0
02126246958

گزیده اخبار و رویدادهای مهم صنعت و معدن – شنبه ۵ مهر ۹۹

عصر مواد در نظر دارد با جمع آوری و گلچین مهم ترین و جالب توجه ترین اخبار و رویدادهای صنعت، معدن و حوزه های فعالیت مهندسان مواد و متالورژی، مکانیک، معدن، شیمی و نانو، آن ها را در قالب یک بسته خبری ویژه به صورت روزانه تقدیم مخاطبان و کاربران محترم نماید.


 

افتتاح فاز دوم فولادسازی شرکت فولاد کاوه با حضور معاون اول رییس جمهور/ ۱.۲میلیون تن به ظرفیت تولید شمش ایران اضافه شد

 

فاز دوم فولادسازی شرکت فولاد کاوه، با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، رئیس بنیاد مستضعفان، جمعی از اعضای کابینه و استاندار هرمزگان در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در بندرعباس، افتتاح شد. این پروژه با سرمایه‌گذاری ۳۱۱ میلیون یورو از سوی بنیاد مستضعفان، اجرایی شده است.

با بهره‌برداری از این فاز، ۱٫۲ میلیون تن به ظرفیت تولید شمش در کشور و شرکت فولاد کاوه جنوب کیش اضافه شد و ظرفیت تولید در این شرکت به سالانه ۲٫۴ میلیون تن شمش فولادی رسید.

با راه‌اندازی فاز دوم فولاد کاوه جنوب کیش در سال جهش تولید و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، برای نخستین بار در کشور یک خط تولید فولادی، به‌ صورت کامل، به‌دست متخصصان ایرانی انجام شد.

احداث فاز دوم فولادسازی شرکت فولاد کاوه، اشتغال مستقیم و غیرمستقیم فعلی این کارخانه را به دو برابر افزایش داده است و با راه‌اندازی این واحد صنعتی برای ۸۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و برای ۶۴۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی شده است.


تولید شمش فوق سنگین ۱۱۰ تنی فولادی در اسفراین؛ برای نخستین بار در کشور

 

مدیر تولید ذوب مجتمع صنعتی اسفراین گفت: به همت مهندسین و کارشناسان مجرب داخلی برای اولین بار در مجتمع صنعتی اسفراین، شمش فوق سنگین ۱۱۰ تنی تولید شد.

محمود نظام دوست با اعلام این خبر اظهار داشت: در واحد ذوب و ریخته‌گری مجتمع صنعتی اسفراین تولید شمش فوق سنگین ۱۱۰ تنی به روش ریخته‌گری دو پاتیله برای اولین بار در کشور با به کارگیری دانش روز فولادسازی و با تکیه ‌بر توان علمی و تجربی کارشناسان و پرسنل توانمند و مجرب داخلی با موفقیت انجام شد.

مدیر تولید ذوب مجتمع صنعتی اسفراین افزود: با توجه به وزن بالای محصول نهایی، شمش اولیه برای تولید این محصول، شمش ۱۱۰ تن انتخاب شده و از لحاظ وزنی این شمش، بزرگ ‌ترین شمش آلیاژی تولید شده در تاریخ فولادسازی کشور است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ظرفیت کوره و پاتیل‌های مجتمع ۵۰ تنی است در این روش از دو پاتیل استفاده کردیم که کاری بسیار ارزشمند بوده و کلیه مراحل ساخت و طراحی قالب چدنی توسط کارشناسان و مهندسین توانمند این مجتمع انجام‌ شده است.

نظام دوست افزود: تولید این شمش، نقطه عطفی در صنعت فولادسازی و شمش‌ریزی قطعات سنگین در کشور خواهد بود و نیاز صنایع بزرگ کشور به واردات محصولات استراتژیک در صنایع مختلف خصوصاً در شرایط تحریم موجود برطرف شده و از خروج مقدار قابل توجهی ارز جلوگیری خواهد شد.

مجتمع صنعتی فولاد اسفراین از شرکت‌های زیر پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بزرگ‌ترین تولیدکننده قطعات و مقاطع فولاد آلیاژی در خاورمیانه است که امکان ساخت بیش از ۱۴۰ گرید فولاد آلیاژی را دارد.

این مجتمع عظیم صنعتی به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده قطعات و مقاطع فورج و ریخته‌گری سنگین و فوق سنگین فولاد آلیاژی، با داشتن متخصصان توانمند و فناوری پیشرفته، توانایی رفع نیازهای راهبردی صنایع کشور در بخش‌های نفت و گاز، نیروگاهی، کشتی‌سازی و ماشین‌سازی، ریلی و صنایع معدن و فولاد را دارد.


 

شرکت مس، پیشتاز در تولید کاتد مرغوب

 

معاونت بهره‌برداری مجتمع مس سرچشمه گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران با امکانات و تکنولوژی مدرنی که در اختیار دارد، می‌تواند کاتد را با بالاترین عیار ممکن تولید کند.برای افزایش میزان تولید این شرکت نیز برنامه‌ها و پروژه‌های گسترده‌ای تنظیم شده که برخی از آن‌ها به بهره‌برداری نیز رسیده است.

حبیب‌الله ضیاالدینی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین اظهار داشت: کاتد مس یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی شرکت ملی صنایع مس ایران محسوب می‌شود که در تولید این محصول از دو روش هیدرومتالورژی و پیرومتالورژی استفاده می‌شود. روش هیدرومتالورژی به این شکل صورت می‌گیرد که ابتدا خاک اکسیدی مس از معدن استخراج و جهت عملیات انحلال به هیپ‌های لیچینگ ارسال می‌شود. عملیات انحلال با اسیدسولفوریک رقیق انجام شده و سولفات مس محصول تولیدی و خروجی از عملیات انحلال است که در ادامه وارد کارخانه لیچینگ می‌شود. در این کارخانه سولفات مس تولیدی، با عملیات الکترووینینگ به مس کاتد با عیار ۹۹٫۹۹۵ درصد تبدیل می‌شود. گفتنی است که میزان تولید کاتد با این روش در سال ۱۳۹۸، در دو کارخانه لیچینگ سرچشمه و میدوک بالغ بر ۴٫۴ درصد کل میزان کاتد تولیدی شرکت ملی صنایع مس ایران را شامل شد.

وی افزود: روش دیگری که در مجتمع مس سرچشمه انجام می‌شود پیرومتالورژی است که در این روش خاک سولفوری (سولفور مس) با عیار تقریبی ۰٫۷- ۰٫۶ درصد حاوی مس، از معدن استخراج شده و بعد از عملیات خردایش و دانه‌بندی در کارخانه تغلیظ، به کنسانتره مس با عیار تقریبی ۲۵-۲۰ درصد مس تبدیل می‌شود. سپس کنسانتره مس تولیدی وارد کارخانه ذوب شده و تحت عملیات ذوب قرار می‌گیرد. در ادامه، آند مس با درصد خلوص ۹۹٫۶۵ درصد تولید شده و به کارخانه پالایش ارسال می‌شود. عملیات الکترولیز به عملیاتی گفته می‌شود که در پالایشگاه خلوص مس تولیدی را به ۹۹٫۹۹۵ درصد می‌رساند که در نهایت به آن کاتد مس می‌گویند. تولید کاتد در کارخانه‌های سرچشمه و خاتون‌آباد این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد و میزان تولید کاتد در سال ۱۳۹۸، حدود ۲۳۹ هزار تن بود که ۹۵٫۶ درصد کل کاتد تولیدی شرکت مس را دربرمی‌گیرد. گفتنی است که در دنیا تولید کاتد با تکنولوژی‌های متداولی در حال انجام است و هر روز از روش‌های نوینی رونمایی می‌شود.

معاونت بهره‌برداری مجتمع مس سرچشمه در پاسخ به این سوال که شرکت مس در راستای تولید کاتد با کیفیت چه اقداماتی انجام داده است، تصریح کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران یکی از با کیفیت‌ترین کاتدها در دنیا را تولید می‌کند که این کاتد مطابق گرید A استانداردهای بین‌المللی ASTM-B115 ساخته می‌شود. در سال‌های اخیر شرکت مس جهت ارتقای کیفیت کاتد تولیدی خود اقدام به احداث کارخانه و پالایشگاه خاتون‌آباد کرد که به بهترین دستگاه‌ها و با تکنولوژی روز دنیا تجهیز شده بود که در حال حاضر به بهره‌برداری رسیده است. همچنین شرکت مس در راستای افزایش کیفیت کاتد در پالایشگاه مجتمع سرچشمه، روش CSM را جایگزین روش‌های قدیمی‌تر کرده است.

ضیاالدینی مطرح کرد: اگر بخواهیم از میزان ظرفیت تولید کاتد شرکت مس سخن بگوییم باید گفت که در صورت تامین کنسانتره مس جهت عملیات کارخانه ذوب، ظرفیت تولید کاتد در پالایشگاه‌های شرکت مس ۳۰۰ هزار تن و در فرآیند لیچینگ نیز حدود ۱۷ هزار تن برآورد شده است. بنابراین با وجود کنسانتره کافی در فرآیند پیرومتالورژی و خاک اکسیدی در فرآیند هیدرومتالورژی امکان تولید ۳۱۷ هزار تن مس کاتدی فراهم است اما به دلیل کمبود کنسانتره و همچنین اتمام خاک‌های اکسیدی برای عملیات لیچینگ، ظرفیت خالی تولید کاتد وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فلزات آنلاین مبنی بر اینکه برنامه‌های شرکت مس در جهت افزایش میزان تولید و فروش کاتد در سال جاری چیست، گفت: شرکت مس در جهت افزایش میزان تولید کاتد اقدام به ساخت و بهره‌برداری از کارخانه جدید کنسانتره کرده و همچنین در این راستا بهره‌برداری از معادن دره‌زار و دره‌آلو در استان کرمان را در دستور کار خود قرار داده است. ساخت کارخانه تغلیظ دره‌آلو با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن کنسانتره در سال و کارخانه تغلیظ دره‌زار با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن کنسانتره در سال را در برنامه دارد که تا دو سال آینده به اتمام خواهد رسید. ضمن اینکه شرکت ملی صنایع مس ایران ساخت فاز ۲ کارخانه تغلیظ میدوک، فاز ۳ کارخانه تغلیظ سونگون و فاز ۳ کارخانه تغلیظ مجتمع سرچشمه در دستور کار خود قرار داده است و با همت کارکنان زحمتکش در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.


 

ظرفیت زنجیره تولید فولاد به ۲۳۰ میلیون تن رسید

 

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با بیان اینکه علیرغم همه محدودیت‌ها به همت متخصصان ایرانی، اکنون به ظرفیت تولید ۳۷ میلیون تن فولاد خام رسیده‌ایم، از ارتقای ظرفیت تولید زنجیره فولاد به ۲۳۰ میلیون تن خبر داد.

جعفر سرقینی در آیین افتتاح فاز دوم فولاد کاوه جنوب کیش، با بیان این مطلب اظهار کرد: ظرفیت تولید زنجیره فولاد از ۱۲۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ و ابتدای دولت تدبیر و امید به ۲۳۰ میلیون تن در حال حاضر رسیده است. امروز به همت متخصصان ایرانی و با وجود همه تحریم‌ها به ظرفیت ۳۷ میلیون تن فولاد خام رسیده‌ایم.

سرپرست وزارت صمت با اشاره به اینکه طی چند سال گذشته، توانسته‌ایم فرانسه و ایتالیا را به لحاظ تولید فولاد پشت سر بگذاریم، گفت: در حال حاضر در جایگاه دهم به لحاظ تولید فولاد در دنیا قرار داریم.

وی ضمن یادآوری اینکه تولید فولاد دنیا در سال گذشته ۳.۵ درصد رشد داشته است، اظهار کرد: اما علیرغم سنگین‌ترین تحریم‌ها با اتکا به روحیه جهادی، تولید فولاد خام کشور ۶.۵ درصد رشد داشته است. ضمن اینکه در پنج ساله منتهی به سال ۱۳۹۲، هر ساله ۲۲ تا ۲۳ میلیون تن سنگ‌آهن خام صادر می‌شد اما این رقم در سال گذشته، به کمتر از چهار میلیون تن رسیده است.

این مقام مسئول در وزارت صمت، با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۱ حدود ۶.۵ میلیون تن واردات فولاد و ۱.۵ میلیون تن صادرات فولاد صورت گرفته، اعلام کرد: اما در سال ۹۸ در زمینه صادرات فولاد رکورد زده شد و به ۱۲ میلیون تن صادرات انواع فولاد رسیده‌ایم. همچنین در نتیجه تکمیل زنجیره‌ها تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن واردات فولاد انجام شده است. صنعت فولاد بومی شده و حتی تکنولوژی پرد را به همت متخصصان ایرانی به دست آورده‌ایم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر چشم‌انداز تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد خام تا افق ۱۴۰۴ بیان کرد: اکنون ۳۷ میلیون تن فولاد آماده به کار داریم و ۲۰ میلیون تن نیز در دست اجرا است که شروع شده است. با این ظرفیت حتماً چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد محقق خواهد شد.

وی با اشاره به برخی آمارهای تولید در پنج ماهه سال جاری، اظهار کرد: در پتروشیمی رشد تولید ۶.۳ درصدی، لوازم خانگی ۴۲.۵ درصدی، آلومینیوم ۵۰ درصدی، فولاد هشت درصدی، سیمان ۱۵ درصدی و خودرو ۱۸.۵ درصدی داشته‌ایم. در زمینه پروانه‌های بهره‌برداری رشد ۷۰ درصدی به لحاظ سرمایه‌گذاری و صدور جواز تاسیس افزایش ۳۱.۵ درصدی داشته است.

سرقینی در پایان از رشد ۲.۵ درصدی صنعت در سه ماهه اول سال جاری خبر داد و گفت: با وجود همه محدودیت‌ها، به گفته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رشد صنعت در سه ماهه اول امسال ۲.۵ درصد مثبت بوده است.


 

ثبت رکورد بی‌سابقه تولید در عمر معدن مس سرچشمه در شهریورماه

 

مدیرعامل شرکت مس گفت: شرکت مس با ثبت رقم مجموع تولید سولفوراکسید و باطله به میزان ۲،۷۴۶،۷۲۲ تن در معدن سرچشمه طی شهریورماه از آخرین رکورد تولید معدن سرچشمه در تیرماه سال گذشته به میزان ۲٫۷۲۵٫۴۰۰ تن عبور کرد و رکوردی بی‌سابقه در تولید ماهیانه بخش شرکتی را در طول عمر فعالیت امور معدن رقم زد.

 


کاربران محترم وب سایت عصر مواد می توانند اخبار و رویدادهای مهم کسب و کار صنعتی و معدنی خود را از طریق آدرس ایمیل عصر مواد به نشانی info@asremavad.com و یا برگه تماس با ما برای عصر مواد بفرستند تا به صورت رایگان در بین گزیده اخبار مهم صنعت و معدن منتشر شود.

 

توسعه فناوری ساخت میکروسکوپ الکترونی روبشی در داخل کشور

 

میکروسکوپ‌های الکترونی روبشی از جمله تجهیزات مهم مورد استفاده در فناوری ‌نانو هستند که فناوری ساخت آن‌ها در اختیار تعداد محدودی از کشورها است. میکروسکوپ‌های الکترونی یکی از مهمترین ابزارهای آنالیز مواد در مقیاس نانو هستند که معمولاً برای بررسی ابعاد، مورفولوژی و ساختار مواد نانومقیاس (نانوذرات، نانوالیاف و نانولوله‌ها) از میکروسکوپ الکترونی روبشی استفاده می‌شود.

شرکت توسعه فناوری شریف سولار اقدام به ارائه فناوری ساخت این نوع میکروسکوپ‌ها در داخل کشور کرده است. میکروسکوپ SEM شرکت توسعه فناوری شریف سولار بزرگنمایی ۱۰۰ هزار برابری داشته و در آن از تفنگ الکترونی کاتد حرارتی تنگستنی استفاده شده است. ولتاژ شتابدهی این SEM بین ۱ تا ۳۰ کیلو الکترون ولت است.

سیستم اسپری پیرولیز، سیستم اسپری التراسونیک و پروفایلومتر از دیگر تجهیزات شرکت توسعه فناوری شریف سولار است.

مشابه میکروسکوپ‌های نوری که از نور مرئی برای تصویرسازی بهره می‌برند، در SEM نیز برای تصویربرداری از الکترون‌ها استفاده می‌شود. با توجه به اینکه طول موج الکترون‌ها بسیار کوتاه‌تر از طول موج نور مرئی است، قدرت تفکیک SEM بسیار بیشتر از میکروسکوپ‌های نوری است. بنابراین مطالعه‌ی مورفولوژی سطح در قدرت‌های تفکیک بالاتر مستلزم استفاده از SEM است.


 

تولید نانوذرات سیلیس برای استفاده در صنایع رنگ، لاستیک و بتن

 

شرکت مهندسی بازرگانی پدیده شمس ایرانیان موفق به تولید نانوسیلیس کلوئیدی برای استفاده در صنایعی نظیر رنگ، لاستیک و بتن شده است. این شرکت که همکاری با شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در حوزه تجاری‌سازی و کاربرد نانو تیتان در صنعت نساجی را در کارنامه خود دارد، روی ایجاد دانش فنی و تولید نانوسیلیس کلوئیدی هیدروفیل تمرکز دارد.

ابعاد ذرات محصول نانوسیلیس این شرکت، بین ۱۰ تا ۶۰ نانو بوده و محصول نهایی غیرویسکوز است. مزیت اصلی این نانوذرات، مساحت سطح ویژه بالای آن نسبت به میکروسیلیکا بوده که باعث برهم‌کنش‌های بیشتر آن در محیط‌های مورداستفاده می‌شود. ذرات سیلیکا در ابعاد نانومتری با سهولت بیشتری پایدار شده و سیلیکای کلوئیدی پایدارتری تشکیل می‌دهند.

سیلیکا سل به ‌عنوان یک پیش ماده پرکاربرد در بسیاری از کاربردهای صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در صنعت ساخت و ساز برای افزایش دوام و استحکام بتن، بهبود عملکرد سیمان و تقویت زمین، در صنعت ریخته‌گری برای افزایش دقت، استحکام، ایمنی و اطمینان در صنعت ریخته‌گری از قبیل ریختگی دقیق و مواد نسوز، در صنعت صیقل‌کاری برای ایجاد سطوح صاف و تقریباً بی‌عیب بر روی نیمه‌رساناهای سیلیکونی، ویفرهای یاقوت کبود و لنزهای اپتیکی، در صنعت لایه‌نشانی برای روکش کردن چوب، پوشش‌های مقاوم در برابر سایش، پوشش‌های عایق و غیر آلی، پوشش‌های غیر چسبناک، صنعت کاغذ، جوهرافشان و عکاسی، رنگ‌دانه و پرکننده، فیلم‌های پلاستیکی، پوشش‌های محافظ و تزیینی می‌باشد که منجر به بهبود سختی و دوام و بهبود خواص ضدلک پوشش‌ها استفاده می‌شود.

علاوه بر کاربردهای ذکرشده سیلیکا سل می‌تواند در صنعت چسب سازی، تصفیه آشامیدنی‌ها، کاتالیست‌ها، باتری‌های ژله‌ای و AGM، نساجی، مواد تمیزکننده و تصفیه آب به‌کار رود. 

ثبت آمار محصولات فلزی در سامانه جامع انبارها

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برخی افراد برای حفظ ارزش سرمایه نقدی خود اقدام به احتکار محصولات فلزی می‌کردند که برای جلوگیری از این اقدام سودجویانه و براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، از این به بعد نگهداری محصولات فولادی از مواد اولیه تا محصول نهایی باید در سامانه جامع انبارها ثبت شود.

عباس تابش افزود: در ثبت و نگهداری محصولات فلزی در سامانه جامع انبارها باید ورودی و خروجی بار با یکدیگر همخوانی داشته باشند و در این صورت می‌توان علاوه بر جلوگیری از احتکار محصولات فلزی، نسبت به تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی پایین‌دستی نیز گام برداشت. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تامین حقوق مصرف‌کنندگان و عرضه مناسب محصولات فلزی در بازار مهم‌ترین هدف این سازمان در ثبت محصولات فلزی در سامانه جامع انبارها است که نتیجه این اقدام در آینده‌ای نزدیک مشخص می‌شود.


 

رکورد تولید ماهانه در فولاد هرمزگان

 

شرکت فولاد هرمزگان توانست در شهریورماه ۱۳۷ هزار و ۳۹۱ تن تختال را تولید و رکورد جدیدی ثبت کند. به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، سید اصغر مدنی، معاون بهره‌برداری شرکت فولاد هرمزگان گفت: رکورد یاد شده در حالی ثبت شد که با توجه به شیوع بیماری کرونا محدودیت‌هایی در سطح شرکت وضع شده بود، اما با این حال توانستیم رکورد تولید قبلی در ناحیه فولادسازی را بهبود ببخشیم.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد هرمزگان تصریح کرد: ثبت رکورد جدید تولید در ناحیه فولادسازی بعد از دو سال و با تلاش و کار گروهی کارکنان شرکت و پیمانکاران و حمایت‌های مدیر عامل صورت گرفت، رکورد قبلی به میزان ۱۳۵ هزار و ۶۹۹ تن در خردادماه سال ۹۷ حاصل شده بود.

مدنی کاهش توقفات اضطراری و تاخیر واحدهای فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، افزایش میانگین ریت شارژ فلزی به کوره‌های قوسی، بهبود کیفیت سرباره کوره قوس الکتریکی، کنترل مستمر فرآیند تولید، ارتباط مستمر با واحد احیای مستقیم در راستای افزایش کیفیت آهن اسفنجی، ارتباط موثر با واحد خرید مواد اولیه و قطعات یدکی در راستای افزایش کیفیت مواد اولیه و قطعات یدکی را از دلایل عمده ثبت این رکورد برشمرد.

وی افزایش کیفیت و کمیت تولید تختال و تحویل به موقع محصول در کنار توسعه بومی‌سازی و حمایت از تولیدات کیفی داخلی و ارتقای زیرساخت‌ها را از سیاست‌های این شرکت عنوان کرد و گفت: در راستای تحقق شعار جهش تولید، با تدوین هدف «افزایش کمیت و کیفیت و تحویل به موقع محصولات» در نقشه استراتژی شرکت و با رویکرد کاهش هزینه‌های تولید، افزایش بهره‌وری و راندمان تولید، مصمم هستیم برنامه تولید سالانه خود را به میزان یک میلیون و ۵۲۰ تن تا پایان سال ۹۹ محقق ساخته و از ظرفیت اسمی سالانه کارخانه عبور کنیم.


 

حمایت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از وزیر پیشنهادی صنعت

 

اعضای هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت ایران طی بیانیه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس، ضمن حمایت از انتخاب «علیرضا رزم حسینی» وزیر پیشنهادی صنعت، اعلام کردند:‌ جنگ اقتصادی نیازمند فرماندهانی شایسته، کارآزموده و از خودگذشته است.

در این بیانیه آمده است: با توجه به انتظارات عمومی و شرح وظایف قانونی، وزارت صنعت، معدن و تجارت وزنه تعادل و هماهنگ‌کننده و تسریع و تسهیل‌کننده بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی در سه حوزه تخصصی بزرگ تولیدی و تجاری کشور است و وزیر مربوطه نیز به عنوان نقطه ثقل و صدر مدیران ارشد این وزارتخانه، امر مهم هماهنگی و هم‌افزایی و اتخاذ بهترین تصمیمات برای حفظ منافع ملی در عین حفظ منافع ممکن و حداکثری گروه‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری در این چارچوب را در اقتصاد ملی، عهده‌دار است.

در ادامه بیانیه آمده است: خبر معرفی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی در پی ابراز نگرانی‌ها و دغدغه‌های فعالان صنعتی و معدنی کشور، آن هم پس از حدود پنج ماه بلاتکلیفی در تعیین وزیر مستقیم مرتبط با امور تولید در سال «جهش تولید»، قدری مایه امیدواری است، اما این امید زمانی پرفروغ‌تر شده که رئیس‌جمهوری، فردی از جنس ایثار و شهادت، جانبازی سرفراز از همرزمان و هم‌نسلان سرداران عالیقدر شهید حسین خرازی، احمد متوسلیان، حسن باقری، احمد کاظمی و قاسم سلیمانی، مدیری آزمون پس‌داده در کسوت استانداری دو استان وسیع و پهناور صنعتی و معدنی و دارای سوابق درخشان مدیریتی بنگاه‌های اقتصادی  و تولیدی را به عنوان وزیر به محضر مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است.

خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به عنوان تشکل تخصصی فراگیر بخش صنعت و معدن کشور، وظیفه خود می‌داند ضمن تشکر از حُسن انتخاب رئیس‌جمهوری، با توجه به سوابق مدیریت دولتی ارزنده و شایان توجه «علیرضا رزم حسینی»، وی را با توجه به تجربه‌های شایان تقدیر در مدیریت واحدهای تولیدی دولتی و خصوصی، دردآشنا و راهگشای مشکلات عرصه تولید می‌داند.

بیانیه خانه صنعت، معدن و تجارت ایران می‌افزاید: اعضای هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از نمایندگان خانه ملت خواستند تا با رأی مثبت و قاطع خود به این مدیر، علاوه بر تعیین تکلیف بیش از یکصد هزار واحد صنعتی و معدنی، بارقه امید به کار و تلاش و جهاد اقتصادی را به دل کارآفرینان بازگردانند، زیرا جنگ اقتصادی نیازمند فرماندهانی شایسته، کارآزموده و از خودگذشته است.


 

 


 

ارسال دیدگاه