0
02126246958

اخبار و رویدادهای منتخب صنعت و معدن – ۱ دی ۱۴۰۰

ایران نخستین تولیدکننده رنگ‌های ساختمانی “فوق آب‌گریز” در آسیا شد

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ مرکز تحقیقات نانومهندسی دانشگاه تهران، به فناوری ساخت رنگ‌های ساختمانی فوق آب‌گریز دست یافت. با تلاش این مرکز، ایران به نخستین تولیدکننده رنگ‌های ساختمانی فوق آب‌گریز در قاره کهن تبدیل شد.

“فرشید چینی” عضو هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران گفت: این رنگ‌ها، رنگ‌های نانو هستند به این صورت که ساختار زبری نانو بر روی آن ها شکل می‌گیرد و تفاوتی که با رنگ‌های عادی دارند این است که این ساختار نانو وقتی بر روی سطح قرار می‌گیرد خاصیت خاصی را به این رنگ‌ها می‌دهد.

چینی گفت: پوشش‌های فوق آب‌گریز نزدیک به یک دهه قدمت دارد و شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی در این عرصه فعالیت می‌کنند و پوشش‌های فوق آب‌گریز می‌سازند که این ها دوام ندارند و خاصیت فوق آب‌گریزی به سطح می‌دهند و زبری نانو نیز دارند اما زبری آن ها دوامی ندارد. پیچیدگی کار زمانی است که بخواهیم آن ها را رنگ کنیم چراکه پوشش‌های فوق آب‌گریز به هیچ چیزی از جمله زیرلایه خود نمی‌چسبند و به طبع، گرد و خاک نیز بر روی آن ها نمی‌نشیند و هر دوطرف آن ها نچسب هستند.

عضو هیئت علمی دانشکدگان فنی دانشگاه تهران ادامه داد: زمانی که بخواهیم آن را رنگ کنیم، باید به زیرلایه بچسبد یعنی به صورت هوشمند باید طوری باشد که از یک طرف به سطح بچسبد و از طرفی دیگر خاصیت فوق آب‌گریزی داشته باشد. دانش فنی این کار در دنیا در اختیار دو یا سه کشور است.

چینی با اشاره به تفاوت رنگی که در شرکت آن ها تولید شده با رنگ‌های معمولی تصریح کرد: اگر در شهری مثل تهران آلودگی‌های صنعتی دارد ساختمان‌ها را رنگ کنید، از ماه دوم یا سوم شروع به کثیف شدن می‌کند و حداقل سالانه باید شست‌و‌شو شود که هزینه‌بر نیز است اما رنگ‌های جدید در بازه ۵ تا ۱۰ سال  مثل روز اول تمیز می‌مانند.

 

موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در تولید “کاتالیست‌ ایران‌ساخت

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ روز ملی صادرات ۱۴۰۰ برای زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور اتفاقی خوب رقم زد و آن هم انتخاب شرکتی دانش‌بنیان به عنوان صادرکننده برتر سال بود. شرکتی که پیشگام در تولید کاتالیست‌های کاربردی در صنایع فولاد، پتروشیمی و پالایش کشور بوده است.

“کاتالیست” به عنوان یک کالای استراتژیک شناخته می‌شود و فعالیت شرکت‌های پتروشیمی، پالایشی و فولاد وابستگی شدیدی به این کالای با تکنولوژی پیشرفته دارد، به طوری که شرکت‌های صاحب این دانش فنی در جهان کمتر از ۱۰ کشور است که با فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان “نفت و گاز سرو” صنعت نوین کاتالیست در ایران نیز از دو دهه گذشته نهادینه و “ایران‌ساخت” شد. 

صادرات کاتالیست ایران‌ساخت برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی و پالایش توسط این شرکت دانش‌بنیان به ثمر نشست و یکی از پالایشگاه‌های کشورهای همسایه در حال حاضر با یکی از پیچیده‌ترین کاتالیست‌های ایرانی تولیدی این شرکت کاتالیست low temperature shift catalyst  فعالیت می‌کند.

صنعت ۱۰۰ ساله نفت ایران به کاتالیست وابستگی شدیدی دارد و این محصول پیش از این وارد می‌شد که این شرکت دانش‌بنیان  توانست با دستیابی به دانش فنی این کالای پیشرفته، تولید این محصولات را ایران‌ساخت کرده و در دوران سخت تحریم، شرایط فعالیت شرکت‌های فولادی، پتروشیمی و پالایش کشور را فراهم و به صادرات آن نیز ورود کند.

در حال حاضر این شرکت دانش‌بنیان با فراهم کردن فضای تولیدی برای اشتغال بیش از ۵۰۰ نفر از متخصصان و دانشمندان برتر کشور و تولید بیش از ۳۰ نوع محصول برای فرایندهای تولیدی ایران‌ساخت از جمله “اولفین”، “متانول”، “اوه و امونیاک در صنعت پتروشیمی”، “کاتالیست های فرآیند تولید فرمالدهید در صنایع پایین دست پتروشیمی”، “تولید کاتالیست‌های فرآیند گاز هیدروژن در حوزه پالایش نفتگ و “گتولید کاتالیست‌های آهن اسفنجی در صنعت فولاد” فعالیت گسترده‌ای دارد و این حرکت رو به جلو را با هدف تکمیل زنجیره کاتالیست‌های مصرفی صنایع کشور و رقابت با شرکت‌های بزرگ در بازارهای خارجی حفظ کرده است.

 

کاهش انتشار ۳۵ میلیارد تن کربن با کمک “هوش مصنوعی

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ مقامات چینی اعلام کردند که با کمک “هوش مصنوعی” بیش از ۳۵ میلیارد تن انتشار کربن را تا سال ۲۰۶۰ کاهش می‌دهند. حداقل ۷۰ درصد از کاهش کربن در چین تا سال ۲۰۶۰ شامل فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی است.

این اطلاعات توسط شرکت تحقیقاتی “IDC” و شرکت فناوری چینی “Baidu” منتشر شد که در سال‌های اخیر به شدت به فناوری هوش مصنوعی پرداخته‌اند. این گزارش تاکید می‌کند که با دخالت سنگین فناوری، بی‌طرفی کربن در چین تقویت خواهد شد و همچنین زیرساخت‌های ارتباطی به استقرار فناوری هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف کمک خواهد کرد.

در سال ۲۰۲۰، انتشار کربن در صنعت حمل‌و‌نقل چین ۱٫۰۴ میلیارد تن برآورد شده است. فناوری هوش مصنوعی را می‌توان برای پردازش داده‌های ترافیکی به منظور بهبود کارایی در جاده‌ها به کار برد. شهری با جمعیت بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌تواند ۴۱۶۰۰ تن انتشار کربن را کاهش دهد که معادل ۱۴۰۰۰ خودروی شخصی است که در طول یک سال رانندگی می‌کنند.

این گزارش همچنین تخمین زده است که فناوری محاسبات ابری به جهان کمک کرده تا انتشار کربن را به میزانی که ۲۶ میلیون خودرو در سال ۲۰۲۰ تخلیه کنند، کاهش دهد.

چین متعهد شده است که تا سال ۲۰۶۰ به بی‌طرفی کربن دست یابد. این کشور از آن زمان، مجموعه‌ای از سیاست‌ها و اقدامات را برای پیشبرد کاهش انتشار کربن، علی‌رغم چالش‌های اقتصادی اتخاذ کرده است. این کشور در ماه سپتامبر دستورالعمل‌های جدیدی را در مورد کاهش کربن ارائه کرده است که موضوع صنعت کربن و فناوری‌هایی مانند داده‌های بزرگ، اینترنت، هوش مصنوعی و ۵G را مورد تاکید قرار داده است.

 

انتخاب محصول فولاد مبارکه به‌عنوان محصول برتر دهمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صمت

 

به گزارش وب سایت عصر مواد و به نقل از می‌متالز، شهرام عباسی مدیر تحقیق و توسعه شرکت فولاد مبارکه با اشاره به انتخاب محصول فولادی IRACORTEN A-HOT شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان محصول برتر تحقیق و توسعه در دهمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صمت اظهار کرد: همه‌ساله معاونت آموزشی، پژوهشی و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، عملکرد پژوهشی در شرکت‌های زیرمجموعه این وزارت را ارزیابی می‌کند.

وی افزود: از شهریورماه ۱۴۰۰ فرایند ارزیابی عملکرد پژوهشی شرکت‌ها توسط وزارت صمت اجرا شد و محصول فولادی IRACORTEN A-HOT شرکت فولاد مبارکه با هدف تأمین نیاز مشتریان و با کاربرد اولیه تولید کانتینر‌های حمل‌ونقل دریایی به‌عنوان محصول برتر تحقیق و توسعه در دهمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صمت مورد تقدیر قرار گرفت.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: در ابتدا، فعالیت انجام‌شده برای معرفی محصول فولادی IRACORTEN A-HOT شرکت فولاد مبارکه در قالب اظهارنامه‌ای به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان ارائه شد و پس از ارزیابی‌های به‌عمل‌آمده این محصول به وزارت صمت معرفی گردید و در نهایت پس از ارزیابی‌های به‌عمل‌آمده در کمیته داوری، محصول جدید شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان محصول برتر تحقیق و توسعه در این جشنواره برگزیده شد.

وی با تأکید بر ضرورت تحقق توسعه کیفی در شرکت فولاد مبارکه اذعان داشت: با توجه به تأکیدات مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه بر توسعه کیفی و همچنین تعیین این مهم به‌عنوان چشم‌انداز و مأموریت شرکت، واحد‌های تولیدی، پشتیبانی و ستادی در این راستا درصدد توسعه کیفی محصولات فولاد مبارکه هستند.

 

طراحی و تولید فولاد‌های مقاوم به خوردگی اتمسفری در فولاد مبارکه

علیرضا مولوی‌زاده، مدیر واحد متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولاد مبارکه در خصوص طراحی و تولید معرفی محصول فولادی IRACORTEN A-HOT شرکت فولاد مبارکه بیان کرد:
فولاد‌های مقاوم به خوردگی اتمسفری حاوی مقادیری از عناصر کروم، نیکل، مس و فسفر در ترکیب شیمیایی خود هستند که موجب بهبود مقاومت به خوردگی در محیط‌های مرطوب و اسیدی تا ۴ برابر در مقایسه با فولاد‌های سازه‌ای معمول می‌گردد.

مدیر واحد متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: از مصارف عمده این نوع فولاد‌ها می‌توان به ساخت کانتینر‌های حمل‌ونقل دریایی، واگن‌های حمل ریلی و مدول‌های پیش‌گرم هوا در نیروگاه‌های تولید برق با سوخت فسیلی اشاره کرد؛ تاکنون نیاز کشور به این نوع فولاد‌ها از طریق واردات از کشور‌هایی همچون ژاپن، سوئد و چین تأمین می‌شده است.

 

کاربرد‌های این محصول در نیروگاه‌های تولیدی و صنعت دریانوردی

 

محمودرضا قرمزی رئیس گروه فنی ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه در خصوص این دستاورد اظهار کرد: نظر به تعهد شرکت فولاد مبارکه در توسعه گرید‌های تولیدی در جهت برآورده شدن نیاز‌های مشتری‌های ورق‌های فولادی در سطح کشور، با توجه به محدودیت‌های تحریمی و عدم امکان تأمین ورق‌های فولادی مخصوصا گرید‌های ویژه با کاربرد‌های اختصاصی در زمینه‌های نیروگاه‌های تولید برق و صنعت دریانوردی این درخواست پس از انجام بررسی‌های مقدماتی در اولویت تولید قرار گرفت.

وی در ادامه افزود: با برگزاری جلسات متعدد فنی، تبادل‌نظر در فولاد مبارکه با حضور مشتری و بازدید‌های انجام‌شده از خطوط تولید مشتری، با عزمی راسخ و تلاش مجدانه و حمایت‌های واحد‌های برنامه‌ریزی تولید و سایر واحد‌های پشتیبانی و عملیاتی در جهت خودکفایی در تولید ورق‌های فولادی مقاوم به خوردگی اتمسفری قدم برداشته شد.

رئیس گروه فنی ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه بیان داشت: همان‌طوری که با طراحی این محصول در فرایند واحد‌های تولیدی بالادستی اقداماتی صورت گرفته بود، در واحد‌های نورد سرد نیز تمهیداتی انجام گردید؛ در پروسه نورد اصلاحاتی در مقادیر توزیع Reduction (کاهش ضخامت مرحله‌به‌مرحله) صورت گرفت که بتوانیم محصول را با حداقل افت حجم تولید، تولید کنیم.

وی ادامه داد: مواردی ازجمله بهینه‌سازی جریان موتور قفسه‌های نورد و مصرف برق و شرایط کیفی در تولید این محصول در تاندم‌میل نورد ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه در نظر گرفته شد؛ با توجه به ترکیب شیمیایی این محصول و وجود برخی عناصر در این محصول جوش‌پذیری در ورودی تاندم و در موقعیت جوشکاری ابتدا و انتهای کلاف‌ها با توجه به پیوسته بودن تولید، نیازمند تغییراتی بود که با کنترل‌های خیلی زیاد که بعضا با توقف نیز همراه بود صورت گرفت و برنامه بهینه جوش لیزری نیز تهیه شد.

رئیس گروه فنی ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: اجرای موفق سیکل عملیات حرارتی طراحی‌شده در واحد باکس‌آنیلینگ و رسیدن به شرایط مناسب خواص مکانیکی و کنترل پارامتر‌های شکلی مانند فلتنس در سایر خطوط ازجمله اقداماتی بود که در واحد‌های ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه انجام شد.

 

محصولی که براساس ویژگی‌های فولاد تمیز تولید شد

 

محمدعلی شفیعی دهنوی رئیس گروه فنی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه نیز در این باره تصریح کرد: با توجه به اینکه تختال نخستین محصول در سیکل تولید فولاد مبارکه است، ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم این شرکت به‌عنوان خط مقدم تولید هر محصولی محسوب می‌شود و در ابتدا امکان‌سنجی تولید در این ناحیه با توجه به دانش فنی و تجهیزات موجود مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: در مورد محصول جدید IRACORTEN A-HOT که ازنظر آنالیز شیمیایی دارای عناصر ویژه نظیر مس، نیکل، کرُم و فسفر است، ابتدا دستورالعمل تولید در واحد کوره‌های قوس، کوره‌های پاتیلی و ریخته‌گری مداوم و براساس ویژگی‌های فولاد تمیز تدوین شد.

رئیس گروه فنی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: فولاد مذاب با آنالیز دقیق مطابق استاندارد تولید شده و در واحد ریخته‌گری مداوم با رعایت تنظیمات خاص نظیر جداول خنک‌سازی و نوسان قالب، سرعت استاندارد ریخته‌گری و انتخاب پودر قالب مناسب، با موفقیت ریخته‌گری شد و تولید بدون عیب این محصول برگ زرین دیگری به افتخارات ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم اضافه کرد.

 

حمایت از صنایع داخلی و جلوگیری از واردات

 

فرزاد فرهادی امینه رئیس گروه فنی ناحیه نورد گرم شرکت فولاد مبارکه درباره طراحی این محصول اذعان داشت: در راستای تحقق اهداف فولاد مبارکه در زمینه تولید محصولات ویژه و بالأخص محصولات مقاوم به خوردگی، امکان‌سنجی و بررسی روش تولید ورق گرم محصول جدید IRACORTEN A-HOT در ناحیه نورد گرم این شرکت با هماهنگی واحد متالورژی و روش‌های تولید در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در این راستا پارامتر‌های عملیاتی موردنیاز نورد این محصول با توجه به تنوع ابعادی، در حالت‌های مختلف شبیه‌سازی و آزمایش شده و نهایتا این محصول در طیف وسیعی مطابق با خواص مکانیکی موردنظر با موفقیت در خط نورد گرم فولاد مبارکه به تولید رسید؛ با تولید این محصول جدید، گام بلندی در جهت حمایت از صنایع داخلی و جلوگیری از واردات محصولات مشابه برداشته شد.

 

پشتیبانی فولاد مبارکه از تولیدکنندگان داخلی کانتینر‌های کشور

 

محسن محمدی زهرانی کارشناس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه نیز در این خصوص اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌های موجود در بخش حمل‌ونقل دریایی و عدم امکان ورود کانتینر‌های خارجی به بنادر کشور، خط تولید این کانتینر‌ها در کشور راه‌اندازی شده و در پاسخ به نیاز این خط تولید و نیروگاه‌های تولید برق به این دسته فولادها، مراحل طراحی و تولید فولاد‌های مقاوم به خوردگی اتمسفری در فولاد مبارکه آغاز شد و محصول تولیدی با نام IRACORTEN A به شرکت‌ها و نیروگاه‌های متقاضی تحویل داده شده است.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه موفق شده ابعاد متنوع مورد تقاضای مشتریان را تأمین کند، گفت: ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی فولاد مطابق با الزامات استاندارد EN۱۰۰۲۵-۵ طراحی گردیده و خواص مقاومت به خوردگی محصول الزامات استاندارد ASTM G۱۰۱ را تأمین می‌کند.

کیفیتی که رضایت مشتریان فولاد مبارکه را جلب کرد

سید محمود مانی مهندس فرایند نورد گرم شرکت فولاد مبارکه در ارتباط با تولید موفق ورق گرم این نوع محصول اظهار کرد: با توجه به خواص ویژه این محصول ازنظر مقاومت بالا به خوردگی در محیط‌های مرطوب و اسیدی، ورق تولیدشده می‌تواند در مواردی نظیر ساخت بدنه کانتینرها، مبدل‌های حرارتی نیروگاهی، اسکله‌های دریایی و نظایر آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد که طبیعتا هریک از این کاربرد‌ها مستلزم تولید ورق با ابعاد (عرض و ضخامت) متناسب با کاربرد مربوطه است.

وی افزود: این موضوع، شرایط مختلفی را ازنظر پارامتر‌ها و عملیات تولید در خط نورد گرم ایجاد می‌کند؛ بنابراین رویکرد آزمایش و تعیین پارامتر‌های عملیاتی موردنیاز برای ایجاد امکان تولید این نوع محصولات در هرکدام از ابعاد‌ها و کاربرد‌های مختلف در ناحیه نورد گرم، مورد بررسی قرار گرفته و پس از انجام آزمایش‌های موردنیاز برای هر گروه، تولید موفق آن‌ها با کیفیت مطلوب محقق شد.

مهندس فرآیند نورد گرم شرکت فولاد مبارکه گفت: در حال حاضر حدود ۳ هزار تن از این نوع محصول با ضخامت‌های ۲.۲ تا ۱۲ میلی‌متر و با عرض‌های ۹۷۰ تا ۱۵۰۰ در ناحیه نورد گرم شرکت فولاد مبارکه تولید شده که کاملا ازنظر ابعادی و تلرانس‌های آن و همچنین خواص مکانیکی و کاربردی مورد انتظار مشتریان موردقبول و رضایت‌بخش بوده است.

آموزش هدفمند منابع انسانی، پژوهش ثمربخش، تولید ثروت و فناوری ارزش‌آفرین راهکار‌های تعریف‌شده در معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت

برات قبادیان، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت و رئیس ستاد دهمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صمت در این مراسم با اشاره به برنامه‌های تحول‌آفرین پژوهشی و فناورانه وزارت صمت اظهار کرد: پژوهش از دیرباز با انسان همراه بوده و بشر در طول تاریخ به شیوه‌ها و روش‌های مختلفی آن را انجام داده است؛ اگر انسان با پژوهش آشنا نمی‌شد و به دنبال آن نبود، دانش و علم انسان به‌اندازه امروز پیشرفته نبود.

وی در ادامه افزود: پژوهش هم از دیدگاه فردی و هم از دیدگاه اجتماعی یک ضرورت به حساب می‌آید و برای کسی که در زندگی خود جست‌وجو و پژوهش نداشته باشد، نمی‌توان تصوری از رشد و تکامل داشت؛ ضرورت انجام پژوهش از دیدگاه علمی انکارناپذیر است چراکه پژوهش را مایه حیات علم دانسته‌اند و علم بدون پژوهش، همچون آبی که زمان زیادی در جایی مانده باشد، دچار گندیدگی و تبدیل شدن به لجن‌زار می‌شود.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت خاطرنشان کرد: شاخص رفاه اجتماعی در ایران طبق نظر مجمع جهانی اقتصاد مناسب نیست و در میان ۱۴۱ کشور جهان، ۱۳۸ ام است که جایگاه مطلوبی نیست؛ آموزش هدفمند منابع انسانی، پژوهش ثمربخش، تولید ثروت و فناوری ارزش‌آفرین راهکار‌های تعریف‌شده در معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت است.

ارسال دیدگاه