0
02126246958

۸ گروه آلیاژی پرکاربرد از فولادهای زنگ نزن فریتی و مارتنزیتی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی

فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل ها گروه وسیع و پر کاربردی از فولادها هستند که بیشتر برای مقاومت در برابر انواع خوردگی ها توسعه یافته اند. عنصر پایه و اصلی آلیاژی در این فولادها کروم است که حداقل حدود ۱۱ درصد در ترکیب آن ها وجود دارد. علاوه بر کروم، عناصر آلیاژی دیگری چون نیکل، مولیبدن، منگنز، نیتروژن، مس و غیره ساختار فولادهای زنگ نزن را تشکیل داده و باعث خواص و کاربری متفاوت آن ها می شود. علاوه بر مقاومت به خوردگی، ویژگی های دیگری چون شکل پذیری عالی، چقرمگی زیاد در دمای اتاق و دماهای زیر صفر، مقاومت خوب در برابر پوسته شدن، اکسایش و خزش در دماهای بالا، جوش پذیری و قابلیت ریخته گری باعث کاربرد زیاد انواع فولادهای زنگ نزن در کاربری های مختلف صنعتی به خصوص در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی شده است.

متداول ترین دسته بندی فولادهای زنگ نزن بر اساس ریز ساختار فازی آن ها در دمای محیط صورت گرفته است، بر این اساس فولادهای زنگ نزن به انواع مارتنزیتی، فریتی، آستنیتی، دو فازی فریتی – آستنیتی یا دوپلکس و سختی رسوبی تقسیم می شود. فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی و فریتی به ترتیب دارای ساختار مارتنزیتی و فریتی بوده و از نظر مغناطیسی بگیر هستند. نوع مارتنزیتی برای کاربردهایی که مستلزم مقاومت به خوردگی، استحکام و سختی بالا و مقاومت به سایش است، استفاده می شود و قابلیت عملیات حرارتی سخت کاری را دارد. بر خلاف فولادهای زنگ نزن ماتنزیتی، استحکام و سختی نوع فریتی را همچون فولادهای زنگ نزن آستنیتی نمی توان با عملیات حرارتی افزایش داد.

 

 

برای آشنایی با مشخصات و ویژگی های ۸ گروه و ۱۷ گرید آلیاژی از فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی، فریتی و سختی رسوبی مثل استیل های ۴۰۵، ۴۰۹، ۴۱۰، ۴۲۰، ۴۳۰، ۴۴۶، ۶۳۰، F6NM ،CA6NM و غیره علاقمندان و کاربران محترم وب سایت عصر مواد می توانند این مقاله زیر را از عصر مواد دریافت نمایند. 

 

A guide to 8 most used groups of Martensitic and ferritic stainless steels in oil, gas, petrochemical and power generation industries

 

فرمت: PDF

تعداد صفحه: ۲۱

زبان: انگلیسی

حجم: ۱٫۱۵ مگابایت

لینک دانلود از عصر مواد:

 

 

 

 

برخی مطالب مرتبط با فولادهای زنگ نزن در عصر مواد:

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه