0
02126246958

تولید آهن اسفنجی در فرایندهای احیای مستقیم آهن – قسمت ۶ – روش پرد

پِرِد (PERED) تکنولوژی بهینه سازی شده و بومی سازی شده میدرکس برای تولید آهن اسفنجی است. این تکنولوژی در سال ۲۰۰۷ تحت عنوان Persian Direct Reduction Technology در آلمان و تحت لیسانس شرکت ایرانی MME به ثبت رسیده است. تاکنون ۴ واحد احیای مستقیم آهن شامل فولاد شادگان، فولاد میانه، فولاد غدیر نی ریز و شرکت احیا استیل بافت با تکنولوژی PERED در دست ساخت بوده و با به بهره برداری رسیده است. تکنولوژی های میدرکسی که در گذشته احداث شده اند را می توان تا حدودی و نه صد درصد با این روش بهبود بخشید. این طرح برای فولاد خوزستان انجام شده و طی آن، ظرفیت ۶۵۰ هزار تنی واحد احیای مستقیم به ۸۵۰ هزار تن ارتقا یافته است، یعنی شاهد افزایش ۳۰ درصدی ظرفیت با این تغییرات بوده ایم.

 

با تکنولوژی پرد امکان احیای مستقیم سنگ آهن (DRI)، بریکت گرم آهن اسفنجی (HBI) و آهن اسفنجی گرم (HDRI) مطابق با نیاز مشتری وجود دارد. 

 

 

واحد پرد – فولاد غدیر نی ریز

 

 

واحد بومی سازی شده میدرکس – فولاد خوزستان

 

 

برای آشنایی بیشتر با روش پرد (PERED) و تمایزهای آن با سایر روش ها به ویژه میدرکس، بخش هایی از مقاله آقای مرتضی آقاجانی مدیرعامل شرکت MME را در خصوص تفاوت تکنولوژی پرد با سایر روش ها را با هم مرور می کنیم:

 

 • ۱- در تکنولوژی پرد، ورود گاز احیایی نه از یک داکت بلکه با استفاده از دو داکت مجزا انجام می شود. بنابراین یکنواختی و هموژنی گاز احیایی افزایش می یابد و می توان کنترل آن را بیشتر از روش های قبل در اختیار داشت.

 

 • ۲- در روش های قدیمی تولید آهن اسفنجی، ۳ کلوخه شکن بالایی، میانی و پایینی استفاده می شود در حالی که در روش PERED، یکی از کلوخه شکن ها حذف شده اند.

 

 • ۳- در روش های معمول، گندله به صورت اختاپوسی به کوره تزریق می شد. اما در طرح جدید PERED، لوله تغذیه دیگری برای ورود گندله در مرکز کوره نیز تعبیه شده است. این امر موجبات یکنواختی و تامین یکنواخت خوراک را فراهم می کند و در نهایت کارایی را افزایش خواهد داد. همین موضوع نیز، می تواند یکی از عواملی باشد که زمینه را برای حذف یکی از کلوخه شکن ها مهیا می کند.

 

 • ۴- در روش های دیگر از لوله هایی با قطر ۸ اینچ به عنوان ریفورمر استفاده می شود. اما در طرح جدید برای پلنت های هشتصد هزار تنی، این قطر تا ۱۰ اینچ افزایش یافته است که موجبات کاهش تعداد لوله ها را فراهم می کند و اندازه نهایی محفظه ریفورمر هم کوچک تر می شود.

 

 • ۵- در روش جدید از کاتالیست منحصر به فردی استفاده می شود. این کاتالیست، شکست گازهای احیایی را تسریع می کند و طول عمر بیشتری نیز دارد.

 

 • ۶- در طرح جدید از کمپرسورهای سانتریفیوژی زیمنس استفاده می شود. این جایگزینی، آزادی عمل بیشتری را ایجاد می نماید و هزینه های مصارف برق و … و نیز سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

 

 • ۷- در طرح جدید تولید آهن اسفنجی برای پلنت های هشتصد هزار تنی، رکوپراتور (سیستم بازیاب حرارتی) به صورت معکوس نصب شده است. نحوه نصب تجهیز یاد شده، این امکان را فراهم می آورد تا در زمان تعمیر تجهیزات، باندل ها با سهولت بیشتر و طی زمان کمتری از رکوپراتور خارج شوند.

 

 • ۸- در روش PERED فضای خالی بالای کوره کم شده است و ارتفاع کوره نیز به علت تفاوتی که در نوع تزریق شارژ انجام شده و پیش تر هم به آن اشاره شد، کوتاه تر شده است. داکت جانبی خروجی گاز به دو داکت از روی سقف تغییر یافته است.

 

 • ۹- در کوره های موجود خنک کردن کوره به صورت نقطه ای و سپس درخت کریسمس انجام می شود. اما در روش PERED، خنک کنندگی از طریق خط محیطی انجام می شود. بنابراین خنک کاری در روش جدید از توزیع، اثرگذاری و کارایی بیشتری برخوردار است.

 

 • ۱۰- ریفورمر از تزریق بخار بهره می برد و کنترل پارامترهای ریفورمینگ را بهتر کرده است.

 

 • ۱۱- با استفاده از تزریق گاز در ناحیه میانی کوره، بهره وری افزایش پیدا می کند.

 

 

تمامی تغییرات یاد شده در نهایت موجب بهبود فرایند احیا می شود و مزیت هایی را به دنبال دارد. کاهش میزان سرمایه گذاری اولیه یکی از مهم ترین مزیت های روش PERED به شمار می رود. در طرح جدید انتظار می رود که دما کاهش یابد و از حجم ورود گازهای آلاینده به اتمسفر کاسته شود. این طرح به افت مصرف آب، برق و گاز منجر می شود و بهبود شاخص های مصرف انرژی را دربر خواهد داشت. در نهایت نیز انتظار می رود تا از هزینه تعمیر و نگهداری در این روش کاسته شود.

 

ارسال دیدگاه