0
02126246958

ویژگی، مشخصات و کاربرد الکترودهای روتیلی جوشکاری

ماده اصلی پوشش الکترودهای روتیلی اکسید تیتانیوم (TiO2) است که به روتیل یا تیتانیا معروف است. وجود روتیل در ترکیب روکش الکترود باعث می شود قوس راحت ایجاد و شکل گرفته و پایداری مناسبی داشته باشد. بنابراین کار کردن با الکترودهای روتیلی نسبتاً راحت و لذا کاربری آن در صنایع مختلف زیاد است. سرباره حاصل از این الکترودها دارای واکنش های اسیدی است. این الکترودها امکان جوشکاری با هر دو جریان AC و DC و تمام وضعیت ها را فراهم می آورد. این نوع الکترودها با قوس سبک و ملایم تا متوسط می سوزد و عمق نفوذ آن زیاد نیست و در نتیجه امتزاج فلز جوش و فلز پایه کم است. این خاصیت همراه با شدت جریان و حرارت ورودی کم، مسائل ناشی از سوختگی و Under Cut را کاهش می دهد. بنابراین برای جوشکاری ورق های نازک مناسب هستند. ظاهر جوش حاصل از این نوع الکترود صاف و کمی موج دار و سطح جوش تخت تا کمی محدب است.

 

 

 

 

این الکترودها حرکت سریع و قدرت ترسیب بالایی دارند، درز را زود پر می کنند و قابلیت پل زنی در اتصالات و درزهای عریض را با داشتن قدرت انتقال قطره ای فلز مذاب در داخل جریان قوس دارند، بنابراین می توانند در درزهایی که به طور مناسب جفت نشده اند به کار روند.

 

محافظت از حوضچه مذاب در این الکترودها برخلاف الکترودهای سلولزی که بیشتر با تولید گاز است، با سرباره محافظ انجام می شود. بنابراین نسبت به الکترودهای سلولزی، سرباره یا گل جوش این الکترودها زیاد است و قسمت بیشتری از فلز مذاب را می پوشاند ولی روانی سرباره الکترودهای سلولزی را ندارد، سخت تر بوده و اغلب به نوار جوش می چسبد. فلز مذاب حاصل از این نوع الکترود دارای روانی و سیالیت بیشتری نسبت به الکترودهای سلولزی است، البته نه در حدی که قابلیت استفاده از آن را در همه وضعیت ها از بین ببرد. این الکترودها برای جوشکاری گوشه در حالت افقی بسیار مناسب هستند. جوش حاصل از این الکترودها دارای خواص مکانیکی بسیار مطلوب با ظاهر خوب است.

 

الکترودهای روتیلی از پرکاربردترین الکترودها در مصارف عمومی هستند. از جمله­ ی این الکترودها، E6012 الکترود روتیلی سدیم دار و E6013 الکترود روتیلی پتاسیم دار است. اگر به ترکیب روکش روتیلی، پودر آهن اضافه کنیم، نوعی روکش به وجود می آید که معمولاً به آن روتیلی+اکسید آهن می گویند. از آن جمله، الکترود E7014 که به میزان ۴۰-۲۵ درصد وزنی پودر آهن به روکش روتیلی اضافه شده است یا الکترود E7024 که حدود ۵۰% وزنی پودر آهن به روکش روتیلی اضافه شده است. پودر آهن موجود در روکش افزایش نرخ رسوب جوش را افزایش می دهند، به این صورت که پودر آهن موجود در روکش در حرارت شدید قوس الکتریکی، تبدیل به مذاب آهن شده و بر فلز جوش افزوده می شود. این موضوع باعث افزایش سرعت جوشکاری، تثبیت قوس، کاهش پاشیدگی، راحت جدا شدن گل جوش و البته محدودیت استفاده از الکترود E7024 -که حاوی پودر آهن بیشتری در روکش خود است- در وضعیت های مختلف می شود. الکترودهای روتیلی+اکسید آهن را می توان در آمپرهای بالاتری نسبت به روتیلی استفاده نمود. این الکترودها گاه با عنوان الکترودهای اکسیدی هم مطرح است.

 

با ترکیب روتیل با کربنات کلسیم، روکش های روتیلی قلیایی تولید می شود که می تواند بخشی از ویژگی های هر دو روکش روتیلی و قلیایی را با هم داشته باشد. این الکترودها دارای روکش ضخیمی بوده و جوش هایی با خواص مکانیکی مناسب تولید می کنند و به جز موقعیت عمودی رو به پایین در بقیه وضعیت های جوشکاری استفاده می شود. با اضافه کردن درصد وزنی بیشتری از مواد سلولزی به روکش های روتیلی، این الکترودها کاربرد مناسب تری در وضعیت عمودی رو به پایین خواهند داشت. اگر در روکش های روتیلی، مقداری از روتیل (دی اکسید تیتانیوم) را با اکسید آهن جایگزین کنیم، روکش های روتیلی+اکسید آهن یا روتیلی اسیدی ساخته می شود. در این روکش ها می توان از کانی ایلمنیت (FeTiO3) که ترکیبی از اکسیدهای آهن و تیتانیوم است می توان استفاده نمود که به آن روکش ایلمنیتی می گویند. این الکترودها مثل الکترودهای کم هیدروژن، جوش هایی با تافنس و مقاومت به ضربه بالا تولید می کنند.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

 

 

 

ارسال دیدگاه