0
02126246958

گزیده اخبار و رویدادهای مهم صنعت و معدن – دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹

عصر مواد در نظر دارد با جمع آوری و گلچین مهم ترین و جالب توجه ترین اخبار و رویدادهای صنعت، معدن و حوزه های فعالیت مهندسان مواد و متالورژی، مکانیک، معدن، شیمی و نانو، آن ها را در قالب یک بسته خبری ویژه به صورت روزانه تقدیم مخاطبان و کاربران محترم نماید.


 

رکوردهای بی نظیر تولید و فروش شرکت مس در نیمه اول امسال

 

“اردشیر سعدمحمدی” مدیرعامل شرکت مس گفت: تولید ۱۴۰٫۰۰۰ تن کاتد در شش‌ماهه اول سال ۹۹ بی نظیرترین رکورد تولید شش‌ماهه عمر شرکت مس است که در مقابل رقم ۱۳۰٫۰۱۵ تن برنامه ابلاغی بیش از ۸ درصد بالاتر محقق شده است.

مدیرعامل شرکت مس همچنین ادامه داد: رکورد تولید آند از کارخانجات ذوب مس سرچشمه و مس خاتون‌آباد در نیمه اول سال ۹۹ برابر با ۱۷۹٫۵۳۵ تن بالاترین تولید آند عمر شرکت در مقایسه با شش‌ماهه ‌های سالیان گذشته و در مقایسه با برنامه ۱۵۹،۶۸۱ تنی بیش از ۱۲ درصد رشد داشته است.

سعدمحمدی با بیان اینکه در معدن مس سرچشمه استخراج شش ماهه اول سال ۹۹ به میزان ۴۲ میلیون تن در مقایسه با برنامه ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تنی ۹ درصد افزایش داشته است اظهار داشت: در شهریور ۹۹ کل استخراج از این معدن ۷ میلیون و ۱۳۵ هزار تنی بوده که در مقایسه با برنامه ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تنی افزایش ۸ درصدی را ثبت کرده است. از این رقم در بخش همکاران شرکت مس سرچشمه رقم بی نظیر ۲ میلیون و ۷۴۶ هزار و ۷۲۲ تن برداشت صورت گرفته است که رکورد عمر معدن مس سرچشمه در بخش همکاران شرکتی مجزا از بخش پیمانکاری محقق شده است.

وی اضافه کرد: کل استخراج از معادن شرکت مس در نیمه اول سال ۹۹ بیش از ۸۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تن بوده که در مقایسه با برنامه ۸۴ میلیون تنی بیش از ۴ درصد بالاتر از برنامه محقق شده است.

سعدمحمدی با اشاره به اینکه برداشت سنگ سولفور از کل معادن شرکت مس در نیمه اول سال رشد ۲ درصدی داشته است گفت: طی این بازه زمانی به میزان ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن سولفور برداشت شده است که در مقابل برنامه ۲۶ میلیون و ۱۳۵ هزار تنی بیش از ۲ درصد بالاتر از برنامه بوده است.

وی با بیان اینکه همچنین کنسانتره مس کل شرکت در نیمه اول سال ۹۹ رقم ۵۹۹ هزار و ۶۲۶ تن بوده که در مقابل برنامه ابلاغی ۵۷۷ هزار و ۵۷۵ تنی بیش از ۴ درصد افزایش نشان می دهد گفت: در شهریور ماه ۹۹ تولید کنسانتره کل شرکت ۱۰۶ هزار و ۶۱۷ تن بوده که در مقابل برنامه ۱۰۰ هزار و ۸۴۲ تنی با ۶ درصد بالاتر محقق شده است.

مدیرعامل شرکت مس افزود: در مجتمع مس سرچشمه رکورد تولید کنسانتره شش ماهه اول شکسته شد و به رقم ۳۵۲ هزار و ۵۱۵ تن رسید و در مجتمع مس سونگون و مزرعه رکورد بی نظیر تولید کنسانتره ماهانه ۳۱ هزار و ۹۲۵ محقق شد که در مقابل برنامه ۲۷ هزار و ۳۷۷ تنی بیش از ۱۶٫۶ درصد بالاتر از برنامه بوده است.

سعدمحمدی با تاکید بر اینکه در شهریور ماه رکورد بی بدیلی در مجتمع مس سونگون از ابتدای راه اندازی تا کنون در حوزه تولید کنسانتره مس ثبت شده است گفت: در تولید مس محتوای معدنی کل شرکت مس که شاخص عملکردی شرکت‌های معدنی است با ۱۴۵ هزار و ۸۰۰ تن در مقابل ۱۴۳ هزار و ۲۰۰ تن برنامه با بیش از ۲ درصد افزایش محقق شده است.

سعدمحمدی در ادامه با بیان این‌که کل فروش شرکت ملی صنایع مس ایران تا پایان شهریورماه سال جاری به عدد ۱۶ هزار و ۱۹۵ میلیارد تومان رسیده است، گفت: این میزان فروش، رشد ۶۱٫۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که ثبت رکوردهای قابل توجه در فروش شرکت مس مدیون تلاش تمامی پرسنل این شرکت است، گفت: فروش شش‌ماهه شرکت ملی صنایع مس ایران در سال گذشته برابر با ۱۰ هزار و ۲۷ میلیارد تومان بوده است و رشد بیش از ۶۱ درصدی فروش در مدت زمان مشابه در سال جاری رکورد جدیدی در تاریخ فروش شرکت مس محسوب می شود که به‌ خاطر این رکورد به تمامی همکاران خدومم در شرکت مس تبریک می گویم.

سعدمحمدی همچنین با اشاره به میزان فروش دوره یک‌ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۹ نیز گفت: در بازه زمانی یک‌ماهه شهریورماه میزان فروش شرکت ملی صنایع مس ایران ۴ هزار و ۲۸۶ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مردادماه رشد ۴۷٫۵ درصدی داشته است و رکورد جدیدی در تاریخ فروش ماهانه شرکت مس نیز محسوب می شود.نیاز به ۵ میلیارد یورو سرمایه گذاری برای تحقق هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد

 

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: با توجه به توسعه اکتشافات توسط ایمیدرو، نگرانی برای تامین سنگ آهن چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نداریم. وی همچنین افزود: به زودی ظرفیت فولاد کشور به ۴۳ میلیون تن خواهد رسید.

خداداد غریب پور در بیست و دومین سمپوزیوم فولاد کشور که پیش از ظهر امروز در سالن همایش های جزیره کیش برگزار شد، افزود: نگرانی برای تامین سنگ چشم انداز فولاد نداریم و در این زمینه حفاری در عمق یکی از اهداف ما است. وی گفت: برخی ذخایر سنگ آهن اگر چه روبه اتمام است، اما معادن جدیدی کشف شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای دستیابی به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، نیاز به ۵ میلیارد یورو سرمایه گذاری است، افزود: این میزان سرمایه از محل منابع صنایع معدنی قابل تامین است و با توجه به توسعه اکتشافات به طور حتم این هدفگذاری زودتر از موعد تعیین شده (سال ۱۴۰۴) محقق می شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو سهم معدن و صنایع معدنی در GDP کشور را ۲۶ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به ظرفیت های این حوزه، این سهم در اقتصاد کشور باید افزایش یابد. وی گفت: با اکتشافات جدید، در پهنه ایران مرکزی ذخیره ۵۰۰ میلیون تنی سنگ آهن و همچنین ذخایری در پهنه های آباده – جازموریان و بهرام گور دست پیدا کردیم.

غریب پور با بیان اینکه انجام یک میلیون متر عملیات حفاری در این حوزه مورد توجه است، افزود: گزارش ها حاکی است ذخایر فعلی تا سال ۱۴۰۵ به اتمام می رسد. با توجه به شناسایی ظرفیت های جدید که حاصل افزایش عملیات اکتشافات ایمیدرو است(اکتشاف در ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع طی سال های ۹۷ و ۹۸)، ذخایر درخشانی شناسایی شده است.

وی گفت: به منظور توسعه اکتشافات، تعداد پیمانکاران حفاری در کشور کم است و برای حل این مشکل، شرکت ها تامین ماشین الات مورد نیاز را مورد توجه قرار دهند.


 

 


 

توسعه اکتشاف، اقدامی حیاتی برای تداوم تولید فولاد و تحقق تولید ۵۵ میلیون تن

 

ناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در پنل تخصصی سمپوزیوم فولاد ۹۸ موارد زیر را مورد تاکید قرار داد:

اکتشاف یکی از اقدامات حیاتی برای تداوم تولید فولاد و تحقق تولید ۵۵ میلیون تن است.

کویر مرکزی ایران دارای ذخایر غنی سنگ آهن است اما برخی موانع از جمله بهانه‌های زیست محیطی و بروکراسی اداری مانع از اقدامات اکتشافی و اخذ مجوزهای بهره‌برداری شده است‌.

از طرفی مجوزهای بسیاری برای بهره‌برداری از برخی معادن صادر شده اما عملا به دلیل عدم توانایی صاحبان آن، بهره‌برداری از آنها صورت نگرفته که باید تکلیف آنها هم مشخص شود.

توسعه اقتصادی و گام برداشتن در جهت رونق تولید با تعارف و تئوری‌های آکادمیک محقق نمی‌شود بلکه با بررسی واقعیات و قابلیت‌های صنایع بزرگ امکان‌پذیر است. شاهد این گفته، اجرای پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس است. این طرح بزرگ ملی در حالی توسط بخش خصوصی و ۳ شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، چادرملو و مس اجرا شده است که خیلی‌ها باور نداشتند که این پروژه قابل اجرا باشد.

در شرایط فعلی اقتصادی، این صنایع معدنی هستند که خلق ارزش می‌کنند.

 


کاربران محترم وب سایت عصر مواد می توانند اخبار و رویدادهای مهم کسب و کار صنعتی و معدنی خود را از طریق آدرس ایمیل عصر مواد به نشانی info@asremavad.com و یا برگه تماس با ما برای عصر مواد بفرستند تا به صورت رایگان در بین گزیده اخبار مهم صنعت و معدن منتشر شود.

 

طرح‌ های هفتگانه فولاد در خدمت محرومیت زدایی

 

به گزارش ماین نیوز، زمانی که صحبت از توسعه پایدار می‌شود، زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و… را شامل می‌شود. کشور ما نیز در همین راستا در برنامه‌های توسعه خود ایجاد کارخانجات تولیدی فولاد را به عنوان صنایع مادر و زیر بنایی به منظور توسعه اقتصادی و فرهنگ صنعتی برنامه‌ریزی کرده است.

طرح‌های فولادی هشت گانه که بعداً هفت گانه شد از جمله این صنایع زیر بنایی بوده که در هفت استان کشور شروع شد. حال با توجه به اینکه از بین این ۷ طرح ۶ طرح به بهره‌برداری رسیده است و تنها یک پروژه از طرح‌های هفتگانه باقی مانده است.

امیر حسین نادری مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران درباره روند اجرای طرح فولاد هفت گانه در کشور گفت: طرح‌های هفت گانه که در ابتدا هشت گانه بود ۶ طرح آن احیا و راه‌اندازی شد، و هفتمی به زودی در قائنات در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. فولاد سازی‌ها به سرعت کارهایشان رو به پیشرفت است و امیدواریم هر چه زودتر شاهد تولید در شرکت سپید دشت در قسمت فولاد‌سازی باشیم، و بعد از آن شاهد فولاد‌سازی در شرکت‌های مثل شادگان و شرکت میانه باشیم.

وی افزود: همکاران ما امیدوار هستند که با راه‌اندازی آن ها حدود ۶ میلیون تن به فولاد کشور اضافه می‌کند را به پایان برسانند. این پروژه‌ها متعلق است به شرکت ملی فولاد، ما کماکان برای به نتیجه رسیدن پروژه‌ها کمک می‌کنیم.

مدیر شرکت ملی فولاد اظهار کرد: همکاران ما تلاش می‌کنند تا با راه‌اندازی هر کدام از طرح‌های هفتگانه فولاد و استفاده از نیروی کار بومی اشتغال زایی زیادی ایجاد کنند و امیدواریم محرومیت زدایی زیادی را شاهد باشیم.

نادری تصریح کرد: قیمت تمام شده فولاد در کشور ما بسیار مناسب است، هم امکانات و مزیت صادراتی داریم و هم امکان تولید داخل را داریم. این طرح‌ها از لحاظ اقتصادی در لوکیشین نامناسبی قرار گرفته‌اند اما از لحاظ توسعه اجتماعی و رفع محرومیت در بهترین لوکیشن قرار گرفته‌اند. همکاران ما تلاش می‌کنند تا با راه‌اندازی هر کدام از آن واحد‌ها واستفاده از نیروی کار بومی بتوانند اشتغالزایی زیادی ایجاد کنند. و امیدواریم محرومیت زدایی زیادی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: اثبات اینکه می‌توانیم متکی به صادرات غیر نفتی باشیم یکی از آرزوهایی بود که برای صنایع معدنی و فولادی کشور وجود داشت و از فرصت هایی که در تحریم به وجود آمد اهمیت صادرات غیر نفتی در کشور مشخص شد. سرمایه گزاری‌های زیادی در بخش فولاد در کشور انجام شده است که این قابلیت بهره‌مندی کشور در این حوزه را هم دارد.

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد به وزیر صمت جدید در مورد صنعت فولاد گفت: پیشنهاد بنده به آقای رزم حسینی وزیر جدید صمت احیای طرح جامع فولاد کشور هست که از دوباره کاری و موازی کاری و عدم توجه به آمایش سرزمین بتوانیم پرهیز بکنیم و منابع کشور را در جای درست خود سرمایه گزاری کنیم.


 

استخراج سالانه بیش از یک میلیون تن طلا در تکاب

 

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی از اشتغال‌زایی مستقیم برای بیش از ۷۰۰ نفر در معادن طلای تکاب خبر داد و گفت: دو معدن طلای بزرگ زره شوران و آقدره در این شهرستان سالانه یک میلیون و ۸۵ هزار تن ماده معدنی طلا را استخراج و در سر معدن نیز فرآوری می‌کنند.

پریسا عابدپور در گفت‌وگویی با اشاره به فعالیت دو معدن طلای بزرگ زرشوران و آقدره در این شهرستان اظهار داشت: سالانه یک میلیون و ۸۵ هزار تن ماده معدنی طلا را استخراج و در سر معدن نیز فرآوری می‌کنند، این واحدها با سرمایه گذاری یک هزار و ۱۸ میلیارد ریال زمینه اشتغال مستقیم را برای ۷۱۵ نفر مهیا کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تکاب در حوزه‌های معدنی و صنایع معدنی از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است، افزود: با ایجاد واحدهای فرآوری بزرگ‌مقیاس در راستای جلوگیری از خام‌فروشی و خروج سهم ارزش افزوده مواد معدنی از این شهرستان هم می‌تواند اشتغال چشمگیری برای مردم منطقه ایجاد کند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اقدامات زیرساختی در این منطقه اضافه کرد: اقدامات زیرساختی خوبی هم در منطقه از محل وصول درآمدهای حقوق دولتی معادن شهرستان تکاب ازجمله برق‌رسانی، آب‌رسانی و راه‌های دسترسی به معادن ایجاد شده است که روستاهای موجود در مسیر نیز از این زیر ساخت‌ها بهره‌مند شده‌اند.

بر اساس گزارشی از ایسنا، گفتنی است زرشوران بزرگ‌ترین مجموعه تولید طلای کشور و خاورمیانه در کنار معدن طلای آقدره که واحد فرآوری و استحصال طلا نیز در پای این دو معدن قرار دارد در شهرستان تکاب استقرار یافته‌اند.


 

بهره‌برداری از کارخانه سرب و روی کوهبنان، گامی موثر در تامین مواد اولیه صنایع

 

با راه‌اندازی کارخانه سرب و روی در شهرستان کوهبنان، گام موثری در محرومیت‌زدایی منطقه و تحقق شعار سال که جهش تولید است، برداشته می‌شود. همچنین احداث مجتمع بزرگ اکتشافی و صنعتی سرب و روی می‌تواند در کنار توسعه اقتصادی کوهبنان زمینه توسعه صنایع استراتژیک داخلی را نیز فراهم و زمینه وابستگی کشور به کشوری مانند ترکیه را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، استان کرمان به بهشت معادن کشور شهرت دارد، بیشترین حجم معادن مس و سنگ آهن کشور در این استان قرار گرفته، اما شمال استان کرمان بدون شک با نام زغال‌سنگ گره خورده است.

شهرستان کوهبنان در شمال کرمان یکی از قطب‌های تولید زغال‌سنگ به شمار می‌رود، اما اقتصاد نه چندان قابل قبول معادن زغال‌سنگ در این شهرستان مردم را با محرومیت مواجه کرده است، به طوری که شاهد افزایش بیکاری و رکود در معادن کوهبنان هستیم.

 

توسعه صنعت سرب و روی عاملی موثر برای توسعه اقتصادی کوهبنان

بعد از سال‌ها وعده مسئولان برای خروج از اقتصاد تک بعدی و برداشت و خام‌فروشی زغال سنگ، حالا مسئولان به توسعه صنعت سرب و روی توجه کرده‌اند.

در بهمن ماه سال ۹۸ با تلاش فرماندار شهرستان کوهبنان و جلسات مختلف با شرکت‌های بزرگ بورسی، مقرر شد: مجتمع بزرگ سرب و روی متشکل از سه کارخانه در کوهبنان احداث شود که با این خبر، امید در دل جوانان این شهرستان زنده شد.

از سوی دیگر به دلیل تحریم‌ها، صنایع داخلی کشور برای واردات سرب و روی با مشکل جدی مواجه شده‌اند و یا با مشکلات بسیار سرب و روی مورد نیاز از ترکیه با قیمت‌های هنگفت وارد کشور می‌شود.

 

فواید احداث مجتمع بزرگ اکتشافی و صنعتی سرب و روی در کوهبنان

احداث مجتمع بزرگ اکتشافی و صنعتی سرب و روی می‌تواند در کنار توسعه اقتصادی کوهبنان زمینه توسعه صنایع استراتژیک داخلی را نیز فراهم و زمینه وابستگی کشور به کشوری مانند ترکیه را کاهش دهد.

محمدی، یکی از شهروندان کوهبنانی گفت: در جای جای این شهرستان، گنجینه‌ای از ثروت‌های خدادادی نهفته است و اگر کارخانه فرآوری سرب و روی به همت مسئولان احداث شود، مشکل بیکاری جوانان این شهرستان وحتی شهر‌های اطراف برطرف می‌شود.

وی افزود: از مسئولان استان و کشور تقاضا داریم، حل این مشکل را در اولویت قرار دهند که هرچه زودتر شاهد احداث این کارخانه باشیم تا علاوه برحل مشکل اشتغال منطقه، استان کرمان به قطب تولید سرب و روی تبدیل شود و زمینه وابستگی کشورمان به کشور‌های دیگر مانند ترکیه کاهش یابد.

 

کار واگذاری زمین پروژه و استعلام‌های آن اخذ و عملیاتی شده است

حسین سالاری، فرماندار شهرستان کوهبنان نیز ابراز کرد: پس از مطالعات پهنه کوهبنان و در راستای جذب سرمایه‌گذار به منظور فعال کردن ظرفیت‌های معدنی شهرستان کوهبنان جلسات مختلفی در این شهرستان و استان با حضور سرمایه‌گذاران مختلف برگزار شده است که در نهایت سه شرکت فعال معدنی کشور که هر سه از شرکت‌های معتبر و بورسی هستند با تشکیل شرکت زرین صبا و اخذ جواز تاسیس، آمادگی خود را برای احداث واحد فرآوری سرب و روی کوهبنان اعلام کردند.

وی ادامه داد: این واحد فرآوری متشکل از سه کارخانه کنسانتره و تولید شمش سرب و روی است که طی جلسه‌ای در تهران و کرمان با حضور خبرنگاران، خبر سرمایه‌گذاری دو هزار میلیارد تومانی در کوهبنان اطلاع‌رسانی شد.

فرماندار شهرستان کوهبنان تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون کار واگذاری زمین پروژه و استعلام‌های آن اخذ و عملیاتی شده و همچنین مطالعات زیست محیطی پروژه در اداره کل محیط زیست استان کرمان مورد تایید قرار گرفته و به تهران ارسال شده است.

سالاری با اعلام اینکه هم اکنون حساب شرکت مذکور در بانک ملت کوهبنان افتتاح شده است، بیان داشت: در حال حاضر کار بررسی در دو معدن سرب و روی در «روستای بن در» آغاز شده و با اخذ مجوز از یکی از سازمان‌ها که محدوده‌های دیگر شرکت با محدوده‌های آن سازمان تداخل دارد، کار بررسی در سایر محدوده‌ها نیز باید آغاز شود و طراحی کارخانه پس از آنالیز خوراک استحصالی انجام می‌شود.

 

تنها مانع احداث کارخانه سرب و روی، تداخل با معادن انرژی اتمی

جهانگیری، مدیرعامل شرکت زرین صبا هم تشریح کرد: در حال حاضر محدوده‌های معدنی پروژه احداث کارخانه سرب و روی با محدوده‌های معدنی در اختیار سازمان انرژی اتمی تداخل دارد که در این رابطه در حال مذاکره با سازمان انرژی اتمی هستیم.

وی اضافه کرد: تمامی زیرساخت‌های مجتمع (ساخت سه کارخانه) شامل آب، برق، گاز، مجوز‌های محیط زیست و منابع طبیعی در استان اخذ شده است و تا دو هفته آینده نتیجه را به ما اعلام خواهند کرد و کلنگ این پروژه را خواهیم زد.

عفت شریعتی، نماینده مردم زرند و کوهبنان نیز گفت: جلساتی با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران برگزار شد که با نظر مساعد وی دستور اقدام داده شده است و ادامه کار و آماده شدن آن برای کلنگ زنی بستگی به نظر مدیر کل صمت استان دارد.

وی توضیح داد: با توجه به اهمیت موضوع، چندین جلسه با وی صحبت کردم و امیدوار هستم این مهم هرچه زودتر به نتیجه برسد تا در سال جهش تولید، علاوه بر رشد و شکوفایی شاهد خوشحالی جوانان عزیز نیز باشیم.

با بهره برداری از معادن سرب و روی و ایجاد زنجیره‌های صنعتی در کوهبنان می‌توان ضمن از بین بردن محرومیت از چهره این شهرستان، زمینه توسعه بهتر و ارزآوری بیشتر را در این منطقه ایجاد و اقدامات لازم برای خودکفایی و جلوگیری از واردات این فلزات گرانبها در کشور را نیز فراهم کرد.

بر اساس گزارشی از باشگاه خبرنگاران جوان، امروز کوهبنان در آستانه یک جهش جدی و بزرگ قرار گرفته است و مردم این شهرستان امیدوارند، مسئولان با عبور از وعده‌ها در راستای توسعه‌ی این شهرستان گام بردارند.


 

فهرست اولویت سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای هدایت صحیح سرمایه در بخش تولید، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن منتشر شد. به گزارش خبرگزاری فارس، سعید زرندی در کارگروه سرمایه‌گذاری اظهار کرد: در سامانه بهین‌یاب بخشی را به‌ عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد کردیم تا فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری با رویکرد جایگزینی واردات به اطلاع ذی‌نفعان برسد.

وی اضافه کرد: یکی از سیاست‌های ما سوق دادن سرمایه‌گذاران جدید به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و واحدهای راکد است؛ چراکه معتقدیم به جای اینکه سرمایه‌گذار از صفر کارش را شروع کند، بهتر است به طرف احیای یک واحد تعطیل یا نیمه تمام برود.

زرندی گفت: با مشارکت با سرمایه‌گذار قدیم یا توافق با او، هم از هدررفت سرمایه‌های معطل جلوگیری می‌شود و هم سرعت راه‌اندازی پروژه‌ها شتاب می‌گیرد. معاون طرح و برنامه افزود: با این سیاست، لیست واحدهای نیمه تمام و واحدهای راکد را به اطلاع عموم رساندیم. وی تصریح کرد: یکی از موضوعات مهمی که در آینده، بخش تولید با آن مواجه خواهد بود، کاهش سرمایه‌گذاری است. طی سال‌های اخیر رشد سرمایه‌گذاری ثابت ناخالص منفی بوده است. این به آن مفهوم است که سرمایه‌گذاری خالص منفی است و به عبارتی میزان سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته از استهلاک موجودی سرمایه کمتر بوده است و این امر زنگ خطری برای تولید و اشتغال محسوب می‌شود.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در این راستا به‌دنبال سرمایه‌گذاری با مقیاس بزرگ و هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سهامی عام هستیم. وی افزود: از برخی چهره‌های خوشنام و صاحب برند دعوت کرد‌ه‌ایم تا با حضور آنها شرکت‌های سهامی عام تشکیل و با استفاده از بازار سرمایه به جذب نقدینگی از سوی مردم بپردازیم. برای دریافت اطلاعات فرصت‌های سرمایه‌گذاری، به سامانه بهین یاب، بخش فرصت‌ها، اطلاعات کامل بارگذاری شده است.


 


ارسال دیدگاه