0
02126246958

ویدیویی زیبا از جوشکاری اصطکاکی با دستگاه دو محوره + توضیحات

توضیحات:

 

اساس جوشکاری اصطکاکی بر اصل تبدیل انرژی مکانیکی (جنبشی) به انرژی گرمایی استوار است.  در این روش سطوح دو قطعه ای که باید به هم متصل شوند با اعمال یک فشار اولیه در تماس با هم قرار می گیرند. با حرکت دورانی سریع یکی از قطعات بر روی دیگری و ایجاد مالش و اصطکاک بین دو قطعه، گرمای زیادی تولید می شود که نتیجه آن ایجاد حالت پلاستیسیته (خمیری) در سطوح می باشد. با اعمال فشار نهایی، سطوح دو قطعه در هم فرو رفته و اتصال انجام می شود.

جوشکاری اصطکاکی فرایندی معمول جهت اتصال فلزات و ترموپلاستیک ها در صنعت است. روش های متعددی برای جوشکاری اصطکاکی وجود دارد که برای اتصال طیف گسترده ای از مواد فلزی و غیرفلزی مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جمله می توان به فرایندهای زیر اشاره کرد:

 

  • جوشکاری اصطکاکی مداوم (Continuous drive friction welding):

 

در این روش یک قطعه ثابت است و قطعه دوم در تماس با آن می چرخد. در زمان مشخصی با متوقف شدن چرخش، نیرویی اضافی به نام نیروی فورج اعمال و باعث اتصال قطعات می شود.

 

  • جوشکاری اصطکاکی دورانی یا لحظه ای (Inertia friction welding):

 

در این روش یک قطعه ثابت است و قطعه دوم توسط یک فلایویل در مقابل آن می چرخد و همزمان انرژی دورانی در فلایویل ذخیره می شود. با رسیدن نرخ دوران به مقداری مشخص، اتصال فلایویل از موتور قطع شده و دو قطعه به یکدیگر فشرده می شوند تا در اثر اصطکاک ایجاد شده هم متوقف شود و هم جوشکاری انجام بگیرد.

 

  • جوشکاری اصطکاکی خطی (Linear friction welding):

 

در این روش دو قطعه در مقابل هم با دامنه نوسان کم حرکت رفت و برگشتی انجام می دهند یا اینکه یک قطعه ثابت است و قطعه دیگر در مقابل آن نوسان خطی دارد. در اثر این نوسان دما بالا رفته و ماده خمیری می شود. سپس نوسان متوقف و نیروی فورج اعمال می شود. بدین ترتیب اتصال جوشکاری تکمیل می شود.

 

  • جوشکاری اصطکاکی شعاعی یا رادیال (Radial friction welding):

 

این روش بیشتر برای لوله ها به کار می رود. دو لوله ای که باید به هم متصل شوند به شکل V پخ سازی می شوند و یک قطعه دیگر به شکل حلقه در محل اتصال به دور لوله دوران می کند و همزمان در پخ V شکل فشرده می شود. به منظور جلوگیری از بیرون زدن ماده به داخل لوله، یک میله در محل اتصال دو لوله در داخل لوله ها قرار داده می شود.

 

  • جوشکاری اصطکاکی چرخشی یا اوربیتال (Orbital friction welding):

 

از این روش بیشتر برای جوش دادن سر به سر قطعاتی با مقطع غیر دایره ای و در جایی که وجود زاویه ای دقیق بین قطعات مورد نیاز است استفاده می شود. البته برای قطعات با مقطع دایره ای هم استفاده می شود. در این روش یا یک قطعه و یا هر دو قطعه حرکت چرخشی دارند.

 

  • جوشکاری اصطکاکی با میله مصرفی یا سطح سازی اصطکاکی (Consumable rod friction welding):

 

در این روش میله ای با پوشش مخصوص در محل اتصال دو قطعه پخ داده شده چرخانده شده و رسوب داده می شود. به این وسیله لایه ای از جوش بر روی محل اتصال قطعات ایجاد می شود.

 

  • جوشکاری اصطکاکی غوطه وری (Friction plunge welding):

 

در این روش که برای اتصال ماده سخت و ماده نرم به همدیگر ابداع شده است، ماده سخت تر دوران می کند و در اثر آن، ماده نرم تر گرم شده و لایه ای خمیری از آن تشکیل می شود. پس از توقف حرکت هم یک قفل مکانیکی و هم یک اتصال متالورژیکی بین دو قطعه ایجاد می شود.

 

  • جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی یا تلاطمی (Friction stir welding):

 

این روش از جدیدترین انواع فرایند جوشکاری اصطکاکی است که کاربرد گسترده ای هم در صنعت جوشکاری پیدا کرده است. دارد، فرآیند جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی که به اختصار FSW گفته می شود، توانایی زیادی برای جوشکاری آلیاژهایی دارد که با روش های جوشکاری متداول ذوبی نمی توان آن ها را جوش داد، به همین دلیل برخی این فرایند را “جوش دهنده جوش ناپذیرها” نامیده اند. در این فرایند از یک ابزار استوانه ای شکل که یک پین برآمده در نوک آن قرار دارد برای جوشکاری استفاده می شود. ابزار دوار استوانه‌ای شکل غیر مصرفی متشکل از دو قسمت پین و شانه با سرعت دورانی و پیشروی مناسب وارد درز اتصال می شود. ابزار در حال دوران در امتداد خط اتصال رو به جلو حرکت کرده و در اثر حرارت تولید شده ناشی از اصطکاک بین ابزار و قطعه کار، بدون اینکه قطعات ذوب شوند، اتصال صورت می گیرد.

 

 

 

ویدیو:

 


نام ویدئو به فارسی:  جوشکاری اصطکاکی با دستگاه دو محوره تمام اتوماتیک

 


نام ویدئو به انگلیسی (در یوتیوب): Friction Welding

 


زمان ویدئو: ۲ دقیقه و ۴۱ ثانیه

 


فرمت ویدئو: MP4 با کیفیت ۷۲۰

 


زبان: بدون کلام

 


زیرنویس:

 


دوبله:

 


اختصاصی عصر مواد:

 


مشاهده ویدیو:

 

ارسال دیدگاه