوند؛مثلا در ابتدا حتما باید اضافه کردن برخی از مواد افزودنی یا قراضه در نظر گرفته شود. همچنین کنترل میزان کک، گوگرد و فسفر نیز بسیار در تولید این محصول مهم است. در فرایند متالورژی ثانویه نیز برخی از پارامترها مانند تمیزتر بودن پاتیل باید در نظر گرفته شود. فعال بودن سیستم دمش نیز یکی دیگر از پارامترهای مهم در این زمینه است. از طرف دیگر در تولید چنین گریدهایی سرعت ریخته‌گری، نازل‌های ریخته‌گری و انتخاب ماشین ریخته‌گری نیز بسیار مهم است، چراکه قابلیت‌های ماشین‌های ریخته‌گری نیز متفاوت است.

سلیمی در پایان خاطرنشان کرد: محاسبات فروآلیاژها نیز اهمیت زیادی دارد. این محاسبات توسط کارشناسان ما انجام می‌شود و در نهایت نقش تعیین‌کننده‌ای در رسیدن ما به محصول دارد. با رعایت دقیق همه این موارد می‌توانیم یک محصول با کیفیت تولید کنیم.

 

شکل‌پذیری بالا و مقاومت خوردگی

علی حاجیان‌نژاد مدیر ناحیه نورد گرم شرکت فولاد مبارکه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد اظهار کرد: در راستای تأمین ورق موردنیاز برای باک بنزین خودرو (خودروی تارا) با توجه به نیاز این قطعه به ورق فولادی با خاصیت شکل‌پذیری بالا و مقاومت بالا در برابر خوردگی، نوعی از ورق فولادی با گرید تجاری HX220YD در دستور کار تولید شرکت فولاد مبارکه قرار گرفت.

وی افزود: در واحد نورد گرم، به‌منظور ایجاد امکان تولید این نوع ورق به‌صورت پایدار (بدون ریسک توقف) و با کیفیت مطلوب مورد انتظار مشتری، بررسی‌های لازم برای تولید این گرید صورت گرفت و با اعمال تنظیمات فنی لازم در قسمت‌های مختلف خط نورد گرم، کلاف با ابعاد۹۲۵ ۴X تولید گردید.

مدیر ناحیه نورد گرم شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: با توجه به تولید موفق این محصول جدید با کیفیت مطلوب و دست‌یابی به خواص موردنظر مشتری، این گرید در زمره تولیدات فولاد مبارکه قرار گرفت و امکان اخذ سفارش‌های آتی و تأمین نیاز مشتریان مربوطه ایجاد گردید.

 

تولید مخزن باک بنزین خودرو با استفاده از گرید جدید

بهزاد بهادرانی مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد به بیان برخی از ویژگی‌های این محصول جدید و پرکاربرد پرداخت و گفت: یکی از استراتژی‌های مهم شرکت فولاد مبارکه تولید گریدهای جدید موردنیاز تولیدکنندگان داخلی است که در راستای تحقق این هدف استراتژیک، گرید HX220YD در ناحیه نورد سرد به‌صورت کلاف خام تولید گردید.

مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه افزود: این گرید عمدتا در صنایع خودروسازی استفاده‌شده که ادامه فرایند تولید آن نیز در شرکت ورق خودرو انجام می‌شود. خاصیت این گرید این است که ضمن داشتن شکل‌پذیری مناسب استحکام بالایی نیز دارد.

بهادرانی با بیان اینکه این ورق در ناحیه نورد سرد با ضخامت ۰٫۹ و عرض ۹۰۰ میلی‌متر تولید شده است، خاطرنشان کرد: بعد از نورد پنج‌قفسه‌ای نیز با توجه به اینکه این ورق برای تولید مخزن باک بنزین خودرو استفاده شده و باید پوشش‌دار شود، برای ادامه فرایند تولید و تکمیل سیکل تولید، به شرکت ورق‌خودرو ارسال خواهد شد.

 

کاربرد HX220YD در قطعات با شکل‌پذیری بالا و استحکام مناسب

حمید شجاعی مدیرعامل شرکت ورق‌خودرو چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: شرکت ورق‌خودرو تولید این محصول را با طراحی پارامترهای کوره آنیلینگ و سایر تجهیزات اثرگذار بر خواص مکانیکی محصول انجام داده و کنترل کیفیت این محصول را نیز منطبق با استانداردهای IATF16949 و ISO9001 برای صنایع خودرو برنامه‌ریزی و محقق کرده است.

وی خاطرنشان کرد: این ورق از خانواده فولادهای استحکام بالا با میزان کربن خیلی کم (IF) است که استحکام تسلیم آن در بازه MPa 280-220 و استحکام کششی آن در بازه MPa 420-340 قرار می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت ورق‌خودرو چهارمحال و بختیاری اذعان داشت: از فولادهای با استحکام بالا و با میزان کربن بسیار کم در تولید قطعاتی استفاده می‌شود که نیاز به کشش‌پذیری و استحکام مناسب دارند.
وی تصریح کرد: خواص مکانیکی محصول تولیدی مطابق با الزامات استاندارد EN10346 بوده و در حال حاضر این ورق در جرم پوشش‌های ۲۷۵-۱۰۰ گرم بر مترمربع و کیفیت‌های سطحی MA و MB قابل‌تولید و ارسال به مشتریان است.
شجاعی عنوان داشت: شرکت ورق‌خودرو چهارمحال و بختیاری تنها تولیدکننده ورق گالوانیزه ویژه صنعت خودروسازی کشور است که توانسته با الگوبرداری و رعایت جدیدترین الزامات در صنعت خودروسازی در سطح بین‌المللی به مجموعه‌ای پیشرو و سرآمد مبدل گردد.

 

اکتشاف با روش های نوین در ۳۲ هزار کیلومتر مربع توسط شرکت آلومینای ایران/ مطالعات و پی جویی در ۲۲ محدوده امید بخش کانی زایی

 

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران اعلام کرد: طرح های اکتشافی این شرکت با انتخاب پیمانکاران جدید و تامین ۲ دستگاه حفاری پیشرفته و تمام هیدرولیک (مدل GEO900) شتاب می گیرد.
به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، تورج زارع با بیان این مطلب گفت: شرکت آلومینای ایران با توسعه زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری، انجام مطالعات اکتشافی به روش های نوین سنجش از دور( RS) را از ابتدای امسال به مساحت حدود ۳۲ هزار کیلومتر مربع در استان های اصفهان و خراسان رضوی آغاز کرده که تا پایان امسال نهایی می شود.
وی ادامه داد: اقدام دیگر، انجام مطالعات جامع و جمع آوری اطلاعات در زمینه پتانسیل‌ها و اندیس‌های بوکسیتی موجود در ایران و کشورهای هم جوار است.

 

پتانسیل بوکسیت در ۲۹ استان

به گفته زارع، این مطالعات نشان داد که بوکسیت حداقل در ۲۹ استان وجود دارد و برخی همسایگان از جمله تاجیکستان، عراق، ترکیه، پاکستان و افغانستان نیز ذخایر مناسبی از بوکسیت را در اختیار دارند.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به اقدامات دیگر انجام شده این شرکت طی امسال گفت: گردآوری و ایجاد آرشیو کامل و جامع از کل نقشه های زمین شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک، دورسنجی، توپوگرافی و غیره از سراسر ایران برای انجام طرح اکتشاف سراسری بوکسیت در ایران، از جمله این اقدامات است.
وی افزود: ایجاد پایگاه داده های اکتشافی شرکت آلومینا طبق استانداردهای ایمیدرو و تهیه نقشه راه به منظور انجام اکتشافات بوکسیت در زمینه کانی سازی بوکسیتی، سن ها، دوران ها و سازندهای مرتبط برای بررسی وجود احتمالی بوکسیت در بین سازندهای اکتشاف نشده، از دیگر اقدامات انجام شده است.

 

اکتشاف ۲۲ محدوده امیدبخش کانه زایی

زارع با اشاره به اکتشاف ۲۲ محدوده امیدبخش کانه زایی توسط شرکت آلومینای ایران گفت: این شرکت در مطالعات و پی جویی های خود در پهنه اکتشافی استان سمنان، ۱۶ محدوده امیدبخش بوکسیتی و ۶ محدوده کانه‌زایی غیر بوکسیتی شامل سرب و روی، مس مانتو و آهن اسکارنی، اکتشاف کرده است.
وی ادامه داد: کشف محدوده های بوکسیتی با کمیت و کیفیت مناسب در استان یزد، توسط تیم اکتشاف این شرکت انجام شد و دریافت پروانه های اکتشافی برای محدوده های مذکور در حال انجام است.

 

برگزاری ۳ مناقصه حفاری اکتشافی

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به برگزاری ۳ مناقصه حفاری مغزه گیری در سال جاری، تصریح کرد: این مناقصه ها برای حفر ۱۴ هزار متر گمانه اکتشافی در معادن بوکسیت استان های کرمان، یزد و سمنان برگزار شد.
وی افزود: پروژه تجهیز و قفسه بندی ۲ باب انبار احداث شده، برای نگهداری مغزه های حفاری با گنجایش حدود ۶۰ هزار متر مغزه، به عنوان یکی دیگر برنامه های این شرکت در حال اتمام است.

 

بازدید وزیر صمت از کارخانه تولید سیلیکون متال فرتاک

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل ازشاتا طرح شرکت فرتاک در زمینه تولید سیلیکون متال با ظرفیت ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن در سال واقع در شهرستان بروجرد در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد با تکنولوژی آلمانی (شرکت دیماگ آلمان-سوژو چین) و شرکت‌های ایرانی در حال فعالیت می باشد. با تکمیل و راه‌اندازی طرح زمینه اشتغال ۲۵۰ نفر فراهم خواهد شد. حجم سرمایه گذاری طرح ۶۱۰۰ میلیارد ریال می‌باشد. محصولات این طرح کاربرد زیادی در صنایع متالوژی و الکترونیک دارد ولی در این مقطع گرید تولیدی جهت اکسیژن زدایی در واحدهای تولید آلومینیوم به کار می رود. با اجرای طرح های توسعه ای در آینده قابلیت تبدیل به شرکت شهرک صنعتی سیلیکون و نانوفناوری را دارد. گفتنی است وزیر صمت در جریان یازدهمین سفر استانی دولت به مقصد استان لرستان، به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در شهرستان بروجرد حضور یافته است.

ارسال دیدگاه