0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

عصر مواد در نظر دارد با جمع آوری و گلچین مهم ترین و جالب توجه ترین اخبار و رویدادهای صنعت، معدن و حوزه های فعالیت مهندسان مواد و متالورژی، مکانیک، معدن، شیمی و نانو، آن ها را در قالب یک بسته خبری ویژه به صورت روزانه تقدیم مخاطبان و کاربران محترم نماید.


 

نشست همکاری‌ های مشترک صنعت و دانشگاه در مجتمع صنعتی چادرملو

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، در این نشست ناصر تقی‌ زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با ارائه گزارشی از موفقیت‌ های سال گذشته این شرکت در زمینه تولید، افزایش بهره‌ وری، کاهش هزینه‌ ها و مصرف انرژی و اجرای ضوابط زیست‌ محیطی و تدابیر کاهش دهند آسیب‌ های ناشی از کرونا، مهم‌ ترین استراتژی‌ های چادرملو را که مرتبط با توان و قابلیت‌ های دانشگاهیان و مراکز علمی و تحقیقاتی و شرکت‌ های دانش‌ بنیان است، هوشمندسازی فرایند اکتشاف، استخراج و تولید جهت ارتقای بهره‌ وری، کاهش مصرف انرژی و داخلی‌ سازی قطعات صنعتی و ماشین‌ آلات عنوان کرد و اظهار داشت: در حال ورود به اکتشاف در معادن عمیق هستیم و قطعا در این راه نیازمند بهره‌ گیری از فناوری‌ ها و نوآوری‌ های به روز هستیم. لذا این همکاری دانشگاه با صنعت، گام عملی و بزرگی است برای نزدیک کردن نگرش‌ های آکادمیک و خلاق با نگرش‌ های صنعتی و تولیدی که می‌تواند تحولات عظیمی را در بستر مراکز علمی و تولیدی کشور به ارمغان آورد.

مدیرعامل چادرملو تاکید کرد: درب‌ های این شرکت به روی تمامی محققان، نوآوران و متخصصان فنی و تخصصی باز است و از هر گونه پیشنهادهای عملی و اثربخش در تحقق اهداف استقبال می‌کنیم.

تقی‌زاده دو اولویت دیگر این شرکت را که در دستور کار قرار گرفته است، ساخت سلول‌ های خورشیدی و ممبران‌ های آب‌ شیرین‌ کن عنوان کرد و افزود: آماده هر گونه سرمایه‌ گذاری در این زمینه هستیم.

معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز با اعلام اینکه در برنامه راهبری دانشگاه، به دنبال حل مشکلات بخش‌ های تولید و صنعت و مهارت‌ افزایی هستیم اظهار امیدواری کرد: دستاورد این بازدید ارائه طرح‌ ها و برنامه‌ های کاربردی و عملیاتی برای تداوم همکاری عملی و تنگاتنگ صنعت و دانشگاه باشیم.

بهجتی، رئیس دانشگاه اردکان نیز با ابراز تمایل برای تطبیق گرایش‌ های تحصیلی این دانشگاه با نیازهای صنعت اظهار داشت: خوشبختانه دیوارهای بی‌ اعتمادی مابین صنعت و دانشگاه برداشته شده و تلاش داریم با بهره‌ گیری از ظرفیت و توان علمی و دانشجویان در خدمت رفع نیازهای صنعت باشیم.


 

افزایش قیمت روزانه ضایعات سفاله آلومینیوم نرم

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین، همان‌ طور که در نمودار ۱ آمده است، ضایعات سفاله آلومینیوم نرم بیشترین افزایش قیمت را در یک روز تجربه کرد؛ به این ترتیب که قیمت این نوع ضایعات پنج‌ شنبه ۲۰ خرداد ماه، با رشد ۴٫۸ درصدی نسبت به روز گذشته، از ۲۴ هزار و ۴۶۰ تومان به ازای هر کیلوگرم به ۲۵ هزار و ۶۳۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید.

ضایعات قوطی رانی در روز پنج‌ شنبه ۲۰ خرداد ماه، دومین ضایعاتی است که در یک روز اخیر افزایش قیمت را تجربه کرد؛ به طوری که قیمت این نوع ضایعات، با رشد ۰٫۷ درصدی  نسبت به روز گذشته، از ۲۹ هزار و ۱۲۰ تومان به ازای هر کیلوگرم به ۲۹ هزار و ۳۱۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید.

ضایعات آلومینیوم ظرفی در روز ۲۰ خرداد ماه، ۰٫۴ درصد افزایش قیمت را نسبت به روز قبل که قیمت آن ۴۶ هزار و ۱۱۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود تجربه کرد و به ۴۶ هزار و ۲۹۰ تومان رسید و در رده سوم افزایش قیمت روزانه قرار گرفت.

کاهش قیمت برخی ضایعات طی یک روز

طبق نمودار ۱، ضایعات رادیات آلومینیوم در روز ۲۰ خرداد ماه سال جاری، بیشترین افت قیمت را نسبت به سایر ضایعات آلومینیومی طی یک روز اخیر تجربه کرد. به این ترتیب که قیمت آن پنج‌ شنبه ۲۰ خرداد ماه، نسبت به روز گذشته ۰٫۶ درصد افت داشت و ۳۴ هزار و ۸۹۰ تومان به ازای هر کیلوگرم به ۳۴ هزار و ۶۷۰ تومان به ازای هر کیلوگرم کاهش یافت.

ضایعات سرسیلندر نیز در روز ۲۰ خرداد ماه، با قیمت ۴۵ هزار ۷۰ تومان به ازای هر کیلوگرم، افت ۰٫۶ درصدی را نسبت به روز گذشته که قیمت آن ۴۵ هزار و ۳۴۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود، تجربه کرد.

سفاله آلومینیوم خشک ظرفی در روز ۲۰ خرداد ماه، ۰٫۶ درصد افزایش قیمت را نسبت به روز قبل که قیمت آن ۲۸ هزار و ۹۱۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود تجربه کرد و به ۲۸ هزار و ۷۴۰ تومان رسید و در رده سوم کاهش قیمت روزانه قرار گرفت.

افزایش قیمت برخی ضایعات طی یک هفته اخیر

طبق نمودار ۲، در روز پنج‌ شنبه ۲۰ خرداد ماه، قیمت رادیات آلومینیوم نسبت به هفته گذشته ۱۳ خرداد ماه، ۱٫۳ درصد رشد قیمت داشته و از ۳۴ هزار و ۲۳۰ تومان به ازای هر کیلوگرم به ۳۴ هزار و ۶۷۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است.

همچنین ضایعات آلومینیوم خشک در روز ۲۰ خرداد ماه، رشد قیمت ۰٫۸ درصدی را نسبت به هفته گذشته ۱۳ خرداد ماه تجربه کرد و از ۳۵ هزار و ۷۶۰ تومان به ازای هر کیلوگرم به ۳۶ هزار و ۴۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید و رده دوم افزایش قیمت هفتگی را به خود اختصاص داد.

ضایعات سفاله آلومینیوم نرم نیز با قیمت ۲۵ هزار و ۶۳۰ تومان به ازای هر کیلوگرم، رشد ۰٫۶ درصدی را نسبت به هفته قبل که قیمت آن ۲۵ هزار و ۴۷۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود، تجربه کرد و در رده سوم افزایش قیمت هفتگی قرار گرفت.

کاهش قیمت برخی ضایعات طی یک هفته اخیر

طبق نمودار ۲، در روز پنج‌ شنبه ۲۰ خرداد ماه، قیمت ضایعات سفاله آلومینیوم خشک نسبت به هفته گذشته ۱۳ خرداد ماه، ۴٫۷ درصد افت قیمت داشته و از ۳۰ هزار و ۱۷ تومان به ازای هر کیلوگرم به ۲۸ هزار و ۷۴۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است.

همچنین ضایعات رینگ آلومینیومی در روز ۲۰ خرداد ماه، افت قیمت ۰٫۸ درصدی را نسبت به هفته گذشته ۱۳ خرداد ماه تجربه کرد و از ۴۸ هزار و ۲۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم به ۴۷ هزار و ۸۸۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید و رده دوم کاهش قیمت هفتگی را به خود اختصاص داد.

ضایعات آلومینیوم نرم نیز با قیمت ۴۳ هزار و ۴۴۰ تومان به ازای هر کیلوگرم، افت ۰٫۷ درصدی را نسبت به هفته قبل که قیمت آن ۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود، تجربه کرد و در رده سوم افزایش قیمت هفتگی قرار گرفت.


 

رشد ۲۲۶ درصدی درآمد گل‌ گهر طی دو ماه نخست امسال

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین، شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر در ادامه رکوردشکنی‌ های سال جاری خود در اردیبهشت ماه نیز توانست به رکوردهای جالب توجهی دست یابد و افزایش تولید را هم در تولید کنسانتره و هم در گندله تجربه کند. برخی از رکوردشکنی‌ های گل‌ گهر در اردیبهشت ماه سال جاری عبارت هستند از: خطوط ۵، ۶، ۷ کنسانتره که تولید ماهانه آن ۶۴۴ هزار و ۴۲۹ تن بوده و رکورد قبلی ۶۴۳ هزار و ۸۹۸ تن مربوط به فروردین ماه ۱۴۰۰ است؛ هماتیت که تولید ماهانه آن، به ۸۸ هزار و سه تن می‌ رسد و رکورد قبلی آن ۸۴ هزار و ۳۸۲ تن مربوط به فروردین ماه ۱۴۰۰ بود؛ گندله‌سازی ۲ که تولید ماهانه آن ۵۴۳ هزار و ۳۹۳ تن ارزیابی شد و رکورد قبل آن ۵۴۲ هزار و ۵۰۱ تن مربوط به فروردین ماه ۱۴۰۰ بوده است؛ رکورد روز کارخانه غبار که چهار هزار و ۶۲۲ تن در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه بود؛ رکورد روزانه تولید هماتیت نیز سه هزار و ۸۶۰ تن در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه بوده است. به این ترتیب، گل‌ گهر با توجه به رسیدن آب خلیج فارس به واحدهای تولیدی و نیز شرکت‌ های زیرمجموعه، سریع‌ تر راه افزایش تولید و اجرای طرح‌ های توسعه‌ ای خود به در چارچوب تفاهم‌ نامه پنج میلیارد یورویی با وزارت صنعت، معدن و تجارت را خواهد پیمود.

رشد ۲۷ درصد تولید کنسانتره در گل‌ گهر

نمودار ۱ نشان می‌ دهد شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر در دو ماه نخست سال ۱۴۰۰ توانست دو میلیون و ۱۲۸ هزار و ۶۶۸ تن گندله تولید کند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش را نشان می‌ دهد. این شرکت در دو ماه نخست سال قبل توانسته بود دو میلیون و ۲۵ هزار و ۹۵ تن گندله تولید کند.

گل‌ گهر طی دو ماه نخست سال جاری سه میلیون و ۱۹ هزار و ۱۳۱ تن کنسانتره تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال پیش، ۲۷ درصد رشد یافته است. این شرکت در دو ماه نخست سال ۱۳۹۹، دو میلیون و ۳۶۶ هزار و ۸۴۴ تن کنسانتره تولید کرده بود.

«کگل» در دو ماه نخست امسال موفق شد ۱۹ هزار و ۱۰۳ تن گندله ریزدانه تولید کند. این شرکت در دو ماه نخست سال ۱۳۹۹، ۲۱ هزار و ۲۷ تن گندله ریزدانه تولید کرده بود.

مجموع تولید شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر در دو ماه نخست سال ۱۴۰۰ به پنج میلیون و ۱۶۶ هزار و ۹۰۲ تن رسید که این میزان در هم‌ سنجی با مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد رشد را نشان می‌دهد. این شرکت در دو ماه نخست سال ۱۳۹۹ موفق به تولید چهار میلیون و ۱۳۵ هزار و ۳۱۶ تن محصول شده بود.

فروش گل‌ گهر ۹ درصد رشد یافت

همان‌ طور که در نمودار ۲ مشخص است، شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر در دو ماه نخست سال ۱۴۰۰ توانست دو میلیون و ۸۵ هزار و ۱۲۸ تن گندله سنگ‌ آهن را در بازار داخلی به فروش برساند. این شرکت در دو ماه نخست سال گذشته توانسته بود دو میلیون و ۹۲ هزار و ۳۴۴ تن گندله را در بازار داخلی بفروشد.

شرکت گل‌ گهر در دو ماه نخست سال جاری موفق به فروش ۴۸۴ هزار و ۲۵۷ تن کنسانتره سنگ‌ آهن در بازار داخلی شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۲۱ درصد رشد را نشان می‌ دهد. این شرکت در دو ماه نخست سال پیش توانسته بود ۲۱۸ هزار و ۴۱۴ تن کنسانتره را در بازار داخلی به فروش برساند.

«کگل» توانست در دو ماه نخست سال جاری پنج هزار و ۲۴۱ تن گندله ریزدانه را در بازارهای داخلی به فروش برساند. این شرکت در دو ماه نخست سال قبل ۳۸ هزار و ۴۲۳ تن گندله ریزدانه را در بازارهای داخلی به فروش رسانده بود.

مجموع فروش داخلی شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر در دو ماه نخست سال ۱۴۰۰ به دو میلیون و ۵۷۴ هزار و ۶۲۶ تن رسید که این میزان در هم‌ سنجی با مدت مشابه سال پیش ۹ درصد افزایش یافته است. این شرکت در دو ماه نخست سال گذشته توانسته بود دو میلیون و ۳۴۹ هزار و ۱۸۱ تن محصول را در بازارهای داخلی بفروشد.

رشد ۲۰۲ درصدی درآمد گندله گل‌ گهر

نمودار ۳ حاکی از آن است شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر در دو ماه نخست سال ۱۴۰۰ توانسته است از فروش گندله در بازارهای داخلی ۶۶ هزار و ۱۶۲ میلیارد و ۴۴۳ میلیون ریال درآمد کسب کند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۰۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد. این شرکت در دو ماه نخست سال ۱۳۹۹ توانست بود از فروش گندله در بازارهای داخلی ۲۱ هزار و ۸۹۵ میلیارد و ۱۴۷ میلیون ریال درآمد داشته باشد.

شرکت گل‌ گهر در دو ماه نخست سال جاری موفق به کسب درآمد ۱۰ هزار و ۸۶۴ میلیارد و ۳۵۰ میلیارد ریالی از فروش کنسانتره در بازارهای داخلی شده است که در هم‌ سنجی با مدت مشابه سال قبل ۵۹۷ درصد رشد یافته است. این شرکت در دو ماه نخست سال گذشته یک هزار و ۵۵۸ میلیارد و ۴۳۸ میلیون ریال از محل فروش کنسانتره درآمد کسب کرده بود.

«کگل» در دو ماه نخست امسال موفق به کسب ۲۴ میلیارد و ۴۷۷ میلیون ریال درآمد از فروش گندله ریزدانه در بازارهای داخلی شده است. این شرکت در دو ماه نخست سال گذشته ۱۷۹ میلیارد و ۴۳۵ میلیون ریال درآمد از فروش گندله ریزدانه در بازار داخلی داشت.

مجموع درآمد شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر در دو ماه نخست سال جاری ۷۷ هزار و ۵۱ میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال شده است که این میزان در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته ۲۲۶ درصد رشد را نشان می‌دهد. این شرکت در دو ماه نخست سال پیش توانسته بود ۲۳ هزار و ۶۳۳ میلیارد و ۲۰ میلیون ریال درآمد داشته باشد.

رشد ۲۱۴ نرخ فروش کنسانتره گل‌ گهر

نمودار ۴ حاکی از آن است که شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر در دو ماه نخست سال جاری گندله خود را به نرخ ۳۱ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۶۳۹ ریال به ازای هر تن و نیز کنسانتره را به نرخ ۲۲ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۹۱ ریال به ازای هر تن فروخته است. در حالی که نرخ فروش گندله این شرکت در دو ماه نخست سال گذشته ۱۰ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۴۱۱ ریال به ازای هر تن و نرخ فروش کنسانتره نیز هفت میلیون و ۱۳۵ هزار و ۲۴۸ ریال به ازای هر تن بوده است. به این ترتیب در نرخ گندله ۲۰۳ درصد و کنسانتره ۲۱۴ درصد رشد اتفاق افتاده است.


 

تعیین تکلیف کل طرح‌ های جمع‌ آوری گازهای مشعل در نفت مناطق مرکزی

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، رامین حاتمی، مدیرعامل این شرکت گفت: براساس شیوه‌ نامه نحوه دادوستد گازهای مشعل ابلاغی از سوی وزارت نفت و با هدف جلوگیری از سوزانده شدن گازهای مشعل و برنامه‌ ریزی به‌ عمل‌ آمده در این شرکت در سال ۹۹، سه قرارداد با شرکت‌ های داخلی امضا شده است که با واگذاری جمع‌ آوری گازهای مشعل میدان خشت به میزان ۱۰ میلیون فوت‌ مکعب، گام پایانی در تعیین تکلیف گازهای مشعل در سطح شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برداشته شد.

وی افزود: این قراردادها برای جمع‌ آوری گازهای مشعل میدان‌ های سروستان/ سعادت‌ آباد، میدان‌ های چشمه‌ خوش، نفت‌ شهر و سومار و میدان خشت با حجم در مجموع حدود ۱۰۳ میلیون فوت‌ مکعب گاز در روز با شرکت‌ های ایرانی امضا شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، اجرا و راه‌ اندازی این قراردادها طی مدت‌ زمان دو سال از آغاز قرارداد و پنج سال مرحله بهره‌ برداری برنامه‌ ریزی‌ شده که با توجه به اهمیت این پروژه و لزوم پرهیز از اتلاف منابع کشور و حفظ محیط زیست با توافق طرفین این زمان قابل تمدید خواهد بود.

 حاتمی تصریح کرد: با جمع‌ آوری و فروش گازهای مشعل این میدان‌ ها، سالانه حدود ۱۱ میلیون دلار درآمد حاصل می‌شود.

وی درباره پیشرفت پروژه‌ ها گفت: با توجه به آماده بودن کمپرسورهای گاز چشمه‌ خوش، این طرح حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشته و پیش‌ بینی می‌شود تا پایان نیمه نخست امسال راه‌ اندازی شود. در پروژه سروستان/ سعادت‌ آباد هم که از کمپرسورهای موجود استفاده خواهد شد، پیش‌ بینی می‌شود این پروژه نیمه نخست سال ۱۴۰۱ و دو پروژه خشت و نفت‌ شهر/ سومار نیمه دوم سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری برسند.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران طرح ملی جمع‌ آوری گازهای مشعل را بسیار مهم خواند و تصریح کرد: اجرای این طرح، ضمن جلوگیری از آلودگی‌ های زیست‌ محیطی ناشی از سوزانده شدن گازهای مشعل و هدررفت گاز و ایجاد و تکمیل زنجیره ارزش در فرآیند تولید گاز، سبب کسب درآمد، رونق کسب‌ و کار و ایجاد اشتغال به‌ ویژه در مناطق محروم پیرامونی تأسیسات نفتی می‌شود.


 

تعمیرات اساسی واحد تقطیر جنوبی پالایشگاه تهران آغاز شد

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از شرکت پالایش نفت تهران، از مهم‌ ترین اقدامات این مرحله از تعمیرات اساسی می‌توان به تعویض پکینگ (Packing) تعدادی از بسترهای برج‌های ۱۵۱ و ۱۰۲، تعویض ۵۰ درصد بدنه و سقف کوره ۱۰۱(که مسیر بحرانی این تعمیرات اساسی است)، تعویض تیوب نمونه در قسمت تشعشع و جابجایی کوره‌های ۱۰۱ و ۱۵۱ و ۱۰۲ تعویض ظرف V-۱۵۲، نوسازی مسیر آب کولینگ شمال و غرب واحد، نصب مبدل جدید E-۶۱۵ وتعمیر  ۷۵ دستگاه مبدل حرارتی در واحد تقطیر اشاره کرد.

همچنین انجام تعداد ۲۰۰ دستور کار عملیاتی علاوه بر درخواست و دستور کارهای بازرسی فنی، زیر نظر مهندسین خدمات فنی و مهندسی و بهره‌ برداری را می‌توان از دیگر اقدامات مهم این تعمیرات اساسی برشمرد.

واحد تقطیر وظیفه پالایش روزانه ۱۲۵ هزار بشکه نفت خام را جهت ادامه فعالیت‌ های پالایش واحدهای پایین دستی بر عهده دارد که محصولات آن شامل LPG، بنزین سبک و سنگین، نفتا، نفت سفید و دیزل، ته‌ مانده اتمسفریک، خوراک واحد آیزوماکس، خوراک روغن سازی‌ ها و وکیوم باتوم است.

تعمیرات اساسی واحد تقطیر شرکت پالایش نفت تهران پیش‌ تر هر سه سال یک‌ بار انجام می‌شد، اما هم‌ اکنون به دلیل روزآمدی تجهیزات فنی و پالایشگاهی آن هر چهار سال یک‌بار انجام می‌شود.


 

قیمت سبد نفتی اوپک از ۷۱ دلار گذشت

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز ۷۱ دلار و ۱۹ ثبت شد، در حالی‌ که سه‌ شنبه (۱۸ خردادماه) ۶۹ دلار و ۸۱ سنت بود.

سبد نفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، سبک رابی گابن، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگوست.

قیمت نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز امروز (پنج‌ شنبه، ۲۰ خردادماه) و تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب ۷۲ دلار و سه سنت و ۶۹ دلار و ۷۲ سنت به ازای هر بشکه بوده است. 

ایران جایگاه چهارم خود را در اوپک حفظ کرد

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، گزارش ماه ژوئن اوپک نشان می‌دهد ۱۳ عضو این سازمان براساس گزارش منابع ثانویه در ماه مه ۲۵ میلیون و ۴۶۳ هزار بشکه نفت خام تولید کردند که ۳۹۰ هزار بشکه بیشتر از ۲۵ میلیون و ۷۳ هزار بشکه ماه آوریل است.

اعضای اوپک پلاس در پانزدهمین نشست خود تصویب کرده بودند که تولید روزانه این ائتلاف در ماه مه ۳۵۰ هزار بشکه افزایش یابد و از محل کاهش یک میلیون بشکه‌ ای داوطلبانه روزانه عربستان ۲۵۰ هزار بشکه در این ماه وارد بازار شود.

بر اساس گزارش ماه ژوئن اوپک، عربستان با تولید روزانه ۸ میلیون و ۴۶۶ هزار بشکه، عراق با تولید روزانه ۳ میلیون و ۹۶۷ هزار بشکه و امارات با تولید روزانه ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار بشکه تولیدکنندگان بزرگ اوپک هستند.  

تولید نفت خام ونزوئلا و لیبی کشورهایی که از توافق کاهش تولید معاف هستند در ماه مه به ترتیب روزانه ۴۵ هزار بشکه و ۲۳ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

افزایش قیمت نفت خام سنگین ایران

قیمت نفت خام سنگین ایران براساس تازه‌ترین گزارش اوپک، در ماه مه نسبت به ماه آوریل سه دلار و ۷۲ سنت برابر با ۵.۹ درصد افزایش یافت. قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه مه ۶۶ دلار و ۷۲ ثبت شد، در حالی که در ماه آوریل هر بشکه ۶۳ دلار بود.

قیمت سبد نفتی اوپک هم در ماه مه با افزایش بیش از ۳ درصدی به ۶۶ دلار و ۹۱ سنت برای هر بشکه رسید که ۳ دلار و ۶۷ سنت بیشتر از ماه آوریل است.

اوپک و خوش‌بینی به بهبود تقاضای نفت

اوپک در گزارش ماه ژوئن خود تقاضای جهانی نفت برای سال ۲۰۲۱ را ۹۶ میلیون و ۵۸۰  هزار بشکه در روز اعلام کرد که ۱۲۰ هزار بشکه بیشتر از ماه آوریل و  ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه معادل ۵.۹۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ است.

اوپک تقاضای جهانی نفت برای سه ماه نخست تا چهارم را به ترتیب ۹۲ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه در روز، ۹۵ میلیون  و ۲۶۰ هزار بشکه در روز، ۹۸ میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه در روز و ۹۹ میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه در روز پیش‌بینی کرده است.


 

۲۴۰ هزار تن ماده اولیه سیمان از شلمچه به عراق صادر شد

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ماین نیوز، مرتضی حجازیان روز پنجشنبه اظهار داشت:۲۸۰ هزارتن کلینکر (ماده اولیه تولید سیمان) کارخانجات سیمان از بهمن ماه ۹۹ از طریق راه‌ آهن در پایانه لجستیک شلمچه تخلیه شده که تاکنون ۲۴۰ هزار تن آن از مرززمینی شلمچه به عراق صادر شده است.

وی به سرمایه‌گذاری ۱۱۰ میلیارد ریالی ۴۲ شرکت سیمانی در سال ۱۳۹۴ برای احداث پایانه لجستیک صادرات کلینکر از مرز شلمچه اشاره کرد و افزود: از زمان اتصال ریل به پایانه و استقبال شرکت‌ های عراقی در این مرز رونق به شلمچه بازگشته و تعداد نیروهای این پایانه از ۶ به ۲۵ نفر اشتغال مستقیم افزایش پیدا کرده و این مکان به عنوان بازوی صادراتی صنعت سیمان ایران همه وظایف صادراتی و توسعه‌ای صادراتی سهامداران خود را در مرز شلمچه برعهده دارد.

وی بیان داشت: از زمان افتتاح پایانه لجستیکی توسعه صادرات در سال ۹۷ تا آبان سال ۹۹ که پایانه به خط آهن سراسری متصل شد، هیچ کلینکر و سیمانی از طریق مرز شلمچه به سمت عراق صادر نشده بود و به محض اتصال پایانه به ریل که با سرمایه سهامداران شرکت‌ های سیمانی انجام شد مشتریان عراقی توانایی ارسال کلینکر از این مرز را باور کرده و اولین کامیون عراقی جهت صادرات کلینکر در هفتم بهمن ماه سال ۹۹ از این پایانه خارج شد.

مدیر عامل شرکت توسعه صادرات سیمان گفت: مرز شلمچه از آن تاریخ به بعد به عنوان یکی از خروجی‌ های کلینکر برای مشتریان عراقی معرفی شده به طوری که در ماه اردیبهشت حدود ۱۰۰هزارتن کلینکر از این مرز صادر شده که ۷۰ درصد آن سهم پایانه توسعه صادرات اروند و سهامداران آن بوده و مابقی از ترمینال‌ های دیگر صادر شده است.

شلمچه بزرگترین بندر خشک تجاری کشور است که سالانه بیش از یک میلیارد دلار کالا و خدمات از آن به عراق صادر می‌شود.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی رودخانه های اروند و کارون واقع است.

این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


 

افتتاح کارخانه کنسانتره طلای فاریاب

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ماین نیوز، این کارخانه توسط شرکت معدن جویان فولاد آریا در منطقه زرترشت شهرستان فاریاب احداث شده است.

این مجموعه از ظرفیت تولید سالانه ٦٥ کیلوگرم کنسانتره طلا برخوردار است و با سرمایه گذاری ١٠٠٠ میلیارد ریال از محل آورده سرمایه گذار، ظرفیت اشتغالزایی یکصد نفر را به صورت مستقیم فراهم نموده است.

این واحد تولیدی در صورت اجرای طرح توسعه می تواند تا دویست نفر ظرفیت اشتغال زایی مستقیم و پایدار ایجاد نماید.

گفتنی است وزیر صنعت، معدن و تجارت با همراهی جمعی از معاونان و مدیران وزارتخانه، استاندار، نماینده مردم پنج گنج در مجلس، مسئولان استانی و شهرستانی در شهرستان های قلعه گنج، منوجان، کهنوج، فاریاب و رودبار جنوب، بازدید و بهره برداری از واحدهای مختلف صنعتی و معدنی و همچنین دیدار با فعالان اقتصادی، صنعت گران و معدن کاران را در روز نخست سفر به استان کرمان در برنامه دارد.


 

فرصت ۳ ماهه صادرات فولاد و محصولات فولادی

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ماین نیوز، براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار به منظور تنظیم اثربخش بازار فولاد میانی و محصولات فولادی واحدهای تولید کننده مجاز می توانند جهت صادرات بدون اخذ تایید دفتر صنایع معدنی به مدت سه ماه اقدام به صادرات کنند.

در مصوبه ستاد تنظیم بازار آمده است به منظور تنظیم اثربخش بازار فولاد میانی (بیلت، بلوم و اسلب) و محصولات فولادی (مقاطع طویل و فلزات رنگی مس و آلومینیوم) و اطمینان از تامین نیاز داخل و همچنین ساماندهی و تسهیل صادرات واحدهای مجاز به صادرات (تولید کنندگان و نمایندگان قانونی آنها) محصولات مذکور در سامانه جامع تجارت ثبت اطلاعات نموده و با رعایت کف عرضه ابلاغی محصولات در بورس کالا، به مدت سه ماه از تاریخ ۱۴۰۰٫۳٫۱ با اعلام فهرست واحدهای مجاز توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی می توانند جهت صادرات محصولات خود اقدام نمایند و نیازی به تایید دفتر صنایع معدنی در سامانه جامع فرامرزی گمرک جمهوری اسلامی ایران (E.P.L) ندارند.

تبصره (۱) واحدهای تولیدی محصولات مذکور می توانند نسبت به صادرات آن مقدار از عرضه تکلیفی که طبق برنامه مستمر (هفتگی) در بورس کالا عرضه ولی معامله نگردیده است اقدام نمایند.

تبصره (۲) بازرگانان و تجار با خرید از رینگ صادراتی بورس کالا می توانند نسبت به صادرات محصولات مذکور اقدام نمایند. این صادرکنندگان باید براساس قوانین و رویه های موجود نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام نمایند.

تبصره (۳) گمرک جمهوری اسلامی گزارش صادرات و شرکت بورس کالای ایران گزارش عرضه، خرید، (مواد اولیه) و مقدار معامله صورت گرفته واحدهای مذکور به صورت ماهانه به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار و دفتر صنایع معدنی وزارت صمت ارسال نمایند تا در صورت عدم رعایت کف عرضه در بورس کالا، عدم ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت و عدم انجام تعهدات ارزی با اعلام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان صادرات آنها با رعایت ضوابط مربوطه تعلیق گردد.

تبصره (۴) سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها نسبت به نظارت بر عملکرد واحدهای تولیدی محصولات مذکور اقدام نمایند.ارسال دیدگاه