0
02126246958

یک نیروگاه حرارتی چگونه کار می کند؟ + انیمیشن

توضیحات:

 

نیروگاه مجموعه‌ای از تاسیسات صنعتی است که از آن برای تولید برق یا انرژی الکتریکی استفاده می‌شود. وظیفه اصلی یک نیروگاه تبدیل انرژی از شکل‌های دیگر آن به انرژی الکتریکی است. وظیفه اصلی در تقریباً همه نیروگاه‌ها بر عهده مولد یا ژنراتور است. مولد یا ژنراتور ماشین دواری است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. انرژی مورد نیاز برای چرخاندن یک ژنراتور از راه‌های مختلفی تامین می‌شود در یک نیروگاه حرارتی یا گرمایی (Thermal power plant)، انرژی مکانیکی مورد نیاز برای به حرکت در آوردن ژنراتورها به وسیله حرارتی که معمولاً از سوختن سوخت‌ها به وجود می‌آید تامین می‌شود. بیشتر نیروگاه‌های حرارتی (در حدود ۸۶ درصد آن ها) از بخار برای انتقال حرارت و ایجاد انرژی مکانیکی استفاده می‌کنند و به همین دلیل این نیروگاه‌ها را نیروگاه‌های بخاری نیز می‌نامند. بزرگ ترین اختلاف در طراحی نیروگاه‌های گرمایی نیز به نوع سوخت مصرفی در نیروگاه مربوط است. تقریباً تمامی نیروگاه‌هایی که با استفاده از زغال سنگ، انرژی هسته‌ای، انرژی زمین‌گرمایی یا انرژی گرمایی خورشید کار می‌کنند نیروگاه حرارتی محسوب می‌شوند. گاز طبیعی نیز برخی اوقات در بویلرها یا توربین‌های گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

یک نیروگاه ساده بخار بر اساس چرخه رانکین تولید انرژی می‌کند. در مرحله اول،‌ آب با استفاده از پمپ‌های آب با فشار بالا به دیگ بخار یا بویلر تزریق می‌شود. آب پرفشار در دیگ بخار حرارت جذب می‌کند و تبدیل به بخار فوق داغ با فشار بالا می‌گردد. بخار که انرژی زیادی دارد در طول توربین (تجهیزی مکانیکی که جریان انرژی سیال را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند) جریان می‌یابد و آن را می‌چرخاند. شفت توربین به شفت ژنراتور متصل است. بنابراین زمانی که شفت توربین به حرکت در‌می‌آید،‌ ژنراتور می‌چرخد و انرژی الکتریکی تولید می‌شود. طی این فرایند، بخار انرژی خود را از دست می‌دهد. سپس بخار کم ‌فشار اشباع از مسیر چگالندهیا کندانسر عبور می‌کند و به مایع تبدیل می‌شود. بعد از آن آب به سمت پمپ‌های مرحله‌ی اول هدایت و چرخه کامل می‌گردد. به همین تربیت این چرخه مرتباً برای تولید انرژی تکرار می‌شود.

 

 

در این ویدیو، شما می توانید فرایندهای یک نیروگاه حرارتی را در قالب یک انیمیشن با توضیحات انگلیسی در عصر مواد مشاهده بفرمایید. برای فهم بهتر توضیحات، زیرنویس انگلیسی آن نیز توسط عصر مواد به ویدیو اضافه شده است. 

 

 

 

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی: یک نیروگاه حرارتی چگونه کار می کند؟

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب): 

 


زمان ویدئو: ۷ دقیقه و ۵ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۷۲۰

 


زبان: انگلیسی

 


زیرنویس:  زیرنویسی انگلیسی دارد

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد:  زیرنویسی انگلیسی توسط عصر مواد اضافه شده است

 


مشاهده ویدیو:

 

 

 

 

لینک دانلود از آپارات:

حجم: ۷۲٫۶۵ مگابایت (کیفیت ۷۲۰) – ۴۸٫۵۶ مگابایت (کیفیت ۴۸۰)

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه