0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۲بهمن ۱۴۰۰

چگونگی تشکیل ایده بازیافت فلز از ضایعات/ چگونه می‌توان در بازیافت فلزات موفق بود؟

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از ایسنا به گفته بیزینس تایمز، ۶ فلز پلاتین، پالادیوم، رودیم، ایریدیم، روتنیم و اسمیم در تعداد زيادي از محصولات ولی معمولا در مقادیر کم استفاده می شوند. در بازیافت ضایعات، ممکن است حدود ۵۰ گرم فلز از یک تن ضایعات سرامیکی استخراج شود و جرم رودیوم، پلاتین و پالادیوم در هر قطعه بازیافتی تا ۰.۰۰۰۰۰۱ قسمت در میلیون باشد. بنابراین، سرعت و دقت در این کار بسیار کلیدی است زیرا قیمت چنین فلزاتی بسیار بالا است. برای مثال ، رودیوم دارای 

فرانک چن، موسس BR Metals گفت:  این شرکت بازیافت فلزات گروه پلاتین از زمان شروع فعالیت خود در سال ۲۰۰۹، ۶ اختراع ثبت کرده است. این اختراعات به ساخت خط نمونه برداری خودکار این شرکت کمک کرده است و می تواند مواد ضایعات ناهموار را آسیاب کند و پودری صاف و ریز برای نمونه برداری تولید کند. در خط تولید این شرکت، فرآیند استخراج فلزات آهنی نیز به صورت خودکار انجام می شود.

چن اظهار کرد: اتوماسیون، ما را از هزینه های غیر ضروری نجات می دهد، کارایی زمان بندی ما را افزایش و خطاها و مداخلات انسانی را کاهش می دهد. این شرکت همچنین توانسته است با اتوماتیک کردن خط خود، نیاز به نیروی انسانی را نیز کاهش دهد.

 

استفاده از زغال سنگ برای ارتقای فرآیند نمک زدایی

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از مهر، آندریا فراتالوچی دانشیار دانشگاه علم و فن آوری عبدالله سعودی موفق شد از ماده ای به نام پودر فشرده کربنیزه برای نمک زدایی از آب دریا استفاده کند. برای تولید این پودر زغال سنگ یا زغال چوب آسیاب شده و به پودر تبدیل می شود.

بعد از آن این پودر فشرده شده و به یک ماده جامد متخلخل مبدل می شود. همینطور میتوان این ماده را به صورت دلخواه قالب ریزی کرد. با ترکیب این پودر فشرده با فیبرهای کتان طبیعی، قطعات ۲۰ سانتیمتری در ۲۰ سانتیمتری به دست آمد که در درون کانتینرهای ۳۴ در ۳۴ سانتیمتری حاوی آب دریا قرار گرفتند.

پس از گرم شدن سطح سیاه این بلوک ها به دلیل تابش نور خورشید ، الیاف آنها آب را به درون کشیده و نمک آب را جذب کردند. در پایان آب شیرین و قابل آشامیدن به دست آمد. نکته مهم این است که بلوک های یادشده به دفعات قابل استفاده هستند. بهره وری این روش نمک زدایی دو تا سه برابر بیشتر از سیستم نمک زدایی خورشیدی است.

مذاکراتی با شرکت هلندی PERA برای تجاری سازی این فن آوری شروع شده و انتظار میرود استفاده تجاری از این بلوک های پیشرفته نخستین بار در کارخانه ای در برزیل شروع شود. هزینه استفاده از این روش یک سوم هزینه نمک زدایی خورشیدی است.

ارسال دیدگاه